Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

modificare duba in camper

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 r629935, on 01 decembrie 2017 - 19:23, said:


Primul avantaj e ca nu arata ca un camper ci ca o duba de marfa. Treci mult mai usor neobservat.

Nu e cazul la verificarea tehnica. Care poate fi eliminatorie, daca modificarea nu e facuta de un "autorizat". Adica un preferat al RAR-ului. Care costa.

#20
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wksm1xI1Ms0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FykcFdF7JSk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Cauta pe youtube ca sunt o gramada!

#21
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010
Totul depinde de buget, timpul disponibil si spatiu unde sa faci modificarile.

Pentru inceput, ca sa iti faci idee cu ce se mananca viata de camperist ar fi bine sa inchiriezi unul pentru un sfarsit de saptamana. S-ar putea ca dupa aceasta experienta sa iti treaca pofta sau din contra, sa te "prinda flama" irecuperabil.

Trebuie sa vezi cum e la tine, in tara in care locuiesti faza cu omologarea, nu de alta, dar nu are rost sa investesti in conversie si sa te trezesti ca nu poti sa faci omologarea ca si camper, sunt tari in care poti avea probleme mari din cauza asta. De ex. stiu ca in Italia nu poti omologa ca si camper un vehicul mai vechi de 7 ani.

#22
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 florinppv, on 02 decembrie 2017 - 20:20, said:

.........De ex. stiu ca in Italia nu poti omologa ca si camper un vehicul mai vechi de 7 ani.
Explica ce importanta are daca in duba am cartofi , varza sau salteaua sa dorm ? Omologare pt ce ?

#23
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010
Evident ca daca in duba ai doar salteaua pe care sa dormi sau alte obiecte care nu sunt fixate definitiv de caroserie, acestea pot fi doar o "marfa" pe care o transporti si poti folosi un vehicul din categoria N (duba). Lucrurile se schimba daca patul pe care ai salteaua este fixat definitiv de caroserie sau nu este demontabil, vehiculul nu se mai incadreaza la categoria N ci devine un vehicul special:
http://www.rarom.ro/...ii_vehicule.pdf

Posibil ca in Romania sa nu se lege politia de asa ceva, insa cu siguranta in alte tari o sa ai probleme. Am prieten care si-a luat amenda pt ca si-a dus copilu' la scoala cu duba, e drept ca acolo legislatia prevede ca vehiculele din categoria N sunt vehicule destinate transportului de mărfuri și a persoanelor implicate în utilizarea sau transportul mărfurilor;

Edited by florinppv, 03 December 2017 - 00:14.


#24
alexanrusso

alexanrusso

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 02.12.2016
https://www.youtube-...?feature=oembed

#25
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,278
  • Înscris: 16.08.2016
Din 2017 pana acum au trecut ceva ani 😁

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate