Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 

Viata in anii 2010

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
364 replies to this topic

#109
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,876
  • Înscris: 28.11.2006
Poate vrei sa spui "anii in care a devenit cool sa spunem ca nu ne mai uitam la TV" :naughty:

#110
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,545
  • Înscris: 13.06.2004
Câte s-au schimbat de când a fost scoasć aceastć revistć. Ŗi a fost scoasć doar acum 9 ani...

Attached File  Chip nr. 3 pe 2010 coperta 1.jpg   282.1K   15 downloads

#111
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,545
  • Înscris: 13.06.2004
Dar smartfoanele când au început să prindă teren?   Posted Image
Apariţia iluminatului cu L.E.D. (Neceaşcă, ai legătura).
Acumulatorii cu Litiu s-au extins pe scară largă. Adică nu numai telefon şi laptop.

Edited by djl, 17 July 2019 - 17:03.


#112
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,077
  • Înscris: 20.12.2007

View Postdjl, on 17 iulie 2019 - 16:59, said:

Dar smartfoanele cĆ¢nd au Ć®nceput sć prindć teren?  
Dar la cei (aproape) 37 ani ai tai chiar trebuie sa mai pui īntrebarea asta? Nu existai și tu īn peisaj inclusiv pe softpedia?!

#113
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,791
  • Înscris: 14.10.2008
Cam in 2012-2013 au inceput smartphone-urile sa ia amploare. De la Galaxy S3 la Lumia 520 prin jurul meu. Apoi in 2014 Galaxy S6 si tot asa. Fratele a avut si Blackberry o vreme.

Ah, I Phone 5 luat in iulie 2013 de tata si ramas si acum mostenire la maica-mea, am ramas socat sa vad ca sistemul de introducere pe Nano SIM lateral este identic cu cel de la un telefon de productie 2018. Era foarte futuristic pentru 2013.

Eu am fost intarziat la telefoane si smartphone:

- 2004-2005 Nokia 3410 baterie enervant de proasta
- 2006-2012 Nokia 3120-cea mai mare autonomie la baterie, 7 zile la inceput
- 2012-2014 Nokia Asha 302 primul meu mobil 3 G, o prostie, o strutocamila, nu era nici smart, nici dumb, intra pe Youtube dar nu era deloc bun de asa ceva, mi-a placut doar ca puteam scana spectrul Wi-Fi cu el si sa vad diverse SSID-uri, cu Asha 302 scanand Wi-Fi am inceput sa tehnologizez plimbarile mele prin oras
- 2014-2016 Nokia Lumia 520, semi-smart, bun de Youtube, intram de pe Wi-Fi-uri neparolate din oras, stiam eu anumite locuri in care se prindea asa ceva, acum nu mai sunt, din iulie 2015 am inceput sa umblu cu Youtube pe strada, abonandu-ma la Digi,Mobil si avand net mobil pentru prima data
- 2016-2018 Microsoft Lumia 640-bunicel dar lasat in deriva de catre Microsoft, s-a devalorizat repede moral, Google nu mai mergea pe el
- octombrie 2018 si in prezent primul meu Android, Huawei Mate 10 Pro, super smart, super telefon, practic un PC de buzunar, Youtube la calitate foarte buna, sunet bun si care nu e strident sa atraga atentia pe strada cum facea la Lumia (pe strada nu pun muzica, ci alte balarii, muzica acasa la PC si sistem audio), decat sa dau prea multi bani pe un Aifon, mult mai bine un Huawei, la naiba ca a costat si asta 2.300 lei cat PC-ul meu din 2015.

View Postdjl, on 17 iulie 2019 - 16:59, said:

Dar smartfoanele când au început să prindă teren?   Posted Image
Apariţia iluminatului cu L.E.D. (Neceaşcă, ai legătura).
Acumulatorii cu Litiu s-au extins pe scară largă. Adică nu numai telefon şi laptop.
Iluminat public cu LED-2013 in cazul Slatinei, in 2017 s-a extins mai mult si pana in 2021 va fi 100% LED.

Edited by Neaceasca85, 17 July 2019 - 21:39.


#114
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,545
  • Înscris: 13.06.2004
5110 a avut acumulator durabil, dar după 2010 rar am văzut şi acum nu mai ştiu pe nimeni să aibă aşa ceva. Pentru 3310 şi 3410 nu mai găseşti acumulator bun.
Au apărut hipsterii (mie nu îmi plac hipsterii; hipsterii nu sunt retro, le place trecutul doar pentru că cică e cool), metrosexualii (deşi cred că ăştia existau din '000) şi bărboşii (anii '70).

#115
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,876
  • Înscris: 28.11.2006
In anii 70 mustata era la putere, barba mai putin.

Apropo de telefoane, tata are un Nokia 108. Il tine bateria si 2 saptamani, e drept ca nu vorbeste decat foarte putin, dar il tine deschis in caz ca primeste apeluri.

#116
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,545
  • Înscris: 13.06.2004
Atunci când au fost Rockerii ăia cu barbă?   Posted Image
Să vedem cât o mai ţine şi moda cu barba. Însă să ai blugi rupţi în genunchi mi se pare aiurea. Chiar acolo unde te poţi răni când cazi. Unul avea fermoar acolo!     Posted Image    (2, că era unul la fiecare genunchi).
O dată cu extinderea telefoanelor cu cameră s-a răspândit nebunia selfie. Uneori periculoasă (cei care se suie pe trenuri, se duc pe margini) sau tâmpită (selfista de troleibuz).
A continuat nebunia cu lipsa de urbanism. Tot ne înghesuim...

Edited by djl, 17 July 2019 - 22:52.


#117
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,876
  • Înscris: 28.11.2006
Rockerii cu barba (probabil te referi la ZZ Top) au fost prin anii 80. Mai erau prin anii 70 cativa folkisti cu barba, gen Cat Stevens, dar totusi mustata era la putere.

PS Nici mie nu-mi plac blugii rupti, si nici aia decolorati prea tare. Prefer sa-i uzez eu si sa-i arunc cand se rup decat sa-i iau cand sunt deja zdrente :P

#118
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,545
  • Înscris: 13.06.2004
Eu am purtat la un moment dat rupţi la un genunchi că am căzut cu ei (noapte, am uitat că între maşini mai pusese cineva o bordură...).
Mai aveau în anii '60 şi unii Rockeri barbă. Că de acolo îşi lăsase tatăl meu.
Din păcate Rockul a ajuns şi el foarte comercial. Asta începând din anii '80.

Edited by djl, 17 July 2019 - 23:34.


#119
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,791
  • Înscris: 14.10.2008
Nu stiu, eu am avut impresia ca ante 1998-2000 nu exista decat muzica populara si apoi au aparut restul. Au avut ai mei afinitate doar pentru populara, mi se pare imposibil sa fi fost la noi ante 1989 rockeri sau depechari sau folkisti sau orice. Si totusi Phoenix a fost o legenda.

Eu am adorat curentul comercial Popcorn Dance, dintre 2008 si 2013. Aproape toata muzica suna cum voiam eu, electronic, clubbing, cu beaturi si efecte care mai de care. Dar nu, pana si aia a fost mult prea grea pentru mintisoara acestui popor maneloid, grrr.

Din 2013-2014, de la J Balvin-Tranquilla, romanii au prins gust disperat dupa reggaetoane, adica manele cantate in spaniola, ma cam enerveaza acest curent care ia amploare de la an la an. E fix acelasi beat si ritm de la manele, de la multe dintre ele.

Kiss FM a involuat foarte mult, de la un post fresh si axat pe clubbing, la manelo-spaniolizatul de azi, mi-e scarba. Dar nu am ce asculta in FM in Slatina, poate Europa si Digi cand si cand.

Virgin Radio (fostul 21) cica vrea sa fie de muzica electronica cum era Kiss inainte, dar nu are sunetul asa de bun precum Kiss si se mai si prinde prost in Slatina, 2 frecvente taica, 91,5 si 106,6-ambele se aud la fel de prost.

#120
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,545
  • Înscris: 13.06.2004
Eu începusem să-mi formez o oarecare cultură muzicală încă din anii '90. Ascultam radio. Deja mai aflam ce se asculta în trecut. Mă pasionau anii '50. Muzica Românească veche nu prea îmi plăcea. După 2010, o dată cu extinderea YouTube mi-am mai lărgit orizontul.
Înainte trimiteam m.p. 3-uri via "Yahoo" Messnger. După un timp nu, spune-mi cum se numeşte melodia ca să o caut pe YT.

#121
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,791
  • Înscris: 14.10.2008
Romaneasca veche nu-mi place deloc. O da National FM, schimb instant cand intra o din aia. Pasarea Colibri din anii '90 imi place. Rai a fost cand a schimbat in Dacie Dragomiroiu si Sararoiu/Lunca pe Pasarea Colibri.

Vechi din anii 80-90 doar cateva.

Acum am Shazam pe telefon, dar se intampla sa nu recunoasca piese vechi romanesti ante 2010.

#122
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,545
  • Înscris: 13.06.2004
Ce aiurea să nu recunoscă.
Muzica Românescă din păcate nu prea a avut multe de spus după 1989...

#123
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,791
  • Înscris: 14.10.2008
Nu exista pana sa apara Atomic in 1998 care era o rampa de lansare.

#124
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,545
  • Înscris: 13.06.2004
Atomik Tv a fost fără îndoială o rampă de lansare. Dar muzică se mai auzea şi la radio. Probabil însă impactul vizual era mai important.
Am văzut unele filmări cu Tele 7 ABC în care erau invitate formaţii. Din păcate acest post nu avea acoperire prea mare, aşa că impactul nu era jici el prea mare. Eventual se mai putea duce vestea...
Păcat că nu ştiu ce s-a întâmplat cu arhiva Tele 7ABC. Că aş vrea să revăd unele chestii...
De bază e YouTubeul azi. Nu ştiu dacă mai poate ridica vreo televiziune muzicieni.

Edited by djl, 18 July 2019 - 01:25.


#125
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,791
  • Înscris: 14.10.2008
Se mai infiinteaza televiziuni, nu de muzica dar alte prostii da. Eu nu ma mai uit aproape deloc la TV, declinul a inceput in 2017.

Practic Kiss TV (lansat in 2007) este mostenitorul Atomic/Tvk Lumea. Ihhh, sloganul Atomic a fost prima cocalareala cu k in loc de c.

#126
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,545
  • Înscris: 13.06.2004
La mine cred că declinul faţă de televiziune a început de mai de dinainte de 2017. Nu pentru că e la modă să nu te mai uiţi la televizor, ci din cauza conţinutului. Culmea e că dacă te uiţi la anumite posturi de muzică ai şanse uneori să dai de ceva interesant. Mai urmăresc uneori posturile de muzică ca să-mi mai fac cultură muzicală.
Îi e bine televizorului. Poate prinde anul 2026.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate