Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Bobina valvei de gaz SIGMA 845 carbonizata

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
zradu

zradu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 12.02.2011
Bunicii mei au instalata la tara o centrala de aproximativ 5 ani si a functionat pana acum fara probleme.
Centrala este cu panou digital si au folosit-o in regim de vara. Astazi au trecut-o pe incalzire, a functionat cca. 10 minute si apoi a afisat eroare 01 cu lumina rosie intermitenta (lipsa flacara). Le-am spus sa-i dea RESET de pe panou, dar afiseaza aceeasi eroare. Ventilatorul functioneaza, scanteie da pentru ca se vede arcul electric, gaz cred ca are pentru ca aragazul functioneaza.
Acum nu mai functioneaza nici macar pe apa calda.

PS. In sfarsit am ajuns la tara si dupa mai multe verificari am descoperit ca valva de gaz este defecta (bobina EV1 este carbonizata). Valva este SIGMA 845. Am masurat tensiunea de alimentare si aveam 230v. Inclin sa cred ca a fost un defect de fabricatie pentru ca inca de la inceput se simtea un miros de plastic incins. Este posibil? Ati mai intilnit? Problema este, unde gasesc un ansamblu EV1 EV2 mai ieftin pentru ca la Ro....l (nu vreau sa fac reclama) ma rupe.
Deasemenea as dori sa inteleg care ar putea fi cauza acestei carbonizari a bobinei.
Multumesc tuturor pentru ajutor.

PS. Postez niste fotografii cu bobina carbonizata.Attached File  IMG_20171201_194435.jpg   94.23K   66 downloadsAttached File  IMG_20171201_194409.jpg   95.1K   61 downloads

Edited by zradu, 01 December 2017 - 20:04.


#2
Rubin1977

Rubin1977

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 15.07.2017
Aici: http://magazinulcupi... e 250 de lei.
Aici: ttps://heatingspareparts.eu/bobina-vana-gaz-sigma-840-845-848 160 de lei. (pune un „h” în față că prin copy-paste nu vrea)
Mai caută și tu: https://www.google.r...8WYd9_W8rMm05M: !

Edited by Rubin1977, 01 December 2017 - 20:14.


#3
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 09.01.2015
http://m.centraleter...-sigma-845-p515
https://www.ivp.ro/v...entrale-beretta

Edited by ph13xlv, 01 December 2017 - 20:48.


#4
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
Vana de gaz sigma 845 este intalnita in multe centrale. La 200 lei gasesti centrala sh completa daca stii unde sa cauti.

uite o vana  de gaz completa https://www.olx.ro/o...html#15729a952c

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003
La centralele bune sunt totusi valve Honeywell care merg cate 10-20 ani macar.

#6
didilicamen

didilicamen

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.12.2017
https://www.romstal....cal-p42466.html

http://magazinulcupi...cal-p69280.html

#7
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005

View Postandreic, on 01 decembrie 2017 - 21:38, said:

La centralele bune sunt totusi valve Honeywell care merg cate 10-20 ani macar.

Nu stiu cu ce il ajuta pe initiator.
Care sunt acele centrale bune daca cele cu sigma 845 nu sunt din cele bune?
Stiu centrala echipata cu sigma 845 care merge din 1999 o fi buna sau nu?!?

#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003
In general producatorii care se respecta aleg componente de la producatori cu experienta in domeniu pe gaz, o sa vezi in practica treaba asta.
Unele ca cele mentionate de tine pot sa mearga mult, dar depinde de failure rate general.

Edited by andreic, 01 December 2017 - 22:16.


#9
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postandreic, on 01 decembrie 2017 - 22:15, said:

In general producatorii care se respecta aleg componente de la producatori cu experienta in domeniu pe gaz, o sa vezi in practica treaba asta.
Unele ca cele mentionate de tine pot sa mearga mult, dar depinde de failure rate general.

    N-am inteles ce vrei sa spui !
     Poti sa numesti niste producatori care folosesc componente de proasta calitate?


#10
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,592
  • Înscris: 07.09.2008
Dupa cum arata bobina, este posibil sa nu poata fi scoasa de pe ansamblul vana de gaz. Daca e asa, singura solutie este inlocuirea vanei de gaz. Acelasi model de vana de gaz este pe centralele Immergas dar trebuie sa fie fabricata de SIT SIGMA pentru ca s-au folosit la modele mai recente si vane de gaz fabricate de Honeywell care nu se potrivesc fizic (sunt mai inalte) si au nevoie de alimentare de 200V curent contnuu pe bobine.
Practic merge orice vana de gaz SIT SIGMA 845 cu bobina modulatoare de culoare alba (suporta maxim 9Vcc pe bobina). Majoritatea fabricantilor folosesc vana de gaz SIT cu bobina modulatoare de culoare albastra care suporta 17Vcc.

#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

View Postcspot, on 02 decembrie 2017 - 13:58, said:

N-am inteles ce vrei sa spui !
Poti sa numesti niste producatori care folosesc componente de proasta calitate?
Ce n-ai inteles, toti mari Italia, Germania, Franta etc...

#12
zradu

zradu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 12.02.2011

View Postservoman, on 03 decembrie 2017 - 23:21, said:

Dupa cum arata bobina, este posibil sa nu poata fi scoasa de pe ansamblul vana de gaz. Daca e asa, singura solutie este inlocuirea vanei de gaz. Acelasi model de vana de gaz este pe centralele Immergas dar trebuie sa fie fabricata de SIT SIGMA pentru ca s-au folosit la modele mai recente si vane de gaz fabricate de Honeywell care nu se potrivesc fizic (sunt mai inalte) si au nevoie de alimentare de 200V curent contnuu pe bobine.
Practic merge orice vana de gaz SIT SIGMA 845 cu bobina modulatoare de culoare alba (suporta maxim 9Vcc pe bobina). Majoritatea fabricantilor folosesc vana de gaz SIT cu bobina modulatoare de culoare albastra care suporta 17Vcc.
Din pacate nu gasesc o vana de gaz SIT SIGMA 845 cu bobina modulatoare de culoare alba. Aici sunt specificatiile:

--------------------------------------------------------------------
bobina alba:     Voltaj (DC)   9V   Curent maxim 310 mA
-----------------------------------------------------------------------
bobina albastra:  Voltaj (DC)  17V  Curent maxim  165 mA


Oare se poate sa folosec o vana cu bobina albastra in loc de cea originala cu bobina alba fara sa schimb placa electronica?

Edited by zradu, 07 December 2017 - 22:08.


#13
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,592
  • Înscris: 07.09.2008
Da, se poate, dar trebuie facute reglaje de minim si maxim care sa corespunda valorilor de 9 volti pe maxim si zero volti pe minim. Acest lucru se face doar cu manometrul conectat la priza de masurare de pe iesirea vanei de gaz, de catre o persoana de specialitate.
Mare atentie pentru cei care citesc, invers nu merge, adica sa inlocuim o vana de gaz cu bobina albastra cu una cu bobina alba tocmai din cauza tensiunilor de alimentare maxime suportate de catre cele 2 bobine.

Edited by servoman, 07 December 2017 - 22:47.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate