Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 

Problema tehnica, sistem audio

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
magic_man

magic_man

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 05.12.2011
Buna seara Forum! Nu stiu daca postez in sectiunea corespunzatoare, dar am o mica problema cu un deck audio Grundig Ct 4400. Problema consta in faptul ca, nu primesc semnal audio in boxe de niciun fel, fie ca selectez radio, caseta sau pickup tot ce se aude in boxe este semnalul de la amplificator, acele bazait specific cand e tensiune in boxe. Tuner-ul merge, casetofonul merge, ( in sensul ca primesc feedback luminos la led-uri) dar in boxe nimic. Multumesc, anticipat!

#2
Rubin1977

Rubin1977

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 15.07.2017
Accesează amplificatorul pe Aux, Input sau Exterior sau ce-oi avea tu acolo cu un semnal exterior combinei (un telefon, un MP3 player etc)

Edited by Rubin1977, 03 December 2017 - 21:28.


#3
magic_man

magic_man

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 05.12.2011
Nu am intrare auxiliara, asta e problema. Daca e sa fac un auxiliar trebuie sa-l fac tot prin intermediul lui via casetofon sau pick-up. Initial asta era si ideea, sa-i creez un auxiliar.

#4
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Trebuie verificat unde se pierde semnalul.
As incepe cu verificarea selectorului.

#5
magic_man

magic_man

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 05.12.2011
Multumesc pentru idee. Si ar mai fi ceva, este normal ca tensiunea spre iesirea audio sa fie aceeasi chiar daca invart volumul? Nominal am 30 de volti tot timpul,chiar daca folosesc potentiometrul pentru volum.

#6
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Ce fel de tensiune? Continua? Pe iesirile spre difuzoare? Daca da, ai tensiune continua pe iesire, ai finalul dus, aproape sigur si boxele prajite din cauza acestei tensiuni.

#7
magic_man

magic_man

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 05.12.2011
Multumesc mult pentru informatie. La urma urmei trebuie sa-i fac o vizita la un service de electronice.

#8
magic_man

magic_man

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 05.12.2011
Revin cu detalii: Am schimbat "finalul" doar ca problema e aceeasi, am tensiune doar ca alternativa si constanta ca valoare aprox 60 de volti pe iesirile la boxe. Atasez mai jos o poza cu piesa schimbata. Multumesc.

Attached Files


Edited by magic_man, 13 December 2017 - 15:25.


#9
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,774
  • Înscris: 04.10.2014

 magic_man, on 13 decembrie 2017 - 15:21, said:

Revin cu detalii: Am schimbat "finalul" doar ca problema e aceeasi, am tensiune doar ca alternativa si constanta ca valoare aprox 60 de volti pe iesirile la boxe. Atasez mai jos o poza cu piesa schimbata. Multumesc.
Hai s-o luăm sistematic. Cu ce măsori? Cât e amplitudinea sau valoarea de vârf, cea efectivă, dacă nu poți măsura altceva, frecvența, componenta continuă? La o primă strigare aș zice că oscilează.

Edited by Jean-Luc_Picard, 13 December 2017 - 15:55.


#10
magic_man

magic_man

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 05.12.2011

 Jean-Luc_Picard, on 13 decembrie 2017 - 15:54, said:

Hai s-o luăm sistematic. Cu ce măsori? Cât e amplitudinea sau valoarea de vârf, cea efectivă, dacă nu poți măsura altceva, frecvența, componenta continuă? La o primă strigare aș zice că oscilează.
Folosesc un multimetru pentru ca alt aparat nu am. Cat despre frecventa nu pot sa zic nimic. Pot sa confirm ca intradevar oscileaza intre 52-60Volti AC. Dincolo de cifre,nu cred ca e normal asa ceva. As lega boxele dar ma tem ca le ard.

#11
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,774
  • Înscris: 04.10.2014

 magic_man, on 13 decembrie 2017 - 16:27, said:

Folosesc un multimetru pentru ca alt aparat nu am. Cat despre frecventa nu pot sa zic nimic. Pot sa confirm ca intradevar oscileaza intre 52-60Volti AC. Dincolo de cifre,nu cred ca e normal asa ceva. As lega boxele dar ma tem ca le ard.
Evident că nu e normal. Nu lega nicio boxă, că le distrugi. Ai niște condensatoare duse prin amplificator.

Edited by Jean-Luc_Picard, 13 December 2017 - 17:07.


#12
magic_man

magic_man

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 05.12.2011

 Jean-Luc_Picard, on 13 decembrie 2017 - 17:07, said:

Evident că nu e normal. Nu lega nicio boxă, că le distrugi. Ai niște condensatoare duse prin amplificator.
Poate sunt cele doua dinainte de amplificator? Ca altele nu vad.

#13
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,774
  • Înscris: 04.10.2014

 magic_man, on 13 decembrie 2017 - 17:34, said:

Poate sunt cele doua dinainte de amplificator? Ca altele nu vad.
Eu văd o grămadă în poza ta cu finalul.

#14
magic_man

magic_man

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 05.12.2011
Cu chin si cu vai ,am dezplipit pe rand fiecare condesator, atat inaintea amplificatorului cat si dupa el, si le-am testat sistematic prin metoda babeasca a "scanteii", deoarece multimetrul meu nu masoara capacitatea. Toti condesatorii sunt marcati cu 63 de volti, cam aceeasi tensiune ce o am pe iesire, asadar m-am gandit ca poate e vreo legatura si prin metoda eliminarii am ramas cu 3 condesatori, toti de 1uF. Am eliminat 2 de pe placa si am alimentat aparatul, iar masura la iesire nu s-a schimbat, asadar l-am scos si pe ultimul. Tensiunea a disparut. Acum, intreb: Sa fie solutia schimbarea acestor trei condesatori?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate