Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Windows 7 si 8.1 pe procesoare generatie noua.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Salutare.
Am doi amici care au P.C.uri cu Kaby Lake si Skylake mai exact asa:
i5 7400 / i5 6600, 16Gb RAM DDR4, GTX 1060 3Gb/6GB si etc.
Joaca: CS GO, GTA V, Mafia III, Mass Efect Andromeda, Mortal Kombat X, Tomb Rider si pe vechile configuratii i5 2400 / i5 3470, 8Gb DDR3, GTX 760 cu windows 7 / 8.1 jocurile li se miscau mai bine.
Adica sustin ca nu aveau oscilatie de FPSuri asa mare.
La GTA V jucau cu 50 fpsuri perfect in windows 7 / 8.1 pe configuratiile vechi, acum au 75 fps in Windows 10 1709 pe configuratiile noi, dar brusc jocul coboara la 15 fpsuri, dupaia uracand iara la 75FPS, o rezolvare a fost la driverul nVIDIA sa modifice la setarile 3D, activand functia V sync pe fast sync, dar tot au probleme, la Tomb Rider sau Mortal Kombat X care dupa 20 de minute jucat incep sa coboare fpsul undeva maxim in zona 30 de cadre...

Acum intrebarea mea ca sa pot sa-i ajut ar fi:
Mai primesc updateuri la Windows 7 / 8.1 daca au aceste procesoare ?
Adica vreau sa aflu de la cei care folosesc Windows 7 / 8.1 pe Skylake sau Kaby Lake.
Ei au zis ca pe youtube sunt vloggeri care au instalate aceste O.S.uri inclusiv pe Ryzen....

#2
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,809
  • Înscris: 09.12.2012
Se poate instala Windows 7 pe Sky/kabylake,dar problema  ar fi actualizarile,eu nu as apela la third-party sa pot face actualizari in continuare,daca M$ nu vrea,atunci asta e.

Skylake mai primeste actualizari pana in Iunie 2018 din cate stiu,insa kaby lake deloc

#3
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Pe mine asta ma interesa sa fie updatate la zi....

#4
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Asa, concret si exact, de ce te intereseaza sa fie WIndows actualizat la zi ???
AI avut, precis, vreo problema specifica in trecut, rezolvata de un update windows?!
Ai vreo banuiala, pentru viitor, ca vei avea nevoie EXACT de cine stie ce update windows 7/8?!

#5
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
DA.
Updateurile mai ales componentelor noi aparute dupa lansare O.S.ului primesc updateuri care le cresc: compatibiliatile si perfomantele.
Plus ca un windows actulizat la zi te tine de parte de atacurile venite daca mai downloadezi de pe torrente unele chestii.
Cei care spun ca updateurile nu sunt bune, sunt cei care nu au dat bani pe licenta si n-au habar ce diferente sunt intre O.S.urile updatate si kiturile neupdatate de la primul an de la lansare...
Un windows fara updateuri la zi, daca downloadezi de pe torrente aplicatii te transforma intr-o masina de minat bitcoinuri pentru altii.
Windows 8.1 nu ruleaza 4K pe youtube daca nu are updateurile de dupa 2015...

Edited by notrust, 05 December 2017 - 14:10.


#6
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,719
  • Înscris: 26.02.2010
Dar va merge placa video pe aceste procesoare, ca am incercat sa pun windows 8 si nu am gasit drivere compatibile.

#7
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,447
  • Înscris: 06.08.2008
Daca e sa ne luam dupa update-urile la zi, eu n-am primit nici o performanta... merge chiar mai prost (W7) cu update-urile la zi.

N-aveam nici cea mai mica idee ca update-urile te protejeaza impotriva "chestiilor" de pe torente. Asa o fii, nu te contrazic dar... ar fi bine sa nu induci lumea in eroare.

#8
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Logic ca merge.
Mergi la nVIDIA pe site si gasesti..
Uite aici:
http://www.nvidia.co...nload/Find.aspx

View Postpaso87, on 05 decembrie 2017 - 14:31, said:

Daca e sa ne luam dupa update-urile la zi, eu n-am primit nici o performanta... merge chiar mai prost (W7) cu update-urile la zi.

N-aveam nici cea mai mica idee ca update-urile te protejeaza impotriva "chestiilor" de pe torente. Asa o fii, nu te contrazic dar... ar fi bine sa nu induci lumea in eroare.
Windows 7 merge mai greu updatat pe sistemele vechi.
Cine are Dual Core RAM DDR 2 si placi video cu directX 9c maxim 10.1, o sa aibe surpriza unei functionalitati mai greoaia pentru ca updatarea pentru componentele noi creaza probleme celor vechi.
Si Windows XP fara niciun SP mergea pe Pentium II 300Mhz 128 Mb RAM si ocupa 3Gb instalat.
Dar ia vezi incearca sa rulezi XP SP2/3 pe Pentium II.

Aici vorbesc de configuratii decente nu de gioarse aparute acum 10+ ani... (AM2 / 478 sau 775 primele generatii)....

Edited by notrust, 05 December 2017 - 14:37.


#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
In Windwos 10 sunt probleme cu jocurile.
E un bug din Windwos 8 care a fost teoretic rezolvat in 1709. Si un altul aparut in 1703 si care nu stiu daca a fost rezolvat, dar exisat un workaround.
Problema aparuta cu 1703 a fost tocmai suportul imbunatatit ptr gameri - in Setari apare acel Gaming - cu game bar, DVR si altele. Dezactivarea sa rezolva ceva din problemele cu FPS-urile in 1703. Posibil sa rezolve si in 1709.

#10
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Aia e ca e dezactivat tot ce tine de xbox si game mode si degeaba....

#11
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View Postnotrust, on 05 decembrie 2017 - 14:01, said:

DA.
Updateurile mai ales componentelor noi aparute dupa lansare O.S.ului primesc updateuri care le cresc: compatibiliatile si perfomantele.
Plus ca un windows actulizat la zi te tine de parte de atacurile venite daca mai downloadezi de pe torrente unele chestii.
Cei care spun ca updateurile nu sunt bune, sunt cei care nu au dat bani pe licenta si n-au habar ce diferente sunt intre O.S.urile updatate si kiturile neupdatate de la primul an de la lansare...
Un windows fara updateuri la zi, daca downloadezi de pe torrente aplicatii te transforma intr-o masina de minat bitcoinuri pentru altii.
Windows 8.1 nu ruleaza 4K pe youtube daca nu are updateurile de dupa 2015...

Pfuuu, chiar aveam speranta, incepusei atit de bine.
Nu e nevoie sa-mi reciti povestirile alea de marketing.
Eu te-am intrebat daca TU ai vazut PRECIS si EXACT si VIZIBIL o imbunatatire de la vreun update Windows.
Adica ai pus update Windows si au crescut fps la nu stiu ce joc cu 45%.
Sau nu stiu care program a incarcat documentul de 2 ori mai repede.

Si, apopo, aici e vorba de update Windows, nu ?!
Nu de update drivere componente.
Pentru ca e cam alta treaba la drivere.
Discutam despre instalare Windows 7/8, deci ar fi vorba despre actualizari Windows, nu drivere componente.

Si, iti dai seama, daca descarci aiurea de pe torenti, toate aiurelile, si nu le testezi ianinte (antivirus / masina virtuala), si esti foarte norocos ;) exista posibilitatea sa iei virus, chiar daca ai Windows actualizat la zi si drivere actualizate la zi si antivirus actualizat la zi.
Adica, neah, cam 99,9999% orice chestiune a fost deja sparta/hackuita la ora actuala, cu citeva foarte foarte mici exceptii (sa zicem jailbreak la ios noi, de exemplu).

Edited by buyonevideo, 05 December 2017 - 15:14.


#12
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

View Postbuyonevideo, on 05 decembrie 2017 - 15:12, said:

Pfuuu, chiar aveam speranta, incepusei atit de bine.
Nu e nevoie sa-mi reciti povestirile alea de marketing.
Eu te-am intrebat daca TU ai vazut PRECIS si EXACT si VIZIBIL o imbunatatire de la vreun update Windows.
Adica ai pus update Windows si au crescut fps la nu stiu ce joc cu 45%.
DA.
Mafia III, GTA V ruleaza cu cel putin 10FPSuri in plus pe windows 7 / 8.1 erau niste KBuri 268xxx la windows 7 si Kb2998xxx la windows 8.1 pentru performanta in 3D.
Iar youtube 4K ruleaza si pe windows 7 si pe 8.1 dupa updateurile din 2015...
Daca vrei sa rulezi 4K pe windows 7 / SP1 din anii 2011 / 2012 n-o sa mearga, la fel si pe 8.1 versiunea lansata in 2013 / 2014..

Edited by notrust, 05 December 2017 - 15:21.


#13
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
actualizarile sunt "vinovate" ptr faptul hard-ware, ramane in urma soft-ware ! ...
asadar, ignorati-le ! ...
argument: un SO Windows proaspat instalat "merge" mult mai repede decat unu' similar, actualizat "la sange" !

Edited by realduc, 05 December 2017 - 15:54.


#14
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Poate nu intra in actiune placa video, si joaca doar pe cea integrata.
Sa verifice care procesor grafic este setat.

#15
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

View Postwb626ek, on 05 decembrie 2017 - 15:56, said:

Poate nu intra in actiune placa video, si joaca doar pe cea integrata.
Sa verifice care procesor grafic este setat.
Pe desktop la Intel daca ai placa video dedicata, merge doar aia.
Si oricum se pricep si ei sa-si seteze grafica...
Plus ca 75fpsuri pe integrata nu atungi in GTA V...

View Postrealduc, on 05 decembrie 2017 - 15:53, said:

actualizarile sunt "vinovate" ptr faptul hard-ware, ramane in urma soft-ware ! ...
asadar, ignorati-le ! ...
argument: un SO Windows proaspat instalat "merge" mult mai repede decat unu' similar, actualizat "la sange" !
Asta se intampla daca ti o configuratie mai mult de 5 ani.
Daca un O.S. aparut in 2017 este facut functional perfect pentru calculatoarele din 2015 - 2017, in timp apar alte componente, O.S.ul primeste updateuri pentru cele noi si tot asa cam la dupa 3 ani de la lansare deja pe componentele din 2015 (este un exemplu), el va "apasa" mai tare pe ele si updatarea lui incepe sa devina o problema tot mai grea de dus in spate pentru ele, dar daca ai componente luate noi alea odata cu updatarea O.S.ului devin mai performante.

Pe mine ma intereseaza daca sunt persoane care au skylake sau kabylake si folosesc windows 7 / 8.1 updatate la zi, adica daca au mai primit updateuri de la M$...

Edited by notrust, 05 December 2017 - 16:33.


#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

View Postrealduc, on 05 decembrie 2017 - 15:53, said:

argument: un SO Windows proaspat instalat "merge" mult mai repede decat unu' similar, actualizat "la sange" !

Argumentul nu tine. Doar daca dupa actualizari nu te mai ocupi si de intretinerea sistemului ( curatare ). Si aici intr-adevar marea majoritate habar nu are sa-si curete sistemul de gunoaie.

#17
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Am gasit pe youtube ca la unii le-a dat eroare la instalare windows 7 pe skylake...
Altii au reusit sa instaleze si au primit un mesaj prin care erau anuntati ca nu primesc updateuri pe acel hardware.
Totusi pe forum nimeni cu ryzen, skylake si kabylake sa spuna daca merge windows 7 sau 8.1 instalat si updatat ?
Nimeni nu face updateuri ?
N-au licente ?

#18
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Mai curand nu au instalat 7 sau 8 pe ele..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate