Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Indecis - auto 10.000 euro

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
55 replies to this topic

#1
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Sper sa ma ajutati cu niste sfaturi. Ideea este ca nu sunt hotarat pe un anumit model sau marca deci nu aruncati cu pietre.
In principiu sunt orientat spre un sedan fabricat dupa anul 2011, benzina, cu un rulaj de maxim ~ 125-135.000 KM.
Bugetul ar fi cam de 10.000 de euro.
Cam asta am gasit pana acum pe siteurile de profil (mobile - doar dealeri auto si carsontheweb), excluzand varianta achizitiei din tara.

1. VW Passat (B7) - 1.4 TSI - 2011 ~ 120.000 KM
Am gasit un model la vanzare cu destule dotari (navigatie, trapa, incalzire in scaune etc).
Cam asta ar fi prima varianta pe care o iau in calcul.

2. VW Jetta (VI) - 1.2 TSI - 2011 ~ 105.000 KM
Ar fi o varianta de compromis prin prisma pretului redus ~ 8500 de euro.
Problema o reprezinta motorizarea despre care am tot auzit ca a avut destule bube.

3. Audi A4 - 1.8 TFSI - 2011 ~ 120.000 KM
Desi nu sunt un mare fan Audi trebuie sa recunosc ca designul interior si exterior este destul de reusit.

4. Kia Sportage - 1.7 CDRI - 2012 ~ 100.000 KM
Ma atrage destul de mult acest model, pur si simplu imi place foarte tare designul exterior si probabil pozitia mai inalta la volan.
Singurul minus ar fi motorizarea diesel pe care incerc sa o evit.
Deci modelul asta reprezinta exceptia, fiind vorba de un crossover diesel.

Ce parere aveti?

#2
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017
Varianta 3. Mai ales pentru motor. Restul, sunt niste carute lesinate.

#3
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
O idee despre modul in care va fi folosita masina? Varianta cea mai puternica ar fi Audi apoi Passat-ul. Personal as alege Passat, Audi nu prea ma incanta. Are un coleg un A8 si mi se pare barca si ... cam atat. Ma simt cam "rece" in ea.

#4
anarchy78_ro

anarchy78_ro

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,048
  • Înscris: 20.02.2016
Poti face un efort financiar de inca 1000 Euro?
Daca da,recomandarea mea ar fi asta : https://www.daswelta...0&minPrice=9000

Daca nu,varianta 3.

#5
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007

View PostPololica, on 04 decembrie 2017 - 14:20, said:

O idee despre modul in care va fi folosita masina? Varianta cea mai puternica ar fi Audi apoi Passat-ul. Personal as alege Passat, Audi nu prea ma incanta. Are un coleg un A8 si mi se pare barca si ... cam atat. Ma simt cam "rece" in ea.
In prezent am un diesel pe care il rulez mai tot timpul in Bucuresti pe distante destul de scurte, de aia as merge pe benzina. Iarna nici nu apuca sa se incalzeasca motorul si ajung la destinatie, ceea ce nu prea ma incanta.
Rulajul oscileaza, am avut perioade cand faceam 35.000 de km intr-un an (asta fiind motivul pentru care am ales atunci dieselul) dar in prezent parcurg undeva la 18-20.000 de km/an ceea ce ar fi ok pentru o benzinara.

anarchy78_ro, nu ar fi o problema sa mai adaug 1000 de euro dar cu siguranta nu ma intereseaza un VW Polo (cel putin asta imi apare mie cand dau click pe linkul tau).

Edited by Dau, 04 December 2017 - 14:33.


#6
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005

View Postanarchy78_ro, on 04 decembrie 2017 - 14:21, said:

Poti face un efort financiar de inca 1000 Euro?
Daca da,recomandarea mea ar fi asta : https://www.daswelta...0&minPrice=9000

Daca nu,varianta 3.
Omul vrea masina mare si tu ii dai un Polo?
Totusi, la banii astia, Polo poate are toti Km reali, spre deosebire de restul

#7
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Atunci Passat+GPL si ajungi la cost de diesel.

#8
the_same

the_same

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,130
  • Înscris: 13.11.2012
@dau...incalzirea e singurul motiv pentru care vrei diesel ?
Din ce an e masina actuala ?
Eu am mondeo 2.0 diesel din 2012 si se incalzeste foarte repede. Are o rezistenta suplimentara care incalzeste aerul.

#9
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Nu ma intereseaza foarte tare costul carburantului atat timp cat nu o rulez mai mult 18-20.000 de km/an si ma incadrez cu un 11-12 l maxim in Bucuresti (nu ma suprapun cu orele de varf si nici nu am talpa grea).

the_same, este din 2007 si nu are acea rezistenta. Nici modul de exploatare nu mi se pare ok, cel putin iarna, de aia vreau benzina.

Probabil voi alege intre Passat si A4 (desi a aparut mai tarziu in grafic se pare ca incepe sa ma atraga).

Edited by Dau, 04 December 2017 - 14:48.


#10
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostPololica, on 04 decembrie 2017 - 14:20, said:

Are un coleg un A8 si mi se pare barca si ... cam atat. Ma simt cam "rece" in ea.
Comparatie inutila intre A4 si A8 ...


On : pct 3 daca km is reali ( io sincer ma indoiesc dar nu e treaba mea )

#11
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View PostBaxon, on 04 decembrie 2017 - 15:04, said:

Comparatie inutila intre A4 si A8 ...


On : pct 3 daca km is reali ( io sincer ma indoiesc dar nu e treaba mea )

Stiu ca au dimensiuni diferite (si clase diferite), dar arata (aproape) la fel la interior. Nu intru la detalii de amanunt. Nu m-au pasionat modelele Audi.

#12
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostPololica, on 04 decembrie 2017 - 15:16, said:


Stiu ca au dimensiuni diferite (si clase diferite), dar arata (aproape) la fel la interior. Nu intru la detalii de amanunt. Nu m-au pasionat modelele Audi.
Tu nu ai ce amanunte sa mai scrii din moment ce parerea ta e pur subiectiva din prisma unuia care a vazut Audi in poze ... rezuma-te la ce stii cu siguranta daca vrei sa fii de ajutor , daca nu , abtine-te !

#13
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,490
  • Înscris: 13.11.2011

View PostDau, on 04 decembrie 2017 - 14:45, said:

este din 2007 si nu are acea rezistenta. Nici modul de exploatare nu mi se pare ok, cel putin iarna, de aia vreau benzina.
Foarte nasol,masina mea e tot din 2007 si are rezistenta electrcia.Crede-ma ca acest mic aspect face diferenta,baga caldura si incalzeste motorul foarte repede...Fara sa exagerez,cred ca mai repede ca un benzinar.
PS;de curiozitate...a ta dupa cati km/cate minute se incalzeste?ma refer atat la caldura bagata in habitaclu cat si motor.

#14
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
intrebarea e daca asa de greu se incalzea de la inceput sau s-a dus termostatul? am ajuns sa il schimb la 3-4 ani, parca e consumabil...

alternativa mai ieftina ar fi Octavia, acelasi motor, dar la banii aia gasesti mai noua sau cu mai putini km

Edited by Oxigen1234, 04 December 2017 - 16:20.


#15
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View PostBaxon, on 04 decembrie 2017 - 15:23, said:

Tu nu ai ce amanunte sa mai scrii din moment ce parerea ta e pur subiectiva din prisma unuia care a vazut Audi in poze ... rezuma-te la ce stii cu siguranta daca vrei sa fii de ajutor , daca nu , abtine-te !

Poza urcat in dreapta... da, ai dreptate ma abtin. Le-am vazut pe amandoua in din perspectiva pasagerului.

#16
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,473
  • Înscris: 18.06.2007
ai grijă. 1.8 tfsi de la Audi din 2011 sigur o să pape fffff mult ulei curând și reparația nu este ieftină. ori iei facelift ori cauți unul cu pistoanele înlocuite (factură de la reprezentanță)

#17
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Asa este, auzisem ceva de buba asta a lor cu mancatul uleiului.

missionnad, stiu de aceasta siguranta. Intr-adevar, o are un coleg pe masina si aproape instantaneu se incalzeste interiorul.
La mine dupa cativa km, nu stiu exact sa-ti spun, cred ca vreo 5-6 km.

#18
the_same

the_same

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,130
  • Înscris: 13.11.2012
Din cate stiu sunt cam problematice motoarele pe care le cauti tu din acea perioada: 1.2 tsi,1.4 tsi chiar si 1.8.
Cauta info pe forumul VW sau mai multe detalii iti pot cativa colegi de pe aici: andrew1980,deenman,etc.
Cautam si eu Passat b7 1.8 tsi de 160 cp dar m-am lecuit .

Edited by the_same, 04 December 2017 - 17:08.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate