Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

A devenit televiziunea clasică ceva învechit?

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003
Au fost praduite studiouri cu bani si pretentii, decurand!
Televiziunea nu are ce castiga din a restrictiona un mod de comunicare, ea vrea sa ajunga la client oricum.

Edited by neagu_laurentiu, 04 December 2017 - 20:33.


#38
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,807
  • Înscris: 07.07.2009

View Postdjl, on 04 decembrie 2017 - 20:31, said:

Televiziunile cu bani pot să bage "în eter" chestii exclusive care să apară deabea ulterior on-line, aşa că aici pot fura piaţa internetului. Dar pentru asta trebuie să aibă bani ca să ofere chestii care să atragă foarte multă lume!
Majoritatea așa și fac. Mai întâi vezi emisiunea la TV și după ce se termină îl vezi online.

#39
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009

View Postdjl, on 04 decembrie 2017 - 20:31, said:

Televiziunile cu bani pot să bage "în eter" chestii exclusive care să apară deabea ulterior on-line

Dacă oricum apare mai târziu pe Internet și o să o pot vedea când vreau eu, de ce să mă obosesc să mă uit acum la TV?

#40
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Mai baieti, ati omis doua chestiuni. Programul consumatorului si finantarea. Programul consumatorului e de la 9 la 17, deci prime time va fi in jurul orei 19, indiferent ca e program on demand sau in direct, cand zic in direct ma refer la un program transmis la o ora anume. Cine prefera programe on demand in general freaca menta toata ziua sau are un program atipic. Pentru ceilalti ramane prime time de la ora 19. Finantarea posturilor tv este, in principal, reclamele comerciale. Minutul de reclama este in functie de ora de difuzare, asta facand abstractie de rating, adica de concurenta dintre posturi. Viitorul televiziunii depinde de aceste doua lucruri, programul consumatorului si reclame. Parerea mea ca pe viitor programele vor fi anuntate pe o zi, cu accesibilitate la orice ora in acea zi, mai putin breaknews, pretul minutului de reclama fiind in functie de ora si de rating.

#41
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,233
  • Înscris: 13.06.2004
Despre conţinutul pus pe internet: se poate pune şi la o sătpămână după ce a s-a dat la tv. Iar dacă e ceva f. interesant unii nu vor avea răbdare.

#42
navistar_eagle

navistar_eagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 16.11.2017

View Postneagu_laurentiu, on 04 decembrie 2017 - 19:30, said:

Rigiditatea era la continut. Vreau sa vad cutare, pe net vad. La TV astept sa-mi programeze altu'.
Dar si pe net ca sa vezi ceva, trebuie fie sa ai rabdare sa puna altul

Quote

Nu tine povestea ta cu netul, e cel mai sustinut, se investeste continuu, costurile au scazut (lasa ala mobil, vorbesc de sarma), ofera si alte servicii etc.
La emisia terestra
Mentinerea emisie terestre este obiectiv CSAT, in cazul unui razboi, emisia terestra reprezinta canalul de comunicare al armatei cu populatia, alaturi de emisia radio.
De aceea nici o televiziune care emite terestru nu are voie sa aibe emitatorare mai puternice decat Televziunea Romana si nici un post de radio nu are voie sa aibe
emitatoare mai puternice decat Radio Romania Actualitati,

#43
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003

View Postnavistar_eagle, on 05 decembrie 2017 - 10:56, said:

Dar si pe net ca sa vezi ceva, trebuie fie sa ai rabdare sa puna altul
Ideea era ca viitorul ne va oferi in orice moment ce vrea clientul sa vada din oferta disponibila. Nu sa astepti ora cutare iar daca ai ratat-o, aleluia! Asta inseamna flexibilitate pt. telespectator. Iar asta nu se va face pe cablu/terestru ci pe net.

View Postnavistar_eagle, on 05 decembrie 2017 - 10:56, said:

Mentinerea emisie terestre este obiectiv CSAT, in cazul unui razboi, emisia terestra reprezinta canalul de comunicare al armatei cu populatia, alaturi de emisia radio.
In caz de razboi/dezastru si alte calamitati, ele se manfiesta oricum si in orice imprejurare. Mai degraba-ti pica un releu fix, ce-l stie toata lumea (inclusiv dusmanul), decat ramificatiile netului (doar a fost gandit din start pt. asta - acum daca ai una singura, asta e). Dar teoria sustinuta de autoritati e doar sa mai ia niste bani de ici-colo, pe teren nu va fi asa.
A apus vremea asta: http://media.gettyim...ture-id92424023

Edited by neagu_laurentiu, 05 December 2017 - 16:59.


#44
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,807
  • Înscris: 07.07.2009
Industria europeană de televiziune prin cablu a avut o creștere de 4% în anul 2016, comparativ cu anul 2015, înregistrând venituri brute de 23,5 miliarde euro, potrivit ultimelor constatări din European Broadband Cable Yearbook 2017. Acest anuar este recunoscut pe scară largă ca ghid în industria europeană de tv cablu, având ca sursă principală de informații IHS Markit și Cable Europe.

Deci ... are șanse. :)


Sursa: HD Satelit https://goo.gl/RujLrq

#45
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,387
  • Înscris: 20.10.2006
Clar e ceva foarte invechit. Locul ei e la muzeu si la folosire doar pentru pasionati si oameni invarsta. Restul avem internet.

View PostSpeedDemon, on 03 decembrie 2017 - 22:01, said:

Eu am renuntat la tv din 2008. Posted Image
Eu in 2003 am renuntat total la tv.

Edited by LunaCrystal, 24 December 2017 - 11:03.


#46
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,233
  • Înscris: 13.06.2004
Păi cum priveai emisiuni şi videoclipuri, că nu prea erau pe net pe atunci.

#47
gump4

gump4

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 10.01.2017

View PostLunaCrystal, on 24 decembrie 2017 - 11:03, said:

Clar e ceva foarte invechit. Locul ei e la muzeu si la folosire doar pentru pasionati si oameni invarsta. Restul avem internet.


Eu in 2003 am renuntat total la tv.
Nu nunt chiar in varsta si totusi ma uit la tv, asa ca este doar o opinie personala ce o respect.
Nu renunt la tv, mai ales ca in viitor tv-ul o sa se combine cu net-ul...:)

#48
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,387
  • Înscris: 20.10.2006

View Postdjl, on 26 decembrie 2017 - 21:23, said:

Păi cum priveai emisiuni și videoclipuri, că nu prea erau pe net pe atunci.
Inca de prin 2002 chiar ma uitam foarte putin la tv, mai deloc. Calculator oricum nu aveam pe atunci acasa, iar posibilitatea de streaming pe telefon am avut-o doar din 2005, pana atunci nu priveam emisiuni, cum nu privesc nici acum si nu le simt deloc lipsa. Muzica pe atunci radio fm (dintotdeauna am fost pasionat de radio), parea mai flexibil si mobil ca un tv, insa in scurt timp am trecut la surse digitale 100% si in prezent la fel, doar ca in general in prezent folosesc youtube si uneori si alte servicii de streaming.

Edited by LunaCrystal, 26 December 2017 - 23:15.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate