Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Cine mai developează peliculă cinematografică de 8 și 16 m.m.

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Am sunat, mi s-a zis că developează numai color, acum să vedem şi preţurile şi dacă developează şi pe 8 m.m. (urmează să mă sune înapoi).

Edited by djl, 05 December 2017 - 17:27.


#20
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017
De developat pelicula de orice fel, alb-negru sau color, nu e problema in Bucuresti, dar numarul clientilor care mi-au cerut in ultimii 15 ani asa ceva este zero, nu se mai filmeaza ca amator pe pelicula de nici un soi, de fotografiat, da, mai sunt clienti care vin cu filme foto la developat. Nu ofera orice atelier foto servicii de developare pelicula din cauza ca nu merita investitia intr-un tanc de developare profi, sunt prea putini clienti, pentru unul la un deceniu nu are sens sa imobilizezi vreo 200 euro intr-o cutie de plastic.
Ca pret pentru film de 8 mm ar veni un 18-20 de lei/m liniar de pelicula.

#21
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Cei de la "Kodak" sunt neserioşi. Nici a 2-a persoană cu care am vorbit nu mi-a transmis vreo ofertă   :disgust:

#22
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017
Oferta, la ce? Tu trebuia sa faci o cerere de pret pentru pelicula pe care o ai de developat, si sa primesti un pret. Totusi, de unde ai in 2017-2018 pelicula nedevelopata de 8mm, si cum se face ca mai utilizezi asa ceva, care ar putea fi motivul, daca nu sunt indiscret? Sau pur si simplu trollezi pe aria asta, si ai timp de mistouri? Foarte ciudat!

#23
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
De trollat trolează ăia care se bagă aiurea în seamă.
Am întrebat pentru 3-4 filme, developare şi scanare. Nici până azi nu am primit răspuns. Ah, ce bun le e monopolul.
Din motive de nostalgie şi de dragoste faţă de trecut vreau s-o fac. Deşi nu mă aştept să mă înţelegi. Nu ştiu dacă se mai produce peliculă de 8 mm, dar de 16 se mai produce!

Edited by djl, 16 February 2018 - 22:58.


#24
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Cand depinzi de altii pentru a putea face poze...

#25
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Depinde. Alb-negru cred că poţi să faci pe acasă, numai să ai cu ce. La peliculă cinema color nu ştiu cum e. Procesul E6 pentru diapozitive color de asemenea poţi să-l faci acasă.

#26
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017

View Postdjl, on 16 februarie 2018 - 22:57, said:

De trollat trolează ăia care se bagă aiurea în seamă.
Am întrebat pentru 3-4 filme, developare şi scanare. Nici până azi nu am primit răspuns. Ah, ce bun le e monopolul.
Din motive de nostalgie şi de dragoste faţă de trecut vreau s-o fac. Deşi nu mă aştept să mă înţelegi. Nu ştiu dacă se mai produce peliculă de 8 mm, dar de 16 se mai produce!
Normal ca nu ai primit raspuns, or fi crezut ca te tii de glume, e imposibil sa ai in 2017 un film de 8mm nedevelopat, si sa mai poata fi developat! Normal, probabil ai, altfel nu te-ar interesa, dar ai sanse minime spre zero sa se mai poata procesa, este expirat. Am patit-o si eu cu filme foto pe care am uitat sa le developez, evident ca dupa 10-12 ani erau absolut irecuperabile, nimic n-a dat rezultate. Foarte frumos "cu nostalgia si dragostea de trecut", dar trebuia sa te misti la timp, acum ramai cu memoria din... cap, filmul este compromis.
Colaborez de cel putin 10 ani cu ei, nu au fost nici un fel de probleme, sunt super profesionisti, foarte atenti la detalii si punctuali.
http://cinelab.ro/services.php
De produs film de 16 mm, s-a produs pana in 2016 in varianta Ultra 16, Kodak sau Agfa fabricau Super/Ultra, dar s-a inchis baraca, au pus un senzor digital pe acele echipamente care utilizau film de 16 mm.

Edited by H6D-100c, 01 March 2018 - 11:16.


#27
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
De 8 poate o fi imposibil, dar am întrebat şi de 16. Plus că mi-au spus că poate fi achiziţionat de la ei aşa ceva (sau cel puţin mi-a dat de înţeles asta tanti cu care am vorbit).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate