Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Card de cumparaturi Raiffeisen - reclama mincinoasa pe siteul oficial al bancii

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
vlad_iancu

vlad_iancu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 01.12.2017

View PostSef-chenko, on 01 decembrie 2017 - 21:35, said:

Ceva probleme pe la ANAF?
Nu am probleme cu ANAF-ul,toate veniturile mele sunt declarate la ei

View PostMagicwisewolf, on 01 decembrie 2017 - 21:39, said:

Vlad_Iancu, chiar ai nevoie de un astfel de card, sau era doar o curiozitate ?

Da,am nevoie.

In alta ordine de ideei,am aplicat online pentru un Card Avantaj la Credit Europe Bank.
Va tin la curent cu ce se intampla.

#20
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,026
  • Înscris: 09.08.2005

View PostLex404, on 01 decembrie 2017 - 22:24, said:

Un card de credit e util daca nu il folosesti
Două cazuri în care e mai util decît cardul de debit:
- cînd se întîmplă ceva erori pe fir se blochează banii băncii, nu ai tăi, iar banca se mișcă mai vioi să-i deblocheze
- dacă vrei să închiriezi o mașină 99% din agenții refuză cardurile de debit.

#21
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,023
  • Înscris: 24.02.2006

View PostLex404, on 01 decembrie 2017 - 22:24, said:

Un card de credit e util daca nu il folosesti
Adica ii bine sa il ai pentru tot felul de ocazii neprevazute.

...si platesti degeaba comision de administrare :)

poti folosi cat vrei cardul de credit, important e sa-l achiti in perioada de gratie, cand nu ai penalizari sau dobanda.

#22
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008

View PostMagicwisewolf, on 01 decembrie 2017 - 21:39, said:

Vlad_Iancu, chiar ai nevoie de un astfel de card, sau era doar o curiozitate ?
Daca erai doar curios, eu zic ca e mai bine fara. Daca ai nevoie, din diverse motive, e ok, te inteleg.
Mai incearca si la Banca Transilvania, e cel denumit Star BT. Vesi si acolo conditii si fa o comparatie .
Mie, Raiffeisen, nu mi se pare o super banca. Bine, niciuna nu e super, dar unele sunt ok.
De multe ori pe site-uri la oferta mai au adaugat o "*" la final si undeva mai jos mentioneaza ca simularea are doar caracter informativ.

Edited by misu183, 02 December 2017 - 09:50.


#23
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009

View Post_Smiley_, on 02 decembrie 2017 - 09:38, said:


...si platesti degeaba comision de administrare :)

Dacă nu îl activezi, nu plătești nimic. :harhar:
Cel puțin, cel despre care vorbim - Raif.

#24
vlad_iancu

vlad_iancu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 01.12.2017

View Postmisu183, on 02 decembrie 2017 - 09:49, said:

De multe ori pe site-uri la oferta mai au adaugat o "*" la final si undeva mai jos mentioneaza ca simularea are doar caracter informativ.

Pe site,dupa simulare,nu apare nimic scris in josul paginii si nu apare nici o "*".
https://www.raiffeis...de-cumparaturi/
Fa o simulare dupa care fa scroll down si ai sa te convingi.

#25
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,903
  • Înscris: 18.12.2007
Doar ca ai ratat ceva. Fix pe linkul de mai sus, unde ai citit tu conditiile, scrie clar: Criterii minime de eligibilitate. Adica daca nu le indeplinesti pe alea, nu te mai obosi. Daca le indeplinesti, vezi punctual ce alte criterii mai trebuie sa indeplinesti ca sa ai acces la acel card.

#26
vlad_iancu

vlad_iancu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 01.12.2017
Conditiile minime de eligibilitate le indeplinesc...probabil cei de la Raiffeisen au pretentia eventual sa-mi mut contul de salariu la ei,eventual sa-mi deschid si un depozit de nu stiu cate zeci de mii de Euro sau mai stiu eu ce.
Pot spune ca m-am scarbit de atitudinea acestora.
Sa nu mai aud de ei.
Banca de doi bani.

#27
corneld

corneld

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 11.03.2009
Detin un astfel de card de 4-5 ani, obtinut prin schimbarea celui standard, in urma unui dialog telefonic cu un oficial al acestei banci. M-a intrebat daca il doresc, enumerindu-mi citeva ,,avantaje": asigurare medicala in strainatate, ,,n" rate cu dobinda zero la comerciantii din portofoliu, retragere de la bancomatele bancii aflate in strainatate, prin convertirea directa in valuta sau moneda tarii respective, restituirea in card a unei sume egale cu pina la 10% din valoarea unei tranzactii de minim 1500 lei/luna ( asta poate insemna si 1, 2, 3%) si astfel in urma mai multor tranzactii de asemenea valoare, chipurile, iti recuperezi comisionul de administrare anual care este de 150 lei.(DAE la acel moment era de 26%)Or mai fi si alte avantaje, dar nu este recomandat pentru retrageri de numerar ci doar pentru tranzactii. Daca respecti termenii de rambursare totul este in regula si ai in permanenta o sursa de bani-tampon, pentru eventuale situatii neprevazute.La acea vreme detineam la ei un card de salariu.

#28
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,903
  • Înscris: 18.12.2007

View Postvlad_iancu, on 02 decembrie 2017 - 14:10, said:

Conditiile minime de eligibilitate le indeplinesc...probabil cei de la Raiffeisen au pretentia eventual sa-mi mut contul de salariu la ei,eventual sa-mi deschid si un depozit de nu stiu cate zeci de mii de Euro sau mai stiu eu ce.

Acu o dadusi la intoarsa. In primul post (si in titlu) te bateai cu pumnul in piept ca e reclama mincinoasa si ca

View Postvlad_iancu, on 01 decembrie 2017 - 20:41, said:

conform siteului oficial singurele conditii pentru a-ti elibera un astfel de card sunt ..
Oare nu le este rusine sa minta potentialii clienti facand aceasta reclama mincinoasa?


#29
vlad_iancu

vlad_iancu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 01.12.2017
Si asta sustin in continuare.

#30
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,903
  • Înscris: 18.12.2007
Sustii gresit. Scrie clar acolo ca sunt conditii minime, nu singurele conditii.

#31
vlad_iancu

vlad_iancu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 01.12.2017
Whatever...

#32
vlad_iancu

vlad_iancu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 01.12.2017

View Postvlad_iancu, on 02 decembrie 2017 - 08:29, said:

In alta ordine de ideei,am aplicat online pentru un Card Avantaj la Credit Europe Bank.
Va tin la curent cu ce se intampla.

Dupa cum v-am promis,am revenit.
Deci,cei de la Credit Europe Bank mi-au eliberat un card de cumparaturi Card Avantaj cu un credit de 10000 RON.

#33
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Care e faza cu card de cumparaturi ? Nu platesti , in final , tot cu banii tai cumparaturile ?!
Asa o tampenie mi se pare gaselnita asta , dar probabil ca n-o inteleg si de aia !
P.S. E la fel cu o descoperire pe card sau e ceva diferit ?!

#34
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,042
  • Înscris: 20.06.2009
Păi, e aproximativ cam la fel, doar că există totuși mici diferențe:
- la descoperit de cont, pentru a nu intra în plată de dobîndă, trebuie să acoperi suma cheltuită în aceeași lună în care ai cheltuit banii. La cardul de credit ai o perioadă de grație, ce se extinde bine în luna calendaristic următoare (la BT chiar 25 de zile)
- la descoperit de cont nu ești obligat să depui nimic înapoi (dacă nu ai bani să acoperi suma cheltuită), în schimb la cardul de credit trebuie să pui o sumă minimă (agreată prin contractul cu banca)
- cu un card de credit poți face cumpărături în rate, cu dobîndă zero. Avantajul e că trebuie să depui, în fiecare lună, doar rata și nimic mai mult. Atîta timp cît faci asta, dobînda e zero, dacă însă ai „uitat” o lună să faci asta... ai cam pus-o...
Poate or mai fi și altele, dar astea îs cele ce mi-au venit în cap așa, la o primă strigare...
Și da, tot cu banii tăi plătești cumpărăturile, dar dacă nu îi ai la început, cardul de credit reprezintă o soluție. Evident, cel mai frumos și fără bătăi de cap e să reușești să acoperi întreg soldul debitat în acele zile de grație oferite de bancă...

#35
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Apoi de aia mi se pare o prostie . Io nu iau nimic in rate nici de crapa cerul .

#36
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

View Postvlad_iancu, on 01 decembrie 2017 - 20:41, said:

Zilele trecute am facut o simulare pe siteul Raiffeisen pentru a vedea pentru ce card de cumparaturi sunt eligibil.Toate bune si frumoase,la simulare apare ca sunt eligibil pentru un card Gold ( conteaza mai putin ). A doua zi ma duc intr-un office Raiffeisen unde sunt intampinat de o domnisoara care ma intreaba ce doresc,ii spun,mi se spune sa astept pana vine persoana care se ocupa de asa ceva. Vine persoana respectiva si incepem "interviul" propriu-zis. Dupa cateva intrebari pe care mi le pune aceasta-mi spune ca nu-mi poate elibera nici un card de cumparaturi deoarece nu indeplinesc punctajul de scoring. Am ramas masca...conform siteului oficial singurele conditii pentru a-ti elibera un astfel de card sunt : 1.Varsta : intre 18 si 65 de ani (eu am 30 de ani ) 2.Vechime la locul de munca : minim 3 luni ( am 7 ani vechime la locul actual de munca,fara intreruperi) 3.Venitul minim pe familie : 150 Euro pentru cardurile : standard,Vodafone si Emag sau 400 Euro / solicitant pentru cardul Gold. Enervat,o intreb pe domnisoara de ce nu sunt eligibil iar aceasta-mi spune : pentru ca nu aveti un imobil ( din anumite motive sunt nevoit cu tata ) propriu,pentru ca nu sunteti insurat,pentru ca nu incasati salariul la noi la banca si colac peste pupaza,venitul dumneavoastra net nu este destul de mare pentru a va elibera un astfel de card ( venitul meu net fiind 3700 RON ). Sincer ma multumeam si cu un card de cumparaturi Standard. Oare nu le este rusine sa minta potentialii clienti facand aceasta reclama mincinoasa?
Ai alt card de credit? Alt credit in utimii 4 ani ai avut? L-ai platit la zi?
E greu de inteles de ce te-au refuzat, dar conteaza mult acel scoring al bancii. Daca nu ai avut alt credit, recomandarea mea e sa faci un card de credit la banca unde primesti salariul. Il folosesti 2-3 luni, dupa care poti sa mergi la oricare banca si toti vor dori sa te aiba client.
Eu am fost refuzat de 4-5 banci, printre care si Raiffeisen, pana la urma OTP mi-a facut card de credit, la care deja am si renuntat. Acum am StarBT si unul la BRD.

View Postbv01, on 01 decembrie 2017 - 21:52, said:

Păi Raiffeisen au cel mai mare portofoliu de magazine partenere. Pur și simplu te plictisești citind lista.
BRD are cei mai multi parteneri :-D poti cumpara de oriunde si daca e peste 200 lei platesti in 3-6, uneori chiar si pana la 40 de rate fara dobanda :-)

View PostLex404, on 01 decembrie 2017 - 22:24, said:

Un card de credit e util daca nu il folosesti Adica ii bine sa il ai pentru tot felul de ocazii neprevazute. Incearca la BT. Desi e posibil sa ai vreo problema pe undeva, sau cu un credit trecut...?
Prostii! Cardul de credit e util doar daca il folosesti! Altfel sunt bani aruncati! De ce sa nu beneficiezi de rate fara dobanda sau puncte de fidelizare? Eu folosesc la 99% din plati cardul StarBT. 1% e cash si alte carduri.

View PostBaxon, on 04 decembrie 2017 - 15:18, said:

Apoi de aia mi se pare o prostie . Io nu iau nimic in rate nici de crapa cerul .
Uite cum gandesc eu: de ce sa astept un an sa-mi cumpar ce-mi doresc, cand pot avea acel produs azi si intr-un an tot atat voi plati...

Edited by easy90rider, 04 December 2017 - 22:26.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate