Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Mecanismul de functionare al asigurarii facultative pentru locuinta, explicat pentru cei mai grei de cap...

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
piski

piski

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 07.03.2017
Pe langa asigurarea obligatorie PAD, am facut greseala de a contracta si o asigurare facultativa pentru apartament la Groupama, pentru care platesc 1500 lei/an.
De curand am fost inundat prin sifonul de la bucatarie cu apa calda menajera, resturi alimentare, grasime, detergent - care au deteriorat mobila, electrocasnice, covoare pereti, zugraveala, gresie etc.
Cauza este necuratarea periodica a coloanei comune de scurgere a apelor uzate de catre administratia blocului.
Am aflat cu uimire ca Groupama NU are sediul in Bucuresti ci in ... Cluj, deci inspectorul de constatare daune trebuie sa vina de acolo, ceea ce dureaza.
Mi s-a oferit posibilitatea de a fi despagubit cu o "suma standard expres" de 1000 lei, daca trimit poze relevante, plus alte acte, formulare si forme - ceea ce am si facut.
Dar...am fost anuntat ca de fapt nu mi se va da nimic, deoarece inundatia a distrus/degradat bunuri (covoare, mobila, electrocasnice) si asigurarea e doar pe apartament nu si pe bunurile din el.
E corect ce se intampla?
Pe polita de asigurare se mentioneaza clar la punctul 1 - "inundatii cu apa menajera provocate de vecini sau defectiuni la partile comune ale condominiului".
Daca nu pot fi despagubit in cazul meu - inundatie cu ape menajere provocate de defectiuni ale partilor comune ale condominiului - CE riscuri de inundatie acopera de fapt polita?
Si mai am o intrebare -  de ex.  am un apartament care valoreaza 70.000 euro pe piata imobiliara, dar vreau sa cumpar o casa de 100.000 euro; ma duc la Groupama (sau orice alta societate de asigurari), inchei o asigurare pentru valoarea apartamentului de 100.000 euro, peste 3 luni pun o butelie sa explodeze in apart si il distrug, iar apoi cer cei 100.000 euro si imi iau linistit casuta visata?!
N-ar fi prea simplu? N-ar face toti asta?
Nu cumva "usurinta" cu care baietii de la asigurari accepta auto-evaluarea caselor asiguratilor (de obicei cu sume umflate) este doar pentru ca... ei de fapt stiu ca in caz de "ceva", NU vor da nici un ban? Si doar lasa prostii sa plateasca prime de asigurare mari, stiind clar ca nu ii vor despagubi in veci cu sumele "asigurate"?
Tin sa precizez ca nu sunt un "smenar", am un job bun si o situatie materiala ok, nu am eludat niciodata legea pana acum; sunt doar un om cinstit care a platit 10 ani asigurari la Groupama, fara nici o dauna, iar cand am avut ghinion... am aflat ca nu mi se da nimic!
E normal sa incep sa imi pun intrebari...
Daca cineva imi poate explica, asa ca pentru retardati, CUM functioneaza de fapt acest "sistem de asigurari" in Romanica, i-as foarte multumi!
Stie cineva vreun caz in care pagubitul sa isi fi luat integral suma asigurata? Sau doar cazuri ca al meu, unde se cauta mii de motive ca sa nu ti se dea nimic?
Multumesc!

#2
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017
Toate asigurarile sunt o teapa, si la nivel inalt pe deasupra.

Edited by Erwin_Rommel, 01 December 2017 - 17:45.


#3
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WNSoT1w0zpM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


asta sta cu chirie
Ce dracu face asta cu banii?
Cica nu a vrut sa faca o investitie pe viata, ci a ales o casa cu chirie


https://www.cancan.r...rei-tv-17332459
Attached File  teo chiriasa.JPG   70.08K   17 downloads

Edited by OPEDI, 01 December 2017 - 17:51.


#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Depinde ce scrie in contractul de asigurare. Poti sa asiguri si bunurile din locuinta, dar pentru asta contractul de asigurare trebuie configurat corespunzator.

Edited by pasilla, 01 December 2017 - 17:48.


#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Asigurarea bunurilor din locuinta este opțiune separata si poate nu este bifata in contractul tau.
Oricum, procedura de plata a despagubirilor este foarte greoaie si complexa fiind nevoie de o gramada de acte
Ceva lectura aici
https://www.avocatne...dintre-ele.html

View Postpiski, on 01 decembrie 2017 - 17:36, said:

Dar...am fost anuntat ca de fapt nu mi se va da nimic, deoarece inundatia a distrus/degradat bunuri (covoare, mobila, electrocasnice) si asigurarea e doar pe apartament nu si pe bunurile din el.
E corect ce se intampla?

Da - este mai mult decat corect
Vezi explicatia de mai sus

#6
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd eºti condus de proºti, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Se pare cã-i ca biblia
Citim toți dar pentru fiecare are un înțeles...
Omu plãtește o coșarcã de parale pentru exact ce i s-antîmplat!

#7
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 04.06.2006
Nu stiu cum este la altii, eu am experienta doar cu Allianz.
Pentru "bunuri din locuinta" este capitol separat, unde asiguratul spune pana la ce suma asigura bunurile (nespecificate), iar prima de asigurare este 0,3% din suma.
In ce priveste procedura de plata, am fost despagubit in 2 saptamani dupa un incendiu de la tabloul electric.

Edited by misusumi, 01 December 2017 - 18:14.


#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Dar nu este nimic anormal
Si CASCO la masini este cam la fel
Eu am rupt cheia la masina (nu intreba cum) si surpriza
Aceasta opțiune exista in asigurarea CASCO dar ... am considerat de cuviinta sa nu o selectez.
Asta e - am platit din buzunar pentru o noua cheie.

In cazul colegului nostru situatia este similara.
El nu a bifat pe contract opțiunea pentru asigurarea bunurilor din locuinta deci, asigurarea lui acopera doar locuinta in sine.
Despre asta e vorba

#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View Postsarac.lipit, on 01 decembrie 2017 - 18:02, said:

Se pare cã-i ca biblia
Citim toți dar pentru fiecare are un înțeles...
Omu plãtește o coșarcã de parale pentru exact ce i s-antîmplat!

plateste pentru asigurarea apartamentului, nu a bunurilor din el. deci i se va deconda zugravitul, eventual gresia si faianta (daca, de exemplu, au fost afectate in urma inundatiei).
trebuia sa aleaga si asigurarea bunurilor din apartament, ar fi platit foarte putin in plus.

#10
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View Postpiski, on 01 decembrie 2017 - 17:36, said:

se mentioneaza clar la punctul 1 - "inundatii cu apa menajera provocate de vecini sau defectiuni la partile comune ale condominiului".
N-ai cetit pina la capat.
Ia vezi unde scrie exact ce bunuri sint asigurate.
Daca poti, fa cerere din nou, pentru pereti & sh*t - bunurile imobile, nu pentru bunuri mobile.

#11
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postpiski, on 01 decembrie 2017 - 17:36, said:

Daca cineva imi poate explica, asa ca pentru retardati, CUM functioneaza de fapt acest "sistem de asigurari" in Romanica, i-as foarte multumi!

Functioneaza ca orice tzeapa.. cu multiple promisiuni si asigurari ca sa iti ia banii... si cu despagubiri nerusinat de mici in caz de eveniment.

#12
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 04.06.2006

View Postpiski, on 01 decembrie 2017 - 17:36, said:

Stie cineva vreun caz in care pagubitul sa isi fi luat integral suma asigurata?

Incendiu la tabloul electric. Tabloul distrus, holul (cam 25 de metri patrati) afumat in intregime, parchetul sub tablou ars de plasticul topit cazut arzand din tablou.
Sunat la telefonul de pe asigurare, deschis dosar de daune, in mai putin de 48 de ore apare inspectorul, stabileste ce trebuie reparat si-mi da OK pentru reparatie.
La sfarsit ii dau facturile si-mi sunt decontate toate cheltuielile dupa cateva zile, maxim la 2 saptamani de la eveniment.
Ba chiar tabloul l-am inlocuit inainte de a veni inspectorul, i l-am aratat doar pe cel ars.
Insa aici am platit eu reparatiile, apoi mi-au fost decontate cheltuielile

La fel si cu masina, dupa ce un caine mi-a distrus fata masinii (un caine mare, aparut de sub o caruta, pe drum european, in timp ce eu mergeam cu 100-110 km/h). Cam 6.000 de lei dauna, platita in intregime.
Plus inca un incident cu o masina din aia cu criblura, schimbat parbrizul si vopsit capota si aripile fata.
Eu n-am dat nici un leu, plata s-a facut intre asigurator si service, nu stiu dupa cat timp. Masina a stat in service 2-3 zile de la constatare, iar constatarea s-a facut in maxim 48 de ore.

Dar ... Allianz.

#13
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 05.06.2006

View PostNaijax, on 01 decembrie 2017 - 18:08, said:

Asta e - am platit din buzunar pentru o noua cheie.
De curiozitate, cat ai platit? Cred ca nu ai platit 1/4 in valoarea masinii sau vreo suma pe care nu ti-ai fi permis-o fara sa faci sacrificii majore in bugetul familiei.

Edited by liviu_np, 01 December 2017 - 19:39.


#14
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,226
  • Înscris: 27.10.2007
este diferenta mare intre apartament=bun imobil si covoare, mobila, electrocasnice, care sunt bunuri mobile. este clar ca trebuie asigurate separat.
asiguratorul stia asta dar nu ti-a spus.
faptul ca ai platit, nu te face mai informat si exact pe asta mizeaza si asiguratorul.

#15
piski

piski

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 07.03.2017
Am inteles ... deci teapa pe toatr planurile.
Invatatura de minte - nu voi mai face vreodata vreo asigurare, nici macar pe cea obligatorie.
Daca nu am ce face cu banii, ii pot oricand arunca pe geam - mai multe satisfactii, mai putin imbogatit toti excrocii.
Multumesc tuturor celor care mi-au raspuns, si le urez... sa nu pateasca ca mine! :)

#16
crstn

crstn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 05.06.2005

View Postmisusumi, on 01 decembrie 2017 - 18:53, said:

Incendiu la tabloul electric. Tabloul distrus....

La fel si cu masina, dupa ce un caine mi-a distrus fata masinii ...

Plus inca un incident cu o masina din aia cu criblura, schimbat parbrizul ....


Nu pot sa ma abtin .... nene ce de ghinioane. Zi-mi si mie daca mergi si cu avionul , ca sa stiu daca ma feresc de acum incolo ...

#17
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 04.06.2006

View Postcrstn, on 04 decembrie 2017 - 19:00, said:

Nu pot sa ma abtin .... nene ce de ghinioane. Zi-mi si mie daca mergi si cu avionul , ca sa stiu daca ma feresc de acum incolo ...
Csf, n-ai csf :) Chiar au fost toate.

#18
piski

piski

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 07.03.2017

View Postmisusumi, on 04 decembrie 2017 - 19:02, said:

Csf, n-ai csf Posted Image Chiar au fost toate.

Haha, deci se poate si mai rau ca mine...
Ce sa zic?
La multi ani de Mos Niculae! Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate