Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Marea emigratie 2

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
167 replies to this topic

Poll: Marea emigratie 2 (96 member(s) have cast votes)

Vrei sa pleci din Romania? (doar pentru angajati la privat)

  1. Am plecat deja (33 votes [34.38%])

    Percentage of vote: 34.38%

  2. Imi caut activ (7 votes [7.29%])

    Percentage of vote: 7.29%

  3. E in planul meu.. (32 votes [33.33%])

    Percentage of vote: 33.33%

  4. Nu, sunt multumit aici (13 votes [13.54%])

    Percentage of vote: 13.54%

  5. Nu, pentru ca nu pot pleca din varii motive (11 votes [11.46%])

    Percentage of vote: 11.46%

Vote Guests cannot vote

#37
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostAdm, on 02 decembrie 2017 - 23:44, said:

Nu e "marea emigratie", e noua emigratie...

De cand cu Brexit, din ce in ce mai multi romani se grabesc sa prinda ultimul tren.
Acestia sunt in general middle-age, cu diverse specializari tehnice, care in Romania o ducea binisor.

Pe de alta parte observ (personal) un influx de romani ce se intorc, mai ales cei care nu aveau specializari, iar pe acolo s-a terminat El-Dorado.

"D-na" Olguta tot mareste salariul mainim, pana cand va ajunge cat cel mediu!
Pe de alta parte, prea putini inteleg ca un salariu minim pe "acolo" e cat un salariu maxim pe aici.

Economia noastra nu poate face asemenea salturi mortale.

si care este raportul intre chirii, cheltuieli, in general ?
eu zic ca daca faci tu singur 3K euro net in romanika trebuie sa te gandesti bine daca sa pleci.
vorbea cineva in autobuz zilele trecute ca un prieten al lui macaragiu din bucuresti face peste 7000 ron pe luna net (vorbitorul spunea ca el face £1400/luna) si ca nu vrea sa mearga in anglia. motivul era ca sta la casa lui, nu imparte nimic cu altii si in general cheltuielile sunt mai mici.
spun si eu ce am auzit.

deci totul depinde de ce stii sa faci. daca nu prea stii ceva nici in vest nu faci mare branza.

View Postcodesmm, on 03 decembrie 2017 - 06:13, said:

Instabilitatea politica, sociala, financiara si adminstrativa din Romania ii face pe multi sa plece. De cativa ani n-a mai fost asa bulversata tara noastra ca acum datorita unor legi si actiuni politice care genereaza instabilitate atat pe piata muncii cat si in viata sociala. Actuala guvernare se straduieste sa faca o viata mai buna prin cresteri ale veniturilor doar pentru bugetari, care doar consuma de la buget. Pentru cei ce produc plusvaloare si care sunt resursa reala pentru buget (cei din mediul privat), puterea de cumparare a scazut deja prin cresterea preturilor si a inflatiei. Ca sa ramana cu venitul net pe care l-au avut pana in prezent, angajatii trebuie sa ceara mila angajatorului, sa renegocieze contractul de munca. Acest lucru se face doar pentru faptul ca guvernul nu are capacitatea de a gasi solutii ca sa incaseze contributiile la buget de la rauplatnici si de a stopa totodata evaziunea fiscala pe care tot mediul politic a generat-o prin "protejarea" firmelor de casa care au sprijinit financiar partidele. Cum principala motivatie a muncii este castigul si satisfacerea nevoilor personale (si familiare), nu e de mirare ca pleaca cei ce au posibilitatea de a munci in alta tara pentru un castig mai bun.

este de neinteles in conditiile actuale ca asteptarea sa cumperi un VW SUV nou este de 4-6 luni. au romanii asa de multi bani ?
deci cei inteligenti au plecat si pleaca si totusi cozile la masinile noi sunt de multe luni, greu de explicat.

View Postwb626ek, on 03 decembrie 2017 - 21:05, said:

@TheStarkestTruthMatters - daca tu asculti mizeriiile unui amarat de "ce natie o avea" numai neamt nu, de fapt e din iran, adica un refugiat, inseamna ca nu esti departe nici tu de el!

@andreibb - apropo, tu castigi cat castiga un capsunar?
Pe oamenii aia cum zici tu in domenii de tehnologie, etc., sunt constienti de salarul si viata de acolo.
Daca vrei exemplul concret, in Romania am terminat mecanica auto, am lucrat apoi in sistemul bugetar - functionar public la primarie pana in 2010, când au taiat salarul cu 25% plus sporurile.
Atunci mi-am luat talpasita in germania, nu la capsuni ci la salate, legume, etc.
In prezent sunt in austria, angajat cu acte intro fabrica renumita, cu salariu de 2000 E, program de 8 ore, 3 sau 4 schimburi.
Si atunci mai vrei sa stau in ro? Abia astept sa iau si cetatenia austriaca, sa nu mai am de-a face cu nimic cu tara asta numita Romania!
Doar in concediu cat timp mai traiesc parintii!

cat este salariul minim in austria ?

#38
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Tie ti se pare ca suntem o tara de macaragii si oameni cu specializari de nisa?

Avem diplome inutile.

#39
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,010
  • Înscris: 09.12.2015
Fiecare persoană trebuie să decidă pentru sine, ''Ubi bene Posted Image ibi patria'' , restul e cleveteală inutilă și impuneri patriotarde mai mult sau mai puțin interesate ( prietenii lor Posted Image știu de ce ) ,
în rest :roflag: să ajute Dumnezeu să devină România cu adevărat liberă și democratică!
Mergi mai departe, treci peste orice obstacole sau eventual le eviți în mod preventiv, o viață ai, nu te mai chinui pentru cei care nu merită nici macar un strop din sudoarea muncii tale !
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8ie7CuMCRgk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by TheStarkestTruthMatters, 04 December 2017 - 13:04.


#40
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostAdm, on 04 decembrie 2017 - 12:28, said:

Tie ti se pare ca suntem o tara de macaragii si oameni cu specializari de nisa?

Avem diplome inutile.

si vina cui este ca aveti diplome inutile ? aia din IT tot in romanika au facut scoala. la fel si medicii...pe de alta parte IT nu mai este de mult ceva de nisha.

#41
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostTheStarkestTruthMatters, on 04 decembrie 2017 - 13:01, said:

Fiecare persoană trebuie să decidă pentru sine, ''Ubi bene Posted Image ibi patria'' , restul e cleveteală inutilă și impuneri patriotarde mai mult sau mai puțin interesate ( prietenii lor Posted Image știu de ce ) ,
în rest Posted Image să ajute Dumnezeu să devină România cu adevărat liberă și democratică!
Mergi mai departe, treci peste orice obstacole sau eventual le eviți în mod preventiv, o viață ai, nu te mai chinui pentru cei care nu merită nici macar un strop din sudoarea muncii tale !
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8ie7CuMCRgk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

ai dreptate.
cu o singura corectie: Romania nu a fost niciodata libera. totdeauna a cerut voie si a platit scump pt aceasta voie.
democratica este, nu confunda democratia cu capitalismul si etica.

#42
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014

View Postavenirv, on 04 decembrie 2017 - 12:19, said:


cat este salariul minim in austria ?

Aici nu este ca la noi cu salariu minim.
De ex, daca ai somaj mai poti munci pe langa cu norma de 20 ore pe luna si castig de maxim 400 euro.(fara asigurare medicala platita). Se poate si doar asa munci, dar e naspa cu asigurarea.
Apoi vine cu juma de norma de la 20 de ore in sus, cu plata care este pe domeniul respectiv.
Fiecare ramura are un "minim" ca sa zic asa.
De ex, nevasta munceste la fabrica de facut si ambalat caserole cu mancare, gen paste, snitele, etc. Lucra 6 ore pe zi (juma de norma), de luni pana vineri, si are net 1100 euro.
Eu fiind in metalurgie, cum am mai spus, 8 ore (norma intreaga) 3 sau 4 schimburi, 2000 euro net.

@andreibb - ca m-ai facut curios, unde se castiga in Romania 2500 de euro?
Ceva director sau prefect, presedinte de judet? Sau mafiot?
Ca un om de rand nu as crede.

#43
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005

View Postwb626ek, on 04 decembrie 2017 - 16:15, said:


Eu fiind in metalurgie, cum am mai spus

Dacă eşti la voestalpine, suntem vecini.

#44
andreibb

andreibb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,698
  • Înscris: 16.05.2008

View Postwb626ek, on 04 decembrie 2017 - 16:15, said:



@andreibb - ca m-ai facut curios, unde se castiga in Romania 2500 de euro?
Ceva director sau prefect, presedinte de judet? Sau mafiot?
Ca un om de rand nu as crede.

In privat, pe langa pozitii de conducere, se castiga 2500 de euro net pe luna in zona de IT sau altele legate tehnologie, bancar si vanzari.
Ai aici un articol legat de asta: http://www.zf.ro/ban...a-stat-16661680
Dar, pe langa cei 55.000 de iau peste 10.000 lei, mai e grosul care ia intre 1000-2000 de euro.
Pe anumite tehnologii din IT, unele foarte vechi si exotice , altele mai noi dar cautate (de exemplu java), un student in ultimul an isi face debutul pe piata muncii in capitala sau la Cluj/Iasi cu 1000 euro net pe luna. Si la prima evaluare ia marire.

Dar nu e numai IT, in IT lucrand pe la 10.000 de oameni.
Care pot fi forte repede absorbiti de UE. (sunt 200.000 de oameni care pleaca anual din RO)

#45
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Hmm, era un articol azi pe HotNews cum că se doreşte a aduce chinezi pt. spălătoriile de maşini şi atelierele de reparaţi auto, că nu se mai găsesc oameni la noi pt. ele. Salarii între 300-800 Euro plus casă şi masă, în condiţiile în care românii lucrează pt. aproximativ dublu în Occident, fără cazare asigurată.

#46
andreibb

andreibb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,698
  • Înscris: 16.05.2008

View Postmihaicozac, on 04 decembrie 2017 - 16:39, said:

Hmm, era un articol azi pe HotNews cum că se doreşte a aduce chinezi pt. spălătoriile de maşini şi atelierele de reparaţi auto, că nu se mai găsesc oameni la noi pt. ele. Salarii între 300-800 Euro plus casă şi masă, în condiţiile în care românii lucrează pt. aproximativ dublu în Occident, fără cazare asigurată.
E cam aceeasi problema.
Vorbim de oameni calificati in ceva.
Eu, de exemplu, nu mai am instalator. A plecat in Germania. Nu mi-a recmandat pe altcineva ca cica il injur dupa aia. Dar ma rezolva intre Craciun si Revelion. Ne trimitem poze pe whatsapp, si imi zice ce sa iau din Dedeman :D

#47
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postmihaicozac, on 04 decembrie 2017 - 16:39, said:

Hmm, era un articol azi pe HotNews cum că se doreşte a aduce chinezi pt. spălătoriile de maşini şi atelierele de reparaţi auto, că nu se mai găsesc oameni la noi pt. ele. Salarii între 300-800 Euro plus casă şi masă, în condiţiile în care românii lucrează pt. aproximativ dublu în Occident, fără cazare asigurată.

asta inseamna ca romanii de care vorbiti din occident castiga in final cat la romanika.
ei iti vor spune ca in londra platesc numai £200 /luna chirie dar nu iti vor spune cati si stau in casa/apartamentul acela.

View Postandreibb, on 04 decembrie 2017 - 16:43, said:

E cam aceeasi problema.
Vorbim de oameni calificati in ceva.
Eu, de exemplu, nu mai am instalator. A plecat in Germania. Nu mi-a recmandat pe altcineva ca cica il injur dupa aia. Dar ma rezolva intre Craciun si Revelion. Ne trimitem poze pe whatsapp, si imi zice ce sa iau din Dedeman Posted Image

inseamna ca instalatorul acela roman a trecut toate examenele si poate lucra OFICIAL ca instalator. breslele astea de meseriasi in occident isi pazesc/apara domeniul si nu poti profesa oficial fara sa faci parte din ele.
daca lucreaza neoficial aia este alta problema, dar fii sigur ca si plata este pe masura.

#48
andreibb

andreibb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,698
  • Înscris: 16.05.2008

View Postavenirv, on 04 decembrie 2017 - 16:48, said:

asta inseamna ca romanii de care vorbiti din occident castiga in final cat la romanika.
ei iti vor spune ca in londra platesc numai £200 /luna chirie dar nu iti vor spune cati si stau in casa/apartamentul acela.

Asa e.
cineva imi spunea ca si-a facut calculul cu 1000 Euro chiria si pe la 700 de euro alte cheltuieli, plus 300 de euro pusi deoparte pe luna pentru drumuri acasa.
Asta inseamna cost de 2000 euro pe luna.
La 3500 luati in mana, iese bine. La 2000 luati in mana mai bine sta acasa.

Exista si categoria de care zici tu, cei care in Romania ar castiga mediul pe tara, 470 de euro, se duc in Germania si iau 1500 euro, platesc chiria 500 si raman cu 1000.
Daca si in ro plateau o chirie de 200 Euro, ii inteleg Posted Image

Edited by andreibb, 04 December 2017 - 17:19.


#49
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
@mihaicozac - nu, sunt la Georg Fischer.
Da, cu chinezii, vietnamezii am mai auzit si eu. Dar vreau sa vad ce patron de spalatorie, da macar 500 de euro salariu net!

@andreibb - da, toti vreti doar munca de birou!

@avenirv - asa e, stau mai multi in casa daca este doar unul din familie plecat.
Am prieteni in Anglia, sot-sotie-fata de 15 ani, au chiria 900 de lire, cheltuieli nu stiu exact cat au. Dar castiga el si ea fiecare cate 2000-2500 de lire! Deci, fa un calcul.

Am cumnat-cumnata in Frankfurt, ea castiga 1700, el 1500, chirie 700.

Deci? Despre ce vorbim?
Plus cum e sistemul de sanatate, de invatamant, agricultura, traiul de zi cu zi in Europa?

Edited by wb626ek, 04 December 2017 - 18:11.


#50
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

Quote

Am cumnat-cumnata in Frankfurt, ea castiga 1700, el 1500, chirie 700.
sigur nu in Westend.

#51
andreibb

andreibb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,698
  • Înscris: 16.05.2008
cam central. garsoniera?

#52
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Sunt undeva pe langa centru, da e garsoniera, pt doua persoane e suficient, oricum e destul de mare undeva la 45-50 m2.

#53
andreibb

andreibb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,698
  • Înscris: 16.05.2008
si din curiozitate, ce fac acolo?

#54
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Muncesc, ea la firma care se ocupa de bătrâni, adică merge la pacienți acasă, le face injecții, ia tensiune, etc, și el la firma de amenajări interioare.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate