Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Web Hosting pentru clienti

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
mariussoft

mariussoft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 23.01.2010
Ma ocup de cateva luni de zile de webdesign, am realizat cateva site-uri, si ma intereseaza cei care realizati web site-uri de mai mult timp, care e metoda ce mai buna prin care achizitionati domeniu si hosting pentru client.

Eu prefer sa nu ma amestec in achizitionarea domeniului si hosting, adica normal, le ofer ajutor clientilor si le explic ce au de facut, ce pasi au de urmat dar evit sa iau domeniul si hostingul de pe contul meu de hosting, pentru ca nu vreau sa am o grija in plus sa le fac innoire de domeniu sau hosting in fiecare an pentru ca nu stiu daca peste un an-doi sau cinci o sa ma mai ocup de webdesign. Din acelasi motiv am evitat sa devin reseller, plus ca nu prea stiu exact care sunt procedurile aici.

Voi cum procedati de obicei? Intreb pentru ca mai am clienti care nu se pricep mai deloc si de obicei imi cer sa ma ocup eu de achizitie domeniu/hosting si ei vor doar sa-mi plateasca si sa nu-si bata capul.

#2
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,893
  • Înscris: 07.08.2008
De ce nu incerci sa le oferi si serviciul de administrare + gazduire? Poti lua un ban frumusel si din asta, iar daca sunt probleme cu gazduirea(pe cont de reseller) atunci doar vorbesti la firma de gazduire si ar trebui sa se ocupe ei, important e sa gasesti o firma cat mai ok atat la suport tehnic cat si la restul serviciilor oferite. Faci contract pe o anumita perioada cu clientii tai, chiar si lunar si in caz ca se intampla ceva si nu te mai poti ocupa de gazduire atunci e destul de usor sa renunti la servicii.

Edited by tigerheart, 01 December 2017 - 22:40.


#3
mariussoft

mariussoft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 23.01.2010
Presupun ca te referi sa devin reseller, daca da, am evitat din doua motive: 1) nu prea stiu cu ce se mănâncă si 2) Nu stiu sigur daca peste cativa ani o sa ma ocup de acelasi lucru si daca o sa am timp sa gestionez conturile clientilor.

#4
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,893
  • Înscris: 07.08.2008
1. Stii cu ce se mananca un cont de gazduire? Pai in contul de reseller tu poti face mai multe conturi de gazduire la care setezi resursele(spatiu, trafic, domenii gazduite, etc.). E destul de simplu. Te poti uita la demo-ul de la WHM ca sa vezi cum arata in mare un cont de reseller: https://cpanel.com/demo/. Alte chestii mai speciale nu trebuie sa faci.

2. Te gandesti la un serviciu de administrare site(sa faci diverse modificari pe site, sa il actualizezi daca e un cms de exemplu, etc.) + gazduire si oferi serviciul asta pe luna, te gandesti la un pret cat mai ok pentru tine si sa fie si atragator pentru client. Faci frumusel un contract in care specifici concret ce include serviciul tau si cand faci un site la cineva, ii propui si sa te ocupi de partea asta si ii arati contractul ala. Nimeni nu iti cere sa lucrezi cativa ani in domeniul asta. Daca vrei sa renunti, doar notifici clientii ca incepand cu luna urmatoare inchizi taraba. Vezi sa ai in contract si clauza asta care sa te ajute sa opresti intr-un timp scurt serviciul.
Lumea e lenesa in ziua de azi si prefera sa dea un ban in plus numai sa primeasca totul pe tava... deci de ce sa nu profiti de asta? Pe un cont de reseller poti da, de exemplu, 30lei/luna. Crezi ca nu scoti banii astia + sa ramana in portofel inca de cateva ori suma asta? Eu zic ca se poate, iar efortul e minim, important e sa pui contractul ala la punct de la bun inceput.

#5
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
poti sa castigi bani si din afiliere ,firmele de hosting din SUA platesc si 100$ pt fiecare client adus prin link-ul de afiliere

#6
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Doar ca acel client adus vrea probabil sa dea sub 1$/luna pentru hosting... Nu-si scoata firma cei 100$ oferiti drept bonus nici in 5 ani.

Edited by dani.user, 02 December 2017 - 16:28.


#7
mariussoft

mariussoft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 23.01.2010
Multumesc pentru sugestii. Singura nelemurire pe care o mai am e in privinta achizitiei domeniului. Adica clientului pot sa-i facturez hostingul dar cum fac cu domeniul, il pun sa si-l cumpere singur? Pentru ca tocmai asta voiam sa-i fac viata mai usoara clientului, si implicit a mea.  Cum se procedeaza aici, ca din care stiu eu domeniul .ro de exemplu nu e transferabil ca sa-l cumpar eu dupa care sa-l ravand clientului.

Edited by mariussoft, 03 December 2017 - 01:03.


#8
mariussoft

mariussoft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 23.01.2010
Cea mai buna solutie cred ca e sa achizitionez eu domeniul, dar sa-i cer site-ului de hosting sa-l factureze pe numele clientului meu, astefel in cazul in care eu o sa renunt peste ani de zile la administare site-uri sa se poata face transferul domeniului catre client mai usor, iar eu sa-i eliberez clientului factura pe hosting si pe administare site(care sa contina si contravaloarea domeniului). Am facut si un contract in care am prevazut toate astea, sper sa fie ok.

Multumesc pentru ajutor!

Edited by mariussoft, 03 December 2017 - 16:32.


#9
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,893
  • Înscris: 07.08.2008
Domeniu .ro mai ieftin gasesti la https://www.webrahos...omenii-web.html (e chiar partener ROTLD). Ii zici la client sa faca el comanda pe site, nu e mare lucru si nu iti mai bati capul cu partea asta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate