Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Studio foto care să mai aibă mașinărie de scos poze 100% prin proces optic

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Mai există prin București vreun laborator foto care să mai aibă mașinărie de scos pozele prin proces 100% optic?
Era un centru foto pe lângă mine, dar au reunțat la mașinăria aia de acum vreo 8-10 ani   :(

#2
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
Stiam ca dumneata ai deschis topicul asta ! Posted Image

#3
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006
Au dat faliment aia cu aparatele lor cu tot. De ani de zile!
Daca vrei du-te in magazine si vezi daca se mai comercializeaza filme foto. Daca vezi ca au – cu toate ca nu cred – intreaba-i daca stiu unde se mai pot developa. In felul asta iti raspunzi singur la intrebarea, mai mult ca sigur, retorica din titlu.

PS. Cateodata chiar exagerezi cu intrebarile tale care s-ar fi potrivit acum 30-40 de ani.

#4
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Mai există laboratoare foto în Bucureşti. Însă nu ştiu dacă mai are cineva vreo maşinărie din asta.
Însă e unul care scoate poze alb-negru cu aparat de mărit  :D
Îmi place 100% analogic!

#5
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Inca mai am un aparat de scos poze alb negru, insa nu l-am mai folosit de foarte multa vreme. Nici nu cred ca mai gasesc hirtie, revelator si fixator pentru el.

#6
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Se mai găsesc!

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

 djl, on 30 noiembrie 2017 - 22:59, said:

Mai există prin Bucureşti vreun laborator foto care să mai aibă maşinărie de scos pozele prin proces 100% optic?
Era un centru foto pe lângă mine, dar au reunţat la maşinăria aia de acum vreo 8-10 ani   Posted Image
CEWE dar cu mentionea ca se fac comenzi speciale pentru situatia ta, normal nu se mai lucreaza decat digital adica input digital, transfer optic pe hartie foto.
E foarte bine ca se renunta la ce nu se mai foloseste, nu are rost sa toace bani degeaba. Ai filme analog nedevelopate ? Sau intrebi asa doar de chestie (subiect) ?

Edited by andreic, 01 December 2017 - 00:41.


#8
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă doream să developez filme, întrebam de centre de developare. Din alea mai există. Cel puţin 2. Unul face şi dia color (proces E6) şi negative alb-negru (diapozitive alb-negru nu ştiu cine developează  Posted Image   ). Eu doresc să scot de pe negative color poze prin proces 100% optic, fără ca mai întâi să fie scanat filmul...
Am reuşit ca într-un album clasic să pun ceva poze color scoase prin proces 100% optic. Idem alb-negru, că centrul ăla care face mai multe, mai scoate (sau cel puţin scotea) poze alb-negru cu aparatul de mărit.

Edited by djl, 01 December 2017 - 13:03.


#9
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017
Hartie foto color emulsionata nu se mai fabrica de minim 10 ani, dar hartie alb-negru emulsionata se gaseste pe toate drumurile. La color nu exista decat varianta printarii pe hartie foto, evident neemulsionata. Hartia foto emulsionata color nu avea decat dezavantaje, nici un avantaj fata de solutia printarii.

#10
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Mă rog, ce dezavantaje avea avea hârtia color emulsionată? Eu am destule poze color frumoase scoase prin prcoes 100% optic.
Poate în România să nu se mai găsească, că pe afară se mai găseşte din câte văd (ce-i drept, "Fuji" pare a fi singurul mare producător rămas...). Caută color photographic paper. Ceva de pe site-ul "Fuji": https://www.fujifilm...tographic-paper

Edited by djl, 06 December 2017 - 12:51.


#11
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017

 djl, on 06 decembrie 2017 - 12:50, said:

Mă rog, ce dezavantaje avea avea hârtia color emulsionată? Eu am destule poze color frumoase scoase prin prcoes 100% optic.
Poate în România să nu se mai găsească, că pe afară se mai găseşte din câte văd (ce-i drept, "Fuji" pare a fi singurul mare producător rămas...). Caută color photographic paper. Ceva de pe site-ul "Fuji": https://www.fujifilm...tographic-paper
Ai idee cat costa un litru de revelator pozitiv? Cu banii aia iti cumperi acum o imprimanta foto color. Iar emulsia fotosensibila color avea un chroma gamut redus, era supusa degradarii rapide, numeroase accidente la revelare sau fixare, necesitatea mentinerii unei temperaturi si concentratii stricte, substante toxice,  paguba curata! O fotografie color scoasa de o "jucarie" Selphy de 350 lei rezista si o suta de ani, e total inerta chimic.
Nu mai utilizeaza NIMENI material foto pozitiv in 2017!!!

#12
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Cred că costă destul de mult.
Dar atât timp cât mai există pasionaţi de fotografie pe film  :)
Nu moare analogicul când vrea digitalul!

#13
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017
Nu exista "analogic"si "digital"in fotografie, exista doar calitate si arta, poti sa fotografiezi cu pin hole camera sau cu scanner 360 "cu rezolutie 16K, important e ce obtii, si cu ce costuri. Fotografia pe film fotosensibil e moarta de 15 ani. Cei care sunt cu adevarat "pasionati" evolueaza, nu raman la scule coclite si tehnici paguboase.Restul e hipstereala si nostalgie prosteasca.

#14
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Sunt un nostalgic prost care gândeşte mai mult decât un computer  :P

#15
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Nu cu computerul te compari, ca el nu gandeste, ci cu miile de ingineri/programatori implicati in dezvoltarea fotografiei digitale.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate