Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Noul cod fiscal - Contracte de munca.

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Dupa noul cod fiscal am inteles ca la 1 ianuarie 2018 trebuie semnate alte contracte de munca.
Daca angajatorul nu imi mareste brutul suficient de mult pentru a ajunge la acelasi net si nu sunt de acord ce se intampla?
Sunt obligat sa semnez noul contract si dupa sa imi dau demisia sau pur si simplu nu semnez si am plecat acasa, cel vechi nemaifiind valabil?

Edited by AMETHIST, 05 December 2017 - 17:57.


#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,136
  • Înscris: 22.05.2003
0. Nu scrie ca trebuie sa faci noi contracte de munca
1. Cred ca vorbesti de angajator, nu angajat.
2. Indiferent de situatie, iti poti da oricand demisia. Libertatea e frumoasa, nu-i asa?

#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 AMETHIST, on 05 decembrie 2017 - 17:42, said:

Dupa noul cod fiscal am inteles ca la 1 ianuarie 2018 trebuie semnate alte contracte de munca.
Daca angajatul nu imi mareste brutul suficient de mult pentru a ajunge la acelasi net si nu sunt de acord ce se intampla?
Sunt obligat sa semnez noul contract si dupa sa imi dau demisia sau pur si simplu nu semnez si am plecat acasa, cel vechi nemaifiind valabil?

Cel vechi isi pastreaza valabilitatea si vor fi intocmite niste aditionale pentru noile prevederi. Daca nu iti convine, nu semnezi aditionalele si iti inaintezi demisia, cu preaviz, conform Legii.
Vechiul contract ramane in vigoare, dar pe bani mai putini (ia statul mai multi din ei)

Edited by rosix, 05 December 2017 - 17:59.


#4
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Am modificat. scrisesem gresit.
Stiu ca imi pot da demisia oricand.
Dar daca nu semnez noul contract, ce se intampla cu cel vechi? Asta e curiozitatea mea.
Ramane in vigoare si daca salariul brut e 1899 lei iar minimul devine de 1900 lei de la 1 ianuarie?

Edited by AMETHIST, 05 December 2017 - 18:01.


#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
ramane in vigoare salariul brut negociat anterior, dar se aplica noile contributii. si avand in vedere ca au fost scoase contributiile angajatorului si au fost marite contributiile angajatului, vei avea un salariu net mult mai mic.

#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 AMETHIST, on 05 decembrie 2017 - 17:59, said:

Am modificat. scrisesem gresit.
Stiu ca imi pot da demisia oricand.
Dar daca nu semnez noul contract, ce se intampla cu cel vechi? Asta e curiozitatea mea.
Ramane in vigoare si daca salariul brut e 1899 lei iar minimul devine de 1900 lei de la 1 ianuarie?

Contractul vechi ramane in vigoare dar se aplica in calcule noile prevederi ale Codului Fiscal, exact cu sumele prevazute acolo, indiferent daca semnezi sau nu vreun aditional.

#7
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
Poti avea conflict de munca pe tema contributiilor, inclusiv sa faci greva daca asta iti doresti.

#8
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

 Adm, on 05 decembrie 2017 - 17:56, said:

0. Nu scrie noi contracte.
1. Cred ca vorbesti de angajator, nu angajat.
2. Indiferent de situatie, iti poti da oricand demisia. Libertatea e frumoasa, nu-i asa?
da ! ... dar nu toata lumea o va trai ! ... Posted Image
topicul asta e plin de patroni ! ... :)

Edited by realduc, 05 December 2017 - 18:29.


#9
crursu

crursu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,253
  • Înscris: 05.12.2010

 AMETHIST, on 05 decembrie 2017 - 17:59, said:

Am modificat. scrisesem gresit.
Stiu ca imi pot da demisia oricand.
Dar daca nu semnez noul contract, ce se intampla cu cel vechi? Asta e curiozitatea mea.
Ramane in vigoare si daca salariul brut e 1899 lei iar minimul devine de 1900 lei de la 1 ianuarie?
Daca este vorba de salarul minim pe economie obligatoriu se schimba cu act aditional, dace este salar mai mare, poate sa rămână fara sa se modifice nimic.

#10
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Mi se pare ca sunt obligatorii niste asa-zise negocieri, cu termen la 20 decembrie. Acolo se va incheia un PV, nu prea e loc de-ntors.

 sebulbus, on 05 decembrie 2017 - 18:20, said:

Poti avea conflict de munca pe tema contributiilor, inclusiv sa faci greva daca asta iti doresti.


#11
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 AMETHIST, on 05 decembrie 2017 - 17:59, said:

...
Ramane in vigoare si daca salariul brut e 1899 lei iar minimul devine de 1900 lei de la 1 ianuarie?
Asta e partea pe care guvernantii nostri pur si simplu nu vor sa o vada.
Mai mult de jumatate din angajatii acestei minunate tari castiga salariul de mai sus. Bine, asta daca nu lucrezi cumva in vreo primarie.

Din salariul colegului se vor colecta impozite, printre care si "pensi".
Acum ganditi-va cati salariati trebuie sa cotizeze la plata unei singure pensi de vreo 2200 lei, si asta ca sa nu dau cazuri extreme.

Asta e Romania, o tara care traieste pe imprumut, plecati cat mai puteti!

Edited by ericmario, 05 December 2017 - 19:22.


#12
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 23.10.2015
Eu zic sa nu ma carcotiti atata.

Mai bine ati multumi din inima partidului pentru ca v-a marit salariile, ingratilor!

#13
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

 crocko.dilul, on 05 decembrie 2017 - 18:34, said:

Mi se pare ca sunt obligatorii niste asa-zise negocieri, cu termen la 20 decembrie. Acolo se va incheia un PV, nu prea e loc de-ntors.

sunt obligatorii negocierile, nu rezultatele negocierilor :)
altfel spus, patronul te poate chema la "negociere" si sa-ti spuna: "ghinion nenicule, ti-a marit statul contributiile la pensie si sanatate. negocierea s-a terminat, inapoi la munca"

#14
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Daca ai salariul brut sub 1900 lei, se va mari la 1900 prin decizie, nu e necesar act aditional. Pentru alte mariri, se pot desfasura negocieri. Cu orice rezultat, asa cum au scris cei de mai sus.

#15
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Si pentru o crestere de 1 leu trebuie facut un nou act aditional practic pentru orice modificare legata de locul de munca , salarizare, redenumire a firmei etc...  . Acum, daca exista Contract Colectiv de Munca (CCM) in unitatea respectiva (desi ma indoiesc ca la privat exista asa ceva exceptie poate marile firme cu sute de angajati) se semneaza CCM-ul de catre sindicat impreuna  cu administratia (se inregistreaza CCM-ul la Inspectoratul Teritorial de Munca) iar angajatul va semna Contract Individual de Munca (CIM) cu angajatorul. Actul additional se semneaza daca ai CCM si CIM sau doar CIM dupa caz. Cum se schimba codul fiscal trebuie semnat intai ori CCM si CIM ori numai CIM. Dupa aia la urmatoarele modificari (in cadrul aceluiasi cod fiscal) se semneaza act aditional...

Deci pentru initiator.....tu vei semna CIM nu act aditional pentru ca s-a schimbat codul fiscal iar in aceste conditii vechiul tau contract nu mai e valabil ...Daca nu-l vei semna practic esti vizitator la locul de munca....de fapt intri automat in conflict de munca si nu vei mai lua nici un leu....

Edited by Clovis, 05 December 2017 - 22:30.


#16
arcibal

arcibal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 09.01.2007

 _Smiley_, on 05 decembrie 2017 - 20:08, said:


sunt obligatorii negocierile, nu rezultatele negocierilor :)
altfel spus, patronul te poate chema la "negociere" si sa-ti spuna: "ghinion nenicule, ti-a marit statul contributiile la pensie si sanatate. negocierea s-a terminat, inapoi la munca"
Doar daca de putin cretin patronul negociază în stilul asta si o să rămână în scurt timp fără forța de muncă, pt că oamenii vor incerca să plece cu timpul  la un patron ceva mai darnic. Și așa forța de muncă cât de cât calificate este din ce in ce mai rara.

#17
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 09.08.2006
Chestia cu plecatul la un patron mai "darnic" cred ca este valabila si azi.
Banuiesc ca orice angajat doreste sa-si vanda timpul cat mai bine, nu?

#18
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014

 ericmario, on 05 decembrie 2017 - 19:20, said:

Asta e partea pe care guvernantii nostri pur si simplu nu vor sa o vada.
Mai mult de jumatate din angajatii acestei minunate tari castiga salariul de mai sus. Bine, asta daca nu lucrezi cumva in vreo primarie.

Din salariul colegului se vor colecta impozite, printre care si "pensi".
Acum ganditi-va cati salariati trebuie sa cotizeze la plata unei singure pensi de vreo 2200 lei, si asta ca sa nu dau cazuri extreme.

Asta e Romania, o tara care traieste pe imprumut, plecati cat mai puteti!
Am citit ca in Ro sunt 60 de pensionari care primesc 25000 euro/luna/persoana...la o pensie de asta cati cotizeaza....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate