Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Telekom Bank

- - - - -
  • Please log in to reply
260 replies to this topic

#37
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Nu am vazut o versiune demo, ca sa intri in aplicație ai nevoie de ceva sms de confirmare.

#38
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006

View Postgumball3000, on 01 februarie 2018 - 20:06, said:

Se poate testa cumva ceva prin acea aplicatie si gratuit, cel putin asa ca idee sa vad cum functioneaza, sau nu merita deranjul?
Poți descarca aplicația, direct din ea poți solicita deschidere cont / card, scanezi buletin și alte alea. Nu mai rețin ce funcționalități are fără sa fii înregistrat la ei, dar sa aplici pentru cont / card sigur merge. Eu asa am procedat, cu precizarea ca la scanarea CI a dat ceva erori de citire și am fost sunat ulterior de la call center.

#39
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Ce spui tu acolo nu e nici nu pe departe un demo, poți face cererea aia si de pe site. La mine abia a treia oară a mers sa trimit actele si de fiecare dată eram sigur ca e torul ok până sunau cei din call center. Deci cum am mai spus la asta sunt varză!

#40
danieltudor90

danieltudor90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 23.09.2015
Salutare!
O informatie care sper sa va ajute.

Mi-am deschis si eu conturi la ei in RON si EUR, fiecare cu card atasat.
Cardul de euro mi l-am facut in ideea ca il voi folosi pentru plati online (cand trebuie platit in euro) si pentru retrageri atat in afara (cand e cazul), cat si in tara (platesc chiria in euro).
Mica teapa pe care mi-am luat-o a fost ca informatia ca bancomatele euro de la ING sunt exclusiv pentru clientii ING am aflat-o d-abia dupa ce am aplicat pentru card. Singurele bancomate care permit retrageri in euro sunt cele din reteaua Euronet.
Problema e ca Euronet nu poate sa iti elibereze euro din contul de euro, ci doar dintr-un cont de lei (probabil pentru ca totul se raporteaza la moneda nationala, nu stiu exact). Aici intra conversia pe care ei o fac, probabil, la un curs preferential. Ei decontand lei, iar tu avand cont in euro, intra din nou conversia pe care, de data asta, o face Telekom Bank la cursul lor preferential pentru ”a iti retrage leii decontati de Euronet din contul de euro”. Cursul preferential Euronet a fost astazi de 4,854 (valoarea in lei decontata de ei / valoarea in euro pe care am retras-o). Momentan, la Telekom tranzactia apare ca fiind in asteptare, deci in zilele urmatoare urmeaza sa vad si suma in euro pe care mi-o va retrage Telekom pentru a deconta acea valoare in lei ceruta de Euronet. Voi reveni si cu un update odata ce Telekom finalizeaza tranzactia. Sunt curios care va fi, in final, raportul intre suma decontata de Telekom si cea retrasa de mine. :)


Deci aveti in vedere ca, preferabil, sa-l folositi doar pentru plati online si pentru tranzactii in strainatate.
Daca aveti, totusi, nevoie sa retrageti Euro in tara, faceti asta de pe cardul de lei, pentru a pierde doar la conversia facuta de Euronet.

Sper ca nu s-a pierdut ideea de baza in prea multe informatii. Revin cu lamuriri daca e nevoie.

#41
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Eu imi aduc aminte ca am scris ca nu ai cum sa scoti valută cash mai sus. Ptr dolari cel mai aproape e un bancomat la moldoveni, ptr Euro e valbil cea a scris colegul. Telekom nu e ptr cineva care are nevoie de valută cash!


#42
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,437
  • Înscris: 31.07.2006
De ce nu ați încercat la BRD? Așa zic unii pe alte topicuri că la ghișeu cu POS îți dă euro.

De ce nu ați încercat la BRD? Așa zic unii pe alte topicuri că la ghișeu cu POS îți dă euro.

#43
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Ptr ca am vb cu cei de la Telekom. Vrei valuta cash din contul lor? Ei bine în Ro ce am scris mai sus sunt opțiunile.

#44
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,437
  • Înscris: 31.07.2006
Una e ce îți zic ei și alta realitatea din teren.
Însă.... S-ar putea să aibă dreptate, întrucât nu specifică dacă sunt permise retragerile de la POS.

#45
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Am răspuns pe mail. Venit la 10 zile de când l-am cerut, plus partea mea de informare. Mai repet odată la Telekom nu poți scoate valută cash din țară decât Euro din bancomatele Euronet și asta in condițiile explicate de colegul de mai sus.

#46
danieltudor90

danieltudor90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 23.09.2015

View Postdanieltudor90, on 02 februarie 2018 - 18:35, said:

Salutare!
O informatie care sper sa va ajute.

Mi-am deschis si eu conturi la ei in RON si EUR, fiecare cu card atasat.
Cardul de euro mi l-am facut in ideea ca il voi folosi pentru plati online (cand trebuie platit in euro) si pentru retrageri atat in afara (cand e cazul), cat si in tara (platesc chiria in euro).
Mica teapa pe care mi-am luat-o a fost ca informatia ca bancomatele euro de la ING sunt exclusiv pentru clientii ING am aflat-o d-abia dupa ce am aplicat pentru card. Singurele bancomate care permit retrageri in euro sunt cele din reteaua Euronet.
Problema e ca Euronet nu poate sa iti elibereze euro din contul de euro, ci doar dintr-un cont de lei (probabil pentru ca totul se raporteaza la moneda nationala, nu stiu exact). Aici intra conversia pe care ei o fac, probabil, la un curs preferential. Ei decontand lei, iar tu avand cont in euro, intra din nou conversia pe care, de data asta, o face Telekom Bank la cursul lor preferential pentru ”a iti retrage leii decontati de Euronet din contul de euro”. Cursul preferential Euronet a fost astazi de 4,854 (valoarea in lei decontata de ei / valoarea in euro pe care am retras-o). Momentan, la Telekom tranzactia apare ca fiind in asteptare, deci in zilele urmatoare urmeaza sa vad si suma in euro pe care mi-o va retrage Telekom pentru a deconta acea valoare in lei ceruta de Euronet. Voi reveni si cu un update odata ce Telekom finalizeaza tranzactia. Sunt curios care va fi, in final, raportul intre suma decontata de Telekom si cea retrasa de mine. Posted Image


Deci aveti in vedere ca, preferabil, sa-l folositi doar pentru plati online si pentru tranzactii in strainatate.
Daca aveti, totusi, nevoie sa retrageti Euro in tara, faceti asta de pe cardul de lei, pentru a pierde doar la conversia facuta de Euronet.

Sper ca nu s-a pierdut ideea de baza in prea multe informatii. Revin cu lamuriri daca e nevoie.
Mi s-a finalizat tranzactia si la Telekom pana la urma. "Comisionul final" e de 7.68%.
Mi-am furat-o? Mi-am furat-o.

#47
eps

eps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 802
  • Înscris: 26.11.2008
Citat de aici: https://schimb.telek...avantajele_tale
" 2X Diferenta
    Daca gasesti un curs valutar mai bun la alta banca, primesti inapoi de doua ori diferenta"

Astia sunt pe bune? Serios acum, doar mie mi se pare mega caterinca o oferta de genul? Asa au ajuns serviciile bancare, cu de doua ori diferenta ca la Altex?

#48
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Pai nu vad de ce sa fie caterinca. Chiar au cel mai bun curs din Romania, departe de orice altă bancă. Doar fintech-urile îi depășesc, dar cam greu e să trimiteți unele valute, ești limitat ca sume si nu sunt din Ro. Nu am citit termeni și condiții si cum se pupă cu oferta celor de la Unicredit, care oferă ptr. pachetele Genius curs valutar la fel cu cel al BNR, dar ptr o oră si doar ptr maxim 1000Euro.
Asa ca da cam vine ca o garanție acea informație precum ca la ei găsești cel mai bun schimb.

LE. Vad ca s-au șmecherit un pic, la Dolari aveau cursul la cumpărare mult mai aproape de cel al BNR. Acum deși tot e cel mai bun curs e mai aproape de cel al celorlalte banci, fața de Banca Românească, urmatoarea bancă ca si curs de cumpărare dolari diferența e infimă.

Edited by Materium, 16 February 2018 - 11:36.


#49
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006
Eu tot nu inteleg de ce va mai puneti problema de cursul valutar mai bun sau mai prost la banci,cand Revolut e deja prezent in Romania si are schimb valutar 1:0.999

Edited by cuculea, 16 February 2018 - 16:43.


#50
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Doar de curiozitate, Revolut oferă transfer mocca al sumelor schimbate în conturi din alte bănci din RO?

Dacă și ăștia iau 15€ / transfer de 250€, soluția cea mai buna pentru schimb valutar + plata ratei de la altă bancă online rămâne T.

#51
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005

View Postcuculea, on 16 februarie 2018 - 16:42, said:

Eu tot nu inteleg de ce va mai puneti problema de cursul valutar mai bun sau mai prost la banci,cand Revolut e deja prezent in Romania si are schimb valutar 1:0.999
Ptr. ca trebuie sa schimb dolari in lei. Si problema e cum duci dolarii in contul Revolut, plus ca mai iau si ei comisiin 1%.

#52
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006

View Postchris_t, on 16 februarie 2018 - 23:03, said:

Doar de curiozitate, Revolut oferă transfer mocca al sumelor schimbate în conturi din alte bănci din RO?


Da

Transfer frecvent din contul Revolut in contul de Ro fara niciun comision, alimentez REvolut dintr-un cont de UK , transferul GBP =RON se face la cursul BNR din minutul repsectiv

#53
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Eu prin T fac următoarele :

Transfer gratuit lei din cont ING în cont T.
Schimb lei - euro în T.
Transfer euro în contul de rata.

Toate gratuite.

Nu m-am interesat foarte tare de Revolut, dar sincer mie T mi se potrivește foarte bine la operațiunile astea.

#54
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postchris_t, on 17 februarie 2018 - 09:41, said:


Nu m-am interesat foarte tare de Revolut.

Merita efortul!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate