Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Led Faza scurta Fabia 2007?

  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
ZedRev

ZedRev

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.12.2017
Salutare,

Ce bec cu led imi puteti recomanda pentru faza scurta? Socket H7

#2
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Unul original pt masina ta .

Ce masina ziceai ca ai ?

#3
ZedRev

ZedRev

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.12.2017

View PostBaxon, on 05 decembrie 2017 - 14:25, said:

Unul original pt masina ta .
Ce masina ziceai ca ai ?
O Fabia din 2007 Posted Image

Edited by ZedRev, 05 December 2017 - 14:26.


#4
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Aia nu are led de fabrica . Pune ce e original adica halogen si lasa prostiile .

#5
ZedRev

ZedRev

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.12.2017

View PostBaxon, on 05 decembrie 2017 - 14:27, said:

Aia nu are led de fabrica . Pune ce e original adica halogen si lasa prostiile .
Ok, ce bec cu halogen imi recomanzi, care sa fie cat mai alb?

#6
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007
pentru Fabia , mai ales daca vrei sa-ti arzi oglinzile din faruri recomand led. Apoi, peste vreo juma' de an hai si deschide un topic nou cu titlul: ajutooooor, nu mai vad noaptea. Oare de ce?

View PostZedRev, on 05 decembrie 2017 - 14:29, said:

Ok, ce bec cu halogen imi recomanzi, care sa fie cat mai alb?
osram cool blue intense

Edited by dan1980_25, 05 December 2017 - 14:31.


#7
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostZedRev, on 05 decembrie 2017 - 14:29, said:

Ok, ce bec cu halogen imi recomanzi, care sa fie cat mai alb?
Philips H7 White Vision

#8
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006

View Postdan1980_25, on 05 decembrie 2017 - 14:31, said:

mai ales daca vrei sa-ti arzi oglinzile din faruri recomand led.

De ce arde ledul oglinda farului? are caldura mai puternica decat halogenul?

#9
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,734
  • Înscris: 01.10.2002
Merge si Osram Night Breaker Plus
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QW0JGH2dKNM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postxcit, on 05 decembrie 2017 - 14:34, said:


De ce arde ledul oglinda farului? are caldura mai puternica decat halogenul?
Nu arde nimic doar bat aiurea .

#11
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
iti ia certificatul pt leduri.
Halogene care sa vada alb ca xenonul nu ai sa gasesti, sau daca vad albastru insa apoi vad prost si slab (osram hyper si ceva philips diamond).

Mergi pe Narva Range Power White (nu BLUE) . Alea blue sunt mai galbene. Astea white sunt ilegale ca sunt de 4500k (si pana pe la 4300k sunt legale) insa nu isi da seama politistul ca nu sunt xenon sau led si nici 5000k cum sunt osram hyper sau diamondurile.

Daca nu mergi pe Philips White Vision (4300k) sunt albe dar nu asa cum ai crede, ziua o sa le vezi tot galbene, abia noaptea se vad putin mai albe, insa nu la fel de albe ca narva white.

Bafta.

#12
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006

View PostBaxon, on 05 decembrie 2017 - 14:59, said:

Nu arde nimic doar bat aiurea .
aia e alta socoteala, dar colegul zicea ca ii arde ledul oglinzile din faruri si vroiam sa stiu de ce

#13
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Principala probleme la dioda LED pana relativ curand a fost emisia de caldura vs emisia de lumina, de aceea ledurile veneau cu ditamai radiatorul in spate.
Racirea fiind pasiva, iar ventilatia cam 0, se ajungea la temperarturi inalte ce cu timpul topea "oglinda de plastic" incepand de la locul de contact cu soclul.

Quote

Crucially, heat is produced within the LED device itself, due to the inefficiency of the semiconductor processes that generate light. The wall-plug efficiency (optical power out divided by electrical power in) of LED packages is typically in the region of 5-40%, meaning that somewhere between 60 and 95% of the input power is lost as heat.

The energy consumed by a 100-watt GLS incandescent bulb produces around 12% heat, 83% IR and only 5% visible light. In contrast, a typical LED might produce15% visible light and 85% heat.

http://www.ledsmagaz...oduce-heat.html

#14
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Sfatul meu e sa-ti pui becuri normale si ai terminat toata treaba. Ma minunez ca majoritatea recomanda cine stie ce minunatii 1xx% mai multa lumina. De aici eu vad 2 probleme:
1. Deranjezi participantii la trafic cu lumina puternica
2. Tu vezi mai bine dar oare problema e la bec sau la far care se matuieste ? (sa nu mai intreb de probleme de vedere...)

In plus, becul nu se arde din cauza filamentului ci din cauza arcului produs de releu (daca e un releu slab calitativ)... N-as da 100ron pe 2 becuri sa ma tina 6-12 luni... mai bine 10 lei la fiecare 6 luni ca ies mai ieftin. Parerea mea.

#15
tartorul

tartorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 24.01.2006
Osram Silverstar 2.0 - imbina utilul (durata teoretica de viata marita) si placutul (+20% mai multa lumina, +20 metri pentru distanta maxima).

#16
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Mi-am pus becuri led in locul tuturor becurilor, adica, faruri semnalizare si pozitii, le am de 1 an pe amandoua masinile si nu m-a oprit nimeni sa-mi zica ceva, o sa vad la ITP ce zic aia.
E diferenta mare intre becurile lesinate cu filament si becurile cu led, ca idee mi-am mai cumparat un set sa am de rezerva.

#17
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
La masini mai noi ,dupa 2010, nu te intreaba nici dracu ce ai pe masina led, xenon etc , in schimb la vechituri , e bai mare !

Ce ma enerveaza pe mine e ca legea e tampita si nu poti sa-ti pui un drl pe o masina( mai veche ) care nu are din fabrica asa ceva . In loc sa fie chiar indicate , pt vizibilitate mai buna in trafic , dar noa asta e tara .

#18
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Cat timp nu scrie in cartea tehnica (talon) ce tip de bec are masina (ca la anvelope) poate sa faca 13 / 14  orice politist ca nu poate sa-mi demonstreze ca el stie cum e construita masina mea.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate