Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Ce facultate sa aleg?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Leon4

Leon4

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.12.2017
Cum spune si in titlu, sunt interesat de urmatoarele facultati la care voi spune si avantajele/dezavantajele din punctul meu de vedere:

1)Prima optiune ar fi Politehnica - Automatica si Calculatoare. Ca si avantaje faptul ca este o facultate renumita, fiind singura facultate din Romania recunoscuta in strainatate. Alt avantaj ar fi diploma de inginer dobandita. Un dezavantaj ar fi faptul ca se face multa fizica & chimie, care mie nu imi prea plac.Dezavantajul major este ca se da fizica la admitere si nu stiu sigur daca voi reusi.
2) A doua optiune ar fi ASE - Cibernetica. Un avantaj ar fi admiterea care se face pe baza de dosar(media de la bac). Un dezavantaj ar fi faptul ca nu te axezi pe o anumita materie si ca se invata putina economie cu putina informatica, adica inveti putin din fiecare.
3) A treia optiune ar fi Universitate - Facultatea de Matematica si Informatica pe profilul Informatica. Avantajul major este ca te axezi doar pe informatica. Un dezavantaj ar fi ca se da admitere din informatica si, din nou, nu stiu cat de greu este si daca voi reusi sau nu...

Dintre cele 3 enumerate mai sus, care credeti ca este cea mai potrivita pentru mine? Mentionez faptul ca mi-as dori sa studiez informatica si mi-ar placea o facultate unde studiile sa fie recunoscute intr-o alta tara straina. La matematica ma descurc insa vreau sa incep pregatire la fizica, in cazul in care dau la politehnica, sau la informatica, in cazul in care dau la FMI. Avantajul la Cibernetica este admiterea, motiv pentru care nu trebuie sa mai fac pregatire. In acelasi timp, insa, mediile de la bac trebuie sa fie destul de mari ( 9.30+ ) si nu garantez astfel de performanta.Informatiile nu sunt 100% corecte, eu doar mi-am format o idee despre fiecare facultate in parte din cate am citit / experientele altora.

Sunt complet indecis si ma trec fiorii cand ma gandesc cat de putin mai am pana la bac.

Edited by Leon4, 05 December 2017 - 15:11.


#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Cu examen de admitete la fizica nu stii sigur daca vei reusi
Cu examen de admitere la informatica din nou, nu stii daca vei reusi
Cu admitere pe baza de dosar  - medie de bac cat mai mare - nu garantezi performanta
Nu vrei sa incerci la Spiru Haret?
Nu de alta dar, una e sa vrei, alta e sa poti

#3
Proiectil

Proiectil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 13.07.2014
Ma bucura faptul ca tinerii se gandesc la viitorul lor. Ma intristeaza faptul ca tinerii se gandesc la viitorul lor in alta tara. Se pare ca devenim producatori de forta de munca pentru vest doar.  Multumim PSD.

In alta ordine de idei, presupunand ca esti un elev peste medie (media generala bac minim 7.80 sa zicem sau de la 8 in sus) incearca automatica si calculatoare de la poli. Stiu pe cineva care a terminat pe aceea si acum lucreaza afara (pe un salariu suficient de bun incat sa-si ia casa in UK asa ca fapt divers).

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
La Poli daca nu stii fizica si chimie mai bine stai jos
Mai ales fizica

#5
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 03.08.2008
1. "fiind singura facultate din Romania recunoscuta in strainatate."  De unde ai aflat asta ? Nu ca te as contrazice acum, dar imi este foarte greu sa cred.
2. Eu am facut AC, nu la Bucuresti ce  e drept, dar nu am facut strop de chimie.
3.  Vrei o cariera in IT , dar fugi de informatica la admitere ? Cum vine asta ?

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

 Leon4, on 05 decembrie 2017 - 15:09, said:

Informatiile nu sunt 100% corecte
Cu siguranta.

 Leon4, on 05 decembrie 2017 - 15:09, said:

Sunt complet indecis si ma trec fiorii cand ma gandesc cat de putin mai am pana la bac.
Pleaca de la coada la cap. Ce vrei sa butonezi toata viata? In functie de asta vezi care programa de invatamant de la cele enumerate te avantajeaza. Si alegi in consecinta.

#7
anarchy78_ro

anarchy78_ro

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,048
  • Înscris: 20.02.2016
Ai mai avea o optiune in afara de cele 3 si anume : http://www.mta.ro/dep-e2/

#8
Leon4

Leon4

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.12.2017

 Naijax, on 05 decembrie 2017 - 15:23, said:

La Poli daca nu stii fizica si chimie mai bine stai jos
Mai ales fizica

Imi place fizica de liceu inafara de fizica nucleara din a 12-a care mi se pare oribila. Chimia nu ma pasioneaza deloc insa nu am gasit nimic legat de Chimie la profilul Automatica si Calculatoare.


 yonut_a, on 05 decembrie 2017 - 15:27, said:

1. "fiind singura facultate din Romania recunoscuta in strainatate."  De unde ai aflat asta ? Nu ca te as contrazice acum, dar imi este foarte greu sa cred.
2. Eu am facut AC, nu la Bucuresti ce  e drept, dar nu am facut strop de chimie.
3.  Vrei o cariera in IT , dar fugi de informatica la admitere ? Cum vine asta ?

1. Citisem undeva ca nu mai este nevoie de echivalarea studiilor in Canada daca ai absolvit Politehnica
2. Asta zic si eu, sper sa nu fie chimie.
3. Nu fug de informatica. Ideea este ca vreau sa fac pregatire ori la informatica ori la fizica, in functie de facultate. Materiile astea doua le stiu la nivel de 8 cu putine goluri, de asta vreau sa imi pun meditatii pentru a le stie perfect.

 neagu_laurentiu, on 05 decembrie 2017 - 15:32, said:

Cu siguranta.


Pleaca de la coada la cap. Ce vrei sa butonezi toata viata? In functie de asta vezi care programa de invatamant de la cele enumerate te avantajeaza. Si alegi in consecinta.

Imi petrec mult timp la PC deci vreau sa ma axez pe programare insa toate din cele 3 facultati se axeaza pe programare. Singura diferenta este ca la cibernetica faci mai mult baze de date si aplicatii economice din cate stiu. Ce imi ofera politehnica si nu imi ofera facultatea de matematica si informatica , strict pe domeniul IT ? La ce am nevoie de fizica, chimie daca eu vreau sa ma axez pe software developing

#9
anarchy78_ro

anarchy78_ro

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,048
  • Înscris: 20.02.2016

 Leon4, on 05 decembrie 2017 - 15:36, said:

1. Citisem undeva ca nu mai este nevoie de echivalarea studiilor in Canada daca ai absolvit Politehnica

Din cadrul UPB,in Canada sunt recunoscute,adica nu mai trebuie sa dai examene de echivalare doar 4 facultati : Automatica si Calculatoare,Inginerie Aerosaptiala,Energetica si Electronica.

#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

 Leon4, on 05 decembrie 2017 - 15:41, said:

Singura diferenta este ca la cibernetica faci mai mult baze de date si aplicatii economice din cate stiu.
Nu. Tu aici vrei la Informatica Economica, nu la specializarea Cibernetica. Si nu faci doar aplicatii economice, vezi programa de invatamant, e publica pe site.

 Leon4, on 05 decembrie 2017 - 15:41, said:

Ce imi ofera politehnica si nu imi ofera facultatea de matematica si informatica , strict pe domeniul IT ?
Pai de ce esti lenes si nu te uiti cu ochii tai sa vezi diferentele asa cum ti-am spus?

 Leon4, on 05 decembrie 2017 - 15:41, said:

La ce am nevoie de fizica, chimie daca eu vreau sa ma axez pe software developing
Asta spuneam si eu. Mergi unde te avantajeaza.

#11
Leon4

Leon4

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.12.2017

 anarchy78_ro, on 05 decembrie 2017 - 15:41, said:

Din cadrul UPB,in Canada sunt recunoscute,adica nu mai trebuie sa dai examene de echivalare doar 4 facultati : Automatica si Calculatoare,Inginerie Aerosaptiala,Energetica si Electronica.
Exact, ceea ce este super avand in vedere faptul ca ma descurc f. bine in engleza si Canada a fost de mult timp pe lista tarilor mele preferate.

#12
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,505
  • Înscris: 15.06.2007
Cel mai bine ar fi sa te gandesti ce ti-ar place sa faci in viata. Apoi sa te gandesti care facultate ti-ar fi de folos mai departe.
Ce vrei sa faci? O cariera liberala,  sau sa fi angajat , sa muncesti pentru altii?


#13
Ugho

Ugho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 22.11.2017
Tu ce vrei sa faci de fapt in viata: sa muncesti sau sa faci bani?

#14
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

 Ugho, on 05 decembrie 2017 - 18:04, said:

Tu ce vrei sa faci de fapt in viata: sa muncesti sau sa faci bani?
Se pot face bani fara sa muncesti? Ah, da, am uitat, viatat de deputat.

#15
open-your-eyes

open-your-eyes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 04.01.2017

 Naijax, on 05 decembrie 2017 - 15:19, said:

Cu examen de admitete la fizica nu stii sigur daca vei reusi
Cu examen de admitere la informatica din nou, nu stii daca vei reusi
Cu admitere pe baza de dosar  - medie de bac cat mai mare - nu garantezi performanta
Nu vrei sa incerci la Spiru Haret?
Nu de alta dar, una e sa vrei, alta e sa poti
Spiru e o universitate de nivel european. Oare e nevoie sa reamintesc ca acolo au predat somitati de genul Adrian Paunescu sau George Pruteanu?
Nu mai vorbiti tampenii!

#16
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Alege una care sa fie cat mai frumoasa, cu ferestre largi, prin care sa patrunda lumina, cu banci comode unde sa mai poti fura cate un pui de som fara sa te vada de la catedra, si care sa elibereze niste diplome cat mai frumoase.Chiar daca sunt inutile pentru meseria de agent de vanzari on-line

Edited by myshyk, 05 December 2017 - 21:47.


#17
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

 open-your-eyes, on 05 decembrie 2017 - 20:45, said:

Spiru e o universitate de nivel european. Oare e nevoie sa reamintesc ca acolo au predat somitati de genul Adrian Paunescu sau George Pruteanu?
Nu mai vorbiti tampenii!

Hi Hi
Este o "universitate" din Europa dar foarte departe de orice nivel european
Cu o socanta vechime de ... 15 ani ... infiintata prin Legea nr. 443/2002 care nu a fost abrogata, este cunoscuta ca;
- fabrica pseudo-academica
- fabrica de diplome

Scandalul studiilor neautorizate ne-au facut de bafta in Europa
Ziarele europene - Der Standard (Austria) - Neue Zürcher Zeitung (Elvetia) - Le Monde (Franta) - au facut tandari celebra "universitate"

P.S. - Daca nu stii cine a fost cu adevarat Adrian Paunescu, nu mai vorbi tampenii

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate