Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Total commander- conexiune prin FTP

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
AnnaVladislau

AnnaVladislau

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 19.11.2017
Buna!

Care sunt setarile pentru o conexiune prin FTP cu Total Commander [ma refer, inclusiv, la ce comanda sa trimit pentru a tine conexiunea in viata (SYST, NOOP, PWD)]? Ce ar trebui sa pun la "local dir"? Tind sa precizez ca utilizez Windows 7. Daca puteti sa-mi oferiti mai multe informatii sau sa imi explicati modul de functionare al acestui proces, as aprecia foarte mult. Incercand sa stabilesc conexiunea imi apare "Call connection failed", ce inseamna asta?

Multumesc anticipat! Toate cele bune, Anna!

Edited by AnnaVladislau, 30 November 2017 - 22:18.


#2
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,858
  • Înscris: 25.01.2002
tutorial basic pentru conectarea prin ftp. abc FTP prin TC. vezi si asta

la "local dir" poti sa pui un folder valid de la tine de pe computer sau nimic. daca ai ales un folder, atunci cind stabilesti conexiunea prin ftp, intr-o fereastra a TC ai folderul ales de tine si in cealalta un folder (sau radacina) de pe serverul ftp. daca nu ai ales nici un folder, atunci ramine cel din fereastra curenta, din momentul cind ai initiat conexiunea ftp.

pentru a mentine conexiunea live eu folosesc NOOP, nu stiu daca e cea ideala dar mie imi mentine conexiunea deschisa.


LE

pentru eroarea respectiva, poti incerca sa pui bifa la "use passive mode for transfers". bineinteles, trebuie sa ai adresa (port), user si parola (daca e nevoie) valide!

Edited by tEo, 30 November 2017 - 22:38.


#3
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 27.10.2007
local dir e directorul de pe calculator care va fi intr-un panel. in celalat panel, remonte dir, va fi directorul de pe server,
sesion pui orice - e numele sesiunii
host name - e adresa serverul ftp. fixpix.ro
user name  - pui userul de ftp, sau cel general de acces pe server
password - e parola

Edited by strongsss, 30 November 2017 - 22:37.


#4
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005

View PostAnnaVladislau, on 30 noiembrie 2017 - 22:06, said:

Care sunt setarile pentru o conexiune prin FTP cu Total Commander [

Nu-ti place FileZilla?

#5
worldwide

worldwide

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 16.02.2005
Cu precizarea ca daca ai un stick usb infipt in router, sau ONT cum le zic astia mai nou, in functie de model trebuie sa vorbesti cu aia de la suport sa-ti activeze ftp-ul. De exemplu in cazul Telekom cu Huawei 8247H si a RDS cu...tot un Huawei au si ei dar nu-i mai stiu numarul de model. Mai nou sunt blocate, iti apare "FTP" pe acolo dar nu ai acces la tot meniul si nu-l poti activa tu.

Attached Files



#6
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Topic mutat: Windows 7 > Software.

#7
AnnaVladislau

AnnaVladislau

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 19.11.2017

View PosttEo, on 30 noiembrie 2017 - 22:35, said:

tutorial basic pentru conectarea prin ftp. abc FTP prin TC. vezi si asta

la "local dir" poti sa pui un folder valid de la tine de pe computer sau nimic. daca ai ales un folder, atunci cind stabilesti conexiunea prin ftp, intr-o fereastra a TC ai folderul ales de tine si in cealalta un folder (sau radacina) de pe serverul ftp. daca nu ai ales nici un folder, atunci ramine cel din fereastra curenta, din momentul cind ai initiat conexiunea ftp.

pentru a mentine conexiunea live eu folosesc NOOP, nu stiu daca e cea ideala dar mie imi mentine conexiunea deschisa.


LE

pentru eroarea respectiva, poti incerca sa pui bifa la "use passive mode for transfers". bineinteles, trebuie sa ai adresa (port), user si parola (daca e nevoie) valide!

Bine, am inteles. Multumesc mult pentru raspuns si timpul acordat!

View Poststrongsss, on 30 noiembrie 2017 - 22:36, said:

local dir e directorul de pe calculator care va fi intr-un panel. in celalat panel, remonte dir, va fi directorul de pe server,
sesion pui orice - e numele sesiunii
host name - e adresa serverul ftp. fixpix.ro
user name  - pui userul de ftp, sau cel general de acces pe server
password - e parola

Aham, am priceput acum. Multumesc mult pentru indicatii!

View Postxxvirusxx, on 30 noiembrie 2017 - 23:42, said:

Nu-ti place FileZilla?

Nu e vorba de placere aici, Filezilla efectiv nu functioneaza in contextul in care am eu nevoie. Multumesc pentru raspuns.

View Postworldwide, on 01 decembrie 2017 - 06:18, said:

Cu precizarea ca daca ai un stick usb infipt in router, sau ONT cum le zic astia mai nou, in functie de model trebuie sa vorbesti cu aia de la suport sa-ti activeze ftp-ul. De exemplu in cazul Telekom cu Huawei 8247H si a RDS cu...tot un Huawei au si ei dar nu-i mai stiu numarul de model. Mai nou sunt blocate, iti apare "FTP" pe acolo dar nu ai acces la tot meniul si nu-l poti activa tu.

Este posibil ca problema sa fie reprezentata de acest fapt. Multumesc mult de tot!

Edited by AnnaVladislau, 01 December 2017 - 20:17.


#8
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Aa deci tu vrei sa nu-ti mai deconecteze sesiunea FTP dupa cateva secunde..minute...etc?

Ai incercat cu timeout 0?

Attached Files


Edited by xxvirusxx, 01 December 2017 - 20:48.


#9
AnnaVladislau

AnnaVladislau

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 19.11.2017

View Postxxvirusxx, on 01 decembrie 2017 - 20:31, said:

Aa deci tu vrei sa nu-ti mai deconecteze sesiunea FTP dupa cateva secunde..minute...etc?

Ai incercat cu timeout 0?

Nu chiar, conexiunea asta ar trebui sa-mi fie un fel de intrare in niste servere. Nu prea am legatura cu durata ei.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate