Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Traseu pachet prin curier

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Daniel2222

Daniel2222

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 21.07.2015
Stie cineva ce inseamna la fan Courier "AWB-ul a fost inregistrat de catre clientul expeditor."
Primesc acest lucru cand verific un AWB.

Am comandat un produs dela un magazin din Bucuresti si am ales livrarea prin curier.
Acum primesc mailuri de la magazinul respectiv ca produsul a fost expediat, cea ce  nu este adevarat. La mine nu a ajuns nimic.
Am primit si un AWB. Cand verific acel Awb primesc urmatorul mesaj: "AWB-ul a fost inregistrat de catre clientul expeditor."

Cei care au mai lucrat cu acest curier pot sa-mi spuna ce inseamna acest mesaj?
Asta inseamna ca magazinul respectiv a predat deja produsul catre curier sau doar ca au chemat un curier si urmeaza sa predea produsul?
Multumesc frumos.

Edited by Daniel2222, 04 December 2017 - 20:52.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Inseamna ca :

View PostDaniel2222, on 04 decembrie 2017 - 20:51, said:

au chemat un curier si urmeaza sa predea produsul?
Vanzatorul a completat AWB-ul si urmeaza sa predea produsul curierului. Cand ? In viitorul apropiat ! ( o zi, o saptamna, etc)

Multe asa zise magazine online nu au produse in stoc. In functie de comenzi le cumpara si ei de prin alte locuri si dupa ce le primesc, le livreaza mai departe.
Produsele pot fi livrate si direct de la vanzatorul initial.

Edited by pasilla, 04 December 2017 - 21:03.


#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,269
  • Înscris: 01.12.2001
Doar a fost generat awb. Inca nu a fost preluat de curier.

#4
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Asta inseamna ca atunci cand a pregatit coletul, expeditorului i s-a generat codul transportului, dar coletul nu a fost inca ridicat.

#5
Daniel2222

Daniel2222

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 21.07.2015
pfff, banuiam asta...

Fac asta ca sa-ti limiteze posibilitatea unui eventual retur. Nu am de gand sa fac retur dar din cauza asta il trec ca expediat de astazi desi produsul nu e nici macar plecat din magazinul lor.

Edited by Daniel2222, 04 December 2017 - 21:09.


#6
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
Te va suna curierul in ziua cand vei primi pachetul. Eventual vei primi un mesaj inainte ca va sosi coletul intre orele...

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostDaniel2222, on 04 decembrie 2017 - 21:08, said:

pfff, banuiam asta...

Fac asta ca sa-ti limiteze posibilitatea unui eventual retur. Nu am de gand sa fac retur dar din cauza asta il trec ca expediat de astazi desi produsul nu e nici macar plecat din magazinul lor.
Nu asta e motivul principal. Motivul este ca tu, cumparator, sa ai impresia ca ai deaface cu profesionisti, ca lucrurile se misca, etc.
Depinde si cum ai stabilit sa faci plata. Daca ai platit deja, e tragere de timp.

Edited by pasilla, 04 December 2017 - 21:14.


#8
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,379
  • Înscris: 08.02.2011
fan curier afiseaza mesajele de tracking cu cateva ore intarziere, nu in timp real. Vei primi produsul maine cel mai probabil.

#9
Daniel2222

Daniel2222

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 21.07.2015
Am platit cu cardul (online).
Inca ceva.
Am citit acum termenii si conditiile lor si ce mi se pare aberant sa-ti ceara sa le trimiti notificare in scris in caz de retur.
Alt lucru ar fi ca vor ca ambalajul sa fie intact. Din ce stiu eu nu esti obligat sa trimiti ambalajul intact.

Ma sperie un pic, imi par neseriosi. Am facut prostie ca am platit dinainte produsul. Trebuia sa-l platesc la primire.

Edited by Daniel2222, 04 December 2017 - 21:28.


#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,269
  • Înscris: 01.12.2001
Notificare in scris dn contul tau online emag. Nu scrisoare in plic.

#11
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,379
  • Înscris: 08.02.2011
Nu a zis nimeni de emag, aia nu au nevoie de vreo notificare ca ei trimit curierul sa ridice produsul de la tine, nu trimiti tu direct produsul retur, caz in care mi se pare normal sa ai numar RMA inainte, ca sa stie magazinul de unde provine si a impiedica abuzurile


Unele produse se returneaza doar sigilate, asa spune legea, depinde ce produse ai cumparat

#12
Daniel2222

Daniel2222

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 21.07.2015
Nu este vorba de emag si vor notificare in scris.
Nu stiu daca o sa accepte un simplu email. Dar sper ca totul va fi ok si nu se va ajunge acolo.
Tinand cont ca nu am spus depre ce magazin discutam cred ca pot sa-mi dau cu parearea fara sa-i afecteze in caz ca nu am dreptate si sa spun ca fac asta ca sa elimine/descurajeze un eventul retur. In orice caz, odata ce produsul figureaza la ei ca expediat, zilele in care as avea voie sa fac retur au inceput deja desi produsul este inca la ei in magazin.

In orice caz. Nu e vb de emag. Cei de la emag imi par seriosi.

Edited by Daniel2222, 04 December 2017 - 21:41.


#13
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostDaniel2222, on 04 decembrie 2017 - 21:37, said:

zilele in care as avea voie sa fac retur au inceput deja
Eu cred ca ziele se numara de la primirea produsului.

#14
Daniel2222

Daniel2222

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 21.07.2015

View Postmodoran, on 04 decembrie 2017 - 21:36, said:

Unele produse se returneaza doar sigilate, asa spune legea, depinde ce produse ai cumparat

Nimic perisabil. O placa electronica de comanda.

#15
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
1. E ok ca se genereaza AWB. Insemna ca ei au chemat curierul sa ridice si sa iti aduca marfa.
2. Ai 14 zile calendaristice (de cand ai primit coletul) sa faci retur.
Ambalajul si produsul trebuie sa fie intact (cat e totusi posibil).
Ambalajul nu e necesar pt garantie....
3. Exista proceduri de retur, asa se pastreaza ordinea.

#16
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

View PostDaniel2222, on 04 decembrie 2017 - 21:08, said:

pfff, banuiam asta...

Fac asta ca sa-ti limiteze posibilitatea unui eventual retur.
Nu esti obligat sa ridici coletul. Nu-l atingi, nu desfaci pachetul, nu semnezi de primire,........
Cand vine curierul spunei ca te-ai razgandit.
El face retur si gata, ai scapat.

Edited by OPEDI, 04 December 2017 - 23:12.


#17
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,206
  • Înscris: 23.08.2014

View PostDaniel2222, on 04 decembrie 2017 - 21:37, said:

Nu este vorba de emag si vor notificare in scris.
Nu stiu daca o sa accepte un simplu email. Dar sper ca totul va fi ok si nu se va ajunge acolo.
Tinand cont ca nu am spus depre ce magazin discutam cred ca pot sa-mi dau cu parearea fara sa-i afecteze in caz ca nu am dreptate si sa spun ca fac asta ca sa elimine/descurajeze un eventul retur. In orice caz, odata ce produsul figureaza la ei ca expediat, zilele in care as avea voie sa fac retur au inceput deja desi produsul este inca la ei in magazin.

In orice caz. Nu e vb de emag. Cei de la emag imi par seriosi.
Esti tu prea stresat.Ultima oara cand am primit un colet cu haine, m-am speriat, era cutia pur si simplu desfacuta, nelipita cu nimic.Dar, in interior, era tot ce comandasem:)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate