Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Altex & nemo express si imposibilitatea de a-mi face sistemul meu!

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#19
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001
Solutie?
Scoti tot si arunci.
Ramai cu carcasa ta goala.
Nu e nicio problema.

#20
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
eee. . .mergem pe incredere :)

----------------------------------------
Contacteaza altex prin formularul de pe site si asteapta raspuns. Asta este singurul lucru pe care poti sa-l faci tu. Poate va fi mustrat un angajat, dar altceva nu ai ce sa faci.

Si eu l-as fi returnat. Cel putin asta cred acum.

#21
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014
Problema e la altex, nu la nemo. Altex a trimis pachetul catre nemo ca sa ajunga la tine.

#22
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
nu stiu ce sa zic...voi lua legatura luni cu altexul. poate pe o carcasa goala acel flayer galben scrie 2000-2500 lei si e o carcasa cheala.

#23
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
Si peste doua saptamani deschizi topic "nu mi-a fost livrata carcasa nici in ziua de azi".

#24
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
In primul rând, te felicit pentru corectitudine. In al doilea rând, problema e de la Altex, cu ei va trebui sa vorbești. Chestia e ca s-ar putea sa dureze ceva pana când vreun omuleț cu mintea destupata de la ei va pricepe cum sta treaba și o va rezolva rapid, deci s-ar putea sa stai nițel fără sistem.
Eu zic sa suni la ei și sa le explici problema și sa le soliciți sa îți dea o soluție rapida, nu știu...gen schimbat produsele intr-un magazin, sa nu aștepți cine știe câte zile pana trimiți tu coletul, se înregistrează returul și se expediază produsul corect.

#25
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostAlinE, on 30 noiembrie 2017 - 21:25, said:

eu vreu o solutie si voi faceti misto...merci baieti!
Soluite? De 1 Decembrie? Ziua Marii Uniri? Du-te omule cu nevasta si copilul  la defilare si mai apoi la petrecerea din centru, ca se da gratis fasole cu ciolan! De ala te ocupi dupa Sf. Nicolae, pana atunci, toti sunt intr-o petrcere continua. Asta a fost cadoul tau de Mos Nicolae

#26
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009

View Postmarga32, on 30 noiembrie 2017 - 23:00, said:

Si peste doua saptamani deschizi topic "nu mi-a fost livrata carcasa nici in ziua de azi".

incerc sa ma feresc de o astfel de situatie, ce zice richelieu ma gandeam si eu sa fac schimbul in magazin, dar uneori nu ai cu cine. vad luni daca rezolv ceva, daca nu folosesc sistemul pana imi vine carcasa mea.

myshyk...pomana ingrasa asa ca nu servesc. :)))

#27
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostAlinE, on 30 noiembrie 2017 - 21:25, said:

eu vreu o solutie si voi faceti misto...merci baieti!

Păi problema nu cred că e de la curier. Dacă ei au livrat unde trebuia, mai mult de-atât n-au ce face. Altex ți-au trimis produsul greșit. Sună-i și spune-le.

Colegii cu "păstrează calculatorul"... Nu-i așa simplu. Altex, când își va da seama de eroare, își va cere produsul înapoi. Nu poți/vrei să-l dai, te dau în judecată și își recuperează contravaloarea. Nu stau să caut prin legislație, dar știu sigur că există un articol care menționează obligația cumpărătorului de a nu ascunde situații de genul. Adică nu-i ca în codru, au făcut o greșeală, gata, îi furi.

Am pățit-o și eu. Ca fapt divers, dacă vrei să păstrezi calculatorul, e posibil să-ți facă o reducere substanțială din preț, așa că vezi ce spun.

#28
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
SmurfK tocmai de aia am si postat patania mea aici, nu era o lauda, era o necesitate de a rezolva rapid aceasta situatie, in speranta ca cineva s-a lovit de un caz asemanator. puteam tace malc, nu ma stia nici vantul, nici pamantul, cu atat mai putin cei de la altex/nemo.
i-am atentionat (pe cei de la altex) printr-un mesaj la carcasa comandata. astept sa valideze cineva mesajul. vad luni daca imi valideaza mesajul si daca voi fi sunat. mingea e la ei in teren.
nici sa stau la nesfarsit, vorba lui marga32, pentru ca ei au facut o greseala. Altexul e mort 4 zile pe online? nu cred asa ceva. imi pare rau ca am ratat cele 4 zile de liber sa-mi fac sistemul.

#29
navistar_eagle

navistar_eagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 16.11.2017

View PostSmurfK, on 01 decembrie 2017 - 13:40, said:

Am pățit-o și eu. Ca fapt divers, dacă vrei să păstrezi calculatorul, e posibil să-ți facă o reducere substanțială din preț, așa că vezi ce spun.
Mai eu nu stiu ce reduceri spui tu acolo, ideea e ca astfel de greseli se intampla, si daca nu esti un om de buna-credinta poti fi acuzat de furt sau complicitate la furt.
Reaua-credinta sau incercare de santaj de asemeni se pot pedepsi cu amenda sau inchisoare cu suspendare.Ideea e ca poti sa-ti faci cazier dintr-o tampenie ca asta.
De asemeni tainuirea de produse pentru care n-ai platit insotit de reaua credinta se poate considera furt.
Deci...

#30
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Acum eu nu zic de reduceri ca ceva sigur, așa a fost în cazul meu. Am comandat un produs, mi-a venit unul din aceeași gamă, dar mai scump. Așa că magazinul mi-a propus să-l păstrez și să le dau o diferență, care a fost calculată ca și cum aș fi cumpărat produsul cu vreo 30% mai ieftin. Mi-a convenit și am făcut așa. Nu s-a întâmplat la Altex, iar produsul era mai ieftin. În orice caz, le poate adresa întrebarea, ce diferență ar mai dori ca să păstreze produsul. Dacă-i convine, bine, dacă nu, iarăși bine.

#31
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
vorbim de un sistem de 3.000 lei. Nu stiu ce super oferta ar putea face cei de la altex incat sa-mi convina, avand in vedere ca deja am toate componentele cumparate (mai putin carcasa unde s-a facut incurcatura). voi suna astazi sa vedem cum se va rezolva situatia.

#32
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
Cum s-a rezolvat situatia?

#33
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
cado` de mos nicolae :).

#34
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005
Au zis sa-l pastrezi sau ai luat tu decizia ?

#35
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,017
  • Înscris: 20.04.2011
Nu îl vinzi? Sunt din București

#36
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 23.09.2017

View Postnavistar_eagle, on 04 decembrie 2017 - 12:50, said:

si daca nu esti un om de buna-credinta poti fi acuzat de furt sau complicitate la furt.

De asemeni tainuirea de produse pentru care n-ai platit insotit de reaua credinta se poate considera furt.
Deci...

Nu vreau sa fiu rau, dar nu stii ce vorbesti. Unde vezi tu furt, habar n-am.

Asa si televiziunile au fumegat zile intregi cu stirea: "Furtul secolului". Ala care conducea o masina transport valori a plecat cu sacii de bani si dus a fost. Dar unde au vazut televiziunile "furtul" nu am idee. Habar n-aveau pe ce lume traiesc!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate