Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Contestație neacordare de prioritate

- - - - -
  • Please log in to reply
254 replies to this topic

#37
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004
oarecum previzibil ce se intimpla - initiatorul a aruncat o pastila si ca de obicei o multime de gugustiuci Posted Image ne dam cu parerea cum trebuie inghitita.
in lipsa altor informatii - desene / google maps etc, as tinde sa-i dau dreptate initiatorului din urmatoarele motive:

1. locatia - sens giratoriu alee acces mall cu bulevard. as intelege de aici ca sensul giratoriu (aflat pe bulevard) are mai mult de o banda. de asemenea, in bunul stil al primariilor din .ro, probabil si foarte "in scurt" / mic in diametru (vezi si 3 mai jos)
2. coliziunea s-a petrecut in sensul giratoriu, dupa ce initiatorul a parcurs un sfert de cerc - rotile mele din față deja trecuseră de axul bulevardului. eu inteleg ca a intrat in rond pe la ora 6, de pe aleea de acces la mall, cu intentia de a vira la stinga. cind a a juns la axul bulevardului, a fost lovit in stinga spate, cu partea dreapta fata a celeilalte masini.
3. cealalta masina nu era in rond cind initiatorul a intrat in sensul giratoriu - pe el îl văzusem  dar e ra foarte departe, (...) că știe că avea viteză în jur de 70, că nu știa că e sens giratoriu acolo și de-asta a intrat așa... initiatorul a plecat de pe loc (am acordat prioritate unei mașini) si a parcurs un sfert de rond, cealalta masina (venind din stinga de pe bulevard) a parcurs jumatate de rond pina la coliziune, circulind cu viteza mare.

daca rationamentul de mai sus este corect - pandyx, asteptam desene - atunci initiatorul nu este vinovat, pentru ca legal trebuia sa acorde prioritate doar masinilor care circulau in sensul giratoriu. din pacate faptul ca cealalta masina nu era in rond cind tu ai intrat este extrem de greu de demonstrat - probabil celalalt sofer nu va (mai) recunoaste voluntar acest lucru, pentru ca risca sa-si piarda permisul, lucru pe care a vrut sa-l evite cind te-a rugat sa nu mergeti la politie ci sa faceti amiabila. poate doar martorul tau sa probeze ca asa stau lucrurile, dar asta se poate face acum doar la judecatorie.

in concluzie, asteptam mai multe informatii. si tot in concluzie, asta este (inca) un caz in care amiabila este de preferat politiei.


later edit: postul meu a venit dupa cel in care pandyx vine cu mai multe informatii, dar se pare ca am avut dreptate. si - asa cum spune si alinmpi - daca poate dovedi ca a intrat primul in sens NU este vinovat.

Edited by suri, 05 December 2017 - 21:16.


#38
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,328
  • Înscris: 01.12.2001

View Postpandyx, on 05 decembrie 2017 - 21:09, said:

Totusi nu imi explic de ce a tras stanga. nu ma lovea daca nu tragea.
Noaptea, frica, teama, spaima...
In acele momente putini se pot controla logic.

#39
pandyx

pandyx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 19.02.2008
Și cum pot face asta? Nu sunt retard sa intru în sens când cineva e la 5 metri de el,mai eram și cu prietena mea în mașină, și mai ales cu ea nu fac nici o manevra bruscă pt că are rău de mașină.
e clar că a avut o distanță mult mai mare de parcurs prin sens decât mine că să mă lovească.

#40
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Acuma .....nu stiu ce sa spun , dar din ce am invatat eu la scoala de soferi , daca tu , vii catre giratoriu , si sunt 2 benzi , banda din dreapta , a de catre trotuar , te obliga ca atunci cand intri in giratoriu , sa esi la prima esire , daca vrei sa esi la a doua sau a treia , te inscrii din timp pe a adoua banda . Si aici mai sunt ori smecheri ori necunoscatori care de pe prima banda vor sa iasa la a doua esire , dar isi primesc portia de claxoane nu doar de la mine , ci de la toti cei care se trezesc cu un boulean in dreapta lor atunci cand vor sa iasa din giratoriu .

#41
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,328
  • Înscris: 01.12.2001

View Postalinmpi, on 05 decembrie 2017 - 21:10, said:

Daca ,si numai daca ,poate demonstra ca a patruns primul in sens,nu e vinovat!!!!
Vezi ca are "cedeaza" acolo. Nu sta nimeni sa calculeze t1 si t2.
Trebuia sa ii "cedeze" lu` ala ce a venit glonț acolo. Putea avaea ala si 200 km/h (ilegal fireste).
Nu e moral, dar asa e legal.
Ori trebuia sa "ii dea sa pută toba" si zbura el mai repede din calea "glonțului".

#42
pandyx

pandyx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 19.02.2008
@suri cred că ești singurul care a înțeles lucrurile așa cum sunt .
El mergea înainte, nu avea intenția de a face stânga, nu știa că e sens, nu era din oraș.

#43
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,328
  • Înscris: 01.12.2001
Poti face contestatie (e dreptul tau), dar ce ai in apararea ta?
Doar viteza lui? Nu tine.
Altceva NU ai.

#44
pandyx

pandyx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 19.02.2008
Sunt camere la un bloc din zona, astă seară am întrebat. Dar nu a știut să îmi spună dacă se vede sensul, sau dacă mai ai înregistrare de acum 11 zile de când a fost accidentul. Plus că nu mi le pot oferi decât cerute într-un cadru legal, pentru că e proprietate privată.

#45
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,328
  • Înscris: 01.12.2001
Au inteles mai multi lucrurile bine.
Dar TU ce vrei sa auzi? Ca ai avut dreptate?
Ca esti nevinovat?

Zii tu ce crezi ca e in apararea ta?
Ca ala a avut viteza mare?
Ca nu e din oras?
Ca era noapte si nu l-ai vazut?
Ca ai gandit ca ai timp?

Nimic nu sta in picioare la judecata.

Si pe camera ce poti demonstra?
Ca TU nu ai acordat prioritate!

Edited by dorin_2k, 05 December 2017 - 21:20.


#46
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,727
  • Înscris: 22.02.2007

View Postalinmpi, on 05 decembrie 2017 - 20:59, said:

Situatia e oarecum asemanatoare cu cea din acest video:

https://m.youtube.co...h?v=MwH2PewN5fI

Am mai fost pus pe topicurile cu accidente.
Se poate observa ca Loganul este prima masina care patrunde in sensul giratoriu,deci are proritate,iar cel cu motocicleta patrunzand cu viteza mult prea mare(desi este semn cu limitare 30km/h!) aproape ca intra in Logan.
Motociclistul se sperie,cade,dar iese mai putin sifonat decat daca ar fi intrat in Logan....
Cum sa aiba proritate ?
Nu se da de stanga in sensul giratoriu ?

#47
alinmpi

alinmpi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 16.12.2008

View Postdorin_2k, on 05 decembrie 2017 - 21:15, said:


Vezi ca are "cedeaza" acolo. Nu sta nimeni sa calculeze t1 si t2.
Trebuia sa ii "cedeze" lu` ala ce a venit glonț acolo. Putea avaea ala si 200 km/h (ilegal fireste).
Nu e moral, dar asa e legal.
Ori trebuia sa "ii dea sa pută toba" si zbura el mai repede din calea "glonțului".

Toti au “cedeaza” la intrare in sens,inclusiv bizonul care vine cu 200 km/h.
Iar legal ,repet,cel ce se afla in sensul giratoriu are prioritate fata de cel ce urmeaza sa patrunda.
Din pacate asta nu pricep multi,inclusiv politisti din cadrul serviciului rutier!


#48
pandyx

pandyx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 19.02.2008
Ok, doar viteza lui. Dar punctele de impact ale mașinilor? Astea nu se iau în calcul? Daca mă lovea in față, îmi asumam greșeala și nu pierdeam timpul atâtor oameni degeaba, dar eu eram in sens deja când el a venit rachetă, in cazul ăsta chiar nu consider că sunt vinovat, decât poate că nu știam că vine cu viteza cu care a venit, că nu e din oraș și nu știe că e sens acolo, și că nu frânează, trage stânga și mă face praf.

#49
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,328
  • Înscris: 01.12.2001

View Postalinmpi, on 05 decembrie 2017 - 21:21, said:

Toti au “cedeaza” la intrare in sens,inclusiv bizonul care vine cu 200 km/h.
Doar din stanga iti poate veni cineva in sensul giratoriu.
Ala NU avea cui sa cedeze trecerea.
Apoi deja era in sens si... degeaba vorba.

View Postpandyx, on 05 decembrie 2017 - 21:22, said:

Ok, doar viteza lui. Dar punctele de impact ale mașinilor? Astea nu se iau în calcul?
Ala a franat sa nu te omoare pe tine.
Nu se vad urme ca avea ABS.
De nu frana, nu mai scriai aici.

#50
alinmpi

alinmpi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 16.12.2008

View Postal bundy ro, on 05 decembrie 2017 - 21:20, said:


Cum sa aiba proritate ?
Nu se da de stanga in sensul giratoriu ?

Aberatia “prioritate de stanga” nu exista in codul rutier.
Cauta art. 57,aliniatul 4 si ai sa intelegi cum stau lucrurile....


#51
pandyx

pandyx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 19.02.2008
Pe cameră cred că se poate demonstra că eram in sens înaintea lui, caz în care aveam prioritate, caz în care e vinovat. Asta vreau, nu să aud, eu sunt cu conștiința împăcată in privința a ce s-a întâmplat, nu am luat permisul pe mere. Știu că prioritate au cei din sens,nu "de stânga" că de-asta încetinim de atâtea ori când venim din stânga, că poate ăla merge mai încet nu goneste, că altfel toți am avea partea din față nouă la mașină de câte ori avem chef.

#52
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View Postpandyx, on 05 decembrie 2017 - 21:07, said:

M-am chinuit cu atasamentele putin. ACum cred ca e ok.
Lovita rau.

#53
pandyx

pandyx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 19.02.2008
Ok Dorin, a frânat sa nu mă omoare. Dar dacă tot nu voia să mă omoare putea sa nu tragă stânga IN MINE, putea sa nu aibă viteza aia, putea sa dea prioritate cui e in sens nu "venea din stânga ești vinovat", că nu aveam 100 in 2 metri să mă fi băgat mai tare că poate "am timp" și s-a întâmplat să mă lovească în spate.

#54
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postpandyx, on 05 decembrie 2017 - 20:57, said:

Daca ala e impact la 30kmh .... mi-au sarit cortinele si airbagul din scaunul meu, Lui nici unul, pentru ca "le-a dezactivat ca avea eroare". Si mi s-a rupt si podeaua sub locul impactului. Masina e stramba toata, portbagajul nu mai sta "linie", si rotile din spate sunt strambe(Puntea cu totul cred) .

Nu numai ca nu pare impact la 30Kmh, la cum arata masinile, dar dinamica accidentului arata ca, mai degraba, ai "tzasnit" in sensul giratoriu crezand ca ai timp sa treci, in timp ce ala venea.
E adevarat si ala a fost berbec ca mergea tare desi era clar ca intra intr-un sens giratoriu.
Daca poti demonstra cu video, cu expert, cu martori, cu hartia aia pe care el a scris "vinovat", ca erai deja in sensul giratoriu cand ala te-a lovit, ce mai astepti, cheama-l in judecata sa-ti poti repara masina pe banii lui. Lasa-l drk de permis... aia e...

Edited by rosix, 05 December 2017 - 21:31.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate