Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare incarcator auto Iphone

Pentru cei care locuiesc in bloc ...

Taiere ramuri "neroditoare...

Business/afacere cu utilaje
 Genetica vs educatia vs cultura

Asus ROG - Probleme mari wi-fi

Recomandare Apartament

reparatie zgarietura bara spate
 Lipire XPS de hidroizolație ...

Detectare dispozitiv de ascultare...

suport/cutie fixare SSD in locul ...

Popcorn stradal
 De ce ard asa de violent masinile...

Sfat achizitie bicicleta MTB

Imi tot apare ipconfig

Degresant auto eficient

Infiintare Sediu/Magazin Virtual

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

poiuy

poiuy

New Member

• Grup: Members
Salut
     Detin o societate comerciala, domeniul de activitate al firmei: prestarea unor de servicii.
Am hotarat sa imi deschid un Sediu  Virtual de unde sa vand serviciile pe care le prestez si prin intermediul internetului.
     Contravaloarea serviciilor prestate o incasesz cu ajutorul unui procesator  de plati online (o firma specializata in acest : www.2checkout.com) acesta firma incaseaza un comision din suma  platita de client mie.
    1.  <b>Care sunt pasii din punc de vedere legislativi pe care trebuie sa ii urmez ca sa imi pot infinta sediul virtual?   </b> (aveti idee mai trebuie sa depun ceva acte la ONRC in legatura cu sediul virtual)
     2.  <b>Cum se pot inregistra in contabilitatea firmei opratiile care se desfasoara prin Sediul Virtual exemplu: platile primite prin 2CheckOut</b>
Cei care detineti un magazin sediu(cum il numesc eu) virtual poate imi spuneti cum l ati infiintat.

conqueror

conqueror

Junior Member

View Postpoiuy, on Feb 20 2006, 02:04, said:

Salut
     Detin o societate comerciala, domeniul de activitate al firmei: prestarea unor de servicii.
Am hotarat sa imi deschid un Sediu  Virtual de unde sa vand serviciile pe care le prestez si prin intermediul internetului.
     Contravaloarea serviciilor prestate o incasesz cu ajutorul unui procesator  de plati online (o firma specializata in acest : www.2checkout.com) acesta firma incaseaza un comision din suma  platita de client mie.
    1.  <b>Care sunt pasii din punc de vedere legislativi pe care trebuie sa ii urmez ca sa imi pot infinta sediul virtual?   </b> (aveti idee mai trebuie sa depun ceva acte la ONRC in legatura cu sediul virtual)
     2.  <b>Cum se pot inregistra in contabilitatea firmei opratiile care se desfasoara prin Sediul Virtual exemplu: platile primite prin 2CheckOut</b>
Cei care detineti un magazin sediu(cum il numesc eu) virtual poate imi spuneti cum l ati infiintat.

Salutare, dpdv legal, daca ai o firma infiintata, nu mai ai nevoie de nimic altceva. Sediu virtual? Pai daca e virtual inseamna ca e ... virtual :) In plus, nu e sediu, ci magazin virtual :) Fiind virtual, nu trebuie sa obtii aprobari, ci doar sa cumperi un domeniu, .com in cazul tau, si sa-i dai bataie. Deci, nu trebuie sa faci nimic suplimentar fata de ce ai acum, doar sa ii explici contabilei/lului care e situatia cu facturile si incasarile externe. Pentru inregistrare in contabilitate fie emiti facturi (pentru sume mari, doar n-o sa iti convina sa emiti facturi pentru 2 USD), fie gaseste contabila o alta cale (neffind contabil, nu stiu)... Ideea e ca se poate, si stiu 2 firme care fac asa.

Daca mai ai nelamuriri, da un PM sau scrie pe forum.

Spor la bani! B)

Edited by conqueror, 20 February 2006 - 02:58.

Cracku

Cracku

Junior Member

Aceasi nedumerire o am si eu in legatura cu inregistrarea platilor facute prin 2checkout. Poti afla cumva mai multe detalii? E d-ajuns sa emit doar factura si sa pun 2checkout sa-mi trimita banii in contul firmei? Ma gandesc ca factura ar trebuii emisa pt 2checkout din moment ce de la ei primesc banii, nu pt clientul meu... este adevarat?

conqueror

conqueror

Junior Member

View PostCracku, on Feb 20 2006, 12:40, said:

Aceasi nedumerire o am si eu in legatura cu inregistrarea platilor facute prin 2checkout. Poti afla cumva mai multe detalii? E d-ajuns sa emit doar factura si sa pun 2checkout sa-mi trimita banii in contul firmei? Ma gandesc ca factura ar trebuii emisa pt 2checkout din moment ce de la ei primesc banii, nu pt clientul meu... este adevarat?

Sincer habar nu am care e procedura exacta, dar daca iti intrebi contabila, si daca se stie, iti va spune exact unde se incadreaza dpdv al numerelor de cont contabil (sau cum le-o zice). Factura emiti doar pentru sume mari, ca daca emiti pentru 2 usd, si ai 10.000 de comenzi, dai faliment :) ca platesti 100 cotoare de facturi and so on... glumesc, dar fa o conventie sa emiti facturi doar pentru sume mari.

Pentru sume mici, pana in 10 usd, sa emita 2checkout un fel de bon fiscal, sau listezi tu confirmarea platii cu cardul, si le atasezi la situatia contabila.

B)

poiuy

poiuy

New Member

cum zice conqueror

Pentru sume mici, pana in 10 usd, sa emita 2checkout un fel de bon fiscal, sau listezi tu confirmarea platii cu cardul, si le atasezi la situatia contabila.

nu stiu daca 2checkout poate sa emita un fel de bon fiscal, dar faza cu listarea confirmarii platii e valabila.

PENTRU Cracku
Eu stiu ca factura se emite catre beneficiar/cumparator oricum nu catre 2checkout, acesta este un procesator de plati, exact ca si la banca, tu poti trimite factura unui client si incasezi copntravaloarea prin virament bancar in contul firmei tale;
"nu trimiti factura catre banca ca de la ea primesti banii"

Care poate sa imi spuna cum e faza cu tva pentru clientii din afara tarii (precizez ca nu am un contabil care sa stie) le cer si lor tva? Am vazut pe unele site-uri din afara ca scria:
"pentru cei din Anglia nu uitati sa adaugati la pretul produsului TVA de 17%"

conqueror

conqueror

Junior Member

poiuy, 2checkout n-are cum sa emita bonuri fiscale, eventual confirmari sub forma de bonuri fiscale... oricum documente faci rost de acolo.

TVA-ul pentru afara: deci daca tu cumperi de la ei si esti ne-rezident, nu ti se retine TVA (sau daca se retine, se restituie).

Dar daca tu vinzi afara, din cate stiu, anumite servicii care sunt prestate in afara, nu sunt cu TVA, deci facturezi clientii fara TVA, chiar daca tu, in Romania esti platitor de TVA (ai R). Intreaba-ti contabila, ea trebuie sa stie.

B)

poiuy

poiuy

New Member

Am scris acelasi lucru ca si aici pe un forum cica de specialitate nu dau nume sa nu fac reclama si la prima intrebare:

<b>Care sunt pasii din punc de vedere legislativi pe care trebuie sa ii urmez ca sa imi pot infinta sediul virtual? </b> (aveti idee mai trebuie sa depun ceva acte la ONRC in legatura cu sediul virtual)

am primit acest raspuns:

O.R.C.T.B. Oficiul Registrului Comertului de pe langa Tribunalul Bucuresti

Acte necesare

- cerere
- anexa model 2
- hotarare aga
- dovada spatiu
- acord asociatie si vecini daca este la bloc
- taxe aproximativ 195 ron

atentie - sa aveti in actul constitutiv codul pentru magazin virtual

conqueror

conqueror

Junior Member

View Postpoiuy, on Feb 24 2006, 17:16, said:

Am scris acelasi lucru ca si aici pe un forum cica de specialitate nu dau nume sa nu fac reclama si la prima intrebare:

<b>Care sunt pasii din punc de vedere legislativi pe care trebuie sa ii urmez ca sa imi pot infinta sediul virtual? </b> (aveti idee mai trebuie sa depun ceva acte la ONRC in legatura cu sediul virtual)

am primit acest raspuns:

Acte necesare

- cerere
- anexa model 2
- hotarare aga
- dovada spatiu

Esti extraordinar. Ce spatiu virtual, dom'le? Da-mi un link sa citesc si eu.

B)

Bold

Bold

Member

View Postpoiuy, on Feb 24 2006, 17:16, said:

am primit acest raspuns:

Acte necesare

- cerere
- anexa model 2
- hotarare aga
- dovada spatiu

Deci, tu ai primit raspuns pentru infiintare firma. Cine ti-a raspuns, probabil a vazut ca nu te pricepi, si a zis sa te ajute, spunandu-ti direct sa-ti faci o firma. Pentru a avea un magazin virtual, trebuie sa ai o firma reala. Cu obiect de activitate corespunzator.Nu iti trebuieste absolut nimic in plus.

poiuy

poiuy

New Member

Sorry de intarziere, pe privat ti-am trimis link-ul

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate