Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Acum o noapte am visat un hotel...

* * - - - 8 votes
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#37
Daniel_INOX

Daniel_INOX

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 06.11.2017
Si eu am visat ....vrei detalii ?
dap, forumul asta e invadat de ......visatori.

#38
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Nu, vreau nişte tacâmuri din inox de calitate  :)

#39
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,802
  • Înscris: 15.08.2014
Cit dai?

#40
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,448
  • Înscris: 15.06.2007
Facem si un topic despre cine ce foloseste ca sa intre pe softpedia? Tableta, telefon, pc.. eventual si ce vechime are.. nu vreau sa fiu eu ala care deschide topicul, dar eram curios.

#41
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Posted Image

On: djl, vorbind dpdv strict economic, crezi ca ideea ta ar fi fezabila? Daca ar construi cineva hotelul asta pe care l-ai visat, crezi ca ar vrea lumea sa stea in el? Deja intuiesc raspunsul, dar as vrea sa-l scrii tu cu mana ta.

LE: chestia cu soarele care ilumineaza casa scarilor am vazut-o aplicata la Casa Batllo din Barcelona. Gaudi a proiectat scara interioara astfel incat sa fie sursa de lumina pentru apartamente, si a placat-o cu faianta albastra sus si alba jos, ca apartamentele de mai jos sa aiba si ele destula lumina reflectata.

[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/29/Casa_Batll%C3%B3_%28Antoni_Gaudi%29_%28atrium%2Cclose_up%29%2C_43%2C_Passeig_de_Gr%C3%A0cia%2C_Eixample%2C_Barcelona%2C_Catalonia%2C_Spain.jpg/1280px-Casa_Batll%C3%B3_%28Antoni_Gaudi%29_%28atrium%2Cclose_up%29%2C_43%2C_Passeig_de_Gr%C3%A0cia%2C_Eixample%2C_Barcelona%2C_Catalonia%2C_Spain.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#42
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă ar oferi confortul necesar, de ce nu? Fireşte că ar avea aer condiţionat, însă trebuie gândit cum să-l integrezi acele aparate ca să nu dea urât la faţadă. Şi dacă dai şi internet Wi-Fi şi mai adaugi sală de net, de ce să nu vină lumea.
Eu am visat doar aspectul, nu am visat toate serviciile posibile.
Bine, ar fi greu să-i conving pe unii că hotelul doar are aspect retro, nu e din ăla care e ca pe vremuri şi e neîngrijit. O parte din mobila din hotelurile vechi cred că mai poate fi recondiţonată, altă parte trebuie înlocuită cu totul...

Edited by djl, 07 December 2017 - 02:56.


#43
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 06.09.2017
Azi-noapte am visat ca djl si-a inchis contul pe forumul softpedia. Posted Image

#44
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
Acu pe bune, ca tot e vorba de vise...

Djl, tu daca ai un vis in care toata lumea are calculatoare si laptopuri de 2x2x1cm marime,ecran gros cat coala de hartie care poti sa il faci sul , cu discul de 10 PB cat unghia, camere digitale cat un dop, masini electrice complet autonome, frigidere care fac singure comenzi dupa program, livrari numai cu drona (care stie si sa bage in frigider produsele),... etc etc  se cheama ca ai avut un cosmar?

#45
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,059
  • Înscris: 20.12.2007

 djl, on 07 decembrie 2017 - 02:53, said:

O parte din mobila din hotelurile vechi cred cć mai poate fi recondižonatć
O adevarata reconditionare nu vopsire ai lacuire costa foarte mult si se preteaza doar unor piese cu adevarat valoroase. Nu e cazul mobilierului de hotel. Dupa 15-20 de ani indiferent cat ar fi de bine intretinut capata mirosul de vechi care nu mai poate fi scos decat printr-o adevarata reconditionare asa cum scris mai sus.

#46
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004

 Jammalan-the-Prophet, on 07 decembrie 2017 - 08:39, said:

Acu pe bune, ca tot e vorba de vise...

Djl, tu daca ai un vis in care toata lumea are calculatoare si laptopuri de 2x2x1cm marime,ecran gros cat coala de hartie care poti sa il faci sul , cu discul de 10 PB cat unghia, camere digitale cat un dop, masini electrice complet autonome, frigidere care fac singure comenzi dupa program, livrari numai cu drona (care stie si sa bage in frigider produsele),... etc etc  se cheama ca ai avut un cosmar?

Da, se cheamă că am avut un coşmar.

#47
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008
Hotelurile de la turci au toate aerele conditionate sus pe acoperis, fara a strica fatada. Dar astfel de sisteme centralizate de AC se fac din constructie, daca bagi AC la un hotel vechi, mai greu.

Si pentru ca la All Inclusive dai o caciula de bani si pe avion si pe toate, hotelurile din Antalya au toate generator diesel ce intra automat la 20 de secunde dupa oprirea curentului de la retea, precum la spitale. Poate si pentru ca foarte multa din mancarea servita este congelata si ar fi pagube mari.

E Wi-Fi in camere, nu trebuie sala de net, desi parca au. Eu iau laptopul cu mine, chiar daca am smartphone.

#48
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Djl,

te cam plictisesti, este?

#49
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Mă plictisesc,
Dar oamenii vreau să înveselesc.   Posted Image

Mie nu mi s-a răspuns la o întrebare: de ce se leagă oamenii de cel care are o dragoste enormă faţă de trecut, dragoste care nu este pe placul multora, dar care nu caută harţă şi care vrea să înveselească oamenii într-o lume deprimată, în schimb cu certăreţii nu au nimica. Asta cred că reflectă stilul de a fi al oamenilor.

Revenind la hotel: eu visez ceva frumos. Restul ce visează? Le plac hotelurile actuale din România? Le place cum e litroralul Românesc? De ce le place arhitectura modernă? Eu pot să dau explicaţii concerte pe tema asta. Sunt ei în stare să facă asta?

Edited by djl, 07 December 2017 - 14:54.


#50
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Nu, tu esti unic!

Oamenii viseaza chestii mai profane, nu hoteluri.

#51
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Poate de aia ne merge aşa de "bine"  :rolleyes:

#52
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Apropos de hoteluri retro: https://www.parkhote...aha.cz/en/home/

#53
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,744
  • Înscris: 26.08.2008
Du-te mai, fugi tare!!!
Daca ai parte si de mobilier din anii aia (ca design dar - mai ales - ca data de fabricatie) e priceless.
Chiar visezi tu la asa ceva?

Pe bune, o Coreea de nord nu te gandesti sa incerci? Sau o vreo zona din ex-Uniunea Sovietica unde lucrurile sa se fi miscat mai greu spre deloc?

 djl, on 07 decembrie 2017 - 14:50, said:

Mă plictisesc,
Dar oamenii vreau să înveselesc.   Posted Image

Mie nu mi s-a răspuns la o întrebare: de ce se leagă oamenii de cel care are o dragoste enormă faţă de trecut, dragoste care nu este pe placul multora, dar care nu caută harţă şi care vrea să înveselească oamenii într-o lume deprimată, în schimb cu certăreţii nu au nimica. Asta cred că reflectă stilul de a fi al oamenilor.

Revenind la hotel: eu visez ceva frumos. Restul ce visează? Le plac hotelurile actuale din România? Le place cum e litroralul Românesc? De ce le place arhitectura modernă? Eu pot să dau explicaţii concerte pe tema asta. Sunt ei în stare să facă asta?

- nu-i inveselesti pe oameni, ci ii terorizezi;

- nu se leaga nimeni de tine, numai ca apari in calea noastra pe aici la modul obsesivo-maniaco-compulsiv-peren-scelerat-absolut. Insistenta ta absurda uneori irita. Este cate un topic cu tema interesanta si ofertanta... vezi ca s-a mai scris pe acolo, intri si... Mos Craciun - djl cu inca o duma de postare.

- aiureli cu stil retro / modern in arhitectura hotelurilor. Nu asta e ideea.

___________

Uite aici hotel:

http://www.amaliahot...PRoCQ5IQAvD_BwE

Este si retro (exterior dar mai ales in interior - intra pe Photo Album) cat cuprinde, este si modern cu supra de masura. Si nici nu te costa o carca de bani ca in vreo statiune retro de pe litoralul nostru retro.

Edited by BlueKing-69, 08 December 2017 - 22:24.


#54
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006

 djl, on 07 decembrie 2017 - 14:50, said:

Mă plictisesc,
Dar oamenii vreau să înveselesc.   Posted Image

Mie nu mi s-a răspuns la o întrebare: de ce se leagă oamenii de cel care are o dragoste enormă faţă de trecut, dragoste care nu este pe placul multora, dar care nu caută harţă şi care vrea să înveselească oamenii într-o lume deprimată, în schimb cu certăreţii nu au nimica. Asta cred că reflectă stilul de a fi al oamenilor.
Scuza-ma, dar postarile tale pe mine ma deprima, nu ma inveselesc. N-ai si tu un post macar in care sa spui ceva de bine despre chestiile actuale. Tu traiesti intr-=o bula din trecut si crezi ca toata lumea ar vrea sa ti se alature. Vorba unui clasic in viata: ghinion :P

PS Tara n-o duce prost pentru ca oamenii nnu sunt toti ca tine, ci pentru ca prea multi se ancoreaza in trecut si refuza sa vada ca vremurile s-au schimbnat si acum trebuie sa ne adaptam. Parerea mea :P

PS #2: eu daca ma duc intr-un hotel, nu tin neaparat sa arate oarecum, pentru ca nu fac decat sa dorm (si eventual sa iau micul dejun) acolo. Nu stau toataw ziua in camera sa admir mucegaiul de pe pereti :P

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate