Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Idei despre testare legume si carne

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 03.08.2013

View Postcleopatra81, on 05 decembrie 2017 - 10:55, said:

Buna ziua,
As dori daca imi puteti impartasi idei despre cum putem testa alimentele pe
care le mancam.
Am gasit acest aparat: https://www.emag.ro/...rat-nivelul-de-
nitrati-alb-greentest-2-gtna2/pd/DST7ZKBBM/###hdr-favorite_products dar
acesta doar descopera nitrati din legume. Si se pare ca nici nu are reviewuri foarte bune.
Am inteles ca multe legume sunt si modificate genetic.
Multumesc
Daca stai sa testezi tot ce mananci .... nu mai gatesti nimic. Nu se mai pune accent pe calitate ci mai mult pe cantitate si atat. Romanul nu are o putere financiara astfel incat sa-si permita sa manance bine si asa ajung in magazine tot felul de produse mai putin bune.

#20
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postcleopatra81, on 05 decembrie 2017 - 13:40, said:

Nici nu stii ce sa mai fac ca sa fiu sigura ca ii ofer fiului meu hrana sanatoasa, pana la urma parca e doar un cerc vicios si orice ai face ... degeaba faci Posted Image

Nu este un cerc vicios. Cel mai bun lucru e să-i oferi o alimentație cât mai variată, indiferent de unde provin produsele respective. Adică, noi, în România, am prins niște obiceiuri cam proaste. Îndopatul cu două feluri, puse în farfurii adânci la prânz, ambele cu carne din belșug, cu jumătate de pâine, băgat sarmale cu cârnați. Indiferent de cantitățile de pesticide din legume și fructe, ești mult afectat dacă mănânci "românește", mâncăruri grele, foarte grase, puțin variate.

Într-o societate modernă, nu mai e necesar să ai mâncărurile alea grele. Pe vremea bunicilor noștri, într-o casă trăiau vreo 6-7 guri, 2-3 generații, fără frigider și fără prea multă căldură. Aveai nevoie de 10 kg de salată la o masă ca să-i saturi, așa că alimentele dense din punct de vedere caloric erau mult mai eficiente. Făceai două oale de mâncare, avea toată familia ce mânca. Cârnați, șuncă, o făceai, le țineai la untură sau la uscat luni de zile. Nu prea mai ai nevoie de cârnați și șuncă. Ai frigider, ai magazin, îți faci ceva proaspăt.

Cred că cel mai important ar fi să învățăm să mâncăm mai corect, să evităm mâncatul tradițional, îndopatul, să ai din toate câte puțin la o masă. Ar avea un impact mult mai mare asupra sănătății decât consumul unor legume și fructe fără pesticide. Autoritățile fac testări pe legume și fructe, dar le fac prin sondaj. Adică iau de la diverși, de prin piață, le verifică la laborator. Dacă sunt depășite limitele, sunt retrase de pe piață. Asta nu înseamnă că alea cu depășiri ar fi toxice. Limitele sunt oricum sub valoarea la care ar putea afecta omul. Mai în toate domeniile unde lucrăm cu sănătatea umană, apă potabilă, mâncare, avem limite foarte joase, tocmai pentru a exista risc minim.

#21
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postcleopatra81, on 05 decembrie 2017 - 11:59, said:

Ei acum am inceput sa ma informez si eu. Cred ca problema este cand oameni folosesc substante ca sa ude solul decat balegarul de la vaca, nu?
Oricum am deschis acest topic ca sa invat de la voi cat mai mult.
Cum as putea sa-mi dau seama ca alimentele pe care le mananc sunt ok, asta as vrea sa stiu Posted Image
Multumesc mult
Simplu extrem de simplu de dat indicatii, dar mai greu de urmat "ad litteram" = fidel.

Va mutati la casa cu gradina, preferabil la tara, mai aproape de deal sau munte decat de marile orase si acolo va produceti voi cerealele, legumele, fructele si carnea asa cum doriti sa fie, dar atentie ca fara acei nitrati, nitriti plantele ies de regula cam vai si amar de lume sau poate stiu eu gresit, dar mai jos sa vedem ce zic cei aflati in cunostinta de cauza:

Quote

Nitrati si nitriti


Nitriţii şi nitraţii sunt componenţi naturali ai solului, proveniţi din mineralizarea substanţei azotate de origine vegetală sau animală datorată în primul rând microorganismelor existente în sol.
* parte din ei sunt absorbiţi din rădăcinile plantelor şi servesc la sinteza proteinelor şi a altor compuşi cu azot, iar altă parte este antrenată de apele de suprafaţa şi de cele care traversează solul, regăsindu-se în râuri, lacuri sau în pânza de apă freatică.
* În mod natural între nitriţii şi nitraţii din sol, apă şi plante se stabileşte un echilibru care să ducă la utilizarea intensivă, în agricultură, a îngrăşămintelor organice naturale sau a celor azotoase sintetice. Produşii lor de degradare îmbogăţesc solul acumulându-se în plantele cultivate, până la nivele dăunătoare pentru consumatori.
* Prin intermediul furajelor şi al apei nitriţii şi nitraţii ajung în organismul animalelor şi de aici în alimentaţia omului.
* Ambele substanţe mai sunt utilizate ca aditivi alimentari în preparatele de carne şi unori în laptele destinat producţiei de brânzeturi, pentru ameliorarea însuşirilor senzoriale şi prelungirea duratei de păstrare. Astfel se previne alterarea precoce produsă în special de bacteriile coliforme şi mai ales balonarea târzie a brânzeturilor maturare(tip caşcaval, Olanda, Tropist) datorată bacteriilor din gama Clostridium.
Utilizarea nitriţilor şi nitraţilor în laptele destinat brânzeturilor este tolerată, având în vedere că mare parte din acestea se elimină în zer, iar cantităţile rămase în brânză scad treptat în timpul maturării.
* În preparatele din carne (şuncă, salamuri, cârnaţi), nitriţii şi nitraţii se utilizează în mod curent pentru menţinerea culorii roz-roşiatic şi pentru efectele lor bacteriostatice şi de dezvoltare a aromei produselor.
Pentru a difuza uniform în masa de carne, nitraţii şi nitriţii se adaugă în sare sau în saramură (1kg nitrat sau 0,5kg nitrit la 100kg sare). Sub acţiunea microorganismelor cu acţiune reducătore din saramură şi din carne nitraţii trec în nitriţi. Aceştia oxidează mioglobina şi hemoglobina din sânge în nitrozomioglobina şi nitrozohemoglobina, care îşi păstrează culoarea roşie în timpul tratamentului cărnii. În lipsa lor, salamurile fierte sau opărite ar căpăta o culoare gri-cenuşie.

În ţara noastră, concentraţia nitriţilor în produsele finite este limitată la maxim 70 mg/kg, iar în unele ţări aceasta poate fi de 200mg/kg. Riscul formării de nitrozamine a adus în actualitate problema revizuirii acestor norme în sensul reducerii lor.

TOXICITATEA NITRATILOR SI NITRITILOR

pe Nitrati si nitriti  
Pentru a evita acumularile de substante toxice din alimente sau bauturi, probabil, ar fi utile si posturile* sau ajunarile**.

Alimente - cereale, legume, fructe, nectaruri, lactate, carne etc.

Bauturi - apa, sucuri, nectaruri etc.

A POSTI* - A se abține un anumit timp de la anumite mîncări (carne, grăsimi etc.), sau de la orice hrană (v. ajuna);

A AJUNA** - (În practicile religioase) A nu mânca nimic, a ține post complet.

#22
cleopatra81

cleopatra81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 07.11.2009
Multumesc tuturor pentru raspunsuri!
O seara faina va doresc!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate