Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Sfat update sistem securitate

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 01.12.2005
Salut.
Momentan am un sistem de securitate format dintr-o centrala DSC 1616, sirena ext, tastatura simpla si 5 senzori miscare, fiecare legat pe cablul lui - bineinteles legat la dispecerat, prin modulul lor gsm.

As ava nevoie sa extind numarul senzorilor cu vreo 2-3 (pusi pe alta "partitie", adica armare separata) si as dori in plus si sa am si eu un feedback legat de functionarea sistemului, independent ce ce sms-uri primesc de la dispecerat.

Probleme ar fi:
- n-am prevazut fire noi in locurile unde vreau acum sa suplimentez senzorii. Si nici nu prea am incredere in senzorii wifi (ori e un pitic de-al meu, ma gandesc daca ma lasa senzorul fix in concediu - incepe alarma sa sune, vine echipajul?) Deci nu prea stiu cum sa suplimentez senzorii cu fir.
- centrala e amplasata intr-un loc destul de ascuns si nu stiu cat de departe ar bate semnalul wifi daca ar fi sa o inlocuiesc cu alta.

Acum, ce am gasit ar fi centralele DSC NEO, la care de ex:
- as putea sa atasez un modul TCP/IP, sa primesc info (sau poate sa controlez) legat de centrala prin net,
- sa iau o alta tastatura compatibila,
- sa iau 2-3 senzori wifi (teoretic ar trebui ca bateria sa reziste 2-3 ani...),
- eventual sa inlocuiesc si senzorii actuali daca nu mai sunt compatibili (i-as pastra pe acestia, banui ca centrala suporta si legaturi senzori in mod clasic, prin fir).

Acelasi lucru si la centrala Paradox Magellan, care am vazut ca vine direct cu modulul wifi (?)

Cum vi se pare ideea? e fezabil, e ceva ce nu merge in logica expusa?
Inainte sa initiez o discutie cu tehnicul de la firma, am zis sa intreb aici, desi am o istorie de mai multi ani cu ei, vreau sa plec in discutie cu o "baza tehnica" initiala.
Multam

Edited by SwatKat, 03 December 2017 - 01:26.


#2
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Zic sa ceri mai intai o solutie de la "tehnic". Nu de alta, dar daca te aud cu "senzori wifi" (in loc de senzori radio/detectori radio) s-ar putea sa-ti spuna "pas".

#3
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 01.12.2005
Mea culpa, e mai usor sa scriu wifi. As fi dorit, daca se poate si se cunoaste, niste sfaturi generale insa la obiect. NU ma astept bineinteles la o solutie completa - ca nu stie nimeni exact detaliile si ce si cum merge in cazul specific prezentat, insa macar o idee, gen: mergi pe dsc X / paradox Y cu senzorii W/Z etc.
Sa imi fac o idee, ca de ex din ce citisem cat de cat, senzorii dsc au baterie de 3V parca si cica tin 6-7 ani / cei paradox merg cu 2-3 baterii AA/AAA care tin cam 1-2 ani. Si poate zice cineva ca de fapt e invers, in practica...

#4
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostSwatKat, on 03 decembrie 2017 - 04:04, said:

Mea culpa, e mai usor sa scriu wifi.
Asa-i, "radio" are 5 litere, nu 4 ca WiFi... diferenta majora ;)

View PostSwatKat, on 03 decembrie 2017 - 04:04, said:

Sa imi fac o idee, ca de ex din ce citisem cat de cat, senzorii dsc au baterie de 3V parca si cica tin 6-7 ani / cei paradox merg cu 2-3 baterii AA/AAA care tin cam 1-2 ani. Si poate zice cineva ca de fapt e invers, in practica...
Baterii de la coltu' blocului? 777? Duracell? Panasonic? Ieftineala/mocaciune? Sau despre ce baterii discutam? Cu sau fara evenimente de raportat?

Cu siguranta ca 777/MaoBang descarcate tin mai putin decat Duracell/Varta noi. Sau nu-i asa de sigur? Sau crezi ca DSC au testat cu cele mai proaste baterii de pe piata?

P.S. Cu baterii bune DSCurile tin macar 1-2 ani. Si am impresia ca stiu sa raporteze, din timp, ca raman fara baterie. Dar, la urma urmei, daca ai mentenanta la 6 - 12 luni, de ce naiba te doare de cat tin bateriile?

#5
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Upgrade.

Inlocuieste-l cu un sistem de alarma contemporan, smart, wireless, pe frecventa de 868Mhz, imposibil de bruiat accidental, deci cu protectie software la bruiaj intentionat. Lucru imposibil de implementat in frecventa 433 Mhz.

Senzorii sa aiba baterii CR123A Lithiu. Te tin o vesnicie. Orice sistem de alarma contemporan are senzori care stiu sa raporteze din timp nivelul scazut al bateriilor.

Edited by izometric, 03 December 2017 - 07:30.


#6
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postizometric, on 03 decembrie 2017 - 07:27, said:

pe frecventa de 868Mhz, imposibil de bruiat accidental, deci cu protectie software la bruiaj intentionat. Lucru imposibil de implementat in frecventa 433 Mhz.
868 fiind ceva frecventa garantata pentru uz liber pentru senzori "wifi"? Sau cum? Sau de ce 868 nu poate fi bruiata intentionat?

#7
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Frecventa 868Mhz este puternic reglementata, drept pentru care interferentele sunt aproape inexistente, sau daca totusi apar, nu pun probleme de genul intrerupere completa a comunicarii.

Orice bruiaj radio pe aceasta frecventa nu poate fi decat sabortaj, drept pentru care sistemele de alarma pot fi programate sa detecteze imediat un bruiaj si sa dea alarma, riscul de alarme false fiind zero.

Frecventa de 433Mhz este prost reglementata, foarte aglomerata, bruiajele si interferentele sunt la ordinea zilei, nu poti sa programezi protectie la bruiaj pentru ca ar genera o multitudine de alarme false.

Edited by izometric, 03 December 2017 - 08:28.


#8
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 01.12.2005
Bun, multam @izometric. O info utila. Senzorii pradox au baterii "de la coltul blocului" AA sau AAA pe cand DSC d-asta CR123. Deci daca tine mai mult, e un argument sa merg tot pe DSC. Posted Image

#9
kuki03

kuki03

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 13.02.2005

View Postdexterash, on 03 decembrie 2017 - 07:49, said:

868 fiind ceva frecventa garantata pentru uz liber pentru senzori "wifi"? Sau cum? Sau de ce 868 nu poate fi bruiata intentionat?

Buna ziua,
dl.Dexterash, am vazut ca sunteti din Iasi, imi puteti recomanda un sistem de alarmare fiabil pe wireless pana in 1000 ron, pe frecventa de 868MHz? Eventual, si cu o varianta de back up pe PSTN sau WIFI in afara de GSM principal. Eventual pe PM.

#10
marianstoicescu

marianstoicescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.05.2010
Salutare,

Vă rog să mă ajutați cu un sfat vizavi de posibilitaatea de a a folosi un "Receptor Sommer RX04-RM02-868" - 2 canale (receptor/telecomenzi pe care le am), la o centrală alarmă DSC NEO HS2032 tastatură HS2ICNRFP (neachitionata încă) astfel incât sa pot arma și dezarma folosind aceste telecomenzi. Care ar fi modul de conectare și configurare în centrală?

Nu activez în domeniu doar am frunzărit documentția centralei si diverse tutoriale.

Mulțumesc anticipat,

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate