Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

AVC

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
vergilvasile

vergilvasile

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.07.2006
Buna ziua,
Sotia mea, in varsta de 53 de ani a suferit un AVC ischemic, pe data de 01.12.2017, la ora 7:30 si fiind amandoi acasa, instantatneu am sunat la 112 si am dus-o la spital.
In acea zi, evolutia a fost foarte buna, a inceput sa vorbeasca, sa miste membrele, foarte cooperanta, iar seara pe la ora 18:00, a mers la baie pe picioarele ei, inclusiv a doua zi pe la orele 11:00. Apoi la 15-20 minute s-a instalat din nou AVC-ul si de atunci, nu mai vorbeste si nici mana dreapta si piciorul drept nu le poate misca.
Ce s-a intamplat oare??
Mai sunt sperante de recuperare?
Pun o poza cu rezultatul CT, dupa recidiva,

   http://prntscr.com/hj86vb

Edited by vergilvasile, 05 December 2017 - 07:17.


#2
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Crezi ca aici vei afla ceva real, exact?  Tot cu medicii trebuie sa te consulti, doar ei  pot sa te ajute, eventual. Prognosticuri de acest fel, nu se pot da dupa ureche. De multe ori, nici macar medicii, cu toata stiinta lor, nu pot sa-ti spuna nimic concret.

#3
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
cu parere de rau ptr sotia lui Vasile, yo nu stiu nici o boala pe care "doctorii" sunt capabili sa o vindece !

#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
dupa 2 avc-uri, mai ales ca nu s-a putut resoarbe, urmatorul poate fi fatal. teoretic medicii ar trebui sa fi luat masuri deja. dar stii cum e, avc-ul este ceva de necontrolat. pot fi tratate urmarile lui, dar atat.

#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
insista pe langa medicul care se ocupa de cazul ei, sa-ti explice ce s-a intamplat, sa-ti spuna ce se mai poate face, in cat timp isi va reveni, macar partial, sotia ta.
sa speram ca organismul ei va face fata, este inca tanara.
are si alte probleme de sanatate, are cazuri similare in familie ?
initiatorului ii doresc multa putere, sa treaca cu bine peste aceasta perioada.

#6
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Recuperarea dupa un AVC ischemic nu se face de pe o zi pe alta. Dureaza, spitalizare si apoi la domiciliu cand se considera oportun.

Sanatate!

Cam tanara pentru AVC! Desi cica acum, nu e de mirare ca apare si la 30 de ani. Ceva factori predispozanti?

Edited by arab, 05 December 2017 - 09:53.


#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postcorinadaniela, on 05 decembrie 2017 - 09:33, said:

insista pe langa medicul care se ocupa de cazul ei, sa-ti explice ce s-a intamplat, sa-ti spuna ce se mai poate face, in cat timp isi va reveni, macar partial, sotia ta.
sa speram ca organismul ei va face fata, este inca tanara.
are si alte probleme de sanatate, are cazuri similare in familie ?
initiatorului ii doresc multa putere, sa treaca cu bine peste aceasta perioada.
Corina, NICI un medic, nici de la noi, nici din strainatate nu se hazardeaza sa dea prognosticuri depre evolutiile ulterioare ale unor asemenea cazuri medicale.In cel mai bun caz se pronunta asupra starii de fapt, asupra tratamentelor, eventual recomandari pentru ce-ar fi de facut in continuare si atat, dar pentru viitor, eventual cei credinciosi te indruma spre credinta. Am trecut prin ceva asemenetor si stiu exact ce scriu.

#8
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007
Din propria mea experienta cu mama:

Normal, recuperarea se face destul de lent. Cam cat s-a recuperat in primele 2-3 zile, cam cu sechelele respective va ramane. Perioada maxima de ameliorare este de 3 luni. Dupa aia, cam asa ramane. Chiar daca isi mai revine cu paralizia la mana si la picior, in principiu va avea probleme. Stiu oameni care au suferit 5 AVCuri si inca sunt functionali. Doctorii nu au ce sa faca, nu pot da previziuni, deoarece fiecare individ reactioneaza si se recupereaza diferit.

#9
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Pe rezultatul recidivei scrie clar - AVC ischemic acut
Mergi si stai langa sotie nu mai pierde vremea pe forumuri
In cazul unui AVC ischemic tratamentul se aplica în primele 3-3,5 ore de la apariţia semnelor iar dacă nu se respectă acest interval de timp, tratamentul  nu mai poate fi administrat.
Aici vorbim de AVC ischemic acut si doar doctorii pot veni cu detalii, cel mai probabil in urma unei tomografii computerizate

#10
Madalina123456

Madalina123456

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.04.2018
Buna. Cunosc un centru cu aparatura moderna in Bucuresti in sectorul 4 pe Anton Colorian 22-24 si nu e scump, o sedinta undeva la 45-50 lei si la un abomanent ai reducere. este un kinetoterapeut bun, cunosc multe persoane care frecventeaza si chiar se vad rezultatele. Doamne ajuta ca avem nevoie de oameni ca ei. Sanatate multa si pentru mai multe informatii lasa-mi un mesaj, te pot ajuta cu mai multe informatii daca esti interesat. Posted Image Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate