Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

La ce trebuie sa ma uit cand vine vorba de saltele?

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,831
  • Înscris: 01.11.2005
Sac umplut cu paie. Best ever.

#20
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
o saltea buna (parerea mea) este intotdeauna o saltea tare ! ...
prostiile ortopedice de bureti cu memorie si plasticuri "calde" nu cred ca
intrunesc calitatea de pat, asa cum il stim de mii de ani ! ...

Edited by realduc, 05 December 2017 - 18:33.


#21
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Memoria aia are si ea locul ei. Dar la saltele de obicei se baga 3 cm si atat.
Cand dormi pe ea simti consistenta saltelei, dar permite circulatia periferica a sangelui.- nu te mai trezesti ca dormi pe mana si iti amorteste si nici nu e cazul sa mai dormi cu ciorapi in picioare ca ti-e frig la talpi.

Asta e avantajul memoriei.Si se pune de obicei pe saltele tari.

#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Vad unii colegi total impotriva saltelelor "memory foam". Incercati o saltea memory de calitate*, vara, sunt sigur ca va veti  schimba parerea.

* memory calitate cam de la 4000 lei in sus iar senzatia cand vrei sa te ridici e ca esti prins in nisipuri miscatoare

Edited by MembruAnonim, 05 December 2017 - 18:51.


#23
Ugho

Ugho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 22.11.2017

View Postrosix, on 05 decembrie 2017 - 18:07, said:

Decat sa-i intrebi pe chienzii de la JYSK mai bine te intrebi singur si te duci pregatit sa stii ce vrei cand te asezi pe o slatea in magazin.  
JYSK sunt danezi.

#24
bobo323

bobo323

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 12.06.2015
La ce magazine imi recomandati sa caut? Emag , jysk samd

#25
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostUgho, on 05 decembrie 2017 - 19:00, said:

JYSK sunt danezi.

Sunt la fel de danezi cum sunt alde Ikea suedezi.  Toata marfa vine din China, Turcia, Bangladesh sau alte zone dubioase care produc marfa indoielnica.

#26
Ugho

Ugho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 22.11.2017

View Postrosix, on 05 decembrie 2017 - 20:36, said:

Sunt la fel de danezi cum sunt alde Ikea suedezi.  Toata marfa vine din China, Turcia, Bangladesh sau alte zone dubioase care produc marfa indoielnica.
Inseamna ca si mata esti chinez.

#27
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,102
  • Înscris: 09.01.2007

View PostMembruAnonim, on 05 decembrie 2017 - 18:51, said:


* memory calitate cam de la 4000 lei in sus iar senzatia cand vrei sa te ridici e ca esti prins in nisipuri miscatoare

Daca imi pun 1000 euro sub perna dorm fara griji, frate. Si ma trezesc odihnit.

#28
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostMembruAnonim, on 05 decembrie 2017 - 18:51, said:

Vad unii colegi total impotriva saltelelor "memory foam". Incercati o saltea memory de calitate*, vara, sunt sigur ca va veti  schimba parerea.

* memory calitate cam de la 4000 lei in sus iar senzatia cand vrei sa te ridici e ca esti prins in nisipuri miscatoare

Cine da, bai nene, 4000 lei pe o saltea, cand cu 700 de lei poti gasi o saltea buna superortopedica cu arcuri in care sa nu te afunzi cand te asezi ???
Cine crezi ca suntem noi? Gigi Becali... cu cine ne confunzi ??  Daca imi dai 4000 lei iti dau toate saltelele pe care le am in casa si dorm in picioare toata noaptea.

Edited by rosix, 06 December 2017 - 10:01.


#29
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,831
  • Înscris: 01.11.2005
Eu am acasa saltele din burete cred. Nu sunt ortopedice sub nici o forma. Dar sincer sa fiu cand ma asez in pat pur si simplu e o senzatie placuta, de odihna.
Dar pe langa asta, am si topper peste saltea. Topperul este mai tare decat salteaua as spune. De vre-o 5 ani de cand dorm pe ele, nu au nici cea mai mica problema. Si da, sunt luate de la JYSK. Acum nu stiu cat de mare e diferenta de calitate dintre JYSK din Norvegia fata de JYSK din Romania...
Oricum, asa cum spunea cineva, JYSK sunt facute prin alte tari, desi firma este daneza, doar birourile sunt in Danemarca, productia e in alta parte. Chiar si produsele din Norvegia cu marca JYSK sunt Made in RPC. Eu am patit-o cu un pat de la JYSK, pur si simplu s-a rupt cand dormeam....nu va doresc astfel de senzatii tari. Posted Image
Si am multe produse de la JYSK. Unele sunt de calitate buna, altele sunt de calitate indoielnica....
Uneori cand ma duceam pe la JYSK sau Møbelringen,  aveam obiceul prost ( cel putin asa considera nevasta-mea ) sa ma asez in paturi care faceau reclame la saltele. Sincer, alea cu spuma cu memorie nu mi s-au parut cine stie ce. Firma la care lucrez are o cabana la munte si am fost de cateva ori pe acolo. Dormitoarele toate au saltele cu memorie si nu mi s-au parut chiar atat de interesante precum par.

In schimb la acea cabana am vazut o canapea super. Este o canapea simpla dar care se rabateaza precum scaunele de la masina si in interior este cu tot cu saltea, topper si protectie (cearceaf). In 5 secunde ai dintr-o canapea un pat foarte mare si rezistent. Toata structura este metalica si salteaua sta pe un tambal metalic cu arcuri. Hai ca am gasit-o aici

Ca sa inchei, pentru ca o saltea sa fie buna, trebuie sa fii obosit bine.

Edited by tehnics, 06 December 2017 - 10:40.


#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postoverseas, on 06 decembrie 2017 - 10:00, said:


Daca imi pun 1000 euro sub perna dorm fara griji, frate. Si ma trezesc odihnit.

View Postrosix, on 06 decembrie 2017 - 10:00, said:

Cine da, bai nene, 4000 lei pe o saltea, cand cu 700 de lei poti gasi o saltea buna superortopedica cu arcuri in care sa nu te afunzi cand te asezi ???
Cine crezi ca suntem noi? Gigi Becali... cu cine ne confunzi ??  Daca imi dai 4000 lei iti dau toate saltelele pe care le am in casa si dorm in picioare toata noaptea.

Vine o vreme cand nu-ti mai pasa de nimic, cand vrei cele mai bune lucruri pentru tine, daca si buzunarul iti permite atunci iti cumperi bocanci pe la 1000 lei, saltele pe la 4000 lei. Din pacate, tara noastra nu ofera aceasta perspectiva prea multora. In fine, sa nu intram in politica, sa revenim la saltele. De cate ori iti cumperi o saltea in 10 ani? Cred ca nici la 20 de ani nu e necesar sa schimbi o saltea buna. Asadar, pentru un somn odihnitor timp de multi ani se justifica suma, cred eu. Senzatiile tari (efectul de nisip miscator) din pacate nu tin, dar nu pentru isi modifica salteaua proprietatile, corpul omenesc se adapteaza si se obisnuieste si nu mai simti asa wau ca la inceput. Referitor la pret, exista si Range Rover , exista si logan, oare de ce?

#31
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
Cand cumparam saltele, ma uitam sa fie memory foam (macar 5 cm), inalta (peste 20, eventual 23 cm) , duritate cat mai mare: semi-tare sau tare, pret cat mai mic. Eventual sa aibe husa ce se poate da jos si spala cand se murdareste - daca nu iti cumperi una separat. Cauta pe net, gasesti la 1000 -1500 cu transport inclus. Magazinele astea fizice, populare, mari scrise mai sus, au alte preturi - chiria nu stiu cator mii de metrii patrati in baneasa e scumpa.

#32
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Posttehnics, on 06 decembrie 2017 - 10:27, said:

Eu am acasa saltele din burete cred. Nu sunt ortopedice sub nici o forma. Dar sincer sa fiu cand ma asez in pat pur si simplu e o senzatie placuta, de odihna.
Dar pe langa asta, am si topper peste saltea. Topperul este mai tare decat salteaua as spune.

Spune, te rog, ce topper e ala de e mai tare decat salteaua ca vreau si eu sa cumpar. Din ce e facut?  Exista pe lumea asta variante de poliuretan (burete) foarte dens (din ala din care se face izolatia la frigider) numai ca nimeni nu face saltele din el - ca e usor casant la indoire (dar nu ma indoiesc ca s-ar gasi solutii si pentru asta), preferand buretele ieftin, moale, de cea mai joasa spetza, vandut ca "memory" sau ce o mai inventa marketingul, de te doare mintea.

#33
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,831
  • Înscris: 01.11.2005

View Postrosix, on 06 decembrie 2017 - 14:28, said:

Spune, te rog, ce topper e ala de e mai tare decat salteaua ca vreau si eu sa cumpar. Din ce e facut?  Exista pe lumea asta variante de poliuretan (burete) foarte dens (din ala din care se face izolatia la frigider) numai ca nimeni nu face saltele din el - ca e usor casant la indoire (dar nu ma indoiesc ca s-ar gasi solutii si pentru asta), preferand buretele ieftin, moale, de cea mai joasa spetza, vandut ca "memory" sau ce o mai inventa marketingul, de te doare mintea.
Cand am spus ca e mai tare decat salteaua am vrut defapt sa spun ca materialul folosit este de o densitate mai mare decat buretele. Cred ca este un fel de melasa in interior care este presata bine si apoi cusaturile sunt facute sub forma de romb pentru a nu aparea galme. Aici este gama de toppere de la JYSK
A mea cred ca este modelul asta.Oricum dupa un an de zile se aplatizeaza destul de mult
Saltelele cu memorie asa cum ii spun altii, intre-adevar sunt dintr-un burete cu o densitate mai mare. Este acelasi burete folosit la dopurile de urechi. O astfel de saltea cu memorie nu ar trebui sa fie mai groasa de 2-3 degete si cred ca mai degreaba ar fi indicat sa folosit ca topper pentru saltea pe arcuri.

Edited by tehnics, 06 December 2017 - 15:10.


#34
bobo323

bobo323

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 12.06.2015
Am fost la jysk si am probat wellpur gold f30 ( https://jysk.ro/dorm...old-f30-wellpur ) si am fost foarte multumit. Urmeaza sa o achizitionez.

#35
marius_optimist

marius_optimist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 11.03.2012
Cele de memory foam sunt bune ti-o spune un fost Toma necredinciosul testata pe pielea mea. Din august -septembrie 2012 pe asa ceva imi fac odihna acasa si dupa cateva zile de acomodare a fost totul super ok. Nu am saltea de 1000euro ci doar de 2400-2500 lei dar si-a meritat fiecare ban in ultimii ani, tine cont ca am o dubla hernie de disc la L5S1 cu tasare si pe inca un inceput le L3-L4 de la statul pe scaun de la birou, deci asta cu salteaua sa fie dura pt probleme la spate am infirmat=o fara probleme. Iar ca greutate suportata de saltea subsemantul a avut 99-100kg in cea mai mare parte a timpului. Acuma depinde si de densitatea spumei dar si grosimea ei eu zic ca un minim grosmie saltea spuma este 20 sub aceasta grosime nu merita zic eu.

#36
utilizatorul

utilizatorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 21.06.2005
Recomand cu caldura sa evitati saltelele jysk. Parerea mea e ca saltelele lor sunt niste gunoaie  de cea mai proasta calitate si spun asta pentru ca am cumparat si returnat o saltea gold wellpur. Sunt niste chinezarii ordinare in care se baga spuma de cea mai jenanta calitate, imbibata cu chimicale. Am aerisit-o o saptamana si mirosea exact la fel ca in prima zi: un miros chimic in genul slapilor chinezesti din obor. Am dormit totusi o noapte si m-am trezit cu ochii rosii si gatul iritat.
  Vrajeala vanzatorilor cum ca saltelele spuma pot mirosi in primele zile si ca mirosul o sa dispara dupa N zile e doar o acoperire pentru faptul ca acele saltele sunt facute in china din spuma de cea mai proasta calitate, pline de chimicale toxice.

Edited by utilizatorul, 09 January 2018 - 16:59.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate