Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 

Sfaturi srl import produse din China

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
mocca

mocca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 18.06.2005
Buna ziua

Am infiintat un srl care se va ocupa cu importul unor produse din China si revanzarea pe piata romaneasca
Acum sunt in curs cu dosarul de TVA regim normal pentru care trebuie un angajat. care isi va da demisia dupa ce obtin codul TVA la cam doua luni
Srl-ul va fi fara angajati
Srl-ul a fost deschis doar pentru a putea face import , produsele vor avea intrare si iesire cu o mica diferenta de adaos ( exemplu dupa ridicarea din vama produsul ajunge la 100lei cu TVA si taxe vamale iar din firma il voi scoate la 110lei)
Cum scot bani din firma fara angajati ? ( pot face diferse plati cu cardul firmei si atasa facturile ? ce pot cumpara ? (sau nu conteaza)...NU am nevoie de banii in mana )
Daca mentin un angajat e mai simplu de scos banii ? ( exemplu prime, etc...dar NU stiu daca renteaza ca sunt impozitati cu 16% )
Dupa ce ridic produsele de la vama trebuie obligatoriu bagate pe SRL ? ( apare undeva ca am primit produse ? , se poate verifica ?)
Srl-ul a fost deschis fiindca cantitatile sunt un pic cam mari pentru a putea aduce pe persoana fizica
Primele achizitii cum sa le fac  ? banii care vor fi investiti in firma sunt 30.000lei ii pot scoate ulterior fara taxe ?
Fac primele plati din contul de pe persoana fizica unde se afla banii ? sau ii depun in contul firmei ?
Ce documente trebuie aratate la vama ? ( extras cont ? factura externa ? Chinezul imi poate da factura pe ce suma vreau eu )
Firma e cu CAEN 4791
Trebuie casa de marcat ? sau pot folosi doar un program de facturare ? ( ce program recomandati )
Ce cheltuieli pot deduce in afara de 50% cu masina ?

E primul SRL care il deschid si nu cunosc absolut nimic

Va multumesc

#2
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
Oricum va trebui sa angajezi un contabil, te lamureste el.

Banii din SRL ii scoti anul viitor prin dividende impozitate cu 5%, salariat poti fi si tu, etc., m-am interesat si eu putin cand ma gandeam ce firma sa fac. Tu de ce nu ai facut PFA? Era mult mai simplu totul.

#3
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,204
  • Înscris: 23.08.2014
Tu ce ne intrebi?Cum sa faci evaziune fiscala? Cum sa scoti banii din firma fara taxe?

#4
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Daca tu asta ai inteles din toata chestia aia.... mai bine nu mai raspundeai.

#5
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

 mocca, on 01 decembrie 2017 - 13:40, said:

...Trebuie casa de marcat ? sau pot folosi doar un program de facturare ? ( ce program recomandati )
...
daca vinzi en-gros (la agenti economici, adica) poti sa faci factura pe formularul tiparit , adaugand foaia de indigo ! ...sunt si or sa fie valabile in veci ! ...Posted Image

Edited by realduc, 01 December 2017 - 14:35.


#6
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 mocca, on 01 decembrie 2017 - 13:40, said:


Trebuie casa de marcat ? sau pot folosi doar un program de facturare ? ( ce program recomandati )


Casă de marcat trebuie doar dacă vinzi către persoane fizice. Între persoane juridice e suficient transfer bancar sau chitanță de mână.

#7
valentincr

valentincr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 05.05.2008
Daca folosesti un curier si nu predai personal produsele persoanelor fizice, nu iti trebuie casa de marcat, doar soft facturare

#8
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,569
  • Înscris: 16.03.2014

 mocca, on 01 decembrie 2017 - 13:40, said:

Buna ziua

Am infiintat un srl care se va ocupa cu importul unor produse din China si revanzarea pe piata romaneasca
Acum sunt in curs cu dosarul de TVA regim normal pentru care trebuie un angajat. care isi va da demisia dupa ce obtin codul TVA la cam doua luni
Srl-ul va fi fara angajati
Srl-ul a fost deschis doar pentru a putea face import , produsele vor avea intrare si iesire cu o mica diferenta de adaos ( exemplu dupa ridicarea din vama produsul ajunge la 100lei cu TVA si taxe vamale iar din firma il voi scoate la 110lei)
Cum scot bani din firma fara angajati ? ( pot face diferse plati cu cardul firmei si atasa facturile ? ce pot cumpara ? (sau nu conteaza)...NU am nevoie de banii in mana )
Daca mentin un angajat e mai simplu de scos banii ? ( exemplu prime, etc...dar NU stiu daca renteaza ca sunt impozitati cu 16% )
Dupa ce ridic produsele de la vama trebuie obligatoriu bagate pe SRL ? ( apare undeva ca am primit produse ? , se poate verifica ?)
Srl-ul a fost deschis fiindca cantitatile sunt un pic cam mari pentru a putea aduce pe persoana fizica
Primele achizitii cum sa le fac  ? banii care vor fi investiti in firma sunt 30.000lei ii pot scoate ulterior fara taxe ?
Fac primele plati din contul de pe persoana fizica unde se afla banii ? sau ii depun in contul firmei ?
Ce documente trebuie aratate la vama ? ( extras cont ? factura externa ? Chinezul imi poate da factura pe ce suma vreau eu )
Firma e cu CAEN 4791
Trebuie casa de marcat ? sau pot folosi doar un program de facturare ? ( ce program recomandati )
Ce cheltuieli pot deduce in afara de 50% cu masina ?

E primul SRL care il deschid si nu cunosc absolut nimic

Va multumesc
Dupa ce faci vama ti se elibereaza DVI (declaratie vamala) introduci in contabilitate, se fac fise de magazie pentru fiecare produs,fisa separata intrari-iesiri. NIR (nota intrare receptie. Plata se face din contul firmei OBLIGATORIU. La vama obligatoriu ai factura eliberata de chinez, produsele fizice, vezi ca trebuie sa platesti TVA in contul de trezorerie (informatiile astea ti le da un comisionar vamal, il contactezi in prealabil, nu-l contactezi pe comisionar cand ai marfa in vama INAINTE)
Cu un PFA,II ti-ar fi mai simplu vb lui Mizu. Mai ales cu scoaterea banilor, nu este asa strictete.
Este pe softpedia un topic visavis de import china ai si useri pe bune care fac de ani buni China si-s bine intentionati.

#9
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 valentincr, on 01 decembrie 2017 - 17:27, said:

Daca folosesti un curier si nu predai personal produsele persoanelor fizice, nu iti trebuie casa de marcat, doar soft facturare
sau așa :)

#10
pbeschieru

pbeschieru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.12.2017

 ioana1973, on 01 decembrie 2017 - 19:34, said:

Dupa ce faci vama ti se elibereaza DVI (declaratie vamala) introduci in contabilitate, se fac fise de magazie pentru fiecare produs,fisa separata intrari-iesiri. NIR (nota intrare receptie. Plata se face din contul firmei OBLIGATORIU. La vama obligatoriu ai factura eliberata de chinez, produsele fizice, vezi ca trebuie sa platesti TVA in contul de trezorerie (informatiile astea ti le da un comisionar vamal, il contactezi in prealabil, nu-l contactezi pe comisionar cand ai marfa in vama INAINTE)
Cu un PFA,II ti-ar fi mai simplu vb lui Mizu. Mai ales cu scoaterea banilor, nu este asa strictete.
Este pe softpedia un topic visavis de import china ai si useri pe bune care fac de ani buni China si-s bine intentionati.
Te rog daca poti posta un link cu topicul despre care vorbesti (am incercat sa-l gasesc dar fara reusita). Multumesc!

#11
tibi_pl2005

tibi_pl2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 11.08.2007
Acesta este topicul despre procedura de import din China:
https://forum.softpe.../page__st__2736

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate