Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Telekom Bank

- - - - -
  • Please log in to reply
260 replies to this topic

#19
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,428
  • Înscris: 31.07.2006
Da, am platit cu cardul de LEI în EUR.
Nu ar avea sens să îmi fac un card de EUR, când m-ar costa 3 lei administrarea lunară a cardului, și implicit un cost poate mai mare decât pierderile generate de schimbul valutar automat pentru câteva plăti în EUR.

Cu adevărat era mai revoluționar dacă aveau card multi-currency + serviciul de schimb valutar atașat.

#20
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postlk1, on 22 ianuarie 2018 - 10:46, said:

Da, am platit cu cardul de LEI în EUR.
Nu ar avea sens să îmi fac un card de EUR, când m-ar costa 3 lei administrarea lunară a cardului, și implicit un cost poate mai mare decât pierderile generate de schimbul valutar automat pentru câteva plăti în EUR.

Te inseli!  La orice plata in EUR cu cardul in lei platesti mai mult de 3 lei diferenta rezultata din schimbul valutar.  Acu depinde daca platesti frecvent in EUR, ca altfel, normal, nu renteaza sa faci card in EUR sa alimentezi cu EUR...  Foarte multi utiliztori de carduri in lei, care platesc in EUR sau USD sunt scumpi la taratze, ieftini la faina... nedandu-si seama ca pierd de n-au aer la schimbul valutar "fara comision".

#21
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Și eu mi-am făcut card și în EUR. Din primele doua tranzacții mi-am scos comisionul ăla de 3 lei pe un an ;)

#22
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,428
  • Înscris: 31.07.2006
Comisionul pentru cardul în EUR este lunar, în valoare de 3 Lei. Adică 36 lei pe an.

#23
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Daca rulezi 650Lei e zero, mi-a confirmat o duduie de la Telekom cand am intrebat fix asta. Daca ar lua 3 Lei ptr fiecare cont/cardar fi ai naibii de scumpi!
Ptr multicurency recomand Revolut.

Edited by Materium, 22 January 2018 - 18:21.


#24
c_alecs

c_alecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 23.04.2005

View Postlk1, on 21 ianuarie 2018 - 19:57, said:

Costul pentru plata in EUR: 1.73 lei (4.80 lei) la Telekom Banking, 2.00 Lei la ING (4.82 lei) și 0.69 lei la Banca Transilvania (4.71 lei).

La ce comisione te referi aici? Eu stiu ca un transfer in EUR e 10.75EUR la ING si vreo 15EUR la BT.

#25
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
@lk1 Exact

View PostMaterium, on 22 ianuarie 2018 - 18:19, said:

Daca rulezi 650Lei e zero, mi-a confirmat o duduie de la Telekom cand am intrebat fix asta. Daca ar lua 3 Lei ptr fiecare cont/cardar fi ai naibii de scumpi!
Ptr multicurency recomand Revolut.
E 0 administrare cont. E 3 lei pentru fiecare card, indiferent de rulaj. Eu pe un card în lei Č™i unul în EUR plătesc 6lei pe luna. Practic în banii ăČ™tia  ai incluse retragerile de numerar lei/eur worldwide, transferurile interbancare în lei, acces la Internet / Mobile Banking, Č™amd.

Daca te uiČ›i la alte bănci, nu e rău.

Edited by chris_t, 22 January 2018 - 21:42.


#26
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Mie mi-au zis că odată ce rulezi 650 lei pe cont nu ai acele taxe la conturi sau carduri. Stiu ca ziceau ca trebuie sa rulezi suma respectiva un minim de luni, probabil din cauza asta au tras banii, sau tipa cu care am vb nu stia ce zice. Eu vb de un card fara nume pe el.

Edited by Materium, 22 January 2018 - 21:50.


#27
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Da, ala fără nume e gratuit pentru rulaj de 650, greșeala mea. Eu am de-alea embosate.

Rulajul se calculează ca medie, trebuie sa ai 650 în medie pe ultimele 3 luni. În primele 3 luni de la deschiderea contului e gratuit totul, iar apoi îți calculează rulaj.

#28
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Da așa e, m-am uitat din nou pe condiții.

#29
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
Cardul instant nu are trecut numele pe el?

Imi place ca ai retrageri gratuite la orice bancomat.

La bt e 5 lei pe luna doar internetbankingul.

Aici vad ca e 3 lei pe luna administrarea lunara a contului (sau 0) si 3 lei administrarea cardului...

#30
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Nu, nu il are.

#31
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
In cazul asta nu poti face plati pe internet, nu ?

#32
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,428
  • Înscris: 31.07.2006
Ba da, poți face. În sistem îți apare numele întreg, și pe baza introducerii lui se efectuează plata online.

#33
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
In cazul asta e mai avantajos decat la transilvania, unde am momentan.

Aplicatia de internetbanking e ok?
Are logare cu amprenta ?

#34
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Aplicația e foarte ok, o folosesc intens de o lună. Pot sa zic ca m-am obișnuit rapid cu ea  după ani de zile de HomeBank ING. Ce ii lipsește sunt presetarile de plăti furnizori, dacă folosești asa ceva.

Logarea cu amprenta momentan funcționează doar pe iOS.

O alta chestie demna de apreciat: schimbul valutar. Eu plătesc în fiecare lună rata pt apartament la BRD.

Mai nou, de când cu T, fac așa : mi-am deschis cont în lei și euro pe platforma lor de schimb valutar, gratuite ambele. Transfer din contul lei Telekom Bank in contul lei Telekom Schimb Valutar. Acolo ii schimb în euro la un curs civilizat, și de acolo transfer euro din contul de Telekom Schimb în contul BRD. Transfer interbancar in EURO GRATUIT!!! La Transilvania de exemplu, ca să transferi euro în alta bancă îți ia 15euro comision pe operațiune.

Dezavantajele momentan sunt, din punctul meu de vedere, faptul ca nu au carduri de credit în ofertă și ca nu au locatii dedicate. Bine, nici prin ING nu calcam mai des de o data pe an, dar, așa, să fie :)

#35
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
BT sunt mult peste Telekom ca si comisioane. Chestia nasoală e ca nu poti scoate valută cash de la ei, doar prin Lei. Si ca se misca extrem de greu, le-a luat mai mult fe o luna ptr emiterea unui card card embosat. Eu de asta am renunțat la ei.

#36
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Se poate testa cumva ceva prin acea aplicatie si gratuit, cel putin asa ca idee sa vad cum functioneaza, sau nu merita deranjul?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate