Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare
 Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.
 Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...
 

Facultatea de Studii Europene Cluj

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Anonimetern27

Anonimetern27

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.12.2017
Salut, acesta este primul post pe Softpedia si mi-am facut cont doar pentru aceasta intrebare care ma framanta de ceva timp.
Nu stiu la ce facultate sa merg, dar mai multa lume m-a indreptat spre Facultatea de Studii Europene din Cluj. Din cate am vazut pare o combinatie intre geopolitica,  economie, stiinte sociale , istorie si antropologie. Admiterea am inteles ca este pe dosar, nu imi fac griji pentru ca sunt convins ca o sa ma descurc la bac, dar cea ce ma ingrijoreaza este facultatea in sine si resursele ei. Cat de bine este dotata? Cum sunt profesorii? Ce pot sa ma fac dupa ce absolv? Am sanse la Parlamentul European ?
Cunoasteti pe cineva care a terminat aceasta facultate? Daca da, cum i s-a parut ?

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
In 99.9% din cazuri, e inutila pe piata muncii. Nu stiu unde te vei incadra in cele doua marje de procente, tu ar trebui sa stii ce vrei.

Scapa de viziunea asta capatata pana acum in scoala unde esti dadacit. La facultate ti se face o introducere, ti se indica o directie si tu o urmezi sau nu prin studiu individual, inapoi intrebi daca-i ceva neclar. Asa ca las-o mai moale cu dotarea, profesorii, clanta si alte nimicuri, facultatea te invata sa inveti.

Edited by neagu_laurentiu, 03 December 2017 - 09:45.


#3
Anonimetern27

Anonimetern27

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.12.2017

 neagu_laurentiu, on 03 decembrie 2017 - 09:42, said:

In 99.9% din cazuri, e inutila pe piata muncii. Nu stiu unde te vei incadra in cele doua marje de procente, tu ar trebui sa stii ce vrei.

Scapa de viziunea asta capatata pana acum in scoala unde esti dadacit. La facultate ti se face o introducere, ti se indica o directie si tu o urmezi sau nu prin studiu individual, inapoi intrebi daca-i ceva neclar. Asa ca las-o mai moale cu dotarea, profesorii, clanta si alte nimicuri, facultatea te invata sa inveti.
Ai dreptate cand zici ca facultatea de intavata sa inveti si da, cand iesi din liceu trebuie sa te obisnuiesti cu studiul individual si intensiv. Imi pare rau insa ca sunt atatea facultati care nu sunt cautate pe piata muncii. Ce altceva pot sa fac? I.T ? Medicina sau Farmacie ? Cumva astea sunt singurele facultati care iti ofera un job stabil

#4
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Daca parintii tai nu sunt politicieni sau nu au macar cont cu 5 zerouri , nici sa nu te gandesti la parlamentul european sau functii de politician. Posted Image

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

 Anonimetern27, on 03 decembrie 2017 - 10:23, said:

Cumva astea sunt singurele facultati care iti ofera un job stabil
Facultatea nu ofera decat o diploma. Locul de munca il ofera angajatorii, care pot pune si conditii de diploma in unele cazuri.

 Anonimetern27, on 03 decembrie 2017 - 10:23, said:

Ce altceva pot sa fac? I.T ? Medicina sau Farmacie ?
Eu m-am gandit pentru mine cand a fost cazul, nu pot sa dau sfaturi care sa ti se potriveasca. Asa la modul general le stii si tu dar de aici pana la particular e cale lunga. Tot in tine cauta ce vrei cu adevarat si tine-te de drumul respectiv. Piata muncii poate fi mai mica ori mai mare dar cei foarte buni isi gasesc indiferent de marime.

#6
Anonimetern27

Anonimetern27

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.12.2017

 neagu_laurentiu, on 03 decembrie 2017 - 10:40, said:

Facultatea nu ofera decat o diploma. Locul de munca il ofera angajatorii, care pot pune si conditii de diploma in unele cazuri.


Eu m-am gandit pentru mine cand a fost cazul, nu pot sa dau sfaturi care sa ti se potriveasca. Asa la modul general le stii si tu dar de aici pana la particular e cale lunga. Tot in tine cauta ce vrei cu adevarat si tine-te de drumul respectiv. Piata muncii poate fi mai mica ori mai mare dar cei foarte buni isi gasesc indiferent de marime.
Si ce facultate ai ales ? Ai profesat in domeniu dupa ce ai terminat-o?

#7
tihyyy

tihyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 24.06.2010
Invata si tu o meserie , lasa teoriile astea cu studii europene samd, mergi la ceva concret, ceva inginerie de exemplu :)

#8
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010
Din simplul fapt ca e admitere pe baza de dosar iti poti da seama ca e o laba de facultate. Admitere pe baza de dosar = haideti cat mai multi, nu trebuie sa invatati nimic, trebuie doar sa platiti 200 de lei taxa de inscriere.

#9
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,802
  • Înscris: 03.02.2007

 Anonimetern27, on 03 decembrie 2017 - 09:33, said:

Facultatea de Studii Europene din Cluj. Din cate am vazut pare o combinatie intre geopolitica,  economie, stiinte sociale , istorie
Cunoasteti pe cineva care a terminat aceasta facultate? Daca da, cum i s-a parut ?
Fiica mea a absolvit-o la Universitatea din București,  Facultatea de Istorie, pe locurile fără taxă. A fost dorința ei. Noi, ambii părinți ingineri tot încercam să o orientăm spre facultăți tehnice, dar ea nu și nu, că asta îi place. Acum lucrează în IT și învață din mers competențele necesare.  :)

#10
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007

 Anonimetern27, on 03 decembrie 2017 - 09:33, said:

Am sanse la Parlamentul European ?

Ca politician sau ca angajat?

Ca angajat, ce cunostiinte te-ai astepta sa deprinzi in cei 3 ani astfel incat sa poti concura cu altii din intreaga UE ce pot veni cu specializari mult mai concrete (ex. juridice) sau ce lucreaza in domeniu de ani de zile?

Ca politician... ce facultati au urmat actualii parlamentari europeni? Ce corelatie observi?

Edited by dani.user, 03 December 2017 - 12:16.


#11
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 10.10.2011
facultatea e ok, dar trebuie dupa aceea insotita de cursuri la institutul diplomatic. si dupa aceea sa te angajezi evident la SIE la baietii cu ochi albastri. altfel nu ai sanse sa faci ceva cu facultatea asta

#12
navistar_eagle

navistar_eagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 16.11.2017

 zile_san, on 03 decembrie 2017 - 14:30, said:

facultatea e ok, dar trebuie dupa aceea insotita de cursuri la institutul diplomatic. si dupa aceea sa te angajezi evident la SIE la baietii cu ochi albastri. altfel nu ai sanse sa faci ceva cu facultatea asta
Si sa fii santajabil in primul rand. Daca esti santajabil atunci nu iti mai permiti luxul de a-ti spune propriile tale pareri.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate