Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Internet in retea win xp

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
criscata

criscata

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 11.02.2006
Buna ziua,
am creat o retea de 6 PC-uri dupa modelul descris in acest link : http://www.castel.ro...culatoare-25-a.
In switch, in LAN 1 am adus fir de internet de la RDS. Cu setarile din link, am internet decat daca bifez  << Obtain an IP adress automatically>> dar nu mai vad in retea PC-ul respectiv.
Va rog cum pot sa am si retea si internet simultan ?
Cu multumiri !

#2
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Activeaza din proprietatile sistemului ca respectivele calculatoare sa fie vizibile (descoperite) in retea!

#3
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Îți trebuie un router dacă vrei internet la toate PC-urile din rețea. Alternativ, cumperi o placă la rețea pentru pc-ul unde dorești internet și conectezi cablul de la RDS la noua placă de rețea, dar nu cred că îți dorești asta, așa că vezi prima opțiune.

PS PC-uri cu Windows XP NU se conectează la Internet. Ori schimbi sistemul de operare cu ceva mai recent, ori nu le conectezi la Internet.

#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
"am internet decat daca bifez"  De aici pleaca greseala.

#5
criscata

criscata

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 11.02.2006
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.
@ tavitu, de ce "PC-uri cu Windows XP NU se conectează la Internet" ?
@ myshyk : poti sa si explici de ce "De aici pleaca greseala" ?
Inca o data multumiri .

#6
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
@tavitu'" PS PC-uri cu Windows XP NU se conectează la Internet"

Daca zici "ZAU" poate am sa te crd si eu si altii ca mine mai putin priceputi in ale conectarii la internet ! Pina atunci insa te contrazic pentru ca sunt conectat la internet de pe WinXP !

#7
electragrup

electragrup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 20.11.2017
Nu mai aberati, cum sa nu se conecteze la Net Xp-ul? Credeti ca ii e rusine?
Prietene, pe scurt, cumpara un router. Il configurezi cu setarile de la rds, user, parola, apoi cu un cablu iesi din router in oricare port din switch. Desigur, toate calculatoarele sa fie configurate pe dhcp. SI gata,  ai internet!!!

#8
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Windows XP nu mai are suport de la Microsoft, adică nu mai primește update-uri de securitate, adică este și devine din ce în ce mai vulnerabil în fața virușilor de calculator. În special virușii care nu au nevoie de nici o interacțiune cu utilizatorul să infecteze un PC.

@iuliean50, să nu te plângi atunci când o să te trezești că ți se cer bani să îți accesezi propriul PC... Nu zic că nu se poate, zic că este o idee extrem de proastă si periculoasă să conectezi Windows XP la Internet și devine din ce în ce mai periculos...

Edited by tavitu, 01 December 2017 - 13:43.


#9
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014

 tavitu, on 01 decembrie 2017 - 13:32, said:


Daca foloseste un router si NAT nu mai e valabil ce spui tu. Problemele cu virusii apar cand ai un sistem neupdatat si conectat direct la internet si nici macar atunci, daca ai un firewall bun si configurat corect instalat pe PC-ul respectiv.

#10
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

 tavitu, on 01 decembrie 2017 - 13:32, said:

Windows XP nu mai are suport de la Microsoft, .
asta-i din ciclul:
Nu mai poti face cartofi prajiti daca nu ai tigaie de la tefal???
Attached File  xp.JPG   83.19K   22 downloads

Edited by OPEDI, 01 December 2017 - 15:05.


#11
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 tavitu, on 01 decembrie 2017 - 13:32, said:

Windows XP nu mai are suport de la Microsoft, adică nu mai primește update-uri de securitate, adică este și devine din ce în ce mai vulnerabil în fața virușilor de calculator. În special virușii care nu au nevoie de nici o interacțiune cu utilizatorul să infecteze un PC.
...
Microsoft nu mai are suport Windows XP iar voua vi s-a zgariat placa de la picap! Cum vedeti scris "XP" repetati acelasi lucru in continuu: "Windows XP nu mai are suport de la Microsoft" Posted Image  De parca lumea nu a aflat pana acum lucrul acesta (s-a dus o gramada de timp de cand a taiat Mcrosoft macaroana pentru XP ! suntem in 2017 si vine 2018 peste noi)

 tavitu, on 01 decembrie 2017 - 12:56, said:

PS PC-uri cu Windows XP NU se conectează la Internet. Ori schimbi sistemul de operare cu ceva mai recent, ori nu le conectezi la Internet.
Si asta e cea mai mare aberatie, de parca Xp-ul a fost facut doar pentru offline!

Edited by stlk, 01 December 2017 - 16:38.


#12
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009
Merge conectat si xpul la internet dar,pentru reteaua ta, ai nevoie si de un router.
Trebuie sa aduci firul de la rds in router, conectezi accel router la internet din setarile routerului.
Dupa asta, tot in setarile routerului intri in sectiunea LAN si modifici lan adress 192.168.0.1. Asta pentru ca vad ca in acl tutorial asa au configurate ipurile calculatoarele.

Dupa ce ai facut asta conectezi un lan al switchului cu un lan din router.
E simplu doar ca ai nevoie de router, nu ajunge acel switch

Edited by Petrecristi, 01 December 2017 - 17:02.


#13
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 12.04.2008

 tavitu, on 01 decembrie 2017 - 13:32, said:

Windows XP nu mai are suport de la Microsoft, adică nu mai primește update-uri de securitate, adică este și devine din ce în ce mai vulnerabil în fața virușilor de calculator. În special virușii care nu au nevoie de nici o interacțiune cu utilizatorul să infecteze un PC.

@iuliean50, să nu te plângi atunci când o să te trezești că ți se cer bani să îți accesezi propriul PC... Nu zic că nu se poate, zic că este o idee extrem de proastă si periculoasă să conectezi Windows XP la Internet și devine din ce în ce mai periculos...

Pentru WinXP poate fi instalat antivirusul free 360 Total Security, se actualizeaza permanent, unul dintre motoare este de la BitDefender:

https://www.360total...free-antivirus/

Din cand in cand, mai apare cate ceva si pentru WinXP (am salvat, poate mai incolo dispare de pe site Microsoft.

Edited by Anca12, 01 December 2017 - 17:22.
Nu ai voie sa postezi fisiere cu copyright.


#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
Ti-am editat postul Nu ai voie sa pui aici software e orice fel - inclusiv pathcuri fara acordul SCRIS al producatorului. SIgur Microsoft nu ti-a permis acest lucru.
Oricum mai sunt vreo 6 update-uri anul asta ptr XP nu doar ala. Se gasesc pe Microsoft Catalog la download. Si nu cred ca vor dispare. Acu vreo doua luni ma mai gasit si patch-uri ptr Win98Se....

Problema cu XP-ul este ca nu doar Microsoft nu mai ofera suport, dar producatorii majoritatii aplicatiilor au renuntat la suport. Ca browsere de ex Firefox a oprit update-urile asta vara. Si cum prin browsere te conectezi la net ca sa vezi site-uri...

Nici majoritatea antivirusilor nu mai sunt compatibili. Cum ai instala unul cum moare PC-ul.

Mai am ceva PC-uri cu XP si pe ele folosesc MSE-ul ( dupa aplicarea modificarii de registrii ptr prelungire update-uri pana in 2019 - ca altfel nici ala n-ar mai merge de un an ) + Comodo Firewall - aici am avut probleme cand au schimbat versiunea pe la inceputul anului - noroc ca dupa vreo 2 luni au scos una compatibila.
Dar deja am luat in considerare si migrarea lor catre Windows 10 sau Linux ptr PC-uriel slabe.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate