Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Marire font in Win 10 ?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Se poate specifica fontul pe care il afiseaza fiecare componenta din Win 10 asa cum avea Win 7 ? De ex fereastra activa sa aiba un anumit tip de font etc...

#2
bekali

bekali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 25.11.2006

 Remicade, on 04 decembrie 2017 - 20:16, said:

Se poate specifica fontul pe care il afiseaza fiecare componenta din Win 10 asa cum avea Win 7 ? De ex fereastra activa sa aiba un anumit tip de font etc...
Marire font>> click dreapta pe descktop>>setari afisare>>scalare si aspect>>modificati marimea fontului>>100% 125% 150%

#3
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Windows 10 a fost optimizat inclusiv pentru display-uri mici de rezolutie mare (unde este necesara o scalare DPI ridicata), dar din aceasta cauza s-au pierdut anumite posibilitati de customizare.
Optiunea a fost eliminata in Creators Update, deoarece producea probleme de afisare in interfata si la anumite aplicatii.

Se mai pot face modificari via editarea registrilor sau cu ajutorul unor aplicatii, cum ar fi aceasta: http://www.softpedia...e-Changer.shtml
Aplicatia de mai sus a fost scrisa special pentru Creators Update, dar functioneaza si pe alte versiuni de Windows:

Quote

System Font Size Changer, for instance, gives you quick access to the desktop customization panel to make text bigger when it comes to the title bars, menus, message boxes, palette tittles, icons and tooltips of all built-in Windows utilities as well as any applications. It was actually developed because the OS integrated font size changing options was removed in Windows 10 Creators Update.

Insa nu as recomanda.
Microsoft nu recomanda nici utilizarea unui factor de scalare cutomizat, ci doar procentele selectabile in functie de rezolutia display-ului.

#4
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 Remicade, on 04 decembrie 2017 - 21:17, said:

Ca sa nu deschid alt topic, nu pot salva nimic pe partitia C, probabil e ceva legat de drepturi dar nu-mi dau seama ce. Solutii ?

Off-topicul nu este permis. De aceasta data am deschis eu topic separat pentru tine: https://forum.softpe...-pe-partitia-c/

#5
monalcor

monalcor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.04.2005
[font=times\]Dragi prieteni va rog respectuos pe cei care puteti, sa imi dati o mana de ajutor. Sunt miop si vad greu scrisul de sub icoane, de sub foldere, din taskbar , de pe desktop etc. As dori stiu cum pot modifica fonturile , sa le fac mai mari si evidentiate cu bold, . Specific ca nu cu magniifer vreau sa fac asta .Exista o alta madalitate care in versiunile mai vechi de windows se gasea la customise display si se putea modifica marimea si aparenta scrisului de sub icoane, foldere, tools, etc . Exista si in windows 10. Am gasit-o odata din intamplare. De atunci incerc sa o regasesc, dar nu reusesc. Va rog un pic de ajutor. Va multumesc[/font]

Edited by monalcor, 29 March 2018 - 17:32.


#6
petruspc70

petruspc70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 09.11.2012
Eu știu că miopia este o deficiență oftalmologică în care obiectele aflate la distanță nu pot fi distinse clar. Cred că aveți altă problemă...

#7
monalcor

monalcor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.04.2005
Multumesc pentru ajutor. A fost eficient si corect.Scuze daca am facut erori de plasare a acestui topic, fara intentie.TOPIC INCHIS.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate