Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Informatica Economica

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Thatswhatshesaid

Thatswhatshesaid

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 02.12.2017
Salut. Treaba sta in felul urmator. Eu sunt la profil uman si vreau sa dau mai departe la Informatica-Economica. Problema este ca nu am mai facut mate dintr-a 10-a si acolo o sa am matematici aplicate in economie in anul 1 si statistica in anul 2. Am auzit ca s-au mai dus elevi de la uman si au supravietuit facultatii acesteia si au un loc de munca. Credeti ca m-as descurca daca as lua meditatii ( sunt pe a XII-a)?

#2
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Meditatiile sunt apa de ploaie daca nu lucrezi singur, gandeste-te ca acoperi relativ putina materie in acele 2 ore per saptamana. Referitor la informatica economica, arunca o privire la parerile despre aceasta programa de studiu, sunt destule pe forum: https://forum.softpe...tica-economica/, https://forum.softpe...tica-economica/ + https://forum.softpe...tica-economica/.

#3
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017
Ai sa fii praf.

Dincolo de matematica, cum te descurci cu programarea? Nu de alta, dar in domeniul asta nu reusesc decat cei care sunt pasionati de asta, care sunt atrasi in mod natural de domeniu. Altfel, in cel mai bun caz, te alegi cu o diploma care nu-ti va folosi la nimic.

#4
Thatswhatshesaid

Thatswhatshesaid

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 02.12.2017
Nu stiu mai nimic, cica te iau de la 0.

#5
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,216
  • Înscris: 22.02.2017
Hahahaha Posted Image) ce il speriati pe tip. Vino lejer, faci fata, iti garantez, dar nu te duce la Info Economica pt ca ai nevoie de programare multa, mai bine pe Statistica. Daca te duce capu merge, daca nu e nasol...

Sunt 3 materii de matematica - Algebra, Analiza si Probabilitati si 3 materii de programare - Baze, Algoritmi si Programare pe obiect. Asta daca te duci la statistica.

Daca esti curios si de altele mai intreaba Posted Image) iti raspund.

Asta daca te referi la ASE.

Edited by ronuquet, 02 December 2017 - 19:51.


#6
Thatswhatshesaid

Thatswhatshesaid

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 02.12.2017
Nu stiu, o sa vad. Un lucru e sigur: sa nu va impinga pacatul sa veniti la filo, copii. Posibilitatile unui loc de munca bine platit scad drastic..

Nu ma refeream la ASE, ci la facultatile din Iasi/Cluj

#7
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,216
  • Înscris: 22.02.2017
A, ok, acolo nu stiu cum e, eu ti-am zis strict de ASE.

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

View PostThatswhatshesaid, on 02 decembrie 2017 - 19:27, said:

Credeti ca m-as descurca daca as lua meditatii ( sunt pe a XII-a)?
Daca gandirea ta se opreste la a pune intrebari destinate globului de cristal atunci NU.

View PostThatswhatshesaid, on 02 decembrie 2017 - 19:44, said:

Nu stiu mai nimic, cica te iau de la 0.
Halal pasiune. Asteapta.

View PostThatswhatshesaid, on 02 decembrie 2017 - 19:57, said:

Posibilitatile unui loc de munca bine platit scad drastic..
Altii au descoperit apa calda demult. Insa nu-i pierdut inca nimic daca-ti revii si te tii (nu doar din vorbe) de treaba.

#9
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,231
  • Înscris: 27.10.2007
baga pregatire si la mate si la info daca poti si te vei descurca cu brio. tinerii au o capacitate de adaptare si invatare enorma. daca vor !

#10
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 02.12.2010

View Postjegmihai, on 02 decembrie 2017 - 19:34, said:

Meditatiile sunt apa de ploaie daca nu lucrezi singur, gandeste-te ca acoperi relativ putina materie in acele 2 ore per saptamana.

Scopul profesorului care sa meditatii nu este sa te alfabetizeze cu ceea ce nu ai invatat la clasa; si in plus sa te si bage la facultate de top.
Profesorul meditator, il percepi ca pe un antrenor, care te iti organizeaza munca in vederea atingerii obiectivului pt facultatea dorita. Se presupune ca stapanesti cunostintele de baza (  nivel de minim 8-9 pt stadartele unu bacalaureat ). Profesorul iti selecteaza acele probleme, care se cer la facutatea la care dai admitere.
Daca dai admitere la automatica, pui accent pe anumite tipuri de probleme, daca dai la matematica informatica trebuie tratate cu atentie problemele cu aspect teoretic mai ridicat.
Total neindicat sa te pregatesti pentru automatica ( unde aspectele de calcul mai laborios e prioritar), cu subiecte pt Fac de Matematica,
Pt candidatii de automatica exista o carte pt bac, coordonata de Stanasila. Pt matematica exista o alta carte cu probleme pt bac.

Apeland la un profesor cu experienta in domeniu, timpul de pregatire il folosesti mai eficient, pregatindu-te direct pe cerintele facultatii.

Atunci cand esti elev, si te bazezi pe fortele proprii, neavand clare aceste diferente, un conditiile timpului limitat din cl a XII a, poti ignora multe detalii. 2-3 subiecte ratate simultan si la matematica si la fizica, poate insemna ratarea sectiei. Cu sau fara meditator, munca tenace, constanta si pe termen lung este una din conditiile absolut necesare.

PS: Cand am dat teza la matematica, pe trimestrul I in clasa a XII a, profesorul a venit cu mai multe subiecte:
pt cei care doreau sa de la fizica, un grup de probleme. La fel pt cei care doreau sa dea la politehnica, la matematica, la ASE, la olimpiada.
Pe vremea lui Ceausescu, nu exista invatamnat privat, iar la facultati numarul de locuri era foarte mic, si in afara de metalurgie, mecanica agricola ( din politehnica ) admiterea era foarte dificila. La zi, pt ca la seral era mai simplu.

Concluzia: fiecare facultate, cere un anumit tip de matematica, mai exact un anumit tip de deprinderi pe care studentul le va folosi ulterior. Prin urmare, daca te apuci sa rezolvi orice fel de probleme, risti sa iti risipesti resursele in directii gresite, iar admiterea la o facultate de top inseamna si un management eficient de resurse, in conditiile timpului limitat de care dispui in clasa a XII a.

Edited by RomeoM, 03 December 2017 - 14:39.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate