Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Drawing Solid Works propietati parametri tabel componenta or BOM

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
sandu10

sandu10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 22.09.2010
Caut sa dezvolt un parametru or o propietate care sa fie legata in mod parametric de tabelul de componenta or BOM al unui ansamblu, parametru materializat intr-o coloana la BOM care sa ma ajute in mod parametric si automat sa identific pe care numar de sheet din desen se gasesc detaliate subansamblele si parturile componente ale unui ansamblu in desenul multi sheet. Am ceva idei una ar fi legata de parametrul numarului de sheet ce se schimba ca numar la fiecare sheet al desenului a doua ideie este legata de part name or se poate si de propietatea numita description, dar nu reusesc sa le creez un link precis, multumesc mult tuturor care pot ajuta. Stiu ca se poate manual dar dureaza prea mult timp si m-am gindit la un parametru legat automat in tabelul de componenta or BOM, MULTUMESC!

Sandu10,

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
trebuie sa te gandesti ca nu toti folosesc si nici nu completeaza proprietatile fisierului, lucru care ar ajuta foarte mult la ce doresti tu.

apoi mai e o alta chestie. in mod normal ai la dwg no un link pe denumirea de part, insa sunt unii care il elimina, din prostie sau nu. cum il mai legi de acela? ori poti avea doar link pe denumirea de fisier, lucru care iti complica treaba atunci cand vrei sa link-uesti intre ele sheet-urile si ajungi la prima situatie.

explica mai profund cum vrei sa faci si care sunt parametrii care vrei sa-i folosesti de fapt, care sunt variabilele astfel incat sa-ti iasa ce vrei. poate nu am inteles eu la ce te referi.

#3
sandu10

sandu10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 22.09.2010
vreau sa creez un parametru care poate fi link catre o functie or o propietate in BOM care va fi sa zicem ca si propietatea Weight ca si exemplu dar acest parametru in final sa-mi dea automat unde este detaliat fiecare subansamblu si part pe care numar de sheet apare, mai pe babeste daca am un ansamblu format din 2 subansamble si 10 parturi in desenul multi sheet la primul sheet voi dispune o vedere 3D a ASM si baloanele si BOM iar in BOM sa aplic acel parametru care sa-mi dea in mod parametric si automat pe care sheet am detaliat fiecare subansamblu si pe care sheet am detaliat fiecare din cele 10 parturi, binenteles acest parametru cred ca va putea fi activat in BOM doar la final de detaliere ptr ca astfel sa i-si poata lua unde este detaliat fiecare part or subansamblu pe care numar de sheet. Si ma gindisem la cele doua combinati de idei care ar putea ajuta. Sper ca acum este mai clar ce vreau sa fac. Basic asta se face manual dupa ce termini desenul identifici unde cine este detaliat creezi  o propietate detail part  location/sheet number si completezi manual dar asta ia mult timp......mersi de raspuns. Sandu,

Edited by Dany_Darke, 03 December 2017 - 11:01.


#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
in primul rand, nu cita fara rost, discutam doar noi doi aici momentan. ne intelegem care cui raspunde.

pai in concluzie te vei lega de denumirea acelui part, altfel nu il poti asocia. in ansamblu daca pui balonase, in bom vei asocia un balon cu un part, adica denumirea lui, iar asta iti va fi linkul tau.

acum, fie ca este sau nu cu desen in acelasi dwg, mai bine ai incerca sa linkuiesti desenul acelui part si cu un dwg extern. adica: poti avea un part care are deja un desen facut, pe care tu nu il mai pui in acest multisheet, insa ai nevoie sa-l si gasesti, astfel ca acel desen sa poata fi deschis direct din ansamblu. in 2017 de exemplu, este un bug care afecteaza deschiderea unui desen existent al unui part, desi au si aceeasi denumire. tu de aceasta facilitate ar trebui sa te legi, insa e problematic daca si solidul are problemele care le are in acest sens.

acea linkuire pe care o vrei, poate fi facuta si la inceput, de ce nu? daca tu faci pe urmatoarele sheet-uri 8 desene la 10 part-uri, sa faca trimitere doar la acele 8 care le gaseste, pe masura ce adaugi, el sa "invete" ca a mai aparut un desen de part. insa vezi cum faci cu acele part-uri care au 2 sau 3 sheeturi de desen. cum le diferentiezi? la care din ele faci trimitere? cum ii spui ca doar cele 3 sunt ale acelui part si ca ar trebui sa atentioneze utilizatorul de asta?

#5
sandu10

sandu10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 22.09.2010

 Dany_Darke, on 03 decembrie 2017 - 11:10, said:

in primul rand, nu cita fara rost, discutam doar noi doi aici momentan. ne intelegem care cui raspunde.

pai in concluzie te vei lega de denumirea acelui part, altfel nu il poti asocia. in ansamblu daca pui balonase, in bom vei asocia un balon cu un part, adica denumirea lui, iar asta iti va fi linkul tau.

acum, fie ca este sau nu cu desen in acelasi dwg, mai bine ai incerca sa linkuiesti desenul acelui part si cu un dwg extern. adica: poti avea un part care are deja un desen facut, pe care tu nu il mai pui in acest multisheet, insa ai nevoie sa-l si gasesti, astfel ca acel desen sa poata fi deschis direct din ansamblu. in 2017 de exemplu, este un bug care afecteaza deschiderea unui desen existent al unui part, desi au si aceeasi denumire. tu de aceasta facilitate ar trebui sa te legi, insa e problematic daca si solidul are problemele care le are in acest sens.

acea linkuire pe care o vrei, poate fi facuta si la inceput, de ce nu? daca tu faci pe urmatoarele sheet-uri 8 desene la 10 part-uri, sa faca trimitere doar la acele 8 care le gaseste, pe masura ce adaugi, el sa "invete" ca a mai aparut un desen de part. insa vezi cum faci cu acele part-uri care au 2 sau 3 sheeturi de desen. cum le diferentiezi? la care din ele faci trimitere? cum ii spui ca doar cele 3 sunt ale acelui part si ca ar trebui sa atentioneze utilizatorul de asta?
multumesc apreciez. Sandu10,

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate