Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

La ce trebuie sa ma uit cand vine vorba de saltele?

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
adr1an_id

adr1an_id

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 06.06.2012

View PostMembruAnonim, on 05 decembrie 2017 - 18:51, said:

Vad unii colegi total impotriva saltelelor "memory foam". Incercati o saltea memory de calitate*, vara, sunt sigur ca va veti  schimba parerea.

* memory calitate cam de la 4000 lei in sus iar senzatia cand vrei sa te ridici e ca esti prins in nisipuri miscatoare

View Postrosix, on 06 decembrie 2017 - 10:00, said:

Cine da, bai nene, 4000 lei pe o saltea, cand cu 700 de lei poti gasi o saltea buna superortopedica cu arcuri in care sa nu te afunzi cand te asezi ???
Cine crezi ca suntem noi? Gigi Becali... cu cine ne confunzi ??  Daca imi dai 4000 lei iti dau toate saltelele pe care le am in casa si dorm in picioare toata noaptea.

Bine ca dam 4000+ RON pe un telefon Posted Image (vorbesc la modul general) si il folosesti 1-2 ani sau mai putin daca l-ai scapat pe jos.
Gandeste altfel, 4000 / 15 (ani) / 12 (luni) = 23 de lei pe luna  eu zic ca merita pentru sanatatea noastra.
E un magazin cu showroom in Brasov ( Luiss) cu saltele de calitate, inclusiv cu arcuri Pocket. Au mai multe produse de la saltele premium, lenjerii de calitate, paturi Box Spring, toppere, cu preturi sub 4000 Posted Image

#38
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Folosesc King Koil. Am avut parte de o consiliere din partea unora care de generatii intregi asta fac, vand saltele. De altfel, aceste saltele sunt folosite in hotelurile cele mai luxoase din lume, 5 si 7 stele.

Nu am dormit niciodata pe o saltea care sa ofere asa confort si stare de bine. Efectiv iti schimba viata o saltea buna pentru ca iti asigura un somn foarte bun.
Partea de sus trebuie sa fie molcuta si sa se muleze pe corp si sa distribuie corect greutatea astfel incat sa tina oasele, scheletul in pozitie normala. Sa fie destul de ferma si sa nu se lase sub greutatea corpului (bine, sunt saltele care sunt proiectate pentru greutatea utilizatorului).
Interesant este ca eu pe partea mea pot sa sar in picioare pe ea daca vreau iar cealalta parte a saltelei ramane aproape nemiscata, ne afectata in niciun fel.

Inca un aspect foarte important. Pastraea unui confort termic bun astfel incat iarna sa nu-ti fie frig iar vara prea cald. Sunt materiale care vara tin cald si iarna rece. Este importanta si lenjeria si pilota folosita. Eu am una cu pene de gasca impachetate in buzunare individuale si nu a costat vreo avere dar nici ieftina nu a fost. Pernele le am dintr-un memory foam foarte fain. Exista memoryfoam si memory foam, nu sunt toate la fel. Important este sa-ti ofere un bun confort la gat ca altfel te prinde vreun torticolis de nu stii de tine.

Totusi cea mai importanta senzatie cu care am ramas de la aceasta saltea este caratul ei de la parter la etajul 1. Este extrem de grea si abia am dus-o in doi oameni care pot ridica greutati mari.

Salteaua este piesa din casa la care trebuie sa te zgarcesti cel mai putin.

Asta este salteaua:
Attached File  saltea.jpg   162.62K   79 downloads

Edited by serginho74, 19 January 2018 - 00:31.


#39
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,025
  • Înscris: 09.01.2007
Pocket Spring de la Saltex, pret modest 800-1000 lei depinde de unde o iei, eu am vreo 5 testate timp de 10 ani si recent am mai luat una, parca s-a imbunatatit calitatea.
Am dormit si la 5 stele si nu am dormit mai bine decat pe Saltex.
Ma bucur pentru cine poate da 1000 euro pe o saltea, dar logica de genul "de cate ori iti iei saltea si cat de importanta e" nu merge. Asa, sa luam cea mai smechera periuta/ perna/ usa/ pat/ masina etc Am o mie de lucruri pe lista mea ca fiind importante.

#40
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Eu am luat saltea Tempur, ma simt foarte bine in ea. Vara e racoroasa si iarna...tot racoroasa, noroc ca la mine in casa este cald, ca daca opresc caldura se intareste. Posted Image

#41
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
1000 de euro este o saltea cam medie :) Una buna bate in 2000.

#42
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011
la cati bani intra in ea

#43
proagro

proagro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 04.08.2010
Daca cineva cauta aspecte de care sa tina cont cand cumpara o saltea cu memorie poate sa citeasca despre aici =>   Saltea cu Memorie .
E destul de bine documentat articolul  
Daca e cineva care isi cauta saltea din spuma / burete  ii recomand sa isi ia neaparat saltea din spuma HR
Am pus si link cu explicatiile avantajului acelei spume fata de spuma normala
Ce-am inteles eu pana acum din ce m-am documentat :
1 .   husa saltelei sa fie neaparat detasabila si lavabila  si sa aiba si banda de aerisire
2 .  spuma din care trebuie  sa fie facuta saltea sa fie HR si sa aiba peste 35 de Kg/m3  si salteaua sa NU vina rulata/vidata etc  , distruge proprietatile saltelei
3 .  Ieftin si bun NU exista  ; o saltea OK la 140x200 e cam 1000 ron  la 20 cm inaltime  .  la ikea acum costa 1300 ron una ok
4.   NU  Dormeo

Edited by proagro, 12 March 2018 - 01:09.


#44
touche

touche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 14.02.2006

View Postbobo323, on 05 decembrie 2017 - 17:24, said:

La ce trebuie sa ma uit cand vine vorba de saltele? As dori sa fie confortabil in primul si primul rand. De preferat sub 1000 ron Posted Image

Nu trebuie sa te uiti la nimic.
Trebuie doar sa ii faci un "sleep test" .. adica sa te asezi fain frumos pe ea, si sa vezi daca se potriveste cu spatele si constitutia ta... si implicit cu zona de confort specifica somnului tau. Spre ex. eu ca si mai multi colegi de forum, am burdusit toate paturile din casa cu Poket Spring de la Saltex. (arcuri cusute individual) - o saltea nu foarte tare.

Pretul e decent, dar acest lucru se reflecta si in calitatea ei (dupa vre-o 4 ani deja buretele s-a dezlipit pe laterale - a trebuit sa o desfac si lipesc iar).. dar cu toate astea, cu retusurile de vigoare, rezista foarte bine de 9 ani (si e una din cele mai bune saltele in care am dormit). Chiar daca ne petrecem o mare parte din viata dormind, tot nu cred ca e justificata investitia intr-o saltea exagerat de scumpa cum ar fi Tempur (pretul e de 10X mai mare) dar cine are bani poate incerca ....

Asadar, trebuie sa ii faci un test, apoi sa vezi niste review-uri cu salteaua pe care ai ales-o, ca sa vezi cum se comporta aceasta in timp.

Edited by touche, 19 March 2018 - 12:10.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate