Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

aparate in bucatarie. inutile si utile...

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Sa incep eu.
Inutile: din ala de facut goffre. De'a lungul vremii vrei doua din alea de facut sucuri, car mai de care mai cu pulpa si fara.
Masina de tocat carne (inca visez sa fac carnati, am facut doar o data)


Utile: slow cooker, orezara (asa'i zic la aia de facut orez). Asta din urma e de fapt si slow cooker, dar am ajuns la concluzia ca fiecare scula dedicata isi face treaba mai bine. Orezara are oala mult prea subtire pt a gati bine.
Cateva mixere, fiecare cu toanele lui, dar am nevoie de 3 chestii diferite (nu intru in amanunte).
Espressorul de cafea.


Seminutile: cafetiera. Pot face cafea acasa in zece feluri poate. Ce nu folosesc: cafetiera, french press-ul, espressorul de aragaz (cre'ca am doua).
Un gratar electric. Il folosesc destul de rar. Merg misto sendvisurile la el.

Edited by argentum, 04 December 2017 - 04:49.


#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 argentum, on 04 decembrie 2017 - 04:48, said:

Masina de tocat carne (inca visez sa fac carnati, am facut doar o data)

O fi inutila pentru tine.  Masina mea de tocat are la activ vreo 6 porci de craciuni, procesati, in fiecare an - tocat carnea, facut carnati.  Am tocat cu ea in regim de urgenta chiar si niste radacini de hrean (cunoscatorii stiu de ce).. ca adaos la diverse mancaruri... Apoi, am echipamente pentru facut salate la masina de tocat si fac destul de frecvent. Si-a scos banii inzecit.

#3
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,206
  • Înscris: 23.08.2014

 argentum, on 04 decembrie 2017 - 04:48, said:

Sa incep eu.
Inutile: din ala de facut goffre. De'a lungul vremii vrei doua din alea de facut sucuri, car mai de care mai cu pulpa si fara.
Masina de tocat carne (inca visez sa fac carnati, am facut doar o data)


Utile: slow cooker, orezara (asa'i zic la aia de facut orez). Asta din urma e de fapt si slow cooker, dar am ajuns la concluzia ca fiecare scula dedicata isi face treaba mai bine. Orezara are oala mult prea subtire pt a gati bine.
Cateva mixere, fiecare cu toanele lui, dar am nevoie de 3 chestii diferite (nu intru in amanunte).
Espressorul de cafea.


Seminutile: cafetiera. Pot face cafea acasa in zece feluri poate. Ce nu folosesc: cafetiera, french press-ul, espressorul de aragaz (cre'ca am doua).
Un gratar electric. Il folosesc destul de rar. Merg misto sendvisurile la el.
Utile:Masina de tocat si masina de facut carnati, cuptorul cu microunde, cafetiera si tigaia in care prajesc carnatul/cartofii.
Inutile:slow cooker si restu din categoria lui.Daca stii gatii, orezu' iese la fel, indiferent de oala...
Gratarul il fac in curte, cu lemne si carbuni.

Edited by fqx, 04 December 2017 - 05:32.


#4
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Utile: microunde, fierbator, toaster.

@fqx: la orezara ii dau drumu si nu ma mai doare capu. In timp ce se face orezul, eu trag un Thai curry spre exemplu la tigaie, in 20 min am masa gata. Cat despre gratar, vorbeam de cel din bucatarie. Sa ramanem in sfera aparatelor

@rosix: exact, inutila pt mine. Nu emit reguli, va invit sa impartasiti opinii.

Edited by argentum, 04 December 2017 - 05:43.


#5
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Eu le-aș spune ''folosite și nefolosite'', utile mi se par toate.
N-am mișcat de vreme bună din loc mașina de tocat carne, aparatul de gătit cu abur, sandwich maker-ul și storcătorul de fructe.
Folosesc zilnic sau frecvent un espressor cu capsule pentru cafea, blenderul pentru sucuri, microundele, prăjitorul de pâine, mixerul, blenderul vertical și mașina de pâine.

Visez un slow cooker iar Thermomix e un fel de vis erotic Posted Image Ce nu mi-aș lua e o friteuză.

Am uitat de robotul cu jde accesorii din care aș păstra doar vreo 3. Îl folosesc foarte rar dar e util.

Edited by althea, 04 December 2017 - 06:26.


#6
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Inutile ,râsnița .
F utile,soția.

#7
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 09.09.2017
Folosite rarisim spre deloc: aparat de gatit cu abur, masina de facut paine, razatoare mecanica cu enspe accesorii. Le pastrez ca (probabil) vor fi folosite mai des cand apare copilul.
Semi-folosite: friteuza cu aer cald, blenderul, storcatorul de citrice.
Folosite zilnic: cafetiera, prajitorul de paine, cuptorul cu microunde.

Edited by leusteanul, 04 December 2017 - 06:55.


#8
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,513
  • Înscris: 25.04.2007
Des folosite:
Sandwitch-maker cu strat de ceramica, folosit la sandwich-uri, paine prajita, foarte des. E mare incap multe pe el.
Presa de citrice cu manivela, intens folosita la lamai in special, dar trebuie sa cumpar lamai mai mari; Luata din Lidl.
Robotul de bucatarie, mai mult la feliatul morcovilor;
Choper electric la maruntitul cepei, morcovilor, ardeilor, ca e mai usor de curatat decat robotul mare;
Taietor de cartofi pai profesional cu manivela (unul mare din metal masiv); Taie un cartof dintr-o miscare. O achizitie excelenta.
Friteuza de 3,5 l (o folosesc cu ulei de palmier), sa frig cartofii aia; Desi in ultima vreme am mai rarit-o. Acum asteapta golita si curatita uleiul nou, dar parca nu mai ma atrage.
Un dispozitiv manual de curatat cartofii mai bun (am tot incercat vreo 4 pana am gasit unul f bun); Fackelmann din Cora la vreo 23 lei, cel ca litera T. Au si ca litera I.
Blender electric de mana (tip baston) folosit des ca batator de inghetata si uneori de frisca pentru aia mici (cu telul din dotare), dar folosit si la salata de vinete cu mare succes, cu cutitul rotativ;

Nefolosite:
Cafetiera, mixer, aparat de facut suc cu sita rotativa (l-am folosit intens cat erau copiii mai mici, acum zace nefolosit).

Imi lipseste un fleac dar foarte util: o minirazatoare ptr catei de usturoi.

Edited by Cousteau, 04 December 2017 - 08:02.


#9
nestorr

nestorr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 02.03.2016
Mi-am adus aminte de ce e alba rochia de mireasa, culoarea standard a electrocasnicelor :)

Folosite zilnic: cutite, oale, tigai, plita si cuptorul clasic, razatoare clasica, espressor.
Aproape zilnic: microunde, prajitor de paine
Macar o data pe saptamana: mixer-ul, inclusiv ala vertical pe post de blender.
Macar o data pe luna: robot pentru aluat de pizza, tarte si creme, masina de tocat exclusiv pentru burgeri.
O data pe an: storcator de fructe (premiul I pentru inutilitate in bucatarie), blender si robotul ala clasic care marunteste si ameste chestii - inlocuit cu succes de versiunile compacte, de mana.

Acum stiu ca sunt unii care isi fac unt de arahide acasa, atunci un Vitamix probabil ca se justifica. Eu am ajuns un purist, cutite si tigai bune este tot ce am nevoi in noua din zece situatii cand sunt in bucatarie.

#10
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 24.02.2017
Eu am trecut Cuptorul cu microunde la Inutile si l-am aruncat. La propriu. Acum vreo 3 ani. Tot inutila a devenit o masina de facut paine si un storcator de fructe.

Utile am foarte putine: un blender si un prajitor de paine pe care le tin pe blat si o masina de tocat carne pe care o tin in dulap. E buna la tocat carnea pentru sarmale Posted Image

Edited by Bogotta, 04 December 2017 - 08:52.


#11
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Utile
3 furculițe
2 linguri
Expressor pe aragaz...
2 farfurii
Altceva nu vãd prin preajmã....

#12
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008
utile -expresor plus rasnita, prajitor paine, minitocator, blender de mana, germinator automat, deshidrator, masina de paine, storcator de fructe.

inutile - mixer, robot bucatarie, blender, gratar electric, aparat automat de facut supa, cuptor cu microunde.

si desi vad ca nimeni nu o mentioneaza pentru mine in top este masina de spalat vase...

Edited by belogerer, 04 December 2017 - 09:35.


#13
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005
Telefonul.

#14
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,694
  • Înscris: 23.04.2007

 belogerer, on 04 decembrie 2017 - 09:25, said:

pentru mine in top este masina de spalat vase...
la "utile" sau la "inutile" ?

#15
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

 adrian_r5, on 04 decembrie 2017 - 09:55, said:

la "utile" sau la "inutile" ?
utile evident...

#16
nestorr

nestorr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 02.03.2016
Pentru cine are copii cuptorul cu microunde e indispensabil din pacate...

#17
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
@nestorr: ce robot pentru aluat folosești? Niște detalii, te rog, când ai timp. Merci!

#18
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

 irina2014, on 04 decembrie 2017 - 10:51, said:

@nestorr: ce robot pentru aluat folosești? Niște detalii, te rog, când ai timp. Merci!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HZqaMNw5wMw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 nestorr, on 04 decembrie 2017 - 10:27, said:

Pentru cine are copii cuptorul cu microunde e indispensabil din pacate...
se pune apa la incalzit pe aragaz si incalzesti in ea...

 belogerer, on 04 decembrie 2017 - 09:25, said:

si desi vad ca nimeni nu o mentioneaza pentru mine in top este masina de spalat vase...
eu sunt masina de spalat vase...

inutile:
- seturile suplimentare de vesela si tacamuri
- dispozitivul de stors oua
- robotul multi funtional
- tigaia joasa (sare ulei peste tot)
- tot ce este dublat si triplat...
- tot ce nu este despachetat, dupa mutare foarte multe maruntisuri au ramas in cuti, si doar ce a fost necesar a fost scos si pus la lucru...

Edited by arg, 04 December 2017 - 11:03.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate