Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Telekom Bank

- - - - -
  • Please log in to reply
260 replies to this topic

#1
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
De putina vreme cei de la Telekom oferă și servicii bancare printr-o bancă poloneză. Colegii mei polaci erau mulțumiți de ea. Intrebarea mea este dacă sunt pe aici clienți și cât de mulțumiți sunteți, dat fiind ca din lista de comisioane e ceea ce am nevoie de la o bancă.
Cea de a doua problema ar fi modalitatea de plată cu cardul pe internet. Se face verificarea in doi pași? Și dacă da e cumva prin SMS?

#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Materium, on 30 noiembrie 2017 - 16:17, said:

De putina vreme cei de la Telekom oferă și servicii bancare printr-o bancă poloneză. Colegii mei polaci erau mulțumiți de ea. Intrebarea mea este dacă sunt pe aici clienți și cât de mulțumiți sunteți, dat fiind ca din lista de comisioane e ceea ce am nevoie de la o bancă.
Cea de a doua problema ar fi modalitatea de plată cu cardul pe internet. Se face verificarea in doi pași? Și dacă da e cumva prin SMS?

Pare reclama mascata la serviciul oferit de Alior si Telekom.
In mare... Alior Bank ofera cam aceleasi servicii pe care le mai ofera si altii.. cu exceptia unui card cu comisioane zero pentru care nu are bancomate dar poti scoate din bancomatele altor banci.

Pentru cei care au deja solutii bancare complete: cont curent, card, Internet banking, etc... nu vad la ce le-ar putea folosi serviciile Alior- Telekom

#3
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Pai ma interesează ptr cardurile atasate conturilor de dolari si lire. Eu zic ca au comision zero la retragere, momentan lucrul ăsta ptr $ nu il ofera alta banca în Ro decât fie prin artificii gen depozit de o luna și îi retragi la scadență sau ești client premium, dar si acolo dacă nu ceri în mod expres s-ar putea ca banca să uite de această facilitate.
Ma interesează și cum au verificarea la tranzacțiile pe net. Cei de la BT au fost incapabili sa imi ofere o alternativa la cea prin SMS, așa ca am ppecat la Raiffeisen unde măcar nu plătesc op-ul.
De aici si interesul meu ptr serviciile lor, totuși as vrea sa vad si ceva feedback. Aplicatia lor de IB are cateva sute de downloaduri deci clienții sunt foarte puțini.

#4
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006
Eu zic ca vor avea soarta celor de la Millenium banc, vor rezista maxim un an pe piata

#5
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,437
  • Înscris: 31.07.2006
La ce cursuri valutare au pentru plata cu cardul, nu m-aș mira!

#6
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Explică te rog, nu am găsit prea multe despre asta si e fix ce ma interesează. Bine au cont de $ si card atașat cu retragere internationala cu comision zero, plus obținerea cardului pe loc, deci poți pleca din tara cu un card in dolari sau Euro. Si ce ma avantajează pe mine schimbul valutar care este mult peste bancile cu care am lucrat.
Deci am nevoie opinii bazate pe experiența avută cu ei sau din documentatia de pe site nu predictii și dat cu părerea.

#7
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,437
  • Înscris: 31.07.2006
Atenție, vorbesc despre cursul valutar pentru plățile internaționale cu cardul în LEI.
Serviciul de exchange online este diferit și este între conturile tale, cu rate de schimb, într-adevăr avantajoase.

Problema este că plătești 3 lei administrare lunară pentru cardul EUR/USD/GBP și 3 lei administrare lunară cont EUR/USD/GBP.

6 lei pentru un card îi cam mult. Dacă am GBP și EUR plătesc 12 lei? 😂😂 Ar fi cea mai scumpă bancă din România.
Attached File  Screenshot_20171201-194545.png   146.41K   82 downloads

#8
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
La cati bani rulez costul e zero. Sau cel putin asa am înțeles din lista de comisioane. Dar fix ăsta e motivul ptr care am deschis topicul. Sa văd ce zic și alții poate mie îmi scapă ceva.

#9
anarchy78_ro

anarchy78_ro

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,048
  • Înscris: 20.02.2016

 Materium, on 30 noiembrie 2017 - 16:17, said:

De putina vreme cei de la Telekom oferă și servicii bancare...

Daca si astia si-au deschis banca...Posted Image Posted Image Posted Image

#10
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Banca din spate este Alior. Care e ok in Polonia, am colegi ce le sunt clienți și nu avut motive să se plângă. Aș fi preferat totuși o discuție constructivă cu ceva concluzii la final, nu păreri de români pricepuți la toate în care eu să fac pe avocatul astora!

#11
anarchy78_ro

anarchy78_ro

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,048
  • Înscris: 20.02.2016
Eu nu o gasesc in top 120 banci mondiale...poate o gasesti tu : https://www.relbanks...op-banks/assets

#12
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Pai conform logicii tale in Romania nu prea mai ai cum sa efectuezi servicii bancare devremece nicio o bancă ce activeaza aici nu prinde top 10!
Eu vb de o bancă despre care am primit feedback pozitiv de la utilizatori din tara natala și încerc să aflu mai multe detalii despre activitatea ei de aici, tu in afară de trolling nu faci.
In fine se pare ca daca ai 650 Lei in cont ptr rulaj lunar ai costuri zero cu administrarea lor si a cardurilor. Cel puțin asa am înțeles eu de la dnsoara cu care am vb la telefon.Inca mai am neclare unele aspecte, vedem pe mail.

#13
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Eu mi-am deschis cont la ei, ieri. Astept cardul, am cerut embosat. Momentan lei, urmeaza euro. Administrarea contului e 0 daca ai rulaj peste 650 lei medie pe 3 luni, adminstrarea cardului e 3 lei, indiferent de rulaj. Retrageri cu comision 0 din orice bancomat worldwide, depuneri cash deocamdata posibile doar in sediile Telekom / Germanos, schimb valutar intre conturi la curs foarte ok, cam cel mai bun dintre banci.

Am zis ca merita 6 lei pe luna sa testez ce si cum, iar, in timp, daca lanseaza si carduri de credit si multimate in sediile Telekom, ma mut cu totul. Conturile principale sunt la ING, dar ma seaca nesimtirea de curs valutar la care deconteaza platile in euro cu cardul in lei. Iar card euro la ING e 2eur pe luna, indiferent de rulaj. Iar 6 lei e mai bine decat 2 eur.

#14
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Cursul valutar  ma rupe si pe mine, pierd 150 Lei/luna la salariu. Mare atenție la alte  valute decat Euro daca se dorește retragerea lor cash. Mi-au confirmat ca nu ai cum sa faci lucrul ăsta, efectiv nu poti retrage $cash de exemplu. Ma refer în țară. Alternativa fiind transfer bancar catre alta bancă plata unui comision de 30 lei ptr asta și după ridicarea banilor denla cealaltă bancă plus comisioanele aferente. Pentru Euro ei zic ca există atm Euronet dar cica trebuie folosit catd in lei ceea ce e oarecum ciudat.


#15
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,437
  • Înscris: 31.07.2006
Mi-am făcut și eu un card instant la Germanos. A durat peste 1 oră toată procedura întrucât personalul s-a scuzat că nu le merge aplicația, când ls Call Center mi s-a spus că e perfect funcțională și am reușit să le dau lor toate datele, urmând ca la Germanos doar să semnez și să îmi dea cardul.
Desigur, și acolo în magazin a trebuit intervenția celor de la Call center.

Am făcut niște plăți în Euro și am rămas oripilat. "Comisionul", adică cursul valutar este foarte mare, sensibil de apropiat cu ING.

Attached File  IMG_20180121_194637.png   190.91K   115 downloads

La data tranzacției a foat blocată suma corespunzătoare strict cursului BNR, iar la data sumei debitate a venit cu 4.80 lei/euro!

Costul pentru plata in EUR: 1.73 lei (4.80 lei) la Telekom Banking, 2.00 Lei la ING (4.82 lei) și 0.69 lei la Banca Transilvania (4.71 lei).

În viitor, cred că voi renunța la acest card.

#16
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Chestia e urmatoarea:  Alior Bank e o banca serioasa la ea acasa in Polonia, numai ca, in Romania (dupa parerea mea) vine pe o piata super-saturata de tot felul de forme de creditare, banci la toate colturile de strada, IFN-uri peste tot, etc.   E greu sa vii cu ceva nou sa atragi lumea. Din cate stiu au lansat niste servicii care nu sunt necesare pentru aproape nimeni - adica lumea are solutii, are carduri, are rate, face schimb valutar pe unde face... deci... cu ce sa vina Alior Bank pe piata romaneasca sa ne faca sa aruncam cele 2 carduri de credit cu program de rate gratuite (cazul meu) si sa dam navala la Alior?  Am studiat oferta lor, n-am gasit ceva sa ma dea pe spate, in afara faptuui sa-mi fac inca un card de debit cu care sa vantur bani, cu comision zero din alte bancomate (oricum scot bani din an in paste de la bancomat). In afara de angajatii Telekom care poate si-ar dori un card in-house, pe care sa le vina salariul si sa faca toate operatiunile in aceeasi banca... restul lumii de ce s-ar duce la Alior- Telekom?

#17
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Ar fi comisioanele mult mai mici si partea de schimb valutar, desi din ce cad postat aici ar di probleme si acolo. Eu am renunțat la ei ptr ca sunt varza pe partea administrativă, nu ai fost xapibil sa livreze cardul in 20 zile, in fapt le-a luat 40 ( ca și comparație la Revolut in 4 zile eram complet funcțional inclusiv card). O să vad cand s-or mai maturiza.

#18
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
@lk1 Tu ai plătit cu cardul de Lei ceva in Euro? Dacă da atunci e mai bine card in Euro, schimb valutar intre conturile proprii si astfel de plăți pe cardul atașat contului de Euro.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate