Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Viata in anii 2010

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
364 replies to this topic

#307
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,534
  • Înscris: 13.06.2004
În anii '90 ca şi modă retro îmi plăcea cea din anii '50, poate cea din anii '60 şi cea din anii '90. După aia am dat-o mult în retro. În 2014 am cumpărat multe reviste vechi de modă de la o doamnă bătrână. La preţ foarte mic.
Tot pe atunci am început să colecţionez reviste de arhitectură - "Arhitectura R.P.R./Arhitectura".

Mi-am luat şi C.D.-uri originale, LaserDiscuri

Smiley nu mi-a plăcut niciodată      Posted Image

Edited by djl, 01 May 2021 - 20:14.


#308
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,749
  • Înscris: 14.10.2008
Mie imi placea Smiley de dinainte de 2014. Ii statea super ca frizura. Dupa 2014 a devenit un boschetar trist, netuns, nebarbierit.

Nespalat+netuns+nebarbierit mi se par cele 3 elemente horror ale vietii de om al strazii. Apoi vin celelalte, foame, frig, caldura, pericole.

Melodia Dream Girl a lui Smiley, ce se difuza in iunie 2011. "You say you're in love, in love with me, but know that you're lying to me...you're nothing but a hore, always ready to go, you sold your soul for a little dough".

Eram indragostit (platonic) de febletea mea care venea la magazin (parte din gasca vesela) dar am fost pesimist din start ca nu se va lega nimic si melodia aia imi confirma trairile.

#309
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,749
  • Înscris: 14.10.2008
Adevarata nostalgie, iulie 2011:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MZ6DPhMVIPc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

We're as close to love, as we'll ever get. Posted Image

Se lucra pe acoperis, imi placea pe atunci ca se dadea jos tigla si se punea Lindab, se demolau cosurile. Astazi as face infarct sau atac de panica daca mai aud lucrand pe acoperis. 2011 versus 2021, ce diferenta.

Abia imi montasem aer conditionat in dormitor si era Posted Image sa vad cat de bine este cu AC. Apoi vara 2012 in care eram mancat daca nu aveam AC. Posted Image

#310
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,749
  • Înscris: 14.10.2008
Melodii ritmate, melodii vesele, cu caterinca fina, melodii ce dadeau o stare de bine. Asa era muzica inainte de 2014. Melodii de club, clubareala era un fenomen, ucis de Colectiv si pandemie.

#311
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,749
  • Înscris: 14.10.2008
11 mai 2012. Fibra optica de RDS acasa, 100/100 mbps in loc de 5,30-0,69 mbps cum era pe Romtelepom ADSL sau viteze de sute de kbps ziua si 1-2 mbps noaptea pe Digi 3 G 1.200 Mhz.

O victorie dupa lupte seculare telefonice cu staff-ul Digi de la Slatina. Dar baieti de treaba in final.

Astazi RDS va trece la viteze de 10 Gbps, pana la finele lui 2021. Pare incredibil, la fel cum din decembrie 2020 exista 1 Gbps cu fibra optica si in satul Miesti, comuna Cungrea, care nici telefon fix nu a avut vreodata, un salt tehnologic pozitiv deosebit.

#312
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,534
  • Înscris: 13.06.2004
Da' ce au durat luptele atâta?
Începuse nebunia cu kendame (nu am prea mai văzut) şi fidget spinnere (nici din astea nu prea am mai văzut). Parcă şi era şi o piesă cu despre kendamă (sau kardame cum le ziceam eu greşit iniţial).
Decăderea totală a tembeliziunilor din România.

#313
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,749
  • Înscris: 14.10.2008
Bianca Dragusanu facea furori. Imi place parodia cu Balada Biancai Dragusanu. La un Show Cacacios nu m-am uitat vreodata. Dar balada a fost pusa la magazin de pe Youtube.

Imbracat in redingote, tu l-ai cunoscut pe Bote, te-ai uitat in portofel, si te-ai combinat cu el, zavalai danga danga da.

Luptele au durat pentru ca locatia mea e mai aparte, fara stalpi si fara trasee subterane, in afara de cele electrice, de gaz, apa si canal.

Telecomunicatiile vin de la blocuri pe un gard de 50 de metri.

#314
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,749
  • Înscris: 14.10.2008
Habar nu am avut de kendame. Acum cand vad ce sunt.

#315
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,534
  • Înscris: 13.06.2004
Păi nu ai văzut niciodată pe stradă copii cu aşa ceva în mână?   :habarnam:

Mai ţineţi minte faza?    :rolleyes:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fky-hZ3V5Ik?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#316
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,749
  • Înscris: 14.10.2008
Nu. Dupa 2014 au aparut hoverboardurile, apoi din 2020 trotinetele electrice enervante la oameni de toate varstele. Se aude un tiuit cand pe strada trece asa ceva.

Copilul sa stea pe hoverboard in loc sa faca miscare nu e OK.

#317
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,534
  • Înscris: 13.06.2004
Sau monociclurile alea. Nu s-au prea răspândit, dar sunt la fel de periculoase precum trotinetele electrice când e vorba de trafic şi siguranţa pietonilor.
Spartfoneurile au devenit norma.

#318
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,749
  • Înscris: 14.10.2008
Chiar canta muzica uneori din hoverboarduri. Din trotinete nu am auzit.

Smartfone-urile si LCD-urile au devenit norma.

#319
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,749
  • Înscris: 14.10.2008
A luat maica-mea o punga de VIVA Cocoa, niste bilute cu cacao pentru pus in lapte. Dar le mananc uscate. Mama cat de bune sunt, mancai o juma de punga la ora 0:30. Au acea aroma superba de Viva, Olla, Crunch, mi-e dor de astea, nu am mai mancat demult.

Intre 2011 si 2017 mancam seara la magazin cate o punga de Crunch, Olla sau Viva, in ordinea disponibilitatii. Crunch (Olla Crunch) aparuse chiar in 2010-2011, Viva mancam cu placere si in 2003.

In 2017 maica-mea a incetat sa le mai comande pentru magazin, parca rupsese orice colaborare cu carbogazosii Micula. Transilvania Import Export se numea distribuitorul lor, al European Drinks and Foods. Ioan si Viorel Micula, Frutti Fresh, National TV, National FM.

Deci mi-e dor de oricare din cele 3 produse, ia sa intreb zilele viitoare, daca voi avea timp.

Prima parte din anii 2010 m-a invatat ce inseamna fericirea, ce inseamna sa fii fericit indiferent de ce zi a saptamanii este sau ce luna din an ori sezon este. Toamna si iarna 2011-2012-cel mai vesel sezon rece, noiembrie 2011 cea mai fericita luna noiembrie, apoi primavara 2013-absolut inegalabila.

#320
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,534
  • Înscris: 13.06.2004
Banc de pe la începuturile feisbuc: - Ţi-am lăsat o fermă cu nu ştiu, ce nu ştiu ce, nu ştiu ce.
- Unde?
- Pe facebook.
Cred că făcea referire la "Farmville".
Spartfăunul a făcut oamenii să interacţioneze mai puţin faţă în faţă    :(

#321
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,749
  • Înscris: 14.10.2008
Mie oricum nu imi placea prea mult sa interactionez fatza in fatza. Decat cu putine persoane. Consider ca smartphone-ul nu mi-a luat nimic, dimpotriva, ofera o mai mare libertate de comunicare, acces la internet cand si unde nu ai PC-ul la indemana sau in postura cea mai comoda si anume din pat.

Daca pentru multi Facebook-ul e o mare minune/inventie (nici acum nu m-a convins sa imi fac cont), in schimb pentru mine Youtube si Whatsapp sunt the big shit.

Am adoptat totusi mai tarziu netul mobil si smartphone-ul, in 2014-2015, dupa decesul tatalui, dupa finalul vremurilor mele de aur 2010-2013.

Cel mai mare minus pe care il vad la vremurile de aur e faptul ca nu conduceam masina. Adica conduceam daca era nevoie, dar nu singur si nu fara teama, nu zilnic, nu era deloc o placere ci o frica.

Pe cand acum in 2021 am folosit masina ca sa transport lampi stradale vechi intre orase, ajungand la Mioveni, locatie in care nu as fi ajuns niciodata daca nu era motivul lampilor, al grupului de pasionati, al Muzeului Lampilor care se va face in viitor. Si membri grupului considera ca le-am fost de foarte mare ajutor.

Dar eu gandesc ca ce tare si fain era sa se constituie acest grup in 2011-2013. Eh, s-a constituit din 2018 si tot mi-a ridicat moralul decazut in 2014.

Edited by Neaceasca85, 24 October 2021 - 02:50.


#322
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,749
  • Înscris: 14.10.2008
Mi-as fi dorit ca Muzeul Lampilor sa se fi constituit in 2011-2013. Ar fi adus un plus de fericire. Dar ma gandesc, oare se putea sa fiu mai fericit decat am fost in 2011-2013? In 2014, fratele meu, invidios, mi-a zis ca viata mea avuta in acei ani o are numai un fiu de rege sau un castigator la Loto.

Cu Loto sunt de acord, dar daca ma nasteam intr-o familie regala, erau niste rigori care nu mi-ar fi placut. Si asa pe partea de relatii si casnicie familia mea a avut manifestari de familie regala uneori. Nu te insori cu cine vrei tu ci cu cine iti recomandam noi. Sau ne faci de ras daca nu te insori. Din fericire acest stres a disparut de cand a murit tata. Cam singurul aspect pozitiv, ca in rest am pierdut multa libertate incepand cu 2014. Si eu ca copil l-am iubit mai mult pe tata decat pe impulsiva si vulcanica mama. Desi si cand se enervau amandoi era nasol. 2 pietre tari. Asa sunt acuma si fratele+cumnata. Aceleasi discutii aprinse legate de serviciu si familie.

Discutiile aprinse, ceva ce ma terorizeaza de cand ma stiu. Si sunt un calm nascut printre vulcanici. Vazut drept ignorant de acesti vulcanici.

#323
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,534
  • Înscris: 13.06.2004
Televiziunile au început să angajeze tozt felul de persoane agramate sau care o au din părţi cu mass-media. Majoritatea vor să ne prostească, dar pe vremuri aveau măcar decenţa de a nu angaja chiar tot felul de persoane aiurite.
Când mama a luat actuala maşină de spălat am primit şi un manual la ea. Tehnoredactat cam din părţi uneori. În manual am găsit că am butonul "Spart". Am sunat la ăia de au făcut manualul? şi am început să fac mişto, întrebându-l pe ăla de la telefon: dacă apăs pe butonul "Spart" se sparge ceva sau e butonul spart şi risc să mă electrocutez?    :samui:   Cred că mai erau ceva greşeli în manual. În 2015 încă nu aveau oameni ca să traducă corect şi să facă un manual ca lumea.
Tocmai din cauza traducerilor ăstora aiurea mă bucur că la noi nu se dublează filmele (vezi şi mai sus, faza cu Victor Socaciu). În fine, cunosc doar Lb. Engleză ca limbă străină, dar aud traducerile aiurea. Probabil dacă aş mai ştii una, aş detecta şi mai multe. Îmi plac de exemplu multe chestii de la Germani, dar nu suport dublajul filmelor. Şi nu-s singurii din Europa care fac asta. Sincer, mi se pare că ar fi ceva pentru reduşi mental... Unora le place, dar subtitrarea ar trebui să fie norma. Plus că mai prinzi cuvinte, turistul se bucură că aude ceva într-o limbă de circulaţie internaţională.

#324
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,872
  • Înscris: 28.11.2006
Apropo de traduceri aiurea: in 2001 am luat primul meu CD player, marca Watson (o marca detinuta de Metro), si in manual zicea ca aparatul are un "miner". Ma gandeam ce poate fi, pana cand mi-am dat seama ca baietii foloseai grafia veche si vroiau sa scrie mâner :P

Tot legat de traduceri napa, am luat odata ceva mix pentru prajitura "musuroi de cartite" de la Dr. Oetker, si in varianta romaneasca a instructiunilor nu scria ca trebuie puse ei oua in compozitie. Noroc ca m-am uitat pe la celelalte limbi si am vazut ceva cu nr. 4 sau 6, nu mai stiu exact, si mi-am dat seama ca alea trebuie sa fie oua. Nu de alta, dar daca nu puneam ceva cat de cat lichid, ar fi fost doar un amestec de prafuri, in niciun caz nu mergea copt :P

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate