Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

A devenit televiziunea clasică ceva învechit?

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Pai are dreptate. Nu mai ascult muzica receptionata prin eter cu ajutorul unui radio. Am net, pe aici intra toata muzica, chit ca o parte vine si de la posturi radio dar online.

Cum spunea cineva mai sus, televiziunea clasica, incet incet va avea soarta presei scrise.

Edited by neagu_laurentiu, 03 December 2017 - 22:43.


#20
gump4

gump4

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 10.01.2017

View Postdjl, on 03 decembrie 2017 - 21:19, said:

Cineva a afirmat  pe aici că televiziunea clasică (adică deschizi televizorul, aştepţi să fie difuzat programul dorit de către postul tv) a devenit ceva învechit, uzat moral.
Eu cred că încă mai are şanse, dar dacă oferă ceva diferit. Din păcate are şanse şi cu showuri de 2 bani vechi.
Are sanse atat timp cat exista audienta si daca stau sa ma uit , exista inca audienta, nu numai pentru televiziunile de stiri.

p.s: chiar daca am acces la toata muzica posibila..tot caut o melodie, ceva , in FM.(radio)

Edited by gump4, 03 December 2017 - 22:53.


#21
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostUgho, on 03 decembrie 2017 - 22:24, said:

Pai si cum stai la curent cu ce se mai intampla in lume? Filmele unde le vezi? Dar emisiunile de divertisment, concursurile, serialele si celelalte?
E plin netul cu inregistrarile in cauza. Iar stirile le ai pe site-uri dedicate.

#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Producatorii au vazut schimbarea si mizeaza in special pe smart-uri, TV-Boxuri, receivers etc.

View Postneagu_laurentiu, on 03 decembrie 2017 - 22:40, said:

Pai are dreptate. Nu mai ascult muzica receptionata prin eter cu ajutorul unui radio. Am net, pe aici intra toata muzica, chit ca o parte vine si de la posturi radio dar online.

Cum spunea cineva mai sus, televiziunea clasica, incet incet va avea soarta presei scrise.
Radio-ul a avut de suferit odata cu aparitia TV-ului. TV-ul a avut de suferit odata cu aparitia internetului. Internetul clasic a avut de suferit odata cu aparitia internetului mobil. Evoluam.

Nu cred ca o sa dispara nici TV-ul si nici radioul (ca obiecte fizice), ci evolueaza tehnologia prin care sunt urmarite/ascultate.

Edited by MembruAnonim, 03 December 2017 - 22:55.


#23
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005
Cei care cu greu gaseau stiri exacte/reale se muta in online unde gasesc adevarul.
Cei care puneau botul la orice stire fabricata se muta in online unde se uita la clipuri haioase cu animale.
Nu scapam de prosti.

#24
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
Citeam o carte scrisa de un american prin 1995, deci acum mai bine de 20 de ani. Zicea el ca TV-ul clasic nu-si are rostul decat pentru transmisii in direct (sportive, rezultatele alegerilor etc). In rest nu trebuie sa-ti faca tie televiziunea programul, ti-l faci tu si urmaresti ceea ce vrei, atunci cand vrei. Se pare ca tiopul avea perfecta dreptate si ca se va ajunge aici incet-incet.

#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postvimann, on 03 decembrie 2017 - 23:43, said:

Cei care cu greu gaseau stiri exacte/reale se muta in online unde gasesc adevarul.
Cei care puneau botul la orice stire fabricata se muta in online unde se uita la clipuri haioase cu animale.
Nu scapam de prosti.
Nu vreau sa te dezamagesc, dar in online sunt mult mai multe fake-uri si mult mai multe mizerii, fara un CNA. In online fiecare e liber sa posteze ce il taie mintea. Sigur, pana la un punct poti filtra informatia.

#26
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,807
  • Înscris: 14.10.2008

View PostKalman2007, on 03 decembrie 2017 - 22:09, said:

Nu s-a învechit deloc. Posted Image Ai ce să vezi. Sunt canale destule atât pe cablu cât și pe satelit. Statisticile confirmă asta. Vezi doar SUA ce audiență are doar un singur serial. Adaugă și restul + documentare, muzică, emisiuni gen reality, știri etc. Deci nu toți cei care au net accesează numai VOD. Este în creștere dar să depășească televiziunea clasică mai trebuie să treacă foarte mulți ani. Și ce dacă unele canale au reclame? Ai destule și fără reclame.

Asta e ca și cu persoanele care zic că DTH-ul e pe moarte deși în unele țări au cei maii mulți abonați. Posted Image Teorii și numai teorii, cifrele vorbesc de la sine. Caută liniștit cu Gogu.
Pai alte tari nu au atata fibra si atata net mobil precum noi.

Cu siguranta in Romania TV-ul clasic este in declin din cauza conexiunilor de super-viteza de tip GPON pe care alte tari nu le au. Germania sau mai ales Italia si UK au un net scump si prost, in mare parte ADSL si chiar cu limite de trafic in GB lunar.

View Postdjl, on 03 decembrie 2017 - 22:33, said:

Radu Banciu zicea la a sa Lămâie că muzica la radio nu mai are rost când există streaming... bine, în materie de muzică dădea exemplu doar România.
Pe masina muzica si stirile/caterinca de la radio inca isi au rost pentru ca pe masina nu am net. Masina e din 2008, nu are AUX la sistemul audio si nici blustutz.

Radioul FM e cel mai ascultat pe masini, prime time-ul pe radio sunt diminetile zilelor lucratoare/scolaresti, la TV si Internet prime time-ul este seara.

Edited by Neaceasca85, 04 December 2017 - 00:54.


#27
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,840
  • Înscris: 07.07.2009
La noi chiar a crescut Posted Image https://www.broadban...abits-outlined/

Linear TV consumption in Romania was greatest in the regions as it is the cheapest form of entertainment.

47% of Romanians now spend 2-3 hours daily watching TV and almost three out of 10 over six hours daily.

Media e mai mare decât în alte țări.

O altă știre http://www.mediafax....ore-zi-16567450

Edited by Kalman2007, 04 December 2017 - 01:03.


#28
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,807
  • Înscris: 14.10.2008
Pentru cei trecuti de o anumita varsta, televiziunea clasica is the only way of entertainment.

Iar pensionarii sunt preponderent pe CRT-uri cu cablu analogic.

Edited by Neaceasca85, 04 December 2017 - 01:18.


#29
navistar_eagle

navistar_eagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 16.11.2017

View Postdjl, on 03 decembrie 2017 - 21:19, said:

Cineva a afirmat  pe aici că televiziunea clasică (adică deschizi televizorul, aştepţi să fie difuzat programul dorit de către postul tv) a devenit ceva învechit, uzat moral.
Eu cred că încă mai are şanse, dar dacă oferă ceva diferit. Din păcate are şanse şi cu showuri de 2 bani vechi.
daca pica netul (ceea ce se intampla mai frecvent decat reteaua de cablo-viziune ) tot ce ai este televiziune clasica.

#30
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postdjl, on 03 decembrie 2017 - 21:19, said:

Cineva a afirmat  pe aici că televiziunea clasică (adică deschizi televizorul, aştepţi să fie difuzat programul dorit de către postul tv) a devenit ceva învechit, uzat moral.
Eu cred că încă mai are şanse, dar dacă oferă ceva diferit. Din păcate are şanse şi cu showuri de 2 bani vechi.

Ca sa ofere ceva diferit, trebuie sa receptionezi Cinemaraton de la Telekom.  Daca te uiti pe acest post, cu siguranta, nu numai ca ai ce vedea, dar te intorci in timp, in vremea cand filmul era film:
https://www.cinemara...rogramul-zilei/

#31
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postnavistar_eagle, on 04 decembrie 2017 - 02:46, said:

daca pica netul (ceea ce se intampla mai frecvent decat reteaua de cablo-viziune )
Nu stiu cum e la tine dar eu numar pe degetele de la o mana de cate ori n-am avut net intr-un an si imi raman destule.

Edited by neagu_laurentiu, 04 December 2017 - 10:04.


#32
navistar_eagle

navistar_eagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 16.11.2017

View Postneagu_laurentiu, on 04 decembrie 2017 - 10:04, said:

Nu stiu cum e la tine dar eu numar pe degetele de la o mana de cate ori n-am avut net intr-un an si imi raman destule.
Ca sa am adhoc internet imi trebuie o multime de chestii printre care un provider. Ca sa emit prin internet imi trebuie iarasi o multime de chestii printre care un provider.
Ca sa receptionez semnal video am nevoie de o antena chioara, ca sa emit semnal video am nevoie de un emitator. Televiziunea clasica este mai eftina.

#33
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
In primul rand e mai rigida. Pe parte de client, abonamentul meu de net e la fel cat CATV. Dincolo la emisie nu difera prea mult (emisia terestra nu mai are haz in raport cu cea pe cablu).

Edited by neagu_laurentiu, 04 December 2017 - 13:49.


#34
navistar_eagle

navistar_eagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 16.11.2017

View Postneagu_laurentiu, on 04 decembrie 2017 - 13:48, said:

In primul rand e mai rigida. Pe parte de client, abonamentul meu de net e la fel cat CATV. Dincolo la emisie nu difera prea mult (emisia terestra nu mai are haz in raport cu cea pe cablu).
Eu vorbesc dpdv al comunicarii.

Televiziunea prin telefon:
Ca sa am net pe telefon, si prin urmare tv pe telefon prin internet eu trebuie sa am un provider de telefonie care sa-mi ofere acel net
Nu am provider de telefonie mobila , nu pot avea internet.
Am provider de telefonie , asta nu implica sa am internet.
Am provider de telefonie si un acces la serviciu de internet asta nu implica sa am televiziune.
Mai rigid decat atat nu stiu ce poate fi.

Televiziune prin intermediul retelei de cablo-viziune:
Am provider de cablu tv , atunci am semnal tv doar daca:
1.Am acces la un serviciu de la providerul de televiziune
2.Legatura dintre tv-ul meu si provider nu este intrerupta de eventuale defecte electrice si mecanice
3.providerul de televiziune la randul sau nu are intrerupt semnalul din diferite probleme tehnice
Cam semi-rigid.

Televiunea prin antena chioara:
Iei o antena chioara, o pun in mufa tv-ului , bum semnal tv terestru
Iei  o antenta prin satelit , o pun  in mufa tv-ului, bum semnal tv prin satelit
Cam direct si fara alte complicatii.

#35
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Rigiditatea era la continut. Vreau sa vad cutare, pe net vad. La TV astept sa-mi programeze altu'.
Nu tine povestea ta cu netul, e cel mai sustinut, se investeste continuu, costurile au scazut (lasa ala mobil, vorbesc de sarma), ofera si alte servicii etc.
La emisia terestra nici dracu nu s-a bagat sa furnizeze emisiuni (doar TVR-urile ca sunt subventionate de la buget). Pe satelit costa resursa in raport cu orice cablu, de aici si calitatea (HD-uri mai putine).

Edited by neagu_laurentiu, 04 December 2017 - 19:33.


#36
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
Televiziunile cu bani pot să bage "în eter" chestii exclusive care să apară deabea ulterior on-line, aşa că aici pot fura piaţa internetului. Dar pentru asta trebuie să aibă bani ca să ofere chestii care să atragă foarte multă lume!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate