Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Anticonceptionale pisici comunitare

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
ptap

ptap

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 09.12.2005
M-am mutat de curand pe o strada plina de pisici fara stapan. Le-am propus vecinilor care le dau de mancare sa le castram. Au zis ca e prea scump si ca nu chinuie animalele, se ocupa cineva si "duce" puiii. Mi se pare inuman. Pe mine nu ma cunosc si nu stau sa pun mana pe ele, chiar daca as gasi undeva sa le castrez. Poate in cateva luni ne vom imprieteni. Am zis ca data viitoare adoptam noi 2 pui, dar ele fac cate 5-6. E jale.
Exista , macar ca solutie temporara posibilitatea sa le pun ceva cu efect anticonceptional in mancare? Ele mananca toate, vreo 10, din acelasi loc de pe trotuar, nu stiu daca ar avea efect, nestiind cat a mancat fiecare.  Ar fi acelasi tratament si pentru motani si pentru pisici?

Multumesc!

#2
Ugho

Ugho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 22.11.2017
Castrarea o poti face si tu, daca pui mana pe pisici, nu e foarte greu, si nu te costa nimic, sunt destui tarani care castreaza rapid miei, purcei, capre.

#3
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Mai bine pisici maidaneze decat caini. Prezenta pisicilor indica zona fara caini.

#4
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Nu poti sa faci cerere(i)/reclamatie(i) la hingheri ?!
Nu poti sa mai gasesti macar inca 1-2 vecini, sa faca si ei cerere(i)/reclamatie(i) ?

Edited by buyonevideo, 04 December 2017 - 11:26.


#5
ptap

ptap

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 09.12.2005
Nu ma deranjeaza in mod special pisicile in sine. Ma deranjeaza ca fac multi pui si aparent vecinii n-au nicio apasare sa-i arunce pe unde apuca. Planul meu e sa le duc la castrat pe rand, cand mai apare cate o campanie, dupa ce ma imprietenesc cu ele. Dar pana atunci....

#6
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,726
  • Înscris: 06.07.2005
Daca le pui anticonceptionale la gramada e posibil sa le faci mai mult rau decat bine, n-ai cum sa respecti dozajele. Trebuie sa iei pe fiecare in parte si sa le dai pastila, cam greu sa iti iasa manevra,

#7
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Macar e mai bine decat strazile alea de prin Bucuresti mai ales unde e plin de sobolani din aia mare de ii vezi traversand linistiti strada ziua

#8
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Hai mai ce dreacu te deranjează pisicile.
Daca erau câini da era ok sa suni la hingherii sau să-i castrezi.

Și la mine pe strada s-au înmulțit pisicile , e una pe la mine pe la scara prietenoasa rău , daca ii e frig vine după tine să intre în scara.

Prefer oricând să fie pisici decât cum era acum 3-4 ani plin de câini.

Exista o pastila la farmaciile veterinare pt când sunt în călduri.

Chiar nu înțeleg care e jalea mare. Nici nu se caca pe trotuar că câini pisicile.

Acum iarna se ascund în locuri calde.

Cu ce vă deranjează nu înțeleg.

#9
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007
eu nu prea am incredere in atnticonceptionalele alea. Am dat pisicii mele in doua randuri, doua tipuri de anticonceptionale. In ambele situatii, dupa o luna erau bortoase,

#10
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Pisicile comune sunt de o mie de ori mai utile fie maidaneze, fie în curțile oamenilor decât câinii ! Simplul motiv că pisicile controlează numărul rozătoarelor este suficient ca să nu blamăm aceste suflete nevinovate !!! Oamenii care iubesc doar câinii și îi ațâțâ cu ură la uciderea bietelor pisici sunt niște dobitoci jalnici și când dau de astfel de specimene mai ales prostălăi tineri, nu scapă prea ușor de brațul meu !!! Am castrat gratis o mulțime de pisici, numai luna trecută 3 pisici și un motan,  nu știu cum este în alte zone, dar la mine în Gorj singurul demers care trebuie făcut este programarea la medicul veterinar .Posted Image

#11
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 Neaceasca85, on 04 decembrie 2017 - 11:13, said:

Mai bine pisici maidaneze decat caini. Prezenta pisicilor indica zona fara caini.
Si fara sobolani.
Nu cred ca exista alte posibilitati inafara de castrare/sterilizare..N-am auzit desi am trei pisici, sterilizate

 zzhunt, on 04 decembrie 2017 - 12:00, said:

Hai mai ce dreacu te deranjează pisicile.
Daca erau câini da era ok sa suni la hingherii sau să-i castrezi.

Și la mine pe strada s-au înmulțit pisicile , e una pe la mine pe la scara prietenoasa rău , daca ii e frig vine după tine să intre în scara.

Prefer oricând să fie pisici decât cum era acum 3-4 ani plin de câini.

Exista o pastila la farmaciile veterinare pt când sunt în călduri.

Chiar nu înțeleg care e jalea mare. Nici nu se caca pe trotuar că câini pisicile.

Acum iarna se ascund în locuri calde.

Cu ce vă deranjează nu înțeleg.

 zzhunt, on 04 decembrie 2017 - 12:00, said:

Hai mai ce dreacu te deranjează pisicile.
Daca erau câini da era ok sa suni la hingherii sau să-i castrezi.

Și la mine pe strada s-au înmulțit pisicile , e una pe la mine pe la scara prietenoasa rău , daca ii e frig vine după tine să intre în scara.

Prefer oricând să fie pisici decât cum era acum 3-4 ani plin de câini.

Exista o pastila la farmaciile veterinare pt când sunt în călduri.

Chiar nu înțeleg care e jalea mare. Nici nu se caca pe trotuar că câini pisicile.

Acum iarna se ascund în locuri calde.

Cu ce vă deranjează nu înțeleg.
Ba se caca, fii linistit. Si mai ales cand le apuca cufureala.

#12
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Arata tu o pisica care se caca pe ciment.
Eu nu am văzut până acum nici una

Am avut până acum 2 pisici una de rasa birmaneză și acum una de pe strada luată când era cat un pumn de mica.

Nici una nu s-a căcat in casa. Aia mica s-a dus din prima zi la nisip.

Câinele e mai prost se caca pe unde apuca.

#13
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,119
  • Înscris: 03.12.2005
nu le mai castrati, lasati-le sa se inmulteasca daca vreti sa nu aveti rozatoare si porumbei in zona; plus ca nu sunt periculoase pentru pentru oameni cum sunt cainii

#14
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,726
  • Înscris: 06.07.2005
Initiator: e o problema cu pisicile comunitare care se inmultesc excesiv
user1: nu e problema, mai bine pisici decat caini
user2: mai bine caini decat lupi
user3: mai bine lupi decat ursi

 dan1980_25, on 04 decembrie 2017 - 12:03, said:

eu nu prea am incredere in atnticonceptionalele alea. Am dat pisicii mele in doua randuri, doua tipuri de anticonceptionale. In ambele situatii, dupa o luna erau bortoase,
Dupa situatia nr.1 nu inteleg de ce n-ai sterilizat-o...

#15
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

 vimann, on 04 decembrie 2017 - 12:40, said:


Dupa situatia nr.1 nu inteleg de ce n-ai sterilizat-o...
nu am zis ca nu am sterilizat-o. Am incercat mai intai cu anticonceptionale crezand ca e mai neinvaziv, dar pana la urma tot la sterilizare am ajuns cu ea.

#16
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Cel mai bine e să le iei tu coada-n brâu, înaintea motanilor. ;)

#17
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Eu am la mine la bloc mai mult de zece pisici si nu ma deranjeaza. Iti spun eu ca nici pe tine nu o sa te deranjeze ca dispar destul de repede. Nu toate, o sa ai in continuare pisici dar nu o sa se inmulteasca asa cum crezi tu, numarul lor o sa ramana constant.
Alea frumoase dispar cel mai repede (le iau oamenii), alea urate dispar mai greu dar mai mult de un an, un an si jumatate nu o sa le vezi. Dracu stie unde se duc, cred ca le calca masina, desi nu e zona prea circulata.

#18
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 zzhunt, on 04 decembrie 2017 - 12:14, said:

Arata tu o pisica care se caca pe ciment.
Eu nu am văzut până acum nici una

Am avut până acum 2 pisici una de rasa birmaneză și acum una de pe strada luată când era cat un pumn de mica.

Nici una nu s-a căcat in casa. Aia mica s-a dus din prima zi la nisip.

Câinele e mai prost se caca pe unde apuca.
Nu confunda "in casa" cu "pe trotuar".Dupa priima zapada, am sati arat cum se caca in zapada si acopera cu zapada. Care mai apoi bine mersi se topeste. Faptul ca n-ai vazut tu nu are nici o relevanta, nu inseamna ca nu se intampla.

 takillya, on 04 decembrie 2017 - 12:15, said:

nu le mai castrati, lasati-le sa se inmulteasca daca vreti sa nu aveti rozatoare si porumbei in zona; plus ca nu sunt periculoase pentru pentru oameni cum sunt cainii
Purecii de la pisica se transmit la oameni spre deosebire de cei de la caini, care nu se transmit. Aici au avantaje cainii. Inca n-ai vazut subsol de bloc locuit de pisici maidaneze, invadate de pureci, care mai apoi, au umplut si blocul de pureci. Au fost ´spe articole n presa pe tema aceasta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate