Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Sare iodată sau sare neiodată în alimentație

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#37
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Este interzisa comercializarea de sare neiodata cu exceptia farmaciilor.
Asa spunea legea lui Nastase.
Nu cred ca a suferit ceva amendamente pana azi....

View PostFriskey, on 05 decembrie 2017 - 14:48, said:

Nu cred ca exista supermarket care sa nu aiba sare neiodata in Ro. Indiferent ca e sare grunjoasa "romaneasca" clasica, sare de mare, de Himalaya, etc.
Eu gasesc peste tot.





#38
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Bine ma, cum spui tu. Eu acum ce sa fac daca gasesc din asta neiodata la magazin? Sa nu mai cumpar ca e lege de la Nastase?
Posted Image
In caz ca nu v-ati dat seama multe legi in Ro se bat cap in cap. Foarte probabil sa existe alta lege care permite comercializarea sarii fara iod.

LE: Acum inteleg de ce nu gasiti voi. Ca v-a inchis legea ochii si din cauza asta nu o mai vedeti pe rafturi.

Edited by Friskey, 05 December 2017 - 15:08.


#39
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
N-ai inteles, era ca o mirare ca ai gasit, si un control la acel magazin ar putea aduce ceva amenzi, conform legii date de idiotul Nastase....

#40
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
Gasesti sare neoidata la farmacie (nu stiu daca am voie sa scriu aici unde - cauta pe net sare de mare neiodata): 2 lei 500g - fina sau grunjoasa, cum preferi.

Pentru Elen-Viorel-69 , nu stiu raspunsul; poate i-a spus medicul daca are voie sau nu iod.

#41
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

View Postromanasu, on 05 decembrie 2017 - 16:37, said:

Gasesti sare neoidata la farmacie (nu stiu daca am voie sa scriu aici unde - cauta pe net sare de mare neiodata): 2 lei 500g - fina sau grunjoasa, cum preferi.
Asta stiam eu am zis in magazinele normale.
Plus ca-mi iau cu 10 - 15 centi de afara 1KG asta inseamna intre 40 de bani 90 de bani KG de sare neiodata.

P.S.
Asta imi aduc eu din Italia la 14 centi KGul

Attached Files


Edited by notrust, 05 December 2017 - 16:46.


#42
gump4

gump4

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 10.01.2017

View Postiulian160380, on 05 decembrie 2017 - 12:28, said:

...... si acum s-au gasit niste imbecili (capitalisti) sa oblige lumea sa consume sare iodata nevazand efectele negative ale iodului in timp asupra organismului... s-au inmultit bolile si cancerele de tiroida, populatia s-a ingrasat in draci si copii mici vin la doctor cu probleme de oase ca nu se pune calciu pe ele
Lasand la o parte exprimarea ta nu tocmai ok(se poate intelege comunisti=destepti  Posted Image  ) , nu ne obliga nimeni sa consumam sare- iodata sau neiodata, este doar alegerea noastra.Ordonanta de guvern 568/2002 este cea in cauza(nu am cautat sa vad daca e o chestie europeana ori nu ca oricum nu ma intereseaza), iar pe orice sare neiodata scrie ca e interzisa consumului uman si la fabricarea painii,scrie ca e doar pentru animale si in industria alimentara).Care e sanatoasa si care nu, ramane la aprecierea fiecarei persoane...Putem citi (se gaseste pe internet informatie destula) legat de sarea neiodata ori de cea iodata.Cea neiodata o mai gasesc si in piata.Eu o cumpar cat mai mare(altfel are antiaglomerant-E 536, sa nu se faca bucati mari)

Edited by gump4, 05 December 2017 - 17:23.


#43
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,081
  • Înscris: 10.05.2004
cind am drum prin Tg Ocna trec si pe la salina si iau citeva pungi de sare neiodata, citeodata si 1-2 bolovani pentru animale la soacra-mea in sat. se vinde fara nici un fel de problema, cu bon fiscal, la magazinul salinei.
de asemenea am vazut aceleasi pungi de sare neiodata in piata la Obor.

#44
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View Postgump4, on 05 decembrie 2017 - 17:17, said:

pe orice sare neiodata scrie ca e interzisa consumului uman si la fabricarea painii,scrie ca e doar pentru animale si in industria alimentara).
Bullshit! Nu exista asa ceva.
Am pus o poza mai sus, arata-mi unde scrie ca e interzisa consumului uman.
Nu mai trola.

#45
Serpent

Serpent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,218
  • Înscris: 09.01.2004
Topic dedicat sarii neiodate.
Industria alimentara produce pt. consumatori umani sau inumani?!? Posted Image
Attached File  0sare-neiodata-1leu-kg-alte-produse-alimentare.jpg   113.69K   9 downloads

#46
gump4

gump4

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 10.01.2017

View PostFriskey, on 05 decembrie 2017 - 20:02, said:

Bullshit! Nu exista asa ceva.
Am pus o poza mai sus, arata-mi unde scrie ca e interzisa consumului uman.
Nu mai trola.
Nu cunosc prea bine termenul de "trola", sa stii....dar probabil ca altii-l cunosc destul de bine.
Altfel, daca avem timp, putem sa citim intreaga ordonanta si vom gasi(putem citi ambele articole de mai jos):
"Art. 10
(1) Pe teritoriul Romaniei este interzisa comercializarea cu amanuntul a sarii neiodate, atat pentru uzul personal, cat si pentru utilizarea in alimentatia publica si colectiva.
(2) Prin derogare de la prevederile alin. (1) este permisa comercializarea sarii neiodate numai prin reteaua do magazine PLAFAR, magazine naturiste si farmacii, in segmentul produselor care nu necesita reteta pentru achizitionare, ambalata in cantitati ce nu depasesc 0,5 kg."*

Si da, daca ajungem prin piata, putem gasi sare neiodata adusa din Ucraina , parca, pe care este scris ceea ce am scris in postul meu anterior.
sursa:dreptonline.ro

View PostSerpent, on 05 decembrie 2017 - 22:03, said:

Topic dedicat sarii neiodate.
Industria alimentara produce pt. consumatori umani sau inumani?!?
Attachment 0sare-neiodata-1leu-kg-alte-produse-alimentare.jpg
Buna intrebare avand in vedere eticheta compozitionala de pe anumite produse comercializate la noi si numai..inca nu am un raspuns..:)

Edited by gump4, 06 December 2017 - 09:43.


#47
cincicinci

cincicinci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 20.02.2013
In apa potabila si imbuteliata a inceput sa fie introdus din ce in ce mai mult clor si au aparut bolile de tiroida. Clorul poate inhiba receptorii de iod din tiroida . Consecinta, iodarea sarii prin lege. Apa imbuteliata contine mai mult clor decat cea de la robinet ( am facut experimentul). Nu cautati sare neiodata ca va imbolnaviti de tiroida.

#48
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011

View PostAssur, on 05 decembrie 2017 - 11:51, said:

ilogomineraelele? Posted Image  Sarea de bucatarie e clorura de sodiu. Nu contine nimic altceva, iodura de potasiu s-a adaugat ca un paleativ contra hipertiroidiei, pentru a suplini lipsa de iod din alimentatie.
Care lipsă de iod în țara noastră se manifestă doar în zone izolate din oltenia însă pe plan extins în creierul birocraților UE.

#49
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
gump4, răspunsul e simplu, murăturile nu se pot face cu sare iodată, de aceea industria alimentară sau oricine face murături are nevoie de sare neiodată.

#50
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Cea mai buna sare e aia de Himalaya urmata de cea de mare.Prima e asa cum a lasat-o D-zeu de cateva milioane de ani.Deci fara iod sau mai nou in tarile cu apa calda si fluorid.Daca vrei sa faci tratament pentru glanda tiroida exista pastile de iod nu trebuie sa mananci sare cu tonele.Iar pentru d-na Pasilla,am vazut un reportaj la TV cum e exploatata sarea de Himalaya in Pakistan ca de acolo provine.Saracii pakistanezi le incarca manual in vagonete in tuneluri nici vorba sa le vopseasca.Asa e roca in mai multe straturi si culori diferite.

#51
cess69

cess69

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.06.2009
Exist sare neiodata si fara antiaglomerant în interiorul Salinei Ocnele Mari.Se vinde la bidon de 5 kg,la pret de 8 lei.

#52
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,806
  • Înscris: 16.05.2015
Sarea iodata se gaseste in aproape toate alimentele procesate pe care le cumparam din comert. Incepand de la paine si pana la mezeluri, lactate, produse de patiserie etc. Cred ca este indeajunsa cantitatea de iod consumata pentru a nu mai folosi sare iodata cand gatesc sau la masa.
Am urmarit odata un inteviu cu un medic endocrinolog care spunea ca legea cu iodarea sarii a fost o idiotenie si ca nu a facut altceva decat sa mareasca numarul de pacienti cu tot felul de afectiuni endocrine.

Edited by borhot, 10 March 2021 - 09:06.


#53
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,050
  • Înscris: 08.01.2021
Unii au spus ca iodarea sării ar putea ridica iq-ul mediu al omenirii cu 2%, cu un cost infim.
În multe zone din lume exista carente de iod.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate