Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Nazistii au ocupat militar orasele de granita romanesti

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 22.11.2006

View Posttidicristi, on 30 noiembrie 2017 - 18:49, said:

Eu sunt "neamtz" dupa nume .... dar bunicul meu a fost Roman in '40 , cand a fost luat Ardealul ! A lasat totul (casa fu daramata de ..unguri)
Sunt cu steagul de la Rev. , abordat in calorifer ! Si binenteles cu muzica la "blana" ...RockFm , Rammstein , etc "piei satana" !

P.S.-Eu de la Rev. am iesit in martie '90 ! Stati linistiti , nu platiti nimic pt mine , nu am "certefecat" , doar la politie le apare o anumita "abordare"! Ceva gen : Dl Cristii , dupa CNP !

Lasa-i Cristi  ca nu suntem 10 oameni care au avut arma in mana in 1989, fara a avea "certificat de revolutionar" din milionul de useri ai Softpediei. In schimb, multi dintre cei "tari in gura" pe aici au tertificat, desi aveau 4-5 ani sau, mai mult, posibil sa nu se fi nascut la acea data.
Asta-i Romania!
La multi ani romani pentru maine si ori treziti-va odata asa cum cere imnul, ori schimbati-l! Eventual, daca il schimbati puteti sa-l puneti pe "Sculati voi oropsiti ai soartei"!

Edited by shmecherul, 30 November 2017 - 20:35.


#20
szabolcs1985

szabolcs1985

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 25.05.2016

View Postr_murphy, on 30 noiembrie 2017 - 18:57, said:

o mica rectificare-corectare:
au omorit o gramada de COMUNISTI, faptul ca majoritatea sau in unanimitatea lor erau evrei, este doar o simpla coincidenta .. .

exact, aveti dreptate.

#21
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Ciudat, eu credeam ca-i vorba de PSD.

#22
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

View Postszabolcs1985, on 30 noiembrie 2017 - 20:37, said:


exact, aveti dreptate.
Nu are dreptate. E lafel de rău informat ca și tine.Înainte de război erau conf  propagandei PCR 1.000 de comuniști in România. În realitate PCR nu avea atunci nici 500 de membri în toată țara, deci la Iași nu puteau fi teoretic decît cîțiva evrei comuniști. Practic probabil că au plecat și ăia cînd armata germană a fost adusă in oraș.
Populația din oraș era la acea dată numeroasă, poate 50% din total.
A fost bombardament rusesc. E normal să fi murit și evrei. Azi sînt dați ca omorîți de români în holocaust. Ar fi bine să găsim pe undeva numărul de morți la Iași în urma bombardamentelor sovietice din 1941.

#23
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

View Postenough1453, on 30 noiembrie 2017 - 17:56, said:

nu e doar cazul Galatiului.

Si Iasiul a fost ocupat militar.
In schimb propaganda sovieto-yidden-comunista a pus intotdeauna vina pe romani.
Titlul topicului este greșit formulat de aceea unii useri nu au înțeles despre ce e vorba. Titlul trebuie formulat așa: Armata germană a fost încartiruită în orașele de la granița noastră de Răsărit inainte de WW2.
Armata germană nu a ocupat acele orașe. La acea dată URSS masase la granița cu noi dar și la aceea cu Germania o armată enormă. Armata germană a venit la cererea părții românești pt că românii credeau că URSS are de gînd să invadeze țara noastră.
În poze nu se vede armată de ocupație.
Informația cu zecile de fabrici ale afaceriștilor evrei care au fost demontate e caraghioasă. Afaceriștii ăia ar fi fost destul de deștepți ca să declare acele fabrici pe numele unor creștini în caz că se punea problema confiscării de către Germania.  Nu a scris nici propaganda comunistă așa o minciună că nemții ar fi făcut confiscări de unități de producție în România.
Concluzia mea: articol de ziar scris de un mincinos nepriceput și postat de un forumist lafel de nepriceput.
rog moderatorul să schimbe titlul topicului sau direct sa il inchidă pt că se bazeaza pe date false, scrise cu intenție de manipulare.

Edited by ionelmironescu, 01 December 2017 - 11:10.


#24
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View Postionelmironescu, on 01 decembrie 2017 - 10:57, said:

. La acea dată URSS masase la granița cu noi dar și la aceea cu Germania o armată enormă. .

1Asta-i la pleznealã ca și azi? Cã și azi suntem singurul dușman din imperiu al rușilor
Dacã era masatã armata la granița rusã (CU GERMANIA????) cum naiba a ajuns bunicã-miu la 1000 km????? De i-au trebuit 7 ani sã ajungã înapoi????
2 dacã era enormã, trecea peste noi din prima! Ceva nu pușcã în raționament....

Edited by sarac.lipit, 01 December 2017 - 11:46.


#25
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017
Afirmația mea că URSS masase la granița ei de vest o armată uriașă e absolut reală. Vrei să îți caut eu pe Google?
Nu e raționament, iar eu nu am astfel de obicei, adică să îmi închipui ceva logic și să cred că e real.
Informația că sovieticii au masat la granița lor de vest o armată uriașă de atac este 100% exactă. 20.000 de parașutiști, tancuri mici, rapide, taburi, camioane de transport infanteriști.
Armata asta a fost dată peste cap de atacul german din 22 iunie 1941. În spatele ei nu mai era nimic pe o porțiune uriașă de teren.
Au aflat și cei de la Wikipedia in limba română că: „ De asemenea, cea mai mare parte a trupelor sovietice erau concentrate de-a lungul noii frontiere sovietice din fostele teritorii poloneze, unde lipseau orice fel de fortificații importante, astfel încât atacatorii germani le-au înfrânt în numai câteva săptămâni de la începutul războiului. ”
Poftim ceva scris de un autor român: http://www.cristiann...-22-iunie-1941/

#26
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View Postionelmironescu, on 01 decembrie 2017 - 10:57, said:

Concluzia mea: articol de ziar scris de un mincinos nepriceput și postat de un forumist lafel de nepriceput.
rog moderatorul să schimbe titlul topicului sau direct sa il inchidă pt că se bazeaza pe date false, scrise cu intenție de manipulare.
de ce faci astfel de acuzatii?
Sunt de acord ca articolul reprezinta o pozitie partinitoare, ideologica,
motivata de o anumita viziune a istoriei, cu accente vadite impotriva adevarului istoric.

Tocmai de aceea am deschis acest topic.
Sa-l discutam.
Tu ce vrei?
Sa ascundem sub pres mizeria autorului acestui articol?

Ca sa citez din lucrarea postata de tine:

Quote

La fel trece şi peste un alt amănunt considerat de ei neimportant, respectiv motivul intrării noastre în războiul împotriva lor, crima noastră de neiertat, participarea la agresiunea nazistă contra paşnicei Uniuni Sovietice, bastionul păcii pe pământ. Desigur, istoricii ruşi trec foarte rapid cu vederea motivaţiile noastre, nici nu le iau în considerare, pentru ei agresiunile sovietice din anii 1939-1940 sunt doar acţiuni de apărare, edificarea unui spaţiu defensiv perfect justificat, ei nu sunt agresori, ei doar doreau să se apere în eventualitatea unei agresiuni a forţelor imperialiste. Pentru asta au declanşat un război împotriva Finlandei (vezi Finlanda şi România în război, asemănări şi deosebiri (II)), pentru asta au ocupat ţările baltice şi pentru asta au ocupat Basarabia şi nordul Bucovinei. Pentru orice om cu scaun la cap acestea sunt agresiuni, mai puţin pentru istoricii ruşi, pentru ei sunt doar măsuri defensive, eventual de eliberare. Împotriva cui, din moment ce în acea perioadă Germania şi URSS erau aliaţi? Dacă se pregăteau de apărare contra Germaniei, de ce URSS era principalul furnizor de materii prime pentru industria germană, inclusiv pentru cea de război, chiar în acea perioadă?
http://www.cristiann...-22-iunie-1941/

Edited by enough1453, 01 December 2017 - 17:39.


#27
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017
Roaga pe cineva sa iti corecteze textele, ca le scrii asa de prost incit oamenii nu inteleg la ce te referi. Ai scris gresit si titlul topicului.

#28
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View Postionelmironescu, on 03 decembrie 2017 - 19:12, said:

Ai scris gresit si titlul topicului.
Comandamentil german in orasele romanesti de granite,
actionau ca forte ocupante.
Ele decideau.

S-a vazut si dupa atacul aerian miselesc din 26 iunie 1941 al URSS-ului,
cu sute de cladiri distruse, cu sute morti, lasand un peisaj cu morti pe
strazile Iasiului.

Reactia comandamentului german a fost rapid: ridicarea din casele
lor a tuturor suspectilor ce i-au ajutat pe sovietici, de la sol, noaptea,
sa directioneze bombardamentele.

Represalia care a urmat a fost total directionata de comandamentul nazist.

Vrei sa combati aceasta afirmatie a mea?
Daca esti capabil fa-o!
Dar procedeaza corect, nu cu minciuni.

#29
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017
Armata germană nu a ocupat România în ww2.
La Iaşi armata germană a făcut ce trebuia să facă. Asta face orice armată. Dacă a ordonat represalii comandantul german nu înseamnă că era de ocupaţie acea armată. Dovadă e faptul că ea a plecat pe front contra URSS, deci era acolo ca să preintimpine un atac sovietic.

#30
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View Postionelmironescu, on 05 decembrie 2017 - 13:59, said:

Dacă a ordonat represalii comandantul german nu înseamnă că era de ocupaţie acea armată.
comandamentul german a ordonat iar romanii s-au executat.
Asta inseamna subordonare militara a romanilor.
Asta inseamna ca germanii erau ocupanti.

Sau tu vrei sa spui ca Armata Rosie in Romania dupa 1944 23 august,
nu era armata de ocupatie?

#31
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017
Cînd spuneam eu că armata sovietică a fost aici armată de ocupație, nimeni nu mi-a dat dreptate. Toți susțineau că...ne-a eliberat.
Armata germană a intrat in România la cererea Mareșalului Antonescu, deci nu a intrat cu forța, ca să o numești tu armată de ocupație. Sovieticii ocupaseră basarabia și amenințau să ocupe cel puțin Moldova toată.
Între armata germană și cea sovietică a fost o diferență enormă. Compari greșit.

#32
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View Postionelmironescu, on 05 decembrie 2017 - 18:52, said:

Armata germană a intrat in România la cererea Mareșalului Antonescu, deci nu a intrat cu forța, ca să o numești tu armată de ocupație.
Iar sovieticii au intrat la invitatia pucistilor de la 23 August,
si a comunistilor care l-au arestat pe Antonescu.

#33
NSR

NSR

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,628
  • Înscris: 26.06.2016
Cat voi trai imi voi aminti de vorbele bunicii din partea tatalui, care locuia in Galati la vremea venirii germanilor. Numai vorbe bune. Incepand de la maniere, ajutor si siguranta pe strazi, totul la superlativ. Aceeasi bunica a prins in Galati ororile venirii sovieticilor. Pt mine, contrastul dintre cele doua relatari, a fost suficient pt a aprecia cei doi beligeranti.

#34
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View PostNSR, on 05 decembrie 2017 - 19:32, said:

Pt mine, contrastul dintre cele doua relatari, a fost suficient pt a aprecia cei doi beligeranti.
Dar cine comanda orasele de granita in iunie 1941?

Edited by enough1453, 05 December 2017 - 19:38.


#35
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

View Postenough1453, on 05 decembrie 2017 - 18:56, said:

Iar sovieticii au intrat la invitatia pucistilor de la 23 August,
si a comunistilor care l-au arestat pe Antonescu.

Ziua și prostia! Acum că armata sovietică ar fi intrat la invitația ...puciștilor. Armata sovietică intra oricum! Puciștii nu au făcut decît să ușureze drumul armatei sovietice. NU AU INVITAT-O.

View PostNSR, on 05 decembrie 2017 - 19:32, said:

Cat voi trai imi voi aminti de vorbele bunicii din partea tatalui, care locuia in Galati la vremea venirii germanilor. Numai vorbe bune. Incepand de la maniere, ajutor si siguranta pe strazi, totul la superlativ. Aceeasi bunica a prins in Galati ororile venirii sovieticilor. Pt mine, contrastul dintre cele doua relatari, a fost suficient pt a aprecia cei doi beligeranti.

Și vine acest enough 1453 și afirmă că armata germană  a ocupat Galațiul și alte orașe. Cică se comporta ca armată de ocupație.
Fane, pe topicul acesta nu mai scriu că mi se pare penibil să iti citesc elucubrațiile.
Sper să se indure moderatorul să îți pună un stop.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate