Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonamente pentru persoane cu diz...

Schimbare parbriz la reprezentanta

Interogare baza de date

Probleme Hyundai/bobina inductie ?
 Problema centrala IsoTwin Condens...

telecomanda universala/Naim uniti...

Upgrade 3060 Ti vs 4070 ?

Rename SQL column
 Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 

RCA cu Decontare Directa - Pareri?

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#37
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Allianz a ramas, 88 de lei optiunea de decontare directa. Sper sa nu fie nevoie sa apelez la ea.

#38
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Poate nu ma pricep eu , va rog sa ma luminati , dar RCA-ul nu despagubeste posesorul asigurarii. Il despagubeste pe "celalalt ". Daca suntem implicati intr-un accident , asigurarea noastra conteaza pentru cel cu care ne lovim , nu pe noi . Pe noi ne intereseaza asigurarea celuilalt . DEci de relevanta are faptul ca eu sunt asigurat la o firma "tare " daca beneficiarul este altcineva ? Adica , in caz de accident  o sa ii zic celuilalt : bah , ce bafta pe tine ...sunt asigurat de bani multi la Tiuriac ...

Edited by JurasikMan, 04 January 2018 - 11:35.


#39
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,971
  • Înscris: 06.01.2006
Daca tu lovesti pe altul si e numai vina ta atunci decontarea directa nu te ajuta cu nimic. In acest caz te poate ajuta Casco.
Daca altul te loveste pe tine si e vina lui atunci reparatia o faci pe asigurarea lui. Daca asigurarea lui e la Euroins astepti o luna numai pentru constatare. In acest caz, daca tu ai asigurare la o firma buna si ai optiunea de decontare directa atunci mergi la asigurarea ta ca sa-ti repari masina ta.

Edited by Kroghy, 04 January 2018 - 11:41.


#40
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
M-am lovit si eu de optiunea cu decontare directa, imi explica si mie preturile de la Grupama? Care e logica?

Attached Files


Edited by robylup, 04 January 2018 - 11:54.


#41
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,971
  • Înscris: 06.01.2006
Ce este explicat? Ei nu vor sa se complice cu aceasta optiune. Sunt obligati prin lege sa ofere optiunea dar au pus un pret suficient de mare incat sa faca clientii sa renunte. Alege alta firma.

Edited by Kroghy, 04 January 2018 - 12:16.


#42
bobcj

bobcj

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 14.03.2015

 robylup, on 04 ianuarie 2018 - 11:54, said:

M-am lovit si eu de optiunea cu decontare directa, imi explica si mie preturile de la Grupama? Care e logica?
Daca citesti mai sus vei gasi raspunsul

#43
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

 Kroghy, on 04 ianuarie 2018 - 11:41, said:

Daca tu lovesti pe altul si e numai vina ta atunci decontarea directa nu te ajuta cu nimic. In acest caz te poate ajuta Casco.
Daca altul te loveste pe tine si e vina lui atunci reparatia o faci pe asigurarea lui. Daca asigurarea lui e la Euroins astepti o luna numai pentru constatare. In acest caz, daca tu ai asigurare la o firma buna si ai optiunea de decontare directa atunci mergi la asigurarea ta ca sa-ti repari masina ta.
Si dupa aia ma trezesc cu un Malus de ma ia racoarea la urmatoarea asigurare. Deci , unde este afacerea ? Nu ma intelegeti gresit , chiar vreau sa ma edific , nu sunt de profesie "contra ". Daca "decontarea  directa" ma ajuta sa-mi fac masina pe asigurarea pe care eu o platesc , fara sa ma incarce la urmatoarea asigurare ...este interesant. Daca nu , e teapa .

#44
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,778
  • Înscris: 25.01.2007
Nu primesti nici un malus. Asiguratorul tau iti face masina apoi isi recupereaza banii de la asiguratorul vinovatului. Masus va avea evident, vinovatul.

#45
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,971
  • Înscris: 06.01.2006

 JurasikMan, on 04 ianuarie 2018 - 13:50, said:

Si dupa aia ma trezesc cu un Malus de ma ia racoarea la urmatoarea asigurare.
Nu creste malus pentru ca asigurarea ta recupereaza banii de la asigurarea vinovatului.

 JurasikMan, on 04 ianuarie 2018 - 13:50, said:

ma ajuta sa-mi fac masina pe asigurarea pe care eu o platesc
Asa este, daca nu esti vinovat.

#46
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 17.05.2010

 Kroghy, on 04 ianuarie 2018 - 12:16, said:

Ce este explicat? Ei nu vor sa se complice cu aceasta optiune. Sunt obligati prin lege sa ofere optiunea dar au pus un pret suficient de mare incat sa faca clientii sa renunte. Alege alta firma.
Vezi si Euroins, au o prima la decontarea directa de zici ca ei sunt cei mai tari din piata.

#47
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

 spe, on 16 decembrie 2017 - 21:12, said:

Allianz a ramas, 88 de lei optiunea de decontare directa...
Exact atât am plătit și eu în plus pentru DD la polița reînnoită în decembrie (la Allianz, desigur).
Ce mi-a plăcut este și faptul că acum am avut posibilitatea de a opta pentru plata primei în patru rate, fără creșterea cuantumului acesteia. Nu știu dacă opțiunea asta este oferită și de alți asigurători.

#48
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,155
  • Înscris: 21.08.2003

 slai, on 13 decembrie 2017 - 18:10, said:

Da, dar soricul subtire nu-mi permite sa-mi bat joc de ala de l-as lovi. Am dat la omniasig 600, cand city era 400.

 Kroghy, on 13 decembrie 2017 - 22:31, said:

Exact din acest motiv eu am mers pe RCA la Asirom, aceeasi firma ca Omniasig, ambele fiind VIG.
Daca e sa fie vina mea sa-l lovesc pe altul atunci e de porc sa am asigurare la City sau alta firma cu probleme si sa-l lovesc pe celalalt si la reparatie cu probleme.

 yndy, on 16 decembrie 2017 - 14:17, said:

Am fost foarte fericit cand au introdus aceasta optiune, am luat de la Allianz cu DD si am platit 85 lei in plus, asa ii respect si pe ceilalti pe care ii lovesc (ca sunt de vina pana la urma) si am parte si de respect daca ma lovesc niste nesimtiti cu asigurari fantoma (Euroins, Carpatica - daca mai exista).

O atitudine foarte,foarte corecta pe care am impartasit-o pana cand alti "participanti" la trafic, cu alta parere vizavi de problema, m-au adus naprasnic cu picioarele pe pamant.  Drept urmare mi-am schimbat pozitia si de acum inainte numai rca cel mai ieftin posibil de la fantomas s.a. ptr ghinionisti si casco superpremium ptr mine. Asta e situatia si nimeni nu-mi poate lua in nume de rau grija ptr buzunar mai aleas ca la 3-4 masini imi scot rca-ul la a 5-a. Decontarea directa e doar gaselnita, nici macar un semicasco nu poate fi numita ptr ca in continuare victima este dependenta de rca-ul vinovatului, trebuie s-o aiba valabila in primul rand si mai trebuie ca vinovatul sa fie treaz si sa aiba permis si etcetc, niste conditii excluse de la casco. Decat sa fac decontare directa care ma ajuta doar intr-un singur si unic caz (rca vinovat facut la fantomas) mai bine mai pun ceva bani si fac casco  bun si stau linistit. De alergatura oricum nu scap deci...barem sa fie eficienta.
O recomandare de broker ptr rca, lucrez exclusiv online cu ei si mi-au oferit preturi mai bune decat firma la care eram abonat de 20 ani:

Attached Files



#49
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 17.05.2010
decat sa faci decontare directa (85 lei) mai bine mai pui niste bani si faci casco (4800 lei acum 3 ani cand am cerut ultima oara oferta)?

Nu, merci, raman pe decontare directa, dau diferenta de bani prin service-uri.

#50
jim_jim

jim_jim

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 29.12.2006
Din pacate daca dai peste unul cu Euroins care te loveste si iti faci masina prin decontare directa, la RCA-ul tau va fi bifata o dauna care va influenta sistemul bonus/malus si implicit pretul asigurarii tale. De ce sa platesc tot eu daca este vina altuia?

#51
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,778
  • Înscris: 25.01.2007
pe rca-ul lui se bifeaza. asiguratorul tau recupereaza banii de la el, doar nu crezi ca iti face masina din cele cateva zeci de lei pe care le platesti suplimentar.

#52
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,971
  • Înscris: 06.01.2006

 yndy, on 23 ianuarie 2018 - 15:53, said:

decat sa faci decontare directa (85 lei) mai bine mai pui niste bani si faci casco (4800 lei acum 3 ani cand am cerut ultima oara oferta)?
Nu, merci, raman pe decontare directa, dau diferenta de bani prin service-uri.
La Asirom decontarea directa e 45 ron pe an, deci aprox. 10 euro. Casco la masina mea e 2000 euro. Diferenta e enorma in conditiile in care conduc atent si dupa 20 de ani nu ani de condus in toate conditiile nu am nici un singur accident.

Edited by Kroghy, 24 January 2018 - 22:35.


#53
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,778
  • Înscris: 25.01.2007
Vorbim de asiguratori seriosi, unde e spre 100 lei decontarea directa.

Edited by slai, 24 January 2018 - 23:21.


#54
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
Nu mi se pare inca convenabila aceasta decontare directa, prea multi bani in plus pt nesiguranta. Adica te rogi ca ala de intra in tine sa fie treaz, sa aiba Rca samd
Daca era pana in 50 lei diferenta, o faceam.
La postul #40 am pus oferta primita si la asiguratorii seriosi diferenta este enorma.

Edited by robylup, 25 January 2018 - 10:35.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate