Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 

Rechemare service Honda in Romania?

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

Am o mare dilema.
Saptamana trecuta am avut un client ( la job) cu un Civic Sedan si a vazut.o si pe a mea in fata firmei, am schimbat cate o impresie si a plecat. Dupa, mi.am dat seama ca a spus ca a fost acum de curand la Asko in Bucresti pt o rechemare la airbag.uri. Am inceput sa scotocesc despre asta pe net si am gasit un site din UK, mi.am bagat seria de sasiu si mi.a spus ca am 3 rechemari disponibile si sa merg intr.un service Honda pt operatiunile gratuite. Acum, nedumeririle mele:
1. Nu sunt primul propietar al masinii. Conteaza?
2. Masina nu a fost cumparata din Romania.
3. Reprezentantele din Romania fac aceste rechemari gratis? Multi mi.au spus ca daca nu sunt clientul lor cu revizii si alte chestii nici nu o sa ma.bage  in seama.
Multumesc pt eventualele raspunsuri.Attached File  Screenshot_20171203-184455.png   46.6K   70 downloads

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
eu as intreba ceva de genul: cine a facut acele rechemari, producatorul sau dealer-ul? raspunsul la aceasta intrebare iti va raspunde si tie la puncul 3

#3
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 20.02.2008
Eu am Toyota si m-au rechemat in service desi nu eram primul proprietar, masina era iesita din garantie si nu am facut nicio revizie la Toyota de cand am luasem.
Totul gratis+ discount mare la urmatoarea revizie la ei.

#4
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006
Trebuie sa mergi la un dealer si sa intrebi.
Daca ai cumparat masina de la altcineva e posibil sa nu aiba adresa ta in baza de date.
De obicei se trimit scrisori cumparatorilor in caz de campanii de rechemare.
Campaniile de rechemare nu sunt valabile in toate tarile, adica masina ta s-ar putea sa aiba rechemare in UK sau DE dar nu si in Ro.

Recall-urile le fac producatorii prin intermediul importatorilor si dealerilor.

#5
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 10.10.2011
am eu Honda. dar accord type s . am luat-o anul trecut din germania, in Romania in cluj am facut operatiunea cu capsa de la airbag.evident pe gratis. suna-i pe cei de la asko si te lamuresc ei ce trebuie sa faci

#6
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,151
  • Înscris: 15.05.2008

 ioppo, on 03 decembrie 2017 - 19:33, said:

Eu am Toyota si m-au rechemat in service desi nu eram primul proprietar, masina era iesita din garantie si nu am facut nicio revizie la Toyota de cand am luasem.
Totul gratis+ discount mare la urmatoarea revizie la ei.
de curiozitate,cum au dat de tine sa te cheme?

#7
danyxp

danyxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 12.12.2005
Nici pe mine nu m-au chemat, din întâmplare am dat peste un articol în presa internațională care vorbea de asta. Am căutat și am găsit seria de la a mea în liste, apoi am fost la dealer (Ploiești) și totul a fost rezolvat fara costuri din partea mea.
Dacă apari in lista aceea de chemări nu te costa nimic; dacă se întâmplă ceva accident cu masina cei de la Honda sunt expuși la procese și despăgubiri serioase, de asta fac reparațiile pe cheltuiala lor.

#8
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

 robylup, on 03 decembrie 2017 - 19:01, said:

1
Multumesc pt eventualele raspunsuri.

Am un Civic pe care tot pe Honda.co.uk l-am gasit ca are un recall la sonda MAP.

Am fost la Honda Nord, au cautat pe acolo, au gasit recall-ul, au comandat piesa, programat pentru schimbare.

Din pacate nu a fost "lina" problema ca intai m-au luat cu "nu se schimba piesa daca masina nu are probleme", apoi le-am spus ca o sa intreb la Honda Romania daca recall-urile sunt facultative, in final m-a sunat cineva care a trimis seria la Honda Romania (sau asa a spus), m-a contactat inapoi pentru schimbare si apoi am schmbat.

Evident nici asta nu a fost ok, ca la prima vizita, uitandu-ma cu respectivul in calculator am sesizat ca recall-ul avea 2 pasi, inlocuire piese si schimbare soft cu versiunea x.y, care cunostea noul model de senzor.

Evident la schimbare nu au actualizat si soft-ul dar cum o simteam ca nu mai avea putere, m-am dus la ei, le-am cerut sa verifice, le-am spus explicit ca am vazut ca trebuie schimbat soft-ul, l-au shimbat si s-a corectat problema.

Ca sa completez, nu sunt primul proprietar, a fost gratis si daca nu trageam de ei, nu cred ca ma chema careva.

Mai mult de atat, cand masina a facut 3 ani prin vara, recall-ul a disparut de pe honda.co.uk

Edited by Mr_Woppit, 03 December 2017 - 20:24.


#9
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
Multumesc mult pt raspuns. Intre timp am vb cu alti posesori pe hondafan si au confirmat toti ca se face gratuit.
Maine dimineata am sa dau telefon aici  Casa Auto Iasi sa ii intreb. Stiam de update.ul la softul IMA dar parte cu airbag.urile m.a nelinistit.

#10
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 20.02.2008

 ceanu1980, on 03 decembrie 2017 - 19:52, said:

de curiozitate,cum au dat de tine sa te cheme?
Masina am luat-o de la o reprezentanta, era masina buy back. Se pare ca respectiva reprezentanta a notificat Toyota Romania ca prprietarul s-a schimbat, dandu-i datele mele. Am avut 2 rechemari in service - scrisori venite pe numele meu.

#11
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
Revin cu detalii. S-a facut constatare, a aparut clar ca masina face parte din cele rechemate. S-a facut update-ul de soft IMA, alta viata. Airbag-urile s-au comandat, urmeaza sa fiu sunat cand intra in stoc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate