Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Folii protectie

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#19
Lachitza

Lachitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 10.01.2014
Apropo eu vb de folii flexibile grad militar nu sticle. Sper ca nu vorbim defapt de sticle aici...

#20
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
Da mai, fix grad militar au. Posted Image
Asa ca fapt divers, si sticla temperata e tot o tehnologie preluata din domeniul militar veche de mai bine de 50 de ani. Defapt cam toate tehnologiile provin din domeniul militar.
"Corning experimented with chemically strengthened glass in 1960, as part of a "Project Muscle" initiative." https://en.wikipedia...i/Gorilla_Glass
Evident ca vorbesc de sticla temperata, adica materialul din care e facut si ecranul original al telefoanelor. Acum nici macar cele low end nu mai au ecran de plastic cum era pe vremuri.

Edited by Kroghy, 02 December 2017 - 11:35.


#21
Lachitza

Lachitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 10.01.2014
Krogjy, cred ca în primul rand doreai sa spui 4000 la suta adaos și nu 400 care înseamnă 1 dolar ori 4...poate asta spune multe de modul tau de a percepe lucrurile și produsele din jurul tău. Ca sa nu mai spun de calitatea lor. Tot nu mi ai spus în ce domeniu lucrezi ca să îți dau poate câteva exemple de tipul tău de consumator sau posibil client din domeniul tau. Menționez totuși un aspect. În domeniile în care nu ma pricep, eu ma abțin.
Doi, eu vorbeam strict de folii flexibile și nu sticle de aici poate și o alta confuzie. Noi nu fabricam sticle. Produsele ultra smart protection sunt importate. Noi fabricam cele Clasic Smart Protection. Cu stima.

#22
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006

View PostLachitza, on 02 decembrie 2017 - 11:35, said:

Noi nu fabricam sticle. Produsele ultra smart protection sunt importate.
Asta spuneam si eu. Import china si de la pret de aprox. 5 ron se pune la vanzare la 50 ron in Romania.
Eu vorbesc de folii EXPLOTION PROOF, tehnolofie militara!

Edited by Kroghy, 02 December 2017 - 11:46.


#23
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Kroghy, uite, eu nici nu vand folii, nici nu stiu ce altceva dar in schimb am zic eu, multa experienta in domeniul auto si ca vorbim de protectie, detalining auto.
Exista folii, e drept military grade, pentru protectie vopsea auto si intamplator aceasta folie trebuie sa aiba aceleasi proprietati cu foliile folosite pentru telefoane. De multe ori am suspectat ca este chiar aceeasi folie. Este nevoie de aspect (luciu), transparenta, protectie UV, protectie la zgarieturi, rezistenta mecanica, rezistenta la schimbarea culorii in timp din cauza radiatiilor UV, etc.

Ele vin la role mari si sunt decupate in Romania (de fapt asta face Smart Protection) si materialul nu este chiar ieftin. Ca exemplu, sa infoliezi o masina (care merita lucrul asta) cu folie care practic este invizibila pentru un necunoscator, costa peste mia de euro. Nu e deloc ieftin dar din multe puncte de vedere merita.
Sa-ti dau un exemplu de folie auto, Venture Shield si mai sunt si altele. Inclusiv 3M.

Daca tu preferi sticla ca protectie ok. Eu nu ma pot impaca cu mutilarea aspectului telefonului. Daca as avea nevoie cu adevarat de protectie, atunci ii iau o carcasa integrala care protejeaza tot telefonul de la a la z de poti sa-l arunci si de la etajul 3 si nu are nici pe dracu. Dar cum spuneam, geam de sticla peste geamul de sticla, mi se pare rromie si repet, este parerea mea absolut subiectiva si personala si pot sa-ti spun ca pe Iphone7 pe care il am, are geam din asta. Asta e, am apucat de-am pus si deocamdata e acolo desi nu-mi place. Noroc ca eu folosesc Samsungul 99% din timp si nu prea ma lovesc de aspectul 7-lui de la Apple.

De-a lungul timpului am testat si folii chinezesti, Muuuulte, pentru ca-s ieftine. Da, isi fac treaba dar sunt de rahat din multe puncte de vedere. In primul rand se zgaraie imediat multe dintre ele. Altele isi schimba culoarea sau schimba culorile displayului. Altele se dezlipesc si deformeaza destul de usor.
Singura folie de care am fost destul de multumit a fost cea de la Alien si pot sa spun ca a bifat pozitiv multe aspecte importante pentru mine. S-a zgariat si aia dar foarte greu iar de dezlipit s-a dezlipit doar in momentul in care am folosit o carcasa care intra in contact cu folia si o ridica in sus. Dar aici nu este greseala foliei ci a imperecherii nepotrivite facute de mine. Mai noi, nu mai cumpar carcase care acopera, fie si foarte putin, parte din sticla de pe telefon.

Parerile pozitive despre Smart Protection m-au facut sa-mi starneasca interesul pentru ca daca se dovedeste a fi macar si cu putin superioara celei de la Alien, atunci chiar merita. Ramane sa vedem ce si cum si nu cred ca colegul @Lachitza se incumeta sa se ofere sa-mi trimita pentru recenzie o folie de genul asta daca nu avea incredere deplina in produs.

Totusi, daca pentru tine folia, indiferent de care ar fi ea nu prezinta niciun interes si preferi sticla, nu vad nicio problema in treaba asta. Si eu iti respect alegerea desi nu o impartasesc. De asemenea, daca tu crezi ca foliiile vandute peste tot in lume sunt de fapt cu aceleasi folii din China, e ok, nu se supara nimeni ca ai parerea asta. Totusi din experientele mele, diferenta este si este mare, mai mare chiar decat suma platita. Desi multe lucruri sunt facute in China, eu ma feresc de chinezisme.

#24
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006

View Postserginho74, on 02 decembrie 2017 - 11:47, said:

geam de sticla peste geamul de sticla, mi se pare rromie
Folia de plastic arata ca telecomanda tinuta in punga.
Initiatorul intreba sticla sau plastic.
Eu recomand din sticla si sa ia direct din china ca sa evite profitorii. Daca site-urile din Romania aveau adaos decent de genul ia folia cu 5 ron si o vinde cu 10 ron atunci era ok ca sa scapi de Posta Romana. Dar sa o ia cu 5 ron si sa o vanda cu 50 ron e prea mult.

Edited by Kroghy, 02 December 2017 - 11:58.


#25
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Omule, folia de la Smart sau Alien este aproape invizibila pe telefon. Are decupaje doar la camera si senzori dar fiind foarte subtire nu se observa decat daca te uiti cu atentie. Nu poti sa compari cu telecomanda tinuta in punga, chiar ca ai atitudine de troll la faza asta. Dai un exemplu absolut absurd incercand sa faci oamenii sa se gandeasca la cu totul si cu totul altceva decat ceea ce vorbim noi aici.

Important in comparatia folie si sticla mai intra si urmatorul aspect. Touch-ul. La folie, practic, nu exista nicio diferenta, telefonul este la fel de responsiv ca atunci cand nu ai folie. Nu putem spune acelasi lucru despre ecranul din sticla. Nu mai spun ca la multe sticle apar si punctuletele alea si foarte rar existe vreuna sa nu iti serveasca un curcubeu pe zonele de alb sau puternic luminate ori sa altereze culorile. Avantajul sticlei fata de folie este ca stratul oleofob, daca e bun, se comporta ca la displayul original al telefonului pe cand la folie, degetul nu aluneca atat de usor cand vrei sa glisezi pe suprafata telefonului. E drept, la glisare nu ai nevoie decat daca vrei sa deblochezi telefonul cu aceasta functie sau in diverse programe unde trebuie sa glisezi, dar sunt destul de putine aceste situatii iar majoritatea comenzilor se face prin atingere punctuala unde folia este net superioara oricarei sticle.

Vad ca esti foarte suparat pe comerciantii din Romania si afirmi ca isi pun nu stiu ce adaosuri. De ce nu iti faci tu un magazin online si sa pui adaosuri asa cum crezi tu de cuviinta si sa le rupi gura la toti? A, am uitat, cica esti bugetar. Pai pana mea, e usor sa vorbesti pe banii statului, adica ai nostri. Nu o lua personal. Stii ca te respect si apreciez dar chiar exagerezi de data asta.

#26
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006

View Postserginho74, on 02 decembrie 2017 - 12:21, said:

Omule, folia de la Smart sau Alien este aproape invizibila pe telefon.
Asa cum spui si tu, este subtire si ofera protectie foarte slaba la soc mecanic. Folia de sticla distribuie un impact pe toata suprafata. De ex. atunci cand cade cu ecranul in jos pe o pietricica. Am patit asa, eram la spalatorie si telefonul a cazut din buzunar pe ciment. Evident ca la spalatorie auto e mizerie pe jos si telefonul a cazut pe o pietricica. Folia de sticla nu s-a deformat ci a distribuit forta si apoi s-a facut tandari protejand ecranul telefonului care a scapat fara nici o urma.
Folia de plastic este flexibila, se deformeaza in acel punct de impact si transmite socul mecanic catre ecranul telefonului.
Pe lanca protectie slaba, folia de plastic este nasoala la atingere, nu se compara cu sticla.

View Postserginho74, on 02 decembrie 2017 - 12:21, said:

De ce nu iti faci tu un magazin online si sa pui adaosuri asa cum crezi tu de cuviinta si sa le rupi gura la toti?
Scopul forumului este sa ne ajutam si sa ne invatam unii pe altii.

Edited by Kroghy, 02 December 2017 - 12:33.


#27
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Folia gen Alien sau Smart este foarte elastica. Pana intr-un anumit punct, nu doar ca nu transmite mai departe socul ci chiar il amortizeaza, tocmai pentru ca este cauciucata.

Pai una e sa ne ajutam pe forum alta e sa aruncam ocări nemeritate unora care desfasoara o anumita activitate comerciala. Daca tu (nu ma refer neaparat la persoana ta) vii si deschizi magazin cu preturi mai mici, nu o sa mai cumpere nimeni de la ceilalti si vor fi obligati sa scada preturile.

#28
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017

View PostLachitza, on 02 decembrie 2017 - 11:16, said:

Dacă era asa eram milionari Posted Image
Posibil sa fiti deja.

#29
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014

View Postserginho74, on 02 decembrie 2017 - 12:21, said:

Omule, folia de la Smart sau Alien este aproape invizibila pe telefon. Are decupaje doar la camera si senzori dar fiind foarte subtire nu se observa decat daca te uiti cu atentie. Nu poti sa compari cu telecomanda tinuta in punga, chiar ca ai atitudine de troll la faza asta. Dai un exemplu absolut absurd incercand sa faci oamenii sa se gandeasca la cu totul si cu totul altceva decat ceea ce vorbim noi aici.

Important in comparatia folie si sticla mai intra si urmatorul aspect. Touch-ul. La folie, practic, nu exista nicio diferenta, telefonul este la fel de responsiv ca atunci cand nu ai folie. Nu putem spune acelasi lucru despre ecranul din sticla. Nu mai spun ca la multe sticle apar si punctuletele alea si foarte rar existe vreuna sa nu iti serveasca un curcubeu pe zonele de alb sau puternic luminate ori sa altereze culorile. Avantajul sticlei fata de folie este ca stratul oleofob, daca e bun, se comporta ca la displayul original al telefonului pe cand la folie, degetul nu aluneca atat de usor cand vrei sa glisezi pe suprafata telefonului. E drept, la glisare nu ai nevoie decat daca vrei sa deblochezi telefonul cu aceasta functie sau in diverse programe unde trebuie sa glisezi, dar sunt destul de putine aceste situatii iar majoritatea comenzilor se face prin atingere punctuala unde folia este net superioara oricarei sticle.

Bine a spus cineva mai sus ca folia de plastic iti face telefonul sa arate ca o telecomanda tinuta in punga. Ori nu ai vazut cum arata o sticla lipita corect (e de inteles, pentru ca nici nu observi ca exista atunci cand e lipita corect Posted Image) ori ai vazut doar sticle lipite prost si atunci inteleg de unde ai ramas cu impresia gresita.

Curcubeul ala de care spui = fir de praf ramas intre ecran si sticla, trebuie curatat bine inainte si displayul si sticla si lucrat intr-un spatiu cu cat mai putin praf. Pana acum am luat 3 protectii de sticla marca NILLKIN (pentru 3 telefoane diferite) la ~25-30 RON bucata. Au venit cu tot ce trebuie pentru montaj. Nu exista diferente intre functionarea touch-ului cu si fara sticla lipita sau diferente de aspect, mai ales ca am luat sticla fara margini colorate in zona butoanelor.

Probleme cu touch-ul am vazut in schimb la cineva care avea o folie de plastic lipita, sau mai corect partial lipita Posted Image, arata ca o ceapa si nici touch-ul nu mergea cum trebuie, iar asta pe un telefon mult mai scump decat al meu. Posted Image

Edited by Master_Yoda, 02 December 2017 - 13:46.


#30
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017

View Postserginho74, on 02 decembrie 2017 - 12:21, said:

A, am uitat, cica esti bugetar. Pai pana mea, e usor sa vorbesti pe banii statului
Eu nu inteleg ce tot aveti cu bugetarii... Doar nu sta degeaba, presteaza servicii in schimbul banilor. Tu ai lucra gratis?

Edited by sSorsy, 02 December 2017 - 13:49.


#31
Lachitza

Lachitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 10.01.2014
Când eram bugetar aveam ceva cu privații și acum ca sunt privat am ceva cu bugetarii... Deci e firea umana.atat...

#32
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

View PostsSorsy, on 02 decembrie 2017 - 13:48, said:

Eu nu inteleg ce tot aveti cu bugetarii... Doar nu sta degeaba, presteaza servicii in schimbul banilor. Tu ai lucra gratis?
Si eu sunt bugetar si functionar public. Si imi fac treaba. Dar in general, renumele nu este dobandit nemeritat. In schimb, doar de 3 ani sunt bugetar si le zic colegilor care ma si iubesc pentru treaba asta, ca daca i-as duce sa lucreze la privat pentru vreo doua saptamani sigur ii baga in faliment Posted Image

Ontopic, vreau si eu un exemplu de sticla pentru S8. Dar din aia meseriasa de care ziceti voi. Sau puteti pune niste poze. Ma intereseaza de detaliu, cum se vede la colturi, sus in zona senzorilor si la margine in general.

Edited by serginho74, 02 December 2017 - 13:57.


#33
Lachitza

Lachitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 10.01.2014
Sticla 3d perfecta pt curbate nu exista. De când ne chinuim sa găsim. Problema nu e doar la producător. Ecranele nu sunt perfect drepte. Astfel trebuie sa umpli cu silicon mai mult. Și ajungi la ditamai grosimea. Deci ei vor dar nu Pre pot găsi versiunea cea mai ok. Aici ma. Refer la sticle pana în rama. Pe piața exista Ceva versiuni mai înguste. Aia e altceva dar arata ca un c
..

#34
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
Pentru ecrane curbate nu am vazut sticla perfecta. Pentru ecrane drepte am vazut si chiar am pe unul din telefoanele de rezerva. Folie de sticla buna pe ecran drept nu se vede, nu se simte, functioneaza perfect si pretejeaza foarte bine. Pentru ecran putin curbat cum e la S7 de care intreaba initiatorul, solutia de compromis e folie pana la curbura.

Edited by Kroghy, 02 December 2017 - 14:51.


#35
anticipat

anticipat

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 02.12.2017
Si pentru S8+ ce recomandati ? Vad ca initiatorul vrea si pentru un astfel de terminal!
Cele pana la curbura arata jenant!

Edited by anticipat, 02 December 2017 - 17:19.


#36
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View PostYourFan, on 02 decembrie 2017 - 11:17, said:

ecranele curbate nu prea se impaca bine cu sticla temperata
Subscriu din nou. Cand iti cumperi telefon cu ecran edge, se presupune ca esti informat in privinta dezavantajelor.

Edited by YourFan, 02 December 2017 - 17:32.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate