Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Flydubai

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Va salut, am plătit 2 bilete la flydubai folosind cardul personal de debit pe care primesc salariul.
Problema este ca am citit ca îmi este cerut cardul la aeroport sa se verifice ca este același cu care am efectuat plata. Este adevărat? Acolo este specificat credit card, dar bănuiesc ca e valabil pentru orice plata prin card. In cazul in care nu prezinți cardul ți se poate refuza îmbarcarea fără drept la despagubiri.
Problema e ca am schimbat cardul la banca(raiffeisen) și cifrele de pe fata cardului nu mai sunt aceleași dar contul este același.
Pot avea probleme la îmbarcare?

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Unde naiba ai citit toate prostiile astea?
Mergi linistit la aeroprt ca nu se intampla absolut nimic.
Poti face chiar check in-ul on line si nu te intreaba nimeni de nici un card

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Nu iti cere nimeni cardul, decat daca sunt suspiciuni.
Ii intereseaza in cel mai bun caz numele de pe card.

#4
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Știu ca e prostie și pana acum nu mi s a cerut. Fiind prima data când ies din Europa ma gândeam ca sunt cerințe diferite.
Am citit in informațiile de pe bilet. L am Atașat.

Attached Files



#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Stai linistit ca nu se intampla nimic
Fa check in-ul on line asa cum te-am sfatuit si nu-ti mai face probleme aiurea
In plus, acolo scrie de credit card iar tu ai platit cu debit card
Acumulez mai mult de 10 zboruri pe an, toate platite cu cardul (debit sau credit) iar in afara de bilet si pasaport nu mi-a cerut nimeni niciodata nimic.
Nici cand am facut upgrade la bilet, de la economy la premium economy, nu le-a pasat de card.
De ex. am cumparat biletul cu credit card dar am facut upgrade cu debit card - sau invers
NO PROBLEM

#6
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Am înțeles. Nici eu nu am avut pana acum probleme de genul la zborurile in Europa, dar acum fiind extern cu escala in Dubai mi a sărit in ochi ce scrie acolo și deja am intrat puțin in panica. Dacă citeam anterior schimbării cardului îl păstram și pe cel vechi, dar l am făcut bucatele.

#7
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005

 Tz3posu, on 01 decembrie 2017 - 11:58, said:

Am înțeles. Nici eu nu am avut pana acum probleme de genul la zborurile in Europa, dar acum fiind extern cu escala in Dubai mi a sărit in ochi ce scrie acolo și deja am intrat puțin in panica. Dacă citeam anterior schimbării cardului îl păstram și pe cel vechi, dar l am făcut bucatele.
Noul card e la alta banca?
Sau a fost inlocuit cu un card cu un alt numar?

#8
reti

reti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 29.07.2007
Asa si daca plate-ai pentru altcineva zborul ce nu se mai imbarca? Ce tampeni...uite asa constati ca sunt pe toate meridianele prosti si tampiti.

#9
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Depinde de:
Destinatii
Titularul CC
Pasager

Pe anumite desti atii cer mai mereu toate companiile (Khartoum, Islamabad, Colombo...Manila)
Daca pasagerul nu este titularul cardului, iar poate fi cerut.

Pana acum mi-a fost cerut doar in Colombo o data si o data la Manila-Busan

Cat despre FlyDubai:
Amzburat cu ei in septembrie Tehran-Dubai, bilet platit cu cardul unei tipe libaneze. Nu au cerut detalii desi scria pe pagina aia ca cer.

Inca o chestie: cand o plata e facuta prin ceva specificat Credit Card, inseamna orice tip de card...nu conteaza ca e debit sau credit. Roma ia e ceva mai inapoiata in domeniul asta, dar si cardurile de debit tot in aceiasi oala intra.


O alta chestie: daca faceti rezervari pentru altcineva sa ii dati un scan al cardului in care lasati doar ultimile 6 cifre, numele si data expirarii.


Chestiile astea sunt la foarte multe companii si exista un algoritm dupa care te "selecteaza" la verificare (inclusiv locatia din care s-a facut rezervarea vs nationalitatea declarata).
Au dreptul sa o faca, asa ca merita sa fiti putin atenti.

#10
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Rezervarea a fost făcută cu cardul meu, pentru mine și prietena mea. L-au schimbat cei de la raiffeisen pentru ca aveam opțiunea student activata ce expira la 26 ani și trebuia sa îmi activez alta opțiune. Am alea zero tot și atunci mi au schimbat și cardul cu unul nou ce are și contactless, cel vechi avea câțiva ani vechime.

Noul card este Atașat aceluiași cont, același IBAN și același nume pe card( pe cel vechi aveam ambele Prenume pe cel nou am doar unul singur). Evident ca diferă data expirării și cele 16 cifre de pe fata.

#11
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
90% nu o sate intrebe...

Desi pe mine JinAir m-a intrebat si pus sa completez un formular desi wtf, era cardul meu cu tot numele pe el...

#12
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Le am trimis totuși un mail sa primesc un răspuns oficial in partea lor. In același timp le am scris și pe pagina oficială de Facebook un mesaj. Aștept un răspuns din partea lor măcar sa știu dacă e nevoie de ceva de la banca sa nu fie probleme...teoretic nu văd de ce se cere chestia asta cu cardul dar fie.

#13
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Mai cer cateodata... mie mi-au cerut la Londra - spre Punta Cana (acum ceva ani, zburam cu Thomas Cook). Dar daca le-ai scris inainte pot sa-ti indice daca ai nevoie de ceva de la banca, nu cred ca te lasa pe aeroport. mai aiurea era daca nu intrebai din timp si te trezeai la aeroport. Asa banca iti poate da o hartie cum ca ai avut cardul cu nr...

#14
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Mie la BT cand am schimbat cardul le-am zis ca am nevoie de el si mi-au dat o copie stampilata :)

#15
moniK_06

moniK_06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 11.11.2006

 Tz3posu, on 01 decembrie 2017 - 21:08, said:

In același timp le am scris și pe pagina oficială de Facebook un mesaj.
E bine ca le-ai scris si pe Facebook, se misca repede. Eu am primit raspuns a doua zi.

#16
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Mi au răspuns și pe Facebook și pe mail.
Din câte am înțeles treaba asta tine de aeroport. Mi au sugerat sa cer ceva de la banca văd. Trebuia eu sa păstrez cardul ăla vechi și sa nu îl fac bucăți.



Thank you for your email with regards to the payment terms and conditions.

If payment is made by credit/debit card and the person holding the credit card is not travelling then the traveller will need to show a photocopy of the front of the credit/debit card and a photocopy of the cardholder’s valid ID document at check-in before a boarding pass will be issued.

You may have a copy of the card at the airport during the check-in or to have a letter from the bank confirm that the card used on the payment is not active and it was under your name.

Note
A credit/debit card cannot be used to pay for someone else if the traveller is flying to or from Bangladesh, Ethiopia, Nepal, Pakistan, Sri Lanka or Sudan.

The passenger needs to be at the airport prior the flight time by 3 hours as the check in counter is closing before the flight by 60 Min and you need to be at the boarding gate at least 45 minutes before take-off of each flight of your trip.

Visa, travel documents are due to the airport regulations and it is the passenger responsibility.

Feel free to contact us for any further assistance.
You may also contact our Contact Centre on +971 600 544 445.


Thank you for choosing flydubai.

Kind regards”

#17
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Am fost la banca si mi-au dat o "foaie" in romana cum ca acel card a fost inchis, mi-au spus ca nici ei nu vad toate cele 16 cifre ci doar primele 3 si ultimele 4...e bine si asa.
Este specificat numele, cnp-ul si cifrele de care aminteam primele 3 si ultimele 4(astea sunt cele ce apar si la plata deci probabil astea le au si cei de la flydubai). Daca e sa ma intrebe banuiesc ca ma intreba doar la plecare, la intoarcere nu vad vreun motiv sa ma mai intrebe ceva atata timp cat am efectuat primul segment si totul a fost in regula.

#18
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,042
  • Înscris: 20.12.2007

 Tz3posu, on 02 decembrie 2017 - 09:48, said:

Mi au răspuns și pe Facebook și pe mail.


Note
A credit/debit card cannot be used to pay for someone else if the traveller is flying to or from Bangladesh, Ethiopia, Nepal, Pakistan, Sri Lanka or Sudan.

Nu inteleg chestia asta. Adica daca eu vreau sa-i fac sora-mi o surpriza si sa ii platesc o excursie in Nepal nu pot sa platesc cu cardul sau cum ?!


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate