Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Contestație neacordare de prioritate

- - - - -
  • Please log in to reply
254 replies to this topic

#1
pandyx

pandyx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 19.02.2008
Voi incerca să fiu cat mai succint, dacă ceva este neclar voi incerca sa explic mai bine.
Pe scurt, pe data de 23.11 am făcut un accident rutier într-un sens giratoriu (bulevard x alee acces parcare mall) .
Eu ieșeam din parcare, m-am asigurat, am acordat prioritate unei mașini după  care am intrat în sens (pe el îl văzusem  dar e ra foarte departe, în condiții normale aveam tot timpul sa trec fără să forțez intrarea sau pe el sa frâneze), când eram in sens pentru a vira stânga, rotile mele din față deja trecuseră de axul bulevardului și am fost lovit din stânga de către un neatent, cu viteză destul de mare. Mașina mea este avariată destul de rău în partea din spatele șoferului (ușă, aripă prag etc), voi atașa o poza. Inițial am făcut amiabilă pe loc, pe care el a scris "sunt vinovat", a semnat și etc. Iar tot timpul s-a rugat de mine sa nu mergem la poliție că e vinovat, că știe că avea viteză în jur de 70, că nu știa că e sens giratoriu acolo și de-asta a intrat așa...
A doua zi tatăl meu (e proprietar al mașinii) a decis că vrea să mergem la poliție, am fost , am făcut declaratii iar astăzi am avut programarea și am fost găsit vinovat pentru că dpdv al agentului constatator, care nici nu s-a uitat la mașini măcar, și citez "eu nu sunt expert da știu ce viteză aveați dvs sau el, dpmdv ați intrat amândoi cu 30kmh in sens și nu i-ați acordat prioritate". Permis suspendat 3 luni, amendă și îmi repar mașina singur iar el pe asigurarea mea.
Eu ce pot sa fac aici? E nedrept in totalitate, am și un martor de la fața locului care a văzut cum el avea viteză și a intrat peste mine fără măcar să schițeze frânare in afară de ultima secunda, mașina mea e lovită rău în stânga spate(ușă aripă etc, in nici un caz cu 30kmh), iar a lui e lovită în colțul din dreapta fata pentru că el a virat stânga când a realizat că mă lovește, ca și cum spre mine, s-a urcat puțin pe sens. Am si o înregistrare pe telefon in care spune că avea "60-70" și nu a fost atent.
Agentul m-a trimis la un expert dacă vreau sa contest, iar expertul mi-a spus că expertiza lui e fix 0 daca nu e ceruta în instanță și bazata doar pe daunele mașinii mele, pentru că nu îl poate obliga pe celălalt să o o aduca sa facă așa cum trebuie.
Daca fac plângere și se cere expertiza și în timpul asta cel ce m-a lovit își repară mașina?
Ce pot face? Consider că sunt nedreptățit, și nu e vina mea că un dobitoc conduce cu 70-80 printr-un oraș ce nu îl cunoaște, și intră în mine care eram încadrat normal și clar eram in sens înaintea lui...
Eu nu am avut vreun eveniment rutier până acum, și chiar nu știu ce să fac acum.

#2
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,866
  • Înscris: 22.11.2006
Imi pare rau sa ti-o spun, multumeste-i lui taica-tu. Oricum, faptul ca ai facut amiabila nu insemna neaparat ca firma de asigurari lua de buna ce spuneati voi. Dar macar nu mai aveai permisul suspendat.

Edited by shmecherul, 05 December 2017 - 20:04.


#3
bitiro

bitiro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 07.03.2008
'' ... am acordat prioritate unei mașini după  care am intrat în sens (pe el îl văzusem  dar e ra foarte departe, în condiții normale aveam tot timpul sa trec fără să forțez intrarea sau pe el sa frâneze) ... ''

Plateste tata daca nu a vrut amiabila.

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

View Postpandyx, on 05 decembrie 2017 - 19:52, said:

...chiar nu știu ce să fac acum.

e simplu, mai citesti o data partea cu prioritatea in sensul giratoriu si vei intelege de ce tu esti vinovat de accident si nu celalalt.

#5
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,081
  • Înscris: 10.05.2004
in primul rind ar fi de ajutor o schita a locului faptei. in al doilea rind cugeta un pic la urmatoarea zicere din codul rutier In intersectiile cu sens giratoriu, semnalizate ca atare, vehiculele care circula in interiorul acestora au prioritate (sublinierea mea) fata de cele care urmeaza sa patrunda in intersectie si incearca sa vezi cum se aplica situatiei prin care ai trecut.

later edit - incearca sa explici mai precis ce ai vrut sa spui cu pe el îl văzusem  dar e ra foarte departe.

Edited by suri, 05 December 2017 - 20:09.


#6
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postpandyx, on 05 decembrie 2017 - 19:52, said:

Voi incerca să fiu cat mai succint, dacă ceva este neclar voi incerca sa explic mai bine.
Pe scurt, pe data de 23.11 am făcut un accident rutier într-un sens giratoriu (bulevard x alee acces parcare mall) .
Eu ieșeam din parcare, m-am asigurat, am acordat prioritate unei mașini după  care am intrat în sens (pe el îl văzusem  dar e ra foarte departe, în condiții normale aveam tot timpul sa trec fără să forțez intrarea sau pe el sa frâneze), când eram in sens pentru a vira stânga, rotile mele din față deja trecuseră de axul bulevardului și am fost lovit din stânga de către un neatent, cu viteză destul de mare.

L-ai văzut că vine și totuși ai intrat în sensul giratoriu. Caz închis.

#7
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
Chiar nu reusesti sa aproximezi viteza celorlalti in trafic? Te bazezi pe noroc?

#8
alinmpi

alinmpi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 16.12.2008
Pt. initiator,daca poti dovedi( prin orice metoda..video sau expertiza,martori...) ca tu ai patruns primul in sens,si nu cel ce te-a lovit,atunci fa contestatie in instanta.

Conform art.57,aliniat 4, din Codul Rutier:

(4) In intersectiile cu sens giratoriu, semnalizate ca atare, vehiculele care circula in interiorul acestora au prioritate fata de cele care urmeaza sa patrunda in intersectie.

Cel ce te-a lovit a lasat ceva urme de franare?Ma gandesc ca un expert poate masura viteza , pe baza urmelor de franare si a gradului de deformare al masinilor....

Edit:de acord cu ce spune  user-ul @suri.....a fost el mai rapid in postare...

Edited by alinmpi, 05 December 2017 - 20:27.


#9
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007
bine ca ala nu venea cu 150 km/h ca erai in rai.
Eu daca vad ca vine unul cu viteza mare, nu ma bag pentru ca stiu ca nu am timp suficient. Tu nu aproximezi?

#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001

View Postpandyx, on 05 decembrie 2017 - 19:52, said:

când eram in sens pentru a vira stânga, rotile mele din față deja trecuseră de axul bulevardului și am fost lovit din stânga
Ia detaliaza asta cu rotile fata de axul bulevardului. Ca nu prea inteleg.
Pune link in goole maps. Specifica unde erau masinile.

#11
Nordstorm

Nordstorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 22.07.2010
De ce a vrut al tau parinte sa mearga la politie?

#12
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005
Eu tind sa cred ca vorbim de un giratoriu cu 2 benzi, iar initiatorul s-a incadrat pe banda 1  chiar daca urma sa faca stanga; iar celalalt sofer, probabil ca mergea catre inainte si s-a incadrat(corect) pe banda 2. Cam asa s-ar explica si daunele pe partea stanga.

Am vazut tot mai des treaba asta cu soferi care se incadreaza pe banda 1 desi ies din giratoriu la iesirea 2 sau 3....

#13
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Mai baieti (initiator), sa aveti in vedere faptul ca politistii de la rutiera nu-s fraieri, au in urma zeci/sute de incidente similare...
Accident in sens giratoriu, ghici cine e vinovatul :)

#14
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
@pandyx

Daca a reusit de te-a lovit, el era deja in sensul giratoriu. Iar daca el era deja in sensul giratoriu tu trebuia sa stai pe loc nu s-o calci ca poate merge...

#15
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007

View Postflorinel, on 05 decembrie 2017 - 20:29, said:

Eu tind sa cred ca vorbim de un giratoriu cu 2 benzi, iar initiatorul s-a incadrat pe banda 1  chiar daca urma sa faca stanga; iar celalalt sofer, probabil ca mergea catre inainte si s-a incadrat(corect) pe banda 2. Cam asa s-ar explica si daunele pe partea stanga.

Am vazut tot mai des treaba asta cu soferi care se incadreaza pe banda 1 desi ies din giratoriu la iesirea 2 sau 3....
ai permis?
Ca altfel nu-mi explic cum de nu cunosti nici o regula despre circulatia in sensul giratoriu.
Bre, de pe banda 1, la un giratoriu normal, fara semne aditionale, pot sa ies la a 17393726-a iesire, iar tu de  pe banda 2 daca imi tai calea, platesti. Ok?

Edited by dan1980_25, 05 December 2017 - 20:34.


#16
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007

View PostNordstorm, on 05 decembrie 2017 - 20:28, said:

De ce a vrut al tau parinte sa mearga la politie?
Probabil sa-i dea o lectie.

#17
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Nu prea inteleg de ce tatal tau a insistat cu mersul la politie , dar pot doar sa-mi imaginez ( a vrut sa-i faca rau celuilalt sofer si a luat " plasa " ) . Cine sapa groapa altuia , cade el in ea . Cere-i bani tatalui tau sa-ti repari masina si data viitoare sa tii minte ca nu are imprtanta cine e proprietarul intr-un accident , ci doar soferul !

Edited by Baxon, 05 December 2017 - 20:33.


#18
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
Si la amiabila iesea el vinovat. Atat ca acum mai are in plus amenda. Si 30 de zile de meditat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate