Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Regele Mihai- asa cum va ramane in istorie

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
512 replies to this topic

#19
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008

 stlk, on 05 decembrie 2017 - 20:50, said:

Vezi ca nu ai citat tot, ti-a scapat o fraza!

Exact!

Bai, sa dea dracii! Daca ar avea cineva o postare care sa se intinda pe 5 pagini, si pe aia s-ar gasi cineva sa o citeze integral!  Posted Image

#20
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 28.07.2015

 edy_wheazel, on 05 decembrie 2017 - 21:49, said:

....Cuza. A inceput reforma agrara Atunci cand Republica Populara Romana a inceput sa devina "granarul Europei"? Posted Image

... a modernizat armata :"Aceeasi armata care a participat in primul si al doilea razboi mondial, cam la acelasi nivel de utilare a ramas?"(a se citi cat de "utilata" a fost fost Armata Romana in ambele conflagratii mondiale)
Retsul e de bine Posted Image

Edited by Bebeluka, 05 December 2017 - 21:59.


#21
my_dreams_prisoner

my_dreams_prisoner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 22.10.2010
Si eu consider ca monarhia nu numai ca nu salveaza amarata noastra glie. De cand s-au intors preafericitii monarhi au cerut, au cerut si au tot cerut, palate, paduri fara numar, si etc-euri averi.  Unele voci abiltate tot cer si ele sa se discute odata, cu cartile pe fata, adevarul istoric al acelor vremi si i mportanta tanarului rege in evenimentele de atunci. Dar e o linisteeee!!
Mda, interese politice.
Pe mine, m-a intrebat cineva daca doresc , ca si din taxele mele, sa intretin aceasta familie cu sambelani si restul?  Are cineva habar cat ne costa lunar , acesti indivizi  hrapareti? Daca s-ar  face un referendum pe tema, toti principeii aia ar muri de foame. Isi bat guvernantii destul joc de noi!

#22
titi_greucean

titi_greucean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,602
  • Înscris: 14.06.2017

 rosix, on 05 decembrie 2017 - 21:54, said:


Asa-i razboiul asta.. te duci peste inamic si impingi frontul in fatza pana la capitulare... Nu poti sa spui:  "Bai copii... aici s-a terminat asfaltul, noi ne intoarcem...", ca vine inamicul inapoi peste tine.  Ca dupa aia ne-am dat noi seama ca suntem de partea gresita a conflictului, iar rusii ne-au tinut minte, e alta poveste.

Sunt mai multi prosti care au picat in aceeasi confuzie - de ce au ajuns romanii pana la Odessa.. Pentru ca erau in razboi iar in razboi nu te bati numai pe unde ai tu chef..

Da bulgarii pana unde au ajuns, ca ei desi au facut parte din axa , n-au tras un foc de arma si culmea au ramas si cu Cadrilaterul de la noi.
Romania si-a jucat cartile foarte prost dand dovada de un servilism care nu ne-a adus nimic bun.

#23
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005

 edy_wheazel, on 05 decembrie 2017 - 21:49, said:


In principiu sunt pe aceeasi lungime de unda cu postu', insa il uiti pe Cuza. A inceput reforma agrara (care in timpul lui Carol a ajuns la momentul 1907), a modernizat armata, a creat primu' serviciu secret, a infiintat universitatea de la Iasi, etc...
Ala chiar a fost Domnitor! A facut toate astea luandu-si suturi la gioale din toate directiile!

#24
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

 titi_greucean, on 05 decembrie 2017 - 22:29, said:

Da bulgarii pana unde au ajuns, ca ei desi au facut parte din axa , n-au tras un foc de arma si culmea au ramas si cu Cadrilaterul de la noi.
Romania si-a jucat cartile foarte prost dand dovada de un servilism care nu ne-a adus nimic bun.
ce vorbesti taica?

Uite cat de mare era Regatul Bulgaria intre 1941-1944
[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/52/KingdomOfBulgaria1941-1944.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 mimic, on 05 decembrie 2017 - 20:28, said:

Si tot din cauza taranistilor si liberalilor incompetenti am ajuns si tot ajungem la cheremul PSD!
de fapt datorita infiltrarilor cu securisti, pcr-isti, si alte excremente ale societatii romanesti.

 mimic, on 05 decembrie 2017 - 20:28, said:

Chit ca nu v-a placut de regele Mihai, ar fi de buna credinta si de bun simt sa aprindeti o lumanare sau sa depuneti o coroana de flori macar  in memoria regelui Carol I.
mie mi-a placut Mihai.
Nu-mi place Duda si scroafa de Margareta.

Astia sunt o familie de paraziti,
Paraziteaza statul Romania.

#25
mimic

mimic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 05.12.2017

 gumball3000, on 05 decembrie 2017 - 21:02, said:

Sa nu uitam totusi cine a fost inaintea lui Carol I, cu Alexandru Ioan Cuza a inceput procesul de modernizare, cred ca a fost printre singurii conducatori care stia sa dea cu pumnul in masa, nu sa fie sluga, asa cum a fost Mihai, asta daca iti displace termenul de tradator.


Ce sa tradeze?
Eu nu cred ca Mihai ar fi genul de om care sa aiba discernamant. Am si mentionat ca suferea de o forma grava de autism. Plus ca pe toata durata celui de-al doilea razboi mondial a fost doar o paiata, liderul de facto al Romaniei fiind maresalul Antonescu.


L-as considera 'tradator"  nu pentru ca a abdicat (nu stiu daca voi ati fi fost in locul lui, v-ati fi sacrificat),  ci pentru ca a primit banii comunistilor pe perioada exiluluiu si  la batranete  cand a inceput sa coabiteze cu PESEDEAUA.

 edy_wheazel, on 05 decembrie 2017 - 21:49, said:


In principiu sunt pe aceeasi lungime de unda cu postu', insa il uiti pe Cuza. A inceput reforma agrara (care in timpul lui Carol a ajuns la momentul 1907), a modernizat armata, a creat primu' serviciu secret, a infiintat universitatea de la Iasi, etc...
Multumita  lui  Mihail Kogălniceanu si altor pasoptisti scoliti in occident.  

De altfel, Unirea din 1859 a avut loc datorita  lui Napoleon al III-lea care l-a plusat pe Cuza la conducere in ambele tari.
De altfel, cu ceva ani inainte avusese loc Razboiul din Crimeea dintre anglo-francezi si rusi, si rusii pierdusera.  

Walahia a primit Moldova in 1859 pentru ca asa au vrut francezii dupa ce rusii pierdusera Basarabia si au cedat-o inapoi Moldovei.

Prin unirea Walahiei cu Moldova, s-a creat astfel Romania- STATUL TAMPON dintre occident si Rusia.

Asa cum tot  francezii  au hotarat in 1918 sa aiba loc Marea Unire, luand Transilvania de la austro-ungari  si oferind-o romanilor, ca si cum un copil ce l-a batut pe altul i-a luat jucaria si i-a oferit-o altuia mai slab ca sa-i castige loialitatea, stiind ca romanii sunt prea blegi sa valorifice teritoriul spre deosebire de unguri.

#26
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 Gaby_M, on 05 decembrie 2017 - 21:18, said:

Si azi am auzit la televizor ca a plecat fara nimic, ca a trebuit sa vinda zarzavaturi ca sa supravietuiasca.
Cica treaba aia cum ca a plecat cu nu stiu cite vagoane pline cu lucruri de pret a fost propaganda comunista.
Da, da, a plecat cu chilotii si sosetele rupte, asa cum o fac romanii astazi.
N-a plecat deloc cu mana goala, a avut grija sa-si ia niste tablouase.
Alea cu zarzavaturile sunt povesti de adormit copii.

E prea mult si ca a reusit sa plece,nici nu mai conteaza cu ce, capul lui trebuia sa stea infipt in locul maslinei de la Universitate, ca o amintire a soartei pe care trebuie sa o aiba slugile.

#27
mimic

mimic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 05.12.2017

 A_R_R_A, on 05 decembrie 2017 - 21:55, said:

Acest om nu a făcut nimic pt România. Ștefan cel Mare, Mihai viteazul, Vlad Țepeș și Tudor Vladimirescu sunt ultimele persoane care au făcut ceva pt România. Când aud de casa regala, niște paraziți ca oxiorii, mi se face greata.
Tudor Vladimirescu da, a fost patriot.
Si da, tot ce a fost de la Carol al II-lea incoace au fost niste paraziti.  

La restul n-ai dreptate.


In vremuri feudale nu exista conceptul de patriotism si apararea poporului.  

Stefan era doar un avid dupa putere si cotropitor, genul de baron prost si corupt care s-a batut ba cu ungurii, ba cu polonezii, ba cu turcii. Culmea e ca mai tuturor le-a facut juramant de vasalitate si le-a platit tribut.
Batalia de la Vaslui a fost de astfel nu castigata, ci doar si-a salvat armata de la macelul otoman multumita vremii si din cauze logistice.
Se tot astepta sa primeasca ajutor de la papa, papa care si-a batut joc de el.  Si pana la urma, Stefan cel scund a ingenuncheat in fata turcilor, a tacut si a inghitit, platind tribut.


Mihai a fost iarasi un fel de baron medieval ca Dragnea care s-a dat bine pe langa oricine, oriunde a vazut ciolan.  A platit mita la sultan  ca sa primeasca domnia Walahiei. Mita care era alcatuita din bani imprumutati de la boieri si camatari. Camatari care pana la urma, cand si-au cerut datoria, au fost bagati intr-o cladire ce a fost incendiata de Mihai!
Care apoi, acelasi Mihaita  a tradat jurmantul de vasalitate in fata sultanului prin a refuza sa plateasca tribut  
Si fiind si el prost, s-a batut mai cu toata lumea, devenind vasalul habsburgilor si ungurilor.  
Contrar a ce vezi in filmul tovarasului regizor Sergiu Nicolaescu, romanii si moldovenii chiar s-au batut, nu s-au imbratisat si au facut de o hora,   iar Mihai a cotropit si a macelarit unde a putut. N-a fost nicio Unire, ci doar o prada temporara, sa nu mai spun ca a legat taranii de glie.
I-a enervat nu doar pe turci, ci si pe unguri si pe aliatii sai habsburgi, inclusiv pe Rudolf care deja il vedea prea ambitios ce nu-si vedea de lungul nasului.
Ca atunci cand si-a pierdut teritoriile anexate , a trebuit sa curteze printese de la curtile vestice si sa pupe in dos o gramada de nobili, jurand vasalitate fata de unguri.  
Si ca orice prost, a meritat sa o sfarseasca in felul ala, tradat dupa ce i-a tradat pe altii.

Un rechin care a fost mancat de alti rechini mai mari.

Edited by mimic, 05 December 2017 - 23:37.


#28
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 mimic, on 05 decembrie 2017 - 23:17, said:

De altfel, Unirea din 1859 a avut loc datorita  lui Napoleon al III-lea care l-a plusat pe Cuza la conducere in ambele tari.
A. Smith spunea candva urmatoarele: "Nu ne asteptam sa primim bucatele pentru cina prin bunavointa macelarului, a berarului sau a brutarului, ci datorita faptului ca ei isi urmaresc propriile interese. Nu ne adresam umanitatii din ei, ci iubirii lor de sine- si nu le vorbim niciodata despre nevoile noastre, ci despre avantajele lor”.

Cam asa e cu sustinerea francezilor.
Decat cu inamicul, mai bine alaturi de ei.

S-a vazut mai apoi cam cat am contat pentru ei ca tara.

#29
A_R_R_A

A_R_R_A

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 27.10.2017
Pai și pe cine a cotropit Ștefan cel Mare? :))nu asta era ideea, ci ideea era ca singurii care au ținut cu "casa", au fost ăștia. Auzi regele Mihai.. Baba și mitraliera. Cică casa regala :)), ce au făcut ăștia pt România și romani???

#30
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

 mimic, on 05 decembrie 2017 - 23:17, said:



Ce sa tradeze?
Eu nu cred ca Mihai ar fi genul de om care sa aiba discernamant.

Am si mentionat ca suferea de o forma grava de autism.
doar oamenii fara caracter insulta ca la usa cortului.
Normal, din moment ce provin de unde provin.

#31
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011
Ambii mei bunici au fost luați de ruși prizonieri imediat după 23 august și trimiși în Siberia. În caz că nu știți, dom' Mihai a stat dupa 23 august mai mult pe la Sinaia și șurubăria pe la mașini până prin 12 septembrie, când și-a amintit că are de semnat un armistițiu. Păstrez scrisorile unuia din bunicii mei trimise din lagăr în 1947(!). Rușii îi lăsau să trimită scrisori, dar nu îi lăsau să primească.

Deci dacă monarhiștii spun azi că ,,A plecat să le întoarcă armele îngerilor" eu consider că tot ce trebuie să știe generațiile viitoare despre el e poza asta:

Attached Files



#32
mimic

mimic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 05.12.2017
Stiti ce e culmea?

Ca Mihai a "murit" fix cand tefelistii si liberalii autentici  planuiau o revolutie anti-PSD in perioada asta.
Brusc, s-au terminat discutiile despre Dragnea, Firea, proteste, #REZIST, targul de Craciun,  legile justitiei,   atentia tefelistilor monarhisti fiind acum distrasa catre funeraliile regelui, uitand de PSD.  



Cred ca in timpul asta, PSD  poate profita si emite  niste ordonante de urgenta cat timp atentia tefelistilor e in alta parte.  Posted Image




E o teorie ca  Mihai era mort demult, dar tinut in moarte clinica de  aparate prin intermediul colaborarii dintre Casa Regala si PSD.
Mihai era declarat mort clinic demult, dar PSD i-a propus Casei Regale sa-l deconecteze de la aparate la momentul potrivit.

Si acum pare cel mai ideal moment, cand romanii tefelisti voiau sa puna de o noua revolutie, brusc, trebuie ceva bagat care sa distraga atentia, precum "moartea unui ex-rege", pentru ca PSD sa guverneze in liniste in continuare si sa aiba o iarna linistita.

 A_R_R_A, on 05 decembrie 2017 - 23:35, said:

Cică casa regala Posted Image), ce au făcut ăștia pt România și romani???
Conteaza ce au facut din 1866 pana in 1927!

Edited by mimic, 05 December 2017 - 23:53.


#33
A_R_R_A

A_R_R_A

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 27.10.2017
Din 1866 pana la 1927 romanii de rand tot vai steaua lor a fost. Ca și acum. Ca și înainte de 1866.ca și întotdeauna. :(( lăudați un muc, un gunoi.

#34
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

 Sabinatu, on 05 decembrie 2017 - 23:43, said:

Păstrez scrisorile unuia din bunicii mei trimise din lagăr în 1947(!).
in care te informau pe tine, viitoare generatie nenascuta,
cum Mihai fuma tigari cu rusii. :lol:

esti ridicol! :ciocan:

#35
mimic

mimic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 05.12.2017

 enough1453, on 05 decembrie 2017 - 23:41, said:

doar oamenii fara caracter insulta ca la usa cortului.
Normal, din moment ce provin de unde provin.
Nu poti sa insulti un baiat de minge ca Mihai. Serios.
Mihai n-a condus niciodata de facto. A avut acelasi rol decizional ca  si  Ultimul Imparat al Chinei Pu Yi care avea doar 2 ani cand a fost intronat.


Mai degraba i-as insulta pe Carol al II-lea si pe guvernantii liberali si taranisti care i-au adus pe romani in situatia de a fi condusi din 1940 de catre nazisti si Antonescu. Si apoi l-as injura si pe Antonescu fiindca a mers mai departe de Basarabia, punandu-se rau cu Stalin de ne-am ales cu 45 de ani de ciuma rosie.


Si la fel de condamnat ar fi  Regenta care a condus in numele lui Mihai din 1927 pana in 1930 de a ajuns pe tron unul ca Carol al II-lea.



Poate ca si Ferdinand ar trebui invinuit ca nu a stiut sa-si aleaga un succesor mai potrivit si mai CAPABIL sa conduca tara in perioada tulbure ce avea sa vina.  

Edited by mimic, 06 December 2017 - 00:02.


#36
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

 A_R_R_A, on 05 decembrie 2017 - 23:58, said:

( lăudați un muc, un gunoi.
fac pariu ca esti din ala ce-l sustii pe Duda rege al Romaniei.

 mimic, on 06 decembrie 2017 - 00:00, said:

Nu poti sa insulti un baiat de minge ca Mihai. Serios.
Mihai n-a condus niciodata de facto.
Inseamna ca nu-ti cunosti istoria patriei.
Poate ai fi invatat ca Romania a fost o monarhie constitutionala.

Ce iseamna aia?
Ca sa intelegi, mai intai invata abecedarul.
pe urma discutam.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate