Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Suntem morți?!

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
34 replies to this topic

#19
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Posttehnics, on 04 decembrie 2017 - 11:04, said:

...sincer il prefer pe @djl.
Tudorel e in stare sa ne bage mortu'n casa . Deaia nu pare haios.
In perspectiva vietii vesnice multi sunt morti findca le place viata pacatoasa. Prefera poftele firii decat ascultarea de morala divina.

#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cred că Dorel n-a înţeles ce a vrut să spună personajul în acea carte.
Când te gândeşti la ceva, ţi se naşte o idee. Ideea există, dar numai în mintea ta, până când ajungi să o materializezi. Atunci poţi spune că s-a născut, cu adevărat, ideea aceea.
Exemplu: o piesă muzicală în momentul compoziţiei faţă de momentul lansării ei pe YouTube, sau pe un single.
Prin urmare, personajul a vrut să spună că, în urma botezului, fiinţa umană s-a născut ca şi adept al religiei respective, nu doar din punct de vedere anatomic. S-a născut, adică, şi spiritual - spiritul său avea de atunci o identitate în lumea religioasă.
Unii spun că viaţa noastră pe aici este o simplă aventură a spiritului nostru, că trupul nostru fizic nu este atât de important precum spiritul. Şi de aceea nu trebuie să ne întristăm când ne moare cineva, ci să ne veselim. Există popoare unde tradiţia impune să se râdă la înmormântări şi unde albul este culoarea "de doliu".
Lumea atomică este organizată similar cu sistemul nostru solar. Dacă tot speculăm, de ce să nu credem că sistemul solar al nostru nu este o lume microscopică la care alţii privesc prin microscop?

Edited by PSC, 04 December 2017 - 14:04.


#21
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Posted Image Posted Image Posted Image

#22
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006

View Postshogun1, on 04 decembrie 2017 - 10:25, said:

Mort de beat se pune? Posted Image

Iar te troscanesti la scarbici? Posted Image

#23
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

View PostRealThing, on 04 decembrie 2017 - 15:51, said:


Iar te troscanesti la scarbici? Posted Image
Astea-s calomnii murdare, nedemne de-un om virtuos ca mine! Mai scap io caii la vale, dar asta-i ceva extrem de rar, rarisim,poate de 3-4 ori pe saptamana! Te-ai stricat de tot pe barfoteca aia de arie a ta...

#24
navistar_eagle

navistar_eagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 16.11.2017

View Postshogun1, on 04 decembrie 2017 - 16:18, said:

Astea-s calomnii murdare, nedemne de-un om virtuos ca mine! Mai scap io caii la vale, dar asta-i ceva extrem de rar, rarisim,poate de 3-4 ori pe saptamana! Te-ai stricat de tot pe barfoteca aia de arie a ta...
kernel-panic ?

#25
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
No, glume de santieristi taifasuri agreabile intre mozi... Singurul lucru gresit pare a fi aria... Posted Image

#26
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006

View Postshogun1, on 04 decembrie 2017 - 16:18, said:

Astea-s calomnii murdare, nedemne de-un om virtuos ca mine! Mai scap io caii la vale, dar asta-i ceva extrem de rar, rarisim,poate de 3-4 ori pe saptamana! Te-ai stricat de tot pe barfoteca aia de arie a ta...

Mno, calomnii curate io inca nu stiu sa fac, da' poate-o merge c-un script, ceva :D

Ti-am mai zis io, tu cu pinguinii, io cu cele lumesti, din cate vezi toti suntem pe nasalie :lol:

#27
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016
Da, știu că nu vă vine să credeți, dar vin și vă întreb: în ce lumea realitatea se modifică în funcție de voința observatorului? Răspuns: în lumea viselor. Da, eu am ajuns la nivelul (la care poate ajunge oricine) de a-mi controla visele și de a-mi face propriul scenariu de vis, o dată ce am început să visez. Și, visez, fiind conștient că visez! Dar, în realitatea adevărată, acest lucru nu ar trebui să se întâmple. Cu toate acestea, unul din principiile mecanicii cuantice spune că, ÎN REALITATEA  NOASTRĂ, observatorul modifică realitatea observată. Deci, aceasta ar fi una dintre dovezile științifice că de fapt visăm tot ceea ce trăim și că trăim într-o sub-realitate. Din care ar trebui să ne trezim și tot scopul mântuirii este tocmai trezirea la această realitate.

Edited by Dorel666, 04 December 2017 - 20:27.


#28
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,256
  • Înscris: 05.01.2004
Mare smecherie. Si eu imi controlez visele (le modific atunci cand nu-mi convin). Ce demonstreaza asta?

#29
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postsorin61, on 04 decembrie 2017 - 20:45, said:

Mare smecherie. Si eu imi controlez visele (le modific atunci cand nu-mi convin). Ce demonstreaza asta?
Că ești visător. :icecream:

#30
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View PostDorel666, on 04 decembrie 2017 - 09:25, said:

Am auzit de multe ori expresia, cu referire la Iisus Hristos, că este ”cel dintâi născut din morți” și de fiecare dată m-am gândit că este vorba de învierea Sa. Până în dimineața aceasta, când am făcut legătura între versetul acesta și cel în care se zice ”Fiul meu ești tu, astăzi te-am născut”...

Coloseni 1:18 El este Capul trupului, al Bisericii. El este începutul, Cel Întâi Născut dintre cei morţi, pentru ca în toate lucrurile să aibă întâietate.

Evrei 5:5 Tot aşa şi Hristos, nu Şi-a luat singur slava de a fi Mare Preot, ci o are de la Cel ce I-a zis: „Tu eşti Fiul Meu, astăzi Te-am născut.

Ori, ”astăzi te-am născut” zice Dumnezeu lui Hristos la botezul Său, nu la învierea Sa! Ceea ce înseamnă, potrivit logicii, că Hristos era ”mort” când a fost botezat. Ceea ce înseamnă că toți sunt morți, până când sunt botezați și când i-a spus tânărului, ce voia să-și îngroape tatăl mai întâi, ”lasă morții să-și îngroape morții”, atunci și tânărul era un mort, chiar dacă suntem tentați să tragem concluzia contrară.
   Deci ”Matrix” este adevărat și noi trăim un vis, iar moartea este visul unui vis. Adică, practic, pe măsură ce scade entropia din noi, intrăm într-o ”sub-realitate”, realitatea adevărată fiind cea din rai (când vibrația noastră era mult  mai înaltă) și primii oameni care au intrat în această ”sub-realitate”, în acest vis, au fost Adam și Eva. Iar ”Matrix” a prins atât de mult la public pentru că este zis ”oile Mele cunosc glasul Meu”. Adică filmul spune Adevărul și noi îl recunoaștem instinctiv și, în visul nostru, ne aducem aminte că suntem într-un vis și trebuie să ne trezim”. Amin

teoretic, un crestin, trebuie sa priveasca catre moarte cu bucurie si veselie (ptiu, ca iar vorbim de daci,...). caci prin moarte ajunge sa'si cunoasca Judecatorul, nu?

#31
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postsorin61, on 04 decembrie 2017 - 20:45, said:

Mare smecherie. Si eu imi controlez visele (le modific atunci cand nu-mi convin). Ce demonstreaza asta?

Că atunci când îti poți modifica realitatea... visezi.

#32
Destini

Destini

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 24.10.2016
Dorel are dreptate, realitatea poate fi modificata si ceea ce admit acum oamenii de stiinta din fizica quantica o cunosteau ocultistii inca din timpuri  de mult apuse.
Degeaba iti bati capul dorele, desi pot spune ca topicul asta nu reprezinta un pericol in sine e bine ca, daca in cazul in care afli si stii si alte lucruri sa nu le dezvalui profanilor. Fi intelept ca Sarpele si cand te expui fi ca un porumbel.

#33
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Si aici vine citatul in care omul se viseaza butterflici, dar nu stie daca nu cumva e un butterflici ce se viseaza om.

#34
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostLex404, on 04 decembrie 2017 - 09:30, said:

Mort esti tu Posted Image

Eu am puls...
este si tudorelu....si cam toti, de moarte inca nimeni n-a scapat, nici iliescu nu scapa.

inca, dar nu va mai dura mult.

#35
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,831
  • Înscris: 01.11.2005

View Postcirus6, on 07 decembrie 2017 - 00:19, said:

este si tudorelu....si cam toti, de moarte inca nimeni n-a scapat, nici iliescu nu scapa.

inca, dar nu va mai dura mult.
...acolo unde am subliniat, acolo imi este greu sa cred asa ceva. Deja nu mai am speranta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate