Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Sfat alegere masina 2010 pana in 4500 euro

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Danieldavis

Danieldavis

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.12.2017
Salut .
Am o masina acum, mai exact un VW polo 2007 1.4 tdi 3 pistoane 70cp cumprat sh .Merge bine , dar a sarit de 300000 km si am inceput sa schimb , ambreiajul , nu mai stiu ce rulment pe acolo pe la ambreiaj , si alte piese si mie frica , ca s.ar putea de acum sa incep sa schimb la ea mai multe , si nu.mi place sa bag banii in masini . As vrea sa o schimb cu una mai noua .
As vrea una din 2010 deoarece atat imi permite bugetul .
Totodata as vrea sa o schimb cu ceva mai spatios la interior , dar sa nu fie berlina gen pasat , vectra c , sau tot asa motoare mari si grele .
Nu ma pot decide intre
Vw golf 5
Ford focus
Kia cee’d
Hyundai i30
Opel astra h
Toate modele hatchback, 4/2 usi , nu conteaza ,
Diesel sau benzina desi cred ca prefer benzina , dieselul mi se pare mai pretentios .
Daca motorul depaseste 1.6 cmc il aleg diesel .
Ce parere aveti ?
Buget 4500 euro ( am gasit si cateva golf 6 in banii astia )


#2
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
olx?

Acolo te poti juca, daca te frigi nu pierzi 5.000 de euro.
Masinile nu se schimba ca lenjeria intima,trebuie atentie mare si un pic de bafta.
Legea extinsă a lui Murphy: Dacă o serie de evenimente pot merge prost, vor merge prost, în cea mai proastă secvenţă posibilă.

#3
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 Danieldavis, on 03 decembrie 2017 - 19:39, said:

Salut .
Am o masina acum, mai exact un VW polo 2007 1.4 tdi 3 pistoane 70cp cumprat sh .Merge bine , dar a sarit de 300000 km si am inceput sa schimb , ambreiajul , nu mai stiu ce rulment pe acolo pe la ambreiaj , si alte piese si mie frica , ca s.ar putea de acum sa incep sa schimb la ea mai multe , si nu.mi place sa bag banii in masini . As vrea sa o schimb cu una mai noua .
As vrea una din 2010 deoarece atat imi permite bugetul .
Totodata as vrea sa o schimb cu ceva mai spatios la interior , dar sa nu fie berlina gen pasat , vectra c , sau tot asa motoare mari si grele .
Nu ma pot decide intre
Vw golf 5
Ford focus
Kia cee’d
Hyundai i30
Opel astra h
Toate modele hatchback, 4/2 usi , nu conteaza ,
Diesel sau benzina desi cred ca prefer benzina , dieselul mi se pare mai pretentios .
Daca motorul depaseste 1.6 cmc il aleg diesel .
Ce parere aveti ?
Buget 4500 euro ( am gasit si cateva golf 6 in banii astia )

Ca sa iti faci o idee, am cautat la 6000 euro golf 6 benzina pana mi-au iesit ochii. Unde gasesti tu golf 6 benzina din 2010 atatea incat nu te poti decide? Masini, nu cotete pentru gaini.

#4
Danieldavis

Danieldavis

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.12.2017

 denky, on 03 decembrie 2017 - 19:56, said:



Ca sa iti faci o idee, am cautat la 6000 euro golf 6 benzina pana mi-au iesit ochii. Unde gasesti tu golf 6 benzina din 2010 atatea incat nu te poti decide? Masini, nu cotete pentru gaini.


#5
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Pare că este posibil, dar este break, cred că nu iți place.

https://www.autovit....html#582389a897

Attached Files


Edited by crisstonne, 03 December 2017 - 20:20.


#6
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Golful ala 6 la 4500 euro este dauna totala?

#7
Danieldavis

Danieldavis

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.12.2017

 crisstonne, on 03 decembrie 2017 - 20:18, said:

Pare că este posibil, dar este break, cred că nu iți place.

https://www.autovit....html#582389a897

Nu am pentru ce sa.mi cumpar un break , eu fac mai mult drumuri in oras , si odata pe luna sau chiar la 2 luni fac extern

#8
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,971
  • Înscris: 06.01.2006
Recomand Polo model mai nou.
Golf 5 din 2010 nu exista pentru ca in 2008 s-a lansat Golf 6. E posibil sa gasesti Golf 5 ramas pe stoc la care sa apara 2009 dar 2010 nu.

Edited by Kroghy, 03 December 2017 - 20:28.


#9
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011

 Danieldavis, on 03 decembrie 2017 - 20:23, said:

Nu am pentru ce sa.mi cumpar un break , eu fac mai mult drumuri in oras , si odata pe luna sau chiar la 2 luni fac extern

De asta ziceam, am văzut că ai specificat ce caroserie dorești, am pus anunțul ca sa vezi că există ceva acceptabil, la banii aia.
Break nici eu nu suport, ori nu am nevoie.

Edited by crisstonne, 03 December 2017 - 20:29.


#10
Danieldavis

Danieldavis

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.12.2017

 Kroghy, on 03 decembrie 2017 - 20:26, said:

Recomand Polo model mai nou.
Golf 5 din 2010 nu exista pentru ca in 2008 s-a lansat Golf 6. E posibil sa gasesti Golf 5 ramas pe stoc la care sa apara 2009 dar 2010 nu.

M.am gandit la noul polo , dar parca e mic , am acum o experienta dintr.un cee’d , si la interior e mult mai spatios decat un polo sau in fieasta . Si totusi masina e mica si de oras

#11
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,971
  • Înscris: 06.01.2006
Ceed e clasa compacta, egal cu Golf deci e normal sa ti se para mai mare si mai bun.

#12
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Si eu m-as uita la polo model mai nou 1.6 tdi de 105cp. E foarte echilibrata masina. Dar si alea sunt in jur de 6000.

Edited by TruculMagic, 03 December 2017 - 21:15.


#13
Danieldavis

Danieldavis

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.12.2017
Doar ca nu ma pot decide , care e mai rezistenta . Unii spun despre Ford ca e naspa , altii de astra ca e Opel si sunt proaste , si tot felul de aberatii , si vreau sa vad mai multe pareri ...

#14
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,971
  • Înscris: 06.01.2006
Toate sunt aproximativ egale. VW e ceva mai bun dpvd calitativ dar cel mai important e sa-ti placa tie.

#15
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,141
  • Înscris: 08.12.2008
O mașina care sa necesite ulei și filtre, care sa fie f solida cum zici tu, spațioasă și să nu sară" de 3000 de euro ... e f greu sa gasesti. Te incadrezi perfect la un Logan întreținut și cu rulaj de bun simt. Dar ala pute". Că e Logan și noi suntem romani. Sa-l cumpere străinii, că aia habar nu au de mașini.

#16
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Sincer nu prea vad de ce ai schimba o masina second cu 300 000 km la bord cu alta tot second dar km necunoscuti.
Nu faci decat sa dai cu banul cum ar veni daca ai noroc bine daca nu nu mai incerci si altadata
Sfatul meu daca nu prea te pricepi la masini cumpara o masina noua numerar sau in rate

#17
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 LauCalin, on 03 decembrie 2017 - 22:34, said:

O mașina care sa necesite ulei și filtre, care sa fie f solida cum zici tu, spațioasă și să nu sară" de 3000 de euro ... e f greu sa gasesti. Te incadrezi perfect la un Logan întreținut și cu rulaj de bun simt. Dar ala pute". Că e Logan și noi suntem romani. Sa-l cumpere străinii, că aia habar nu au de mașini.

De ce 3000? A zis 4500.

#18
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,141
  • Înscris: 08.12.2008
Corect. Acum am văzut că am scris 3000, in loc de 4000. 500 de euro ar mai fi de back up (o revizie, niste mărunțișuri).
Oricum e greu de găsit ceva care sa se incadreze in cerințe. O Astra H sau un Focus 2 facelift pe benzina și de prin 2010 , cred că găsește în stare f buna. Dar e drept că și consumul va fi altul. Pe de altă parte, când iei o asemenea mașina diesel la 4000 de euro și cu peste 200000 de km vs una asemănătoare , pe benzina și cu 100000 de km, in primul caz șansele să compensezi rulajul mare printr-un consum mic, tind spre 0. Pentru că la un așa rulaj, șansele să bagi bani (multi) în mașină, sunt destul de mari.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate